Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-SAVEFST-

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ ΣΕ Ε1

Recommended Posts

Καλημέρα

Στη θέση σας και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι προστατευόμενο μέλος (μελετώντας τα άρθρα 5 και 7 του ΚΦΕ) και αν υπήρχε και βεβαίωση α’βάθμιας υγ. επιτροπής ή ΚΕΠΑ σε ισχύ, που να του αποδίδει πάνω από 67% αναπηρία, ναι θα συμπλήρωνα και τους κωδικούς 005-006.

Η αύξηση βέβαια του αφορολογήτου του γονέα, θα ισχύει υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 9, πάλι του ΚΦΕ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

μελετημενα και καρατσεκαρισμενα τα σχετικα συναδελφε... :)

απλα κολησα στον κωδ.005 , θαρρεις και η δηλωση δεν ηθελε να φυγει απο τα χερια μου...

ευχαριστω

καλη συνεχεια και σε σενα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω κάνει την δήλωση ενός Αιγυπτίου που εργαζεται στην Ελλάδα κ ενώ έχει τρια παιδιά δεν έβαλα καθόλου προστατευόμενα μέλη . Τα παιδιά κατοικούν στην Αίγυπτο . Πέρα απο το αν έχω κάνει λάθος ή όχι ,τώρα πρέπει να κάνω τροποιητική για να μη πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος και γιατί δεν αντέχω άλλο το πρήξιμο . Ερωτώ αν δεν πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος μπορώ κ γω να βάλω 10 τέκνα στην δήλωση μου για να μη πληρώσω κ εγω ? Πως γίνεται η διαστάυρωση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω κάνει την δήλωση ενός Αιγυπτίου που εργαζεται στην Ελλάδα κ ενώ έχει τρια παιδιά δεν έβαλα καθόλου προστατευόμενα μέλη . Τα παιδιά κατοικούν στην Αίγυπτο . Πέρα απο το αν έχω κάνει λάθος ή όχι ,τώρα πρέπει να κάνω τροποιητική για να μη πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος και γιατί δεν αντέχω άλλο το πρήξιμο . Ερωτώ αν δεν πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος μπορώ κ γω να βάλω 10 τέκνα στην δήλωση μου για να μη πληρώσω κ εγω ? Πως γίνεται η διαστάυρωση ?

Για να θεωρηθεί ότι τον βαρύνουν τα τέκνα, πρέπει να συνοικούν με το φορολογούμενο, οπότε καλώς δεν τα έβαλες (παρ. 2 του άρθρου 7 του ΚΦΕ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ότι τον βαρύνουν τα τέκνα, πρέπει να συνοικούν με το φορολογούμενο, οπότε καλώς δεν τα έβαλες (παρ. 2 του άρθρου 7 του ΚΦΕ).

Το γνωρίζω αλλά άλλη λύση απο το να κάνω τροποιητική δεν υπάρχει γιατί ντεν καταλαβαινουν και μέ εχουν πρήξει ,μποζόνια μου τα κάναν .

Share this post


Link to post
Share on other sites

απολυτήριο στρατού μπορώ να το χρησιμοποιήσω μέχρι να έρθει η βεβαίωση ( θα κάνει κάνα μήνα )?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ερωτηση σχετικη που με απασχολησε χτες....

προστατευομενο τεκνο ενηλικο με αναπηρια κινητικη που κανει μονο του δηλωση , τσεκαρει για τον ευατο του τον κωδικο 001 του πιν.3 για αυξηση του αφορολογητου . Ο πατερας του που τον δηλωνει στον πινακα 9 και στον κωδ. 003 , θα τον σημειωσει και στους ανωτερω κωδικους 005 για αυξηση του αφορολογητου ?

Καλημέρα

Στη θέση σας και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι προστατευόμενο μέλος (μελετώντας τα άρθρα 5 και 7 του ΚΦΕ) και αν υπήρχε και βεβαίωση α’βάθμιας υγ. επιτροπής ή ΚΕΠΑ σε ισχύ, που να του αποδίδει πάνω από 67% αναπηρία, ναι θα συμπλήρωνα και τους κωδικούς 005-006.

Η αύξηση βέβαια του αφορολογήτου του γονέα, θα ισχύει υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 9, πάλι του ΚΦΕ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Ιδια περιπτωση με αδερφες. Αλλα θελει και ο αδερφος αυξημενο αφορολογητο. Η γνωμη του forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους οποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ενήλικο άγαμο τέκνο τα οποίο έχει υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας του( 27 είναι σήμερα) δηλώθηκε φέτος στο Ε1 του γονέα σαν προστατευόμενο μέλος. Σπουδάζει στο εσωτερικό και θα συνεχίσει να σπουδάζει για κανα χρόνο ακόμα.

Σε συζήτηση λοιπόν του είπα αυτό που ήξερα, ήτοι:

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Και μου είπε οτι δεν του επιτρέπουν και επικαλέστηκαν το εξής:

(http://www.oaed.gr/el/2011-12-20-18-03-21/2011-12-20-18-15-58/2012-01-25-13-57-07)

Είμαι φοιτητής, αναζητώ παράλληλα εργασία αλλά δεν μου έχουν επιτρέψει να εγγραφώ στον ΟΑΕΔ και να έχω δελτίο ανεργίας. Ποιο είναι το Νομικό Πλαίσιο που κατοχυρώνει την άρνηση παροχής αυτού του δικαιώματος;

Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) με αριθμό 1897/2000 (άρθρο 1, παράρτημα 1 και άρθρο 2) και το ν.1545/1985 (άρθρο 2,παρ.1εδαφ) ως «άνεργοι» θεωρούνται τα άτομα ηλικίας 15-74 ετών τα οποία α) δεν είχαν εργασία β) ήταν διαθέσιμα στην αγορά εργασίας και γ) αναζητούσαν ενεργά απασχόληση. Επίσης στον Κανονισμό ορίζεται ότι η εκπαίδευση και η κατάρτιση θεωρούνται ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας αλλά δεν αποτελούν μεθόδους αναζήτησης εργασίας και ότι τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας». Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους οποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ενήλικο άγαμο τέκνο τα οποίο έχει υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας του( 27 είναι σήμερα) δηλώθηκε φέτος στο Ε1 του γονέα σαν προστατευόμενο μέλος. Σπουδάζει στο εσωτερικό και θα συνεχίσει να σπουδάζει για κανα χρόνο ακόμα.

Σε συζήτηση λοιπόν του είπα αυτό που ήξερα, ήτοι:

...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν χρειάζεται να είναι γραμμένος και στον ΟΑΕΔ, εφόσον σπουδάζει σε αναγνωρισμένη σχολή με βάση :

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Καλό βράδυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι γραμμένος και στον ΟΑΕΔ, εφόσον σπουδάζει σε αναγνωρισμένη σχολή με βάση :

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Καλό βράδυ

Kαλησπέρα! του χρόνου θα είναι ακόμα φοιτητής και θα είναι 28 :) Tοτε τι γίνεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλησπέρα! του χρόνου θα είναι ακόμα φοιτητής και θα είναι 28 :) Tοτε τι γίνεται?

Θα πρέπει να βγει από προστατευόμενο μέλος. :(

Αλλά δυστυχώς όπως πάνε τα πράγματα ... δεν θα νοιάξει και πολύ τον γονέα ... :) αφού ίσως δεν θα χάσει περισσότερα από τα ήδη χαμένα ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα αυτό ξαναπες το! Αλλα προβληματίστηκα για το αν θα του δώσουν του χρόνου εφοσον θα είναι 28 πια. Τι πιστευεις μετα τα ανωτέρω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα αυτό ξαναπες το! Αλλα προβληματίστηκα για το αν θα του δώσουν του χρόνου εφοσον θα είναι 28 πια. Τι πιστευεις μετα τα ανωτέρω?

Μάλλον απάντησα λάθος.

Αι εμ σόρρυ :(

Δεν ισχύει το 27 χρονών ... :( χωρίς ΟΑΕΔ. Αλλά ο ΟΑΕΔ δεν τον γράφει ...; :(

Τώρα για το αν θα του δώσουν ; Τι εννοείτε ; Να τον γράψουν στο μητρώο ανεργίας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι. Οπότε γυρνάμε στα γνωστα? Πρεπει να του δώσουν και φέτος? Πως αλλιώς θα μπει σαν προστατευόμενο μέλος? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι. Οπότε γυρνάμε στα γνωστα? Πρεπει να του δώσουν και φέτος? Πως αλλιώς θα μπει σαν προστατευόμενο μέλος? :(

Μήπως αν ισχυριστεί ότι είναι «διαθέσιμος για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας»;

Αλλά αν του δώσουν φέτος, δεν θα είναι πάνω από 27;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως αν ισχυριστεί ότι είναι «διαθέσιμος για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας»;

Αλλά αν του δώσουν φέτος, δεν θα είναι πάνω από 27;

Δηλαδή να αποκρύψει την φοιτητική του ιδιότητα? Τι εννοουν κ αυτοι πιααα?! οφουυυυ εσπασε η κεφαλή μου! :D (ζαλισα κ εσένα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή να αποκρύψει την φοιτητική του ιδιότητα? Τι εννοουν κ αυτοι πιααα?! οφουυυυ εσπασε η κεφαλή μου! :D (ζαλισα κ εσένα)

Όχι, όχι, να μην πει ψέματα ... αλλά μήπως να κρύψει την αλήθεια ... ; :(:D

Δεν θα είναι όμως πλέον πάνω από 27;

Share this post


Link to post
Share on other sites

τέκνο ανύπαντρο που έχει γεννηθεί το 1990 και σταμάτησε τις σπουδές του το 2010 , είναι γραμμένο στον Ο.Α.Ε.Δ. ως άνεργο , δεν έχει εισόδημα(το μόνο που έχει είναι ψιλή κυριότητα σε οικία) ,στην δήλωση του οικ.έτους 2013 θεωρείται προστατευόμενο μέλος ή επειδή σταμάτησε τις σπουδές το 2010 θεωρούταν προστατευόμενο μέλος μέχρι περυσι οικ.έτος 2012 (2010+2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι,

 

θα ηθελα την βοήθεια σας στο παρακατω: μπορεί να θεωρηθεί προστατευομενο μέλος η μητέρα που διαμένει με την κόρη και έχει αναπηρία ανω του 67% και εισοδημα απο συνταξη κάτω των 6700?

Η δική μου αποψη είναι πως ναι και σε αυτή την περιπτωση  μπορω να της κανω δηλωση και ταυτόχρονα να την δηλώσω προτατευόμενο μέλος στον 005 ή 006?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το όριο είναι 6.000 και όχι 6.700. Αν είναι κάτω απο 6.000, όπως τα λές.

Ναι εχεις δικιο 6000  αλλα κυριακη βραδυ τι να κανεις ? Δεν δουλευει υπερωριες το ατιμο το μυαλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ από τους συνάδελφους που απέχουν από την υποβολή και δεν θέλω ούτε login να κάνω μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Μητέρα(85 ετών) με ποσοστό αναπ άνω 67% δηλωνόταν στην δήλωση τον παιδιών, Ιούνιο του 2012 απεβίωσε εάν συμπληρώσω τον πινακα 9 χωρίς να βάλω αφμ (μέχρι πέρυσι έτσι το κάναμε) θα το δεχτή? εάν πάλι όχι πως θα βγάλουμε αφμ..... ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ από τους συνάδελφους που απέχουν από την υποβολή και δεν θέλω ούτε login να κάνω μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Μητέρα(85 ετών) με ποσοστό αναπ άνω 67% δηλωνόταν στην δήλωση τον παιδιών, Ιούνιο του 2012 απεβίωσε εάν συμπληρώσω τον πινακα 9 χωρίς να βάλω αφμ (μέχρι πέρυσι έτσι το κάναμε) θα το δεχτή? εάν πάλι όχι πως θα βγάλουμε αφμ..... ? 

ΒΑΛΕ ΑΜΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...