Προς το περιεχόμενο

Tips για Accountant No. 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΦΠΑ Α΄' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΡΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ  ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

Καλημέρα.

Έχεις την τελευταία έκδοση την 2,21g?

Aυτή η έκδοση καλύπτει το ΦΠΑ των Α κατ. βιβλίων. Εαν έχεις κάνει κινήσεις με ΜΣΚΚ με τους νέους λογαριασμούς 9% και 19%, τότε υπολογίζεται κανονικά το έντυπο και γίνεται αναγωγή των αγορών σε τεκμαρτές πωλήσεις.

Εαν έχεις πρόβλημα, επικοινώνησε μαζί μου, να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη Επισκέπτης-ASA-
Καλημέρα.

Έχεις την τελευταία έκδοση την 2,21g?

Aυτή η έκδοση καλύπτει το ΦΠΑ των Α κατ. βιβλίων. Εαν έχεις κάνει κινήσεις με ΜΣΚΚ με τους νέους λογαριασμούς 9% και 19%, τότε υπολογίζεται κανονικά το έντυπο και γίνεται αναγωγή των αγορών σε τεκμαρτές πωλήσεις.

Εαν έχεις πρόβλημα, επικοινώνησε μαζί μου, να σε βοηθήσω.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 2.21g. ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Χρησιμοποιώ τον Accountant ver. 2.21g για την ενημέρωση των βιβλίων Εσόδων – Εξόδων και θέλησα να πάρω μια εκτύπωση Ελέγχου Συνάφειας.

Στις αναλώσεις μου φέρνει 0,00 € (!!!)

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει από πού μπορώ να συμπληρώσω το ποσό των αναλώσεων γιατί όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι ???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πας στις Παραμέτρους Βιβλίων Α' & Β' Κατηγορίας στις Γενικές, στην επιλογή Καθαρό Κέδρος Επιχειρήσεων και στο πινακάκι με τις δραστηριότητες να επιλέξεις την δραστηριότητα που χρησιμοποιεί η επιχείρηση. Ύστερα υπολογισμός αξιών και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επευκαιρια να αναφέρω, γιατι την πατησα. Οσοι εχετε από ακαουντ να βγαλετε συγκεντρωτικες, δεν βγαινουν οπως εβγαιναν στα παλαιοτερα προγράμματα της σιγκιουλαρ. Πριν κατεβασετε στο δίσκο το αρχειο των συγκεντρωτικών, θα πρεπει υποχρεωτικά να ορισετε αριθμο καταστήματος 0, εαν δεν εχει υποκαταστημα. και αν εχει 0 κεντρικο και 1 υποκ. Υποχρεωτικα, γιατί το σύστημα δεν θα το δεχτει. Επίσης εαν δεν υπαρχουν πελατες ή προμηθευτες δεν θα τσεκαρετε τυπο αρχειου πελατες-προμηθευτες. Μονον αυτο που υπαρχει. Δηλαδή εχεις πελατες , θα τσεκαρεις πελατες, εχεις προμηθευτες ,θα τσεκαρεις προμηθευτς, αν εχεις και τα δυο θα τσεκαρεις πελ-προμηθ. Εγω δεν τα εκανα γιατί νομισα οτι ηταν οπως το σιγκιουλαρ εσοδα-εξοδα και τα ξανακάνω τώρα. Τελος ομως καλο , ολα καλα. δεν τελειωσα. Απλα βρηκα το σωστο δρόμο.

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κατεβασατε την 2,21g από εδω και οχι με το σι ντι του αντιπροσώπου σας θα εχετε ενα μικροπροβληματακι. Το προγραμμα σας (ετσι το επαθα και εγω τωρα τρεις μερες. Αυριο θα επικοινωνισω με σιγκιουλαρ) θα λεει , οταν θα πατε να μπητε μεσα <<η χρηση το προγραμματος εληξε, εχεται ακομα 10 μερες. Μην πανικοβληθειτε, επικοινωνιστε με την σιγκιουλαρ. Εγω εκανα αννεωση τον Ιανουαριο και παει μεχρι του χρόνου. Ε , τωρα , μετα την 2,21 τζι μου το εκανε αυτό.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κατεβασατε την 2,21g από εδω και οχι με το σι ντι του αντιπροσώπου σας θα εχετε ενα μικροπροβληματακι. Το προγραμμα σας (ετσι το επαθα και εγω τωρα τρεις μερες. Αυριο θα επικοινωνισω με σιγκιουλαρ) θα λεει , οταν θα πατε να μπητε μεσα

καιρατος

Τι διαφορά μπορεί να έχει η έκδοση που κατεβάσαμε από το internet από την έκδοση του CD που διανέμει η εταιρία?

Μα είναι ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά μπορεί να έχει η έκδοση που κατεβάσαμε από το internet από την έκδοση του CD που διανέμει η εταιρία?

Μα είναι ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. :o

εξαρτατε αυτη εδω πως ανεβηκε. Εν πασει περιπτωσει δεν χρειαζεται να γινει συζήτηση. Αυριο αν προλαβω να παρω τη σιγκιουλαρ θα παρω απαντησεις , διοτι θα ζητησω και τα ρεστα. Παντα κουβενταζω με αυτους σε ζοηρό αστερισμό. Αυτο που εγραψες το λενε και οι αντιπροσωποι. Σπανια ομως ισχυει, διοτι η σιγιουλαρ οτα τα στελνει ον ομαστικα , δεν τα στελνει για πλάκα. Ειναι κατι που τους αφορα. Οταν αφορα αυτους ειναι και οι πρωτοι . Μην αφορα΄ομως εμας γιατι...........

καιρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω η Singular δεν στέλνει CD με τα patch των προγραμμάτων αλλά μόνο ολόκληρες εκδόσεις. Τα patch τα στέλνουν στους πελάτες οι κατά τόπους αντιπρόσωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επευκαιρια να αναφέρω, γιατι την πατησα. Οσοι εχετε  από ακαουντ να βγαλετε συγκεντρωτικες, δεν βγαινουν οπως εβγαιναν στα παλαιοτερα προγράμματα της σιγκιουλαρ. Πριν κατεβασετε στο δίσκο το αρχειο των συγκεντρωτικών, θα πρεπει υποχρεωτικά να ορισετε αριθμο καταστήματος 0, εαν δεν εχει υποκαταστημα. και αν εχει  0 κεντρικο και 1 υποκ. Υποχρεωτικα, γιατί το σύστημα δεν θα το δεχτει. Επίσης εαν δεν υπαρχουν πελατες ή προμηθευτες δεν θα τσεκαρετε τυπο αρχειου πελατες-προμηθευτες. Μονον αυτο που υπαρχει. Δηλαδή εχεις πελατες , θα τσεκαρεις πελατες, εχεις προμηθευτες ,θα τσεκαρεις προμηθευτς, αν εχεις και τα δυο θα τσεκαρεις πελ-προμηθ. Εγω δεν τα εκανα γιατί νομισα οτι ηταν οπως το σιγκιουλαρ εσοδα-εξοδα και τα ξανακάνω τώρα. Τελος ομως καλο , ολα καλα. δεν τελειωσα. Απλα βρηκα το σωστο δρόμο.

Καιρατος

Αγαπητέ Αντώνη παίρνεις κίτρινη κάρτα, Ιούλιο μήνα και ασχολείσαι με συγκεντρωτικές, άντε να ρίξεις καμιά βουτιά φίλε μου και από Σεπτέμβριο έχει ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Αντώνη παίρνεις κίτρινη κάρτα, Ιούλιο μήνα και ασχολείσαι με συγκεντρωτικές, άντε να ρίξεις καμιά βουτιά φίλε μου και από Σεπτέμβριο έχει ο Θεός.

Φίλε Καλαμάτα, έχω τελειώσει με συγκεντρωτικές τώρα και 5 μέρες. Ξεκίνησα από 1/8 να καταχωρώ τα Ε9 στο πρόγραμμα του υπουργείου (είχα ήδη καταχωρήσει 10). Σε πληροφορώ ότι με έχει πιάσει πανικός. Λογαριάζω από 1/8 -30/11 πόσες μέρες μένουν και βλέπω ότι είναι αδύνατον να προλάβω την καταχώρηση. Τώρα που το συνειδητοποιώ μουρχεται όχι θάλασσα να πάω, αλλά σε άλλο πλανήτη. Στον αγιαγερτο πρέπει να πάω. Νοιώθω περίεργα όταν βλέπω με πόση άνεση μιλάτε , λες και έχετε δουλειά 5-1ο ημερών. Βλέπεις είμαι από αυτούς που δεν είχα ποτέ εμπιστοσύνη στους εφοριακούς. Έτσι προτιμώ να τα στείλω ο ίδιος στο υπουργείο γαι να μπορώ να κοιμάμαι λίγο ήσυχος. Θυσιάζω λοιπόν χρόνο, κόπο για να νοιώθω λίγη ασφάλεια και ας δουλευω τζαμπα τις περισσότερες φορές.

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Οικονομική αναφορά ( Μ1 Δήλωση απόδοσης ΑΦΜ ) για δοκιμή .

Αφού κατεβάσετε και αποσυμπιέσετε το αρχείο.

Στις οικονομικές αναφορές του Accountant κάντε εισαγωγή του αρχείου ( si-fo report ) επιλέγοντας το φάκελο που κατεβάσατε .

Εάν η εκτύπωση της αναφοράς είναι καλή , γράψτε για να το ολοκληρώσω και να το ανεβάσω ολοκληρωμένο!

si_fo_update.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις συγκεντρωτικες αφηνεις Ε αν θελεις και τα υποκαταστηματα και το κεντρικο το 0 αν θες μονο κεντρικο και 1,2,3 κλπ αναλογως το υποκαταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ ΟΙ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ - ΑΠΟΚΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ

- ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

- ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΜΕ (Ενημέρωση Γεν. Λογιστικής από Κινήσεις & Παραστατικά)

- ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Σε εγγραφές λογιστικών άρθρων σε Γ' κατηγορίας πληκτρολογώντας τον λογαριασμό του πελάτη αλλάζει η αιτιολογία και αναγράφει την επωνυμία του πελάτη.

Πώς λύνεται το παραπάνω θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΞΕΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ "ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ Η ΕΠΩΝΥΜΙΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ τον Accountant για την ενημέρωση βιβλίων Β΄ κατηγ. τώρα μου προέκυψε πελάτης με ενδοκοινοτικές αποκτήσεις ……. :angry: Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το αντιμετωπίσω, τι βήματα – ενέργειες θα πρέπει να κάνω ??? :rolleyes:

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα.

Στο αρχείο λογαριασμών εσόδων-εξόδων και φόρων, είναι ανεπτυγμένοι όλοι οι λογαριασμοί των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων ή και παραδόσεων. Θα δείτε για παράδειγμα στους λογαριασμούς των εξόδων τον 20.01.09.008 (Φορολογητέα αξία ΕΕ Εμπορευμάτων ΕΕ 9%), 20.01.09.001( Έξοδα Εμπ. ΕΕ Με ΦΠΑ), 20.01.00.000 (Διαφορά Τιμ. –Φορ. Αξία Εμπ. ΕΕ) . Χρησιμοποιώντας τον σωστό λογαριασμό ενημερώνεται αντίστοιχα σωστά και στο έντυπο των περιοδικών δηλώσεων του ΦΠΑ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο 8011159011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...