Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ ΣΕ Ε1


επισκέπτη Επισκέπτης-SAVEFST-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Στη θέση σας και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι προστατευόμενο μέλος (μελετώντας τα άρθρα 5 και 7 του ΚΦΕ) και αν υπήρχε και βεβαίωση α’βάθμιας υγ. επιτροπής ή ΚΕΠΑ σε ισχύ, που να του αποδίδει πάνω από 67% αναπηρία, ναι θα συμπλήρωνα και τους κωδικούς 005-006.

Η αύξηση βέβαια του αφορολογήτου του γονέα, θα ισχύει υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 9, πάλι του ΚΦΕ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

μελετημενα και καρατσεκαρισμενα τα σχετικα συναδελφε... :)

απλα κολησα στον κωδ.005 , θαρρεις και η δηλωση δεν ηθελε να φυγει απο τα χερια μου...

ευχαριστω

καλη συνεχεια και σε σενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει την δήλωση ενός Αιγυπτίου που εργαζεται στην Ελλάδα κ ενώ έχει τρια παιδιά δεν έβαλα καθόλου προστατευόμενα μέλη . Τα παιδιά κατοικούν στην Αίγυπτο . Πέρα απο το αν έχω κάνει λάθος ή όχι ,τώρα πρέπει να κάνω τροποιητική για να μη πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος και γιατί δεν αντέχω άλλο το πρήξιμο . Ερωτώ αν δεν πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος μπορώ κ γω να βάλω 10 τέκνα στην δήλωση μου για να μη πληρώσω κ εγω ? Πως γίνεται η διαστάυρωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει την δήλωση ενός Αιγυπτίου που εργαζεται στην Ελλάδα κ ενώ έχει τρια παιδιά δεν έβαλα καθόλου προστατευόμενα μέλη . Τα παιδιά κατοικούν στην Αίγυπτο . Πέρα απο το αν έχω κάνει λάθος ή όχι ,τώρα πρέπει να κάνω τροποιητική για να μη πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος και γιατί δεν αντέχω άλλο το πρήξιμο . Ερωτώ αν δεν πληρώσει φόρο ο Αιγύπτιος μπορώ κ γω να βάλω 10 τέκνα στην δήλωση μου για να μη πληρώσω κ εγω ? Πως γίνεται η διαστάυρωση ?

Για να θεωρηθεί ότι τον βαρύνουν τα τέκνα, πρέπει να συνοικούν με το φορολογούμενο, οπότε καλώς δεν τα έβαλες (παρ. 2 του άρθρου 7 του ΚΦΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θεωρηθεί ότι τον βαρύνουν τα τέκνα, πρέπει να συνοικούν με το φορολογούμενο, οπότε καλώς δεν τα έβαλες (παρ. 2 του άρθρου 7 του ΚΦΕ).

Το γνωρίζω αλλά άλλη λύση απο το να κάνω τροποιητική δεν υπάρχει γιατί ντεν καταλαβαινουν και μέ εχουν πρήξει ,μποζόνια μου τα κάναν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση σχετικη που με απασχολησε χτες....

προστατευομενο τεκνο ενηλικο με αναπηρια κινητικη που κανει μονο του δηλωση , τσεκαρει για τον ευατο του τον κωδικο 001 του πιν.3 για αυξηση του αφορολογητου . Ο πατερας του που τον δηλωνει στον πινακα 9 και στον κωδ. 003 , θα τον σημειωσει και στους ανωτερω κωδικους 005 για αυξηση του αφορολογητου ?

Καλημέρα

Στη θέση σας και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι προστατευόμενο μέλος (μελετώντας τα άρθρα 5 και 7 του ΚΦΕ) και αν υπήρχε και βεβαίωση α’βάθμιας υγ. επιτροπής ή ΚΕΠΑ σε ισχύ, που να του αποδίδει πάνω από 67% αναπηρία, ναι θα συμπλήρωνα και τους κωδικούς 005-006.

Η αύξηση βέβαια του αφορολογήτου του γονέα, θα ισχύει υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 9, πάλι του ΚΦΕ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Ιδια περιπτωση με αδερφες. Αλλα θελει και ο αδερφος αυξημενο αφορολογητο. Η γνωμη του forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους οποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ενήλικο άγαμο τέκνο τα οποίο έχει υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας του( 27 είναι σήμερα) δηλώθηκε φέτος στο Ε1 του γονέα σαν προστατευόμενο μέλος. Σπουδάζει στο εσωτερικό και θα συνεχίσει να σπουδάζει για κανα χρόνο ακόμα.

Σε συζήτηση λοιπόν του είπα αυτό που ήξερα, ήτοι:

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Και μου είπε οτι δεν του επιτρέπουν και επικαλέστηκαν το εξής:

(http://www.oaed.gr/el/2011-12-20-18-03-21/2011-12-20-18-15-58/2012-01-25-13-57-07)

Είμαι φοιτητής, αναζητώ παράλληλα εργασία αλλά δεν μου έχουν επιτρέψει να εγγραφώ στον ΟΑΕΔ και να έχω δελτίο ανεργίας. Ποιο είναι το Νομικό Πλαίσιο που κατοχυρώνει την άρνηση παροχής αυτού του δικαιώματος;

Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) με αριθμό 1897/2000 (άρθρο 1, παράρτημα 1 και άρθρο 2) και το ν.1545/1985 (άρθρο 2,παρ.1εδαφ) ως «άνεργοι» θεωρούνται τα άτομα ηλικίας 15-74 ετών τα οποία α) δεν είχαν εργασία β) ήταν διαθέσιμα στην αγορά εργασίας και γ) αναζητούσαν ενεργά απασχόληση. Επίσης στον Κανονισμό ορίζεται ότι η εκπαίδευση και η κατάρτιση θεωρούνται ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας αλλά δεν αποτελούν μεθόδους αναζήτησης εργασίας και ότι τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας». Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους οποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ενήλικο άγαμο τέκνο τα οποίο έχει υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας του( 27 είναι σήμερα) δηλώθηκε φέτος στο Ε1 του γονέα σαν προστατευόμενο μέλος. Σπουδάζει στο εσωτερικό και θα συνεχίσει να σπουδάζει για κανα χρόνο ακόμα.

Σε συζήτηση λοιπόν του είπα αυτό που ήξερα, ήτοι:

...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν χρειάζεται να είναι γραμμένος και στον ΟΑΕΔ, εφόσον σπουδάζει σε αναγνωρισμένη σχολή με βάση :

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι γραμμένος και στον ΟΑΕΔ, εφόσον σπουδάζει σε αναγνωρισμένη σχολή με βάση :

"Ειδικά, για τα τέκνα που σπουδάζουν, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και 2 έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ., δηλαδή τα ενήλικα άγαμα τέκνα μέχρι 20 ετών και τα ενήλικα παιδιά που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές μέχρι 27 ετών."

Καλό βράδυ

Kαλησπέρα! του χρόνου θα είναι ακόμα φοιτητής και θα είναι 28 :) Tοτε τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα! του χρόνου θα είναι ακόμα φοιτητής και θα είναι 28 :) Tοτε τι γίνεται?

Θα πρέπει να βγει από προστατευόμενο μέλος. :(

Αλλά δυστυχώς όπως πάνε τα πράγματα ... δεν θα νοιάξει και πολύ τον γονέα ... :) αφού ίσως δεν θα χάσει περισσότερα από τα ήδη χαμένα ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτό ξαναπες το! Αλλα προβληματίστηκα για το αν θα του δώσουν του χρόνου εφοσον θα είναι 28 πια. Τι πιστευεις μετα τα ανωτέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτό ξαναπες το! Αλλα προβληματίστηκα για το αν θα του δώσουν του χρόνου εφοσον θα είναι 28 πια. Τι πιστευεις μετα τα ανωτέρω?

Μάλλον απάντησα λάθος.

Αι εμ σόρρυ :(

Δεν ισχύει το 27 χρονών ... :( χωρίς ΟΑΕΔ. Αλλά ο ΟΑΕΔ δεν τον γράφει ...; :(

Τώρα για το αν θα του δώσουν ; Τι εννοείτε ; Να τον γράψουν στο μητρώο ανεργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Οπότε γυρνάμε στα γνωστα? Πρεπει να του δώσουν και φέτος? Πως αλλιώς θα μπει σαν προστατευόμενο μέλος? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Οπότε γυρνάμε στα γνωστα? Πρεπει να του δώσουν και φέτος? Πως αλλιώς θα μπει σαν προστατευόμενο μέλος? :(

Μήπως αν ισχυριστεί ότι είναι «διαθέσιμος για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας»;

Αλλά αν του δώσουν φέτος, δεν θα είναι πάνω από 27;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν ισχυριστεί ότι είναι «διαθέσιμος για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας»;

Αλλά αν του δώσουν φέτος, δεν θα είναι πάνω από 27;

Δηλαδή να αποκρύψει την φοιτητική του ιδιότητα? Τι εννοουν κ αυτοι πιααα?! οφουυυυ εσπασε η κεφαλή μου! :D (ζαλισα κ εσένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να αποκρύψει την φοιτητική του ιδιότητα? Τι εννοουν κ αυτοι πιααα?! οφουυυυ εσπασε η κεφαλή μου! :D (ζαλισα κ εσένα)

Όχι, όχι, να μην πει ψέματα ... αλλά μήπως να κρύψει την αλήθεια ... ; :(:D

Δεν θα είναι όμως πλέον πάνω από 27;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

τέκνο ανύπαντρο που έχει γεννηθεί το 1990 και σταμάτησε τις σπουδές του το 2010 , είναι γραμμένο στον Ο.Α.Ε.Δ. ως άνεργο , δεν έχει εισόδημα(το μόνο που έχει είναι ψιλή κυριότητα σε οικία) ,στην δήλωση του οικ.έτους 2013 θεωρείται προστατευόμενο μέλος ή επειδή σταμάτησε τις σπουδές το 2010 θεωρούταν προστατευόμενο μέλος μέχρι περυσι οικ.έτος 2012 (2010+2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα συναδελφοι,

 

θα ηθελα την βοήθεια σας στο παρακατω: μπορεί να θεωρηθεί προστατευομενο μέλος η μητέρα που διαμένει με την κόρη και έχει αναπηρία ανω του 67% και εισοδημα απο συνταξη κάτω των 6700?

Η δική μου αποψη είναι πως ναι και σε αυτή την περιπτωση  μπορω να της κανω δηλωση και ταυτόχρονα να την δηλώσω προτατευόμενο μέλος στον 005 ή 006?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο είναι 6.000 και όχι 6.700. Αν είναι κάτω απο 6.000, όπως τα λές.

Ναι εχεις δικιο 6000  αλλα κυριακη βραδυ τι να κανεις ? Δεν δουλευει υπερωριες το ατιμο το μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ από τους συνάδελφους που απέχουν από την υποβολή και δεν θέλω ούτε login να κάνω μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Μητέρα(85 ετών) με ποσοστό αναπ άνω 67% δηλωνόταν στην δήλωση τον παιδιών, Ιούνιο του 2012 απεβίωσε εάν συμπληρώσω τον πινακα 9 χωρίς να βάλω αφμ (μέχρι πέρυσι έτσι το κάναμε) θα το δεχτή? εάν πάλι όχι πως θα βγάλουμε αφμ..... ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ από τους συνάδελφους που απέχουν από την υποβολή και δεν θέλω ούτε login να κάνω μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Μητέρα(85 ετών) με ποσοστό αναπ άνω 67% δηλωνόταν στην δήλωση τον παιδιών, Ιούνιο του 2012 απεβίωσε εάν συμπληρώσω τον πινακα 9 χωρίς να βάλω αφμ (μέχρι πέρυσι έτσι το κάναμε) θα το δεχτή? εάν πάλι όχι πως θα βγάλουμε αφμ..... ? 

ΒΑΛΕ ΑΜΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...