Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ ΣΕ Ε1


επισκέπτη Επισκέπτης-SAVEFST-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-SAVEFST-

_ ΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ (ΥΨΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ) ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ,

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ , ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΣΥΝΟΙΚΟΥΝ ΜΑΖΙΤΟΥ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_ ΜΕ ΠΟΙΟ  ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ (ΥΨΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ)  ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ,

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ  ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ  ΔΗΛΩΝΕΙ  ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ , ΜΕ  ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ  ΟΤΙ ΣΥΝΟΙΚΟΥΝ  ΜΑΖΙΤΟΥ ;

          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .

ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ 1200 ΕΥΡΩ ή ΤΑ 2500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 67% ΚΑΙ ΠΑΝΩ.

ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΟΔΗΓΙΩΝ ΣΕΛ. 48

(ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
επισκέπτη ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ (30 & 27 ΕΤΩΝ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ) ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ελπίζω τα παιδία σας να ξεφύγουν , και καλή δύναμη σε εσάς .

Η πρόνεια δεν δίνει βοήθημα ?

Δεν γνωρίζω να δίνει το ΙΚΑ κάποιο βοήθημα , δεν ξερω αν κάποιος συνέδελφος το γνωρίζει , αλλίως πρέπει να απευθνθείται στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Μια ερωτηση:

Ειμαι 24 χρονων και ολο το 2011 ημουν ανεργος γραμμενος στον ΟΑΕΔ χωρις να παιρνω ταμειο ανεργιας. Δεν ειχα κανενα πραγματικο εισοδημα το 2011. Εχω στην κατοχη μου ενα σπιτι 120 τμ. Αν κανω δικο μου Ε1 θα μου βγει τεκμαρτο εισοδημα 6.960 απ το σπιτι + 3.000 αγαμος = συνολικο 9.960 (δηλαδη φορος 496 + 272,80 προκαταβολη φορου). Για να μπω προστατευομενο μελος στην δηλωση του πατερα μου(για να εχει και ο πατερας μου + 2.000 αφορολογητο) και κατα συνεπεια να μην κανω δικη μου το αρθρο 7 του ΚΦΕ λεει:

Αρθρο 7. Πρόσωπα που θεωρείται ότι βαρύνουν τους φορολογουμένους

1.Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

γ) Τα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το εικοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.

Eιδικά, για τα τέκνα του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και δύο έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.

2. Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση.

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο: α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα, γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο

και δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

Αρα βασει του αρθρου 7 του ΚΦΕ μπορω να μπω προστατευομενο μελος στο Ε1 του πατερα μου και να μην κανω δικο μου, μιας και εχω μονο τεκμαρτο εισοδημα απο ιδιοκατοικηση. Σωστα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

Ειμαι 24 χρονων και ολο το 2011 ημουν ανεργος γραμμενος στον ΟΑΕΔ χωρις να παιρνω ταμειο ανεργιας. Δεν ειχα κανενα πραγματικο εισοδημα το 2011. Εχω στην κατοχη μου ενα σπιτι 120 τμ. Αν κανω δικο μου Ε1 θα μου βγει τεκμαρτο εισοδημα 6.960 απ το σπιτι + 3.000 αγαμος = συνολικο 9.960 (δηλαδη φορος 496 + 272,80 προκαταβολη φορου). Για να μπω προστατευομενο μελος στην δηλωση του πατερα μου(για να εχει και ο πατερας μου + 2.000 αφορολογητο) και κατα συνεπεια να μην κανω δικη μου το αρθρο 7 του ΚΦΕ λεει:

Αρθρο 7. Πρόσωπα που θεωρείται ότι βαρύνουν τους φορολογουμένους

1.Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

γ) Τα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το εικοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.

Eιδικά, για τα τέκνα του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και δύο έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.

2. Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση.

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο: α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα, γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο

και δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

Αρα βασει του αρθρου 7 του ΚΦΕ μπορω να μπω προστατευομενο μελος στο Ε1 του πατερα μου και να μην κανω δικο μου, μιας και εχω μονο τεκμαρτο εισοδημα απο ιδιοκατοικηση. Σωστα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καταρχίν για να μπείς προστατεύομενο μέλος πρέπει να σπουδάζεις ή να σπούδασες μέχρι το 2009 και να έχεις κάρτα ανεργίας για το 2011,και να συνοικείς με τον πατέρα σου.

Μην μπερδεύεις το τεκμαρτό εισόδημα της ιδιοκατοίκησης με την αντικειμενική δαπάνη της κατοικίας.Δεν μας λες αν κατοικείς το σπίτι?

Αν κάνεις μόνος σου δήλωση και μόνο το ατομικό τεκμήριο των 3.000,00 ευρώ σε αποκλείει από το να είσαι προστατεύομενο μέλος του πατέρα σου.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική άποψη παρακαλώ να διαβάσω την άποψή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Ορφανική σύνταξη 4800 € στο όνομα του παιδιού, ετών 19, φοιτητής.

Θα υποβάλλει ξεχωριστή δήλωση? Βάσει αρθ. 61 παρ. 1 εδ. 5 -- ΟΧΙ

Θα μπει ως προστατευόμενο μέλος? Βάσει αρθ. 7 παρ. 2 -- ΟΧΙ

Έχει κανείς εντίθετη γνώμη για τα παραπάνω?

Διάβασα και συζήτησα διαφορετικές απόψεις σχετικά με το θέμα και μπερδεύτηκα πιο πολύ, για αυτό κάνω ενα ρεσετ όπως παραπάνω με τον 2238

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα σε βρισκω σωστο.τα ιδια εφαρμοσα σε 2 παρομοιες περιπτωσεις που μου τυχανε.

αν και θεωρω αδικια να μην ειναι προστατευομενο ενα τεκνο με εισοδημα μονο 4800 απο αρφανικη συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορφανική σύνταξη 4800 € στο όνομα του παιδιού, ετών 19, φοιτητής.

Θα υποβάλλει ξεχωριστή δήλωση? Βάσει αρθ. 61 παρ. 1 εδ. 5 -- ΟΧΙ

Θα μπει ως προστατευόμενο μέλος? Βάσει αρθ. 7 παρ. 2 -- ΟΧΙ

Έχει κανείς εντίθετη γνώμη για τα παραπάνω?

Διάβασα και συζήτησα διαφορετικές απόψεις σχετικά με το θέμα και μπερδεύτηκα πιο πολύ, για αυτό κάνω ενα ρεσετ όπως παραπάνω με τον 2238

ο φοιτητής θα κάνει μόνος του δήλωση

και με βεβαίωση σπουδών θα μπει προστατευόμενο μέλος στον γονιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φοιτητής θα κάνει μόνος του δήλωση

και με βεβαίωση σπουδών θα μπει προστατευόμενο μέλος στον γονιό

2. Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση.

έχει και παρακάτω το κείμενο

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=80992&st=20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και παρακάτω το κείμενο

http://www.taxheaven...pic=80992&st=20

Το κείμενο που αναφέρεσαι είναι από τις οδηγίες συμπλήρωσης της δήλωσης και όχι από το Νόμο.

Δε συμφωνώ με την ερμηνεία που δίνεις καθώς το εισόδημα του προστατευόμενου προσώπου δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2900 ευρώ, κάτι που στην περίπτωσή μας δε συμβαίνει. Ο νόμος είναι σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προστατευόμενο μέλος θα συμφωνήσω με τον Andy

Οσο για την υποχρέωση υποβολής δήλωσης φοιτήτριας αναθεωρώ, το αρθ. 61 παρ. 1 εδ. 5 αναφέρεται σε εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες, δεν αναφέρει συντάξεις και εχω μια επιφύλαξη αν τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι

Ειδικά , προκειμένου για τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία αποκτούν αποκλειστικά εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αυτά υποχρεούνται να υποβάλουν δήλωση, αν το ετήσιο φορολογούμενο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, εφόσον έχουν την κατοικία τους στην Ελλάδα και δεν συντρέχει μία από τις περιπτώσεις α', ε', στ', η' και ι' αυτής της παραγράφου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προστατευόμενο μέλος θα συμφωνήσω με τον Andy

Οσο για την υποχρέωση υποβολής δήλωσης φοιτήτριας αναθεωρώ, το αρθ. 61 παρ. 1 εδ. 5 αναφέρεται σε εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες, δεν αναφέρει συντάξεις και εχω μια επιφύλαξη αν τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι

Άρθρο 45. Εισόδημα και απόκτηση του

1.Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει κάθε ένα οικονομικό έτος από μισθούς, ημερομίσθια, επιχορηγήσεις, επιδόματα, συντάξεις και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά με οποιαδήποτε μορφή είτε σε χρήμα είτε σε είδος ή άλλες αξίες για παρούσα ή προηγούμενη υπηρεσία ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία, το οποίο αποκτάται από μισθωτούς γενικά και συνταξιούχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον προσδιορισμό του υψους του εισοδήματος προσμετράτε και και αυτό της συνταξης παραπληγικού ; ή το όριο 2900,00 και 6000,00 αναφέρεται σε εισοδήματα απο άλλες πηγές. Και ρωτώ τελικά, ανήλικο τεκνο με μόνο εισόδημα αυτό της σύνταξης παραπληγικού 9000,00 πρέπει να κάνει μόνο του δήλωση δίοτι ξεπερνά τα 6000,00 ή η παραπληγική σύνταξη δεν προσματράτε και εξακολουθεί να βαρύνει τον γονέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον προσδιορισμό του υψους του εισοδήματος προσμετράτε και και αυτό της συνταξης παραπληγικού ; ή το όριο 2900,00 και 6000,00 αναφέρεται σε εισοδήματα απο άλλες πηγές. Και ρωτώ τελικά, ανήλικο τεκνο με μόνο εισόδημα αυτό της σύνταξης παραπληγικού 9000,00 πρέπει να κάνει μόνο του δήλωση δίοτι ξεπερνά τα 6000,00 ή η παραπληγική σύνταξη δεν προσματράτε και εξακολουθεί να βαρύνει τον γονέα;

Καλημέρα

Συμβουλευτείτε τό άρθρο 7 του ΚΦΕ.

...

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο:

α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος,

β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα,

γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο

και

δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

Δε θεωρείται ότι βαρύνει το φορολογούμενο αν ο ανήλικος αποκτά εισόδημα από εμπορικές ή γεωργικές επιχειρήσεις ή αμοιβές από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, ανεξάρτητα από το ποσό του εισοδήματος, εκτός αν το σχετικό δικαίωμα περιήλθε στον ανήλικο από κληρονομιά.

...

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Συμβουλευτείτε τό άρθρο 7 του ΚΦΕ.

...

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο:

α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος,

β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα,

γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο

και

δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

Δε θεωρείται ότι βαρύνει το φορολογούμενο αν ο ανήλικος αποκτά εισόδημα από εμπορικές ή γεωργικές επιχειρήσεις ή αμοιβές από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, ανεξάρτητα από το ποσό του εισοδήματος, εκτός αν το σχετικό δικαίωμα περιήλθε στον ανήλικο από κληρονομιά.

...

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Σε ευχαριστώ πολύ

Σύμφωνα με τα παραπάνω εξακολουθεί να βαρύνει τον Γονέα αν κατάλαβα καλά. Το εισόδημα του (απαλλασόμενο αναπηρίας του ανήλικου) θα καταχωρηθεί στους κωδικούς 657-658 με κρητήριο το μεγαλύτερο εισόδημα μεταξύ των γονέων; Είναι υποχρεωτικό να δηλώθεί ή προαιρετικό;

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ

Σύμφωνα με τα παραπάνω εξακολουθεί να βαρύνει τον Γονέα αν κατάλαβα καλά. Το εισόδημα του (απαλλασόμενο αναπηρίας του ανήλικου) θα καταχωρηθεί στους κωδικούς 657-658 με κρητήριο το μεγαλύτερο εισόδημα μεταξύ των γονέων; Είναι υποχρεωτικό να δηλώθεί ή προαιρετικό;

και πάλι ευχαριστώ

Δείτε αν το εισόδημα αφορά εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του ΚΦΕ. Τότε ναι είναι προστατευόμενο μέλος και θα θα καταχωρηθεί στους 659-660, εκτός αν του έχει αποδοθεί ποσοστό αναπηρίας από 80% και πάνω (από α'βάθμια νομαρχιακή ή ΚΕΠΑ), που τότε θα γραφτεί στους 657-658 ανάλογα με τα εισοδήματα των γονέων.

Μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε (αν τελικά είναι προσ. μέλος με αναπηρία πάνω από 67%) εκτός των 003-004 και τους κωδικούς 005-006.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αν το εισόδημα αφορά εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του ΚΦΕ. Τότε ναι είναι προστατευόμενο μέλος και θα θα καταχωρηθεί στους 659-660, εκτός αν του έχει αποδοθεί ποσοστό αναπηρίας από 80% και πάνω (από α'βάθμια νομαρχιακή ή ΚΕΠΑ), που τότε θα γραφτεί στους 657-658 ανάλογα με τα εισοδήματα των γονέων.

Μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε (αν τελικά είναι προσ. μέλος με αναπηρία πάνω από 67%) εκτός των 003-004 και τους κωδικούς 005-006.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Αναφέρεται κάπου στη βεβαίωση αν είναι εξωιδρυματικό ή προνιακό; Η βεβαίωση είναι απο το ΙΚΑ και αναφαίρει σύνταξη πλήρους αναπηρίας παραπληγικού.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................

Μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε (αν τελικά είναι προσ. μέλος με αναπηρία πάνω από 67%) εκτός των 003-004 και τους κωδικούς 005-006.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

ερωτηση σχετικη που με απασχολησε χτες....

προστατευομενο τεκνο ενηλικο με αναπηρια κινητικη που κανει μονο του δηλωση , τσεκαρει για τον ευατο του τον κωδικο 001 του πιν.3 για αυξηση του αφορολογητου . Ο πατερας του που τον δηλωνει στον πινακα 9 και στον κωδ. 003 , θα τον σημειωσει και στους ανωτερω κωδικους 005 για αυξηση του αφορολογητου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση σχετικη που με απασχολησε χτες....

προστατευομενο τεκνο ενηλικο με αναπηρια κινητικη που κανει μονο του δηλωση , τσεκαρει για τον ευατο του τον κωδικο 001 του πιν.3 για αυξηση του αφορολογητου . Ο πατερας του που τον δηλωνει στον πινακα 9 και στον κωδ. 003 , θα τον σημειωσει και στους ανωτερω κωδικους 005 για αυξηση του αφορολογητου ?

Καλημέρα

Στη θέση σας και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι προστατευόμενο μέλος (μελετώντας τα άρθρα 5 και 7 του ΚΦΕ) και αν υπήρχε και βεβαίωση α’βάθμιας υγ. επιτροπής ή ΚΕΠΑ σε ισχύ, που να του αποδίδει πάνω από 67% αναπηρία, ναι θα συμπλήρωνα και τους κωδικούς 005-006.

Η αύξηση βέβαια του αφορολογήτου του γονέα, θα ισχύει υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 9, πάλι του ΚΦΕ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...