Jump to content
  • 0

Κάλυψη ζημιών προηγούμενων χρήσεων με ποσό αναπροσαρμογής παγίων


Guest Guest
 Share

Question

Guest Guest

Υπάρχει η δυνατότητα να καλυφθούν ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ζημιές με την υπεραξία που δημιουργήθηκε από την αναπροσαρμογή παγίων της 31/12/2004?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Guest
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να είναι λιίγο πιο αναλυτικός?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Υπάρχει η δυνατότητα να καλυφθούν ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ζημιές με την υπεραξία που δημιουργήθηκε από την αναπροσαρμογή παγίων της 31/12/2004?

Ευχαριστώ.

Σας παρέχεται αυτή η δυνατότητα. Κοιτάξτε την ΠΟΛ 1127/2004 καθώς και τη Γνωμάτευση Σ.ΛΟ.Τ. 10/2004

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Σας παρέχεται αυτή η δυνατότητα. Κοιτάξτε την ΠΟΛ 1127/2004 καθώς και τη Γνωμάτευση Σ.ΛΟ.Τ. 10/2004

Συγνώμη αλλά η Πολ.1127 αναφέρεται σε φορολογικές ζημιές. Η επιχείρηση έχει φορολογητέα κέρδη και λογιστικές ΜΟΝΟ ζημιές.

Η δε γνωμάτευση του ΣΛΟΤ αναφέρει συγκεκριμένη προέλευση των ζημιών (αποτίμηση μετοχών, ομολογιών κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Συγνώμη αλλά η Πολ.1127 αναφέρεται σε φορολογικές ζημιές. Η επιχείρηση έχει φορολογητέα κέρδη και λογιστικές ΜΟΝΟ ζημιές.

Η δε γνωμάτευση του ΣΛΟΤ αναφέρει συγκεκριμένη προέλευση των ζημιών (αποτίμηση μετοχών, ομολογιών κ.τ.λ)

Κανατε αναπροσαμογή το 2004 και τωρα εχετε ζημιες και ποσό στον Λ/μο 41,07?

Επρεπε να συμψ/τε το χρεωστικό υπόλοιπο 42,01 με την λογιστική υπεραξία απο την αναπροσαρμογή .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest

ΠΡΟΣΟΧΗ ...... ΖΗΜΙΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ....... (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όντως η ΣΛΟΤ που ανέφερα δεν είναι για την περίπτωσή σας έγινε μπέρδεμα γι'αυτό άλλωστε παραθέτω Νόμους ΠΟΛ κλπ στις απαντήσεις γιατί άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε .

η ΠΟΛ 1127/2004 αναφέρει:

" Γ. Εμφάνιση της υπεραξίας ( άρθρο 23 Ν. 2065/92 ).

Με βάση τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 23 του Ν. 2065/1992 , από την υπεραξία που θα προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων με βάση τα οριζόμενα στο άρθρο 22 του ίδιου νόμου και στην ΠΟΛ. 1121/17.11.2004 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, θα αφαιρεθεί υποχρεωτικά το τυχόν χρεωστικό υπόλοιπο του λογαριασμού «ΚΕΡΔΗ ή ΖΗΜΙΑΙ», ανεξάρτητα αν το ποσό της ζημίας αυτής έχει ή όχι αναγνωρισθεί από το φορολογικό έλεγχο. Η αφαίρεση της ζημίας θα γίνει με λογιστικές εγγραφές στα βιβλία και το υπόλοιπο ποσό υπεραξίας που θα απομείνει θα κεφαλαιοποιηθεί, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στη συνέχεια. "

Δεν γίνεται διαχωρισμός Φορολογικών ή Λογιστικών ζημιών

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Όντως η ΣΛΟΤ που ανέφερα δεν είναι για την περίπτωσή σας έγινε μπέρδεμα γι'αυτό άλλωστε παραθέτω Νόμους ΠΟΛ κλπ στις απαντήσεις γιατί άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε .

η ΠΟΛ 1127/2004 αναφέρει:

" Γ. Εμφάνιση της υπεραξίας ( άρθρο 23 Ν. 2065/92 ).

Με βάση τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 23 του Ν. 2065/1992 , από την υπεραξία που θα προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων με βάση τα οριζόμενα στο άρθρο 22 του ίδιου νόμου και στην  ΠΟΛ. 1121/17.11.2004 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, θα αφαιρεθεί υποχρεωτικά το τυχόν χρεωστικό υπόλοιπο του λογαριασμού «ΚΕΡΔΗ ή ΖΗΜΙΑΙ», ανεξάρτητα αν το ποσό της ζημίας αυτής έχει ή όχι αναγνωρισθεί από το φορολογικό έλεγχο. Η αφαίρεση της ζημίας θα γίνει με λογιστικές εγγραφές στα βιβλία και το υπόλοιπο ποσό υπεραξίας που θα απομείνει θα κεφαλαιοποιηθεί, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στη συνέχεια. "

Δεν γίνεται διαχωρισμός Φορολογικών ή Λογιστικών ζημιών

ΣΩΣΤΟΣ. ΚΑΛΥΨΕΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΕΓΩ , ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΧΡΟΝΟΥ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΤΣΙ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ¨Η ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ, ή ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest

Παιδιά το ξαναγράφω.

Αναπροσαρμογή έγινε και πληρώθηκε φόρος υπεραξίας. Και αυτό διότι ναι μεν υπάρχουν Λογιστικές ζημιές προηγουμένων χρήσεων (όχι 2004) αλλά φορολογικά κέρδη. Δεν αφαιρούνται λογιστικές ζημιές από την υπεραξία του Ν.2065/92 παρά μόνο φορολογικές. Οπότε ο 41,07 έχει υπόλοιπο όπως υπόλοιπο έχει και ο 42,02.

Μπορώ αντί να προβώ σε αύξηση Μ.Κ έως και 31/12/06 να συμψηφίσω το υπόλοιπο του 41,07 με αυτό του 42,02?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Παιδιά το ξαναγράφω.

Αναπροσαρμογή έγινε και πληρώθηκε φόρος υπεραξίας. Και αυτό διότι ναι μεν υπάρχουν Λογιστικές ζημιές προηγουμένων χρήσεων (όχι 2004) αλλά φορολογικά κέρδη. Δεν αφαιρούνται λογιστικές ζημιές από την υπεραξία του Ν.2065/92 παρά μόνο φορολογικές. Οπότε ο 41,07 έχει υπόλοιπο όπως υπόλοιπο έχει και ο 42,02.

Μπορώ αντί να προβώ σε αύξηση Μ.Κ έως και 31/12/06 να συμψηφίσω το υπόλοιπο του 41,07 με αυτό του 42,02?

Σας ευχαριστώ.

Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει τον υπολογισμό του φόρου υπεραξίας και την δυνατότητα αφαίρεσης των φορολογικα αναγνωρισμένων ζημιών με την λογιστικη απεικόνιση της υπεραξίας η οποία ειναι διαφορετικη . Ξαναδιαβασε τον 2065 και δες καποιο παράδειγμα απο πολ η βιβλιο .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Παιδιά το ξαναγράφω.

Αναπροσαρμογή έγινε και πληρώθηκε φόρος υπεραξίας. Και αυτό διότι ναι μεν υπάρχουν Λογιστικές ζημιές προηγουμένων χρήσεων (όχι 2004) αλλά φορολογικά κέρδη. Δεν αφαιρούνται λογιστικές ζημιές από την υπεραξία του Ν.2065/92 παρά μόνο φορολογικές. Οπότε ο 41,07 έχει υπόλοιπο όπως υπόλοιπο έχει και ο 42,02.

Μπορώ αντί να προβώ σε αύξηση Μ.Κ έως και 31/12/06 να συμψηφίσω το υπόλοιπο του 41,07 με αυτό του 42,02?

Σας ευχαριστώ.

ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.

ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 41.07 ΕΙΤΕ ΣΤΟΝ 42.02 (ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ). ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/2004. ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ. 1127/06-12-04.

ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ (ΣΕΛ.12).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει τον υπολογισμό του φόρου υπεραξίας και την δυνατότητα αφαίρεσης των φορολογικα αναγνωρισμένων ζημιών με την λογιστικη απεικόνιση της υπεραξίας η οποία ειναι διαφορετικη . Ξαναδιαβασε τον 2065 και δες καποιο παράδειγμα απο πολ η βιβλιο .

Πιθανόν. Πιθανόν και όχι.

Α.Σχετικά με τον φόρο υπεραξίας τον πλήρωσα αφού ΔΕΝ είχα φορολογικά αναγνωρίσιμες ζημιές. Μέχρι εδώ σωστά.

Β.Κατόπιν το ποσό της υπεραξίας που προέκυψε πήγε στον 41,07.

Και ερωτώ. Το υπόλοιπο του 42,02 που έχω μπορεί να συμψιφισθεί με το υπόλοιπο του 41,07 ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 41.07 ΕΙΤΕ ΣΤΟΝ 42.02 (ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ). ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/2004.

Εαν είναι έτσι και δεν έγιναν οι εγγραφές στις 31/12/04 μπορούν να γίνουν τώρα ή προκύπτει πρόβλημα? (διεύθυνση εμπορίου για παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Πιθανόν. Πιθανόν και όχι.

Α.Σχετικά με τον φόρο υπεραξίας τον πλήρωσα αφού ΔΕΝ είχα φορολογικά αναγνωρίσιμες ζημιές. Μέχρι εδώ σωστά.

Β.Κατόπιν το ποσό της υπεραξίας που προέκυψε πήγε στον 41,07.

Και ερωτώ. Το υπόλοιπο του 42,02 που έχω μπορεί να συμψιφισθεί με το υπόλοιπο του 41,07 ή όχι?

ΟΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ 31/01/2005

ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/2004 ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.

Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 31/12/2004 ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ (ΟΥΤΕ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Guest
Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 31/12/2004 ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ.

Εδώ μάλλον είναι το θέμα.

Γνωρίζω κάποιος αν μπορώ να το κάνω τώρα αντί στις 31/12/04 ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω?(σύννομη πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...