Προς το περιεχόμενο
  • 0

πωλήσεις βάση άρθρου 45 του φπα


dodos

Ερώτηση

έμπορος ηλεκτρονικών υπολογιστών και κινητών που πουλάει σε ιδιώτες βάση αρθρου 45 του φπα

πρέπει υποχρεωτικά να βάλει φορολογικό μηχανισμό για αυτές τις πωλήσεις ,? με την λογική οτι την πληροφορία οτι πουλάει βάση αρθρου 45 δεν μπορεί να την αποτυπώσει σε μια

απόδειξη που εκδίδετε απο ταμειακή μηχανή?

η να κόψει από ταμειακή και να επισυνάψει μια χειρόγραφη αλπ μαζί της με τις περαιτέρω πληροφορίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλό είναι να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε βάση τα my data.

Γενικά και ειδικά

 

Άρθρα Eιδικό καθεστώς φορολογίας υποκειμένων στο ΦΠΑ μεταπωλητών που παραδίδουν μεταχειρισμένα αγαθά και αντικείμενα καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας (άρθρο 45 του κώδικα ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, 125883623 είπε

Καλό είναι να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε βάση τα my data.

Γενικά και ειδικά

 

Άρθρα Eιδικό καθεστώς φορολογίας υποκειμένων στο ΦΠΑ μεταπωλητών που παραδίδουν μεταχειρισμένα αγαθά και αντικείμενα καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας (άρθρο 45 του κώδικα ΦΠΑ)

καλημερα με υγεία σου εύχομαι

ναι όσον αφορά το mydata οκ

το ερωτημα μου είναι επειδη πρέπει η αλπ να γράφει το λεκτικό πωήσεις βάση αρθρου 45 ...

με την ταμειακή μηχανή δεν καλύπτετε αυτό ,αν κόψει από πρόγραμμα που εκδίδει τα τιμολόγια ,δεν θα πρέπει να έχει σήμανση (φορολογικό μηχανισμό )?

δεν μπορεί σε αθεώρητη αλπ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

καλημερα με υγεία σου εύχομαι

ναι όσον αφορά το mydata οκ

το ερωτημα μου είναι επειδη πρέπει η αλπ να γράφει το λεκτικό πωήσεις βάση αρθρου 45 ...

με την ταμειακή μηχανή δεν καλύπτετε αυτό ,αν κόψει από πρόγραμμα που εκδίδει τα τιμολόγια ,δεν θα πρέπει να έχει σήμανση (φορολογικό μηχανισμό )?

δεν μπορεί σε αθεώρητη αλπ?

 

 

καλημερα επισης .

τωρα οσο αφορα το ερωτημα .

δεν εχω ειχα τετοια επιχειρηση ,η αποψη μου οχι δεν μπορει παλια μπορουσε γιατι ειχε θεωρημενο το βιβλιο μεταχειρισμενων μετα καταργηθηκε η θεωρηση του βγηκε η πολ για τους υποχρεους των φορολογικων μηχανισμων και δεν ειναι στις εξαιρεσεις τα πρωην ελευθερια και μετα παμε να δουμε αν ειναι στις εξαιρεσεις των εξαιρεσεων το αρθρο 45 ειναι αλλο απο το αρθρο 39 οπως και απο το 40 που εαξιρει η αποφαση και μετα παμε να πρεπει να δεις αν ειναι η περιπτωση σου σε καποια απο τις αλλες εξαιρεσεις αν ειναι καλως .

για μένα όχι δεν μπορει να εκδίδει αναθεωρείτη εκτος και αν μιλαμε για διπλογραφικα  στην ουσια μιλαμε για το γ )

γ) Οι αποδείξεις λιανικών συναλλαγών που εκδίδονται «επί πιστώσει» από τηρούντες διπλογραφικά βιβλία,  
δ) Οι αποδείξεις λιανικών συναλλαγών, που από ειδικές φορολογικές διατάξεις, απαιτείται να αναγράφουν επιπλέον δεδομένα (ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, είδος αγαθού ή υπηρεσίας, ποσότητα αγαθού, ονοματεπώνυμο πελάτη, κ.λπ.),

 

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/circulars/20154/arora-h-pol-1002-31-12-14-se-pinakes-kathgories-ontothtwn-poy-apallassontai-apo-th-xrhsimopoihsh-forologikwn-hlektronikwn-mhxanismwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, επειδη εχω μια τέτοια επιχείρηση, εκδίδει ΑΛΠ απο φορολογικό μηχανισμό και αναφέρει το λεκτικό με βάσει τις οδηγίες απο το άρθρο που έχει επισυνάψει ο συνάδελφος 125883623

Τηρεί ειδικό βιβλίο μεταπωλητή, απο το οποίο εσυ κάνεις τις καταχωρήσεις σου  στα βιβλία. Το μεγάλο πρόβλημα είναι στο Mydata ,εγω στέλνω τις πωλήσεις απο τις εγγραφές μου (αφού μας αφήνουν μέχρι να συνδεθεί το esend).Δεν  μπορείς να χρησιμοποιήσεις αθεώρητη ΑΛΠ χειρόγραφη αν δεν υπάγεσαι σε μια οντότητα η οποία απαλλάσσεται απο φορολογικό μηχανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...