Προς το περιεχόμενο

Tips για Accountant No. 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΕΧΟΥΝ ΣΦΙΞΕΙ ΟΙ 'ΖΕΣΤΕΣ' ΚΑΙ ΖΟΡΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

2 ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ 'ΦΩΤΑ' ΣΑΣ.

1) ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Τ.Δ.Α. ΑΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Π.Φ.Σ.ΜΕ ΦΠΑ.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?

2) ΣΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT OI ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ?

(ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορώ να σου απαντήσω μόνο για το πρώτο θέμα, το καταχωρώ στις δαπάνες με έκπτωση φπα, αφορά εισφορές υπέρ τρίτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................

2) ΣΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT OI ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ?

(ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Όχι δεν οριστικοποιούντε οι κινήσεις, από την στιγμή που πάρεις ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ εκτύπωση εφόσον έχεις τσεκάρει το πεδίο " Οι θεωρημένες εκτυπώσεις να ενημερώνουν την ημερομηνία κλειδώματος" οι κινήσεις δεν μπορούν να μεταβληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε για το λινκ, σωστό είναι απλά ήθελε μια διορθωση.

Μήπως μπορούμε να μάθουμε και τις βελτιώσεις?

Accountant 22.1g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως μου βγάζει μήνυμα "version for object (8d43CD.........} is invalid και δεν ανοίγει το πρόγραμμα. ΥΓ προυπήρχε η 2,21e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ large pol.sdf ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ UPDATE

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΡΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ 2.21g

δεν μπορουμε να δουλεξουμε

Δουλευει μια χαρα, τι προβλημα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως μου βγάζει μήνυμα "version for object (8d43CD.........} is invalid και δεν ανοίγει το πρόγραμμα. ΥΓ προυπήρχε η 2,21e.

Σε πρώτη φάση θα πρέπει να κάνεις restart τον esas και εαν δεν γίνει κάτι θα πρέπει μέσα στον esas στο tab ενεργές εφαρμογές λογικά να βλέπεις δύο εφαρμογές, όπου η μία να αφορά την 221e και η άλλη την 221g. Θα πρέπει να διαγράψεις την εφαρμογή 221e και να κάνεις RESTART τον essas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΣΧΕΤΟΣ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΑ UPGRAGE ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ

large pol.sdf ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ UPDATE ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΜΠΩ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ "version for object (8d43CD.........} is invalid

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑCC KAI ΕΓΓΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ CD KAI TA PATCH EΩΣ 2,21Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ fpaup

ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΜΥΝΗΜΑ

ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ Χ

[ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ]

[ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ]

- ΤΟ ΠΕΔΙΟ "ΤΙΤΛΟΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ

- Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ "ΠΕΡ411-1" ΑΠΕΤΥΧΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε Εργασίες Εναρξης -> Παράμετροι διαχείρισης -> λογαριασμών εσόδων - εξόδων και απανεργοποίησε το κουτάκι με την υποχρεωτική χρήση δενδρικής μορφής των λογ/σμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ fpaup

ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΜΥΝΗΜΑ

ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ Χ

[ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ]

[ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ]

- ΤΟ ΠΕΔΙΟ "ΤΙΤΛΟΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ

- Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ "ΠΕΡ411-1" ΑΠΕΤΥΧΕ.

Δημοσιευμένο σε Χθές, 05:43 PM

Πήγαινε Εργασίες Εναρξης -> Παράμετροι διαχείρισης -> λογαριασμών εσόδων - εξόδων και απανεργοποίησε το κουτάκι με την υποχρεωτική χρήση δενδρικής μορφής των λογ/σμών

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ fpaup

ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΜΥΝΗΜΑ

ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ Χ

[ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ]

[ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ]

- ΤΟ ΠΕΔΙΟ "ΤΙΤΛΟΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ

- Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ "ΠΕΡ411-1" ΑΠΕΤΥΧΕ.

Καλημέρα.

Έχει δημιουργηθεί κάποια δήλωση, στην περιοχή εργασίας η οποία δεν έχει "ΤΙΤΛΟ", θα πρέπει να την βρεις, να ορίσεις τίτλο και τότε θα ολοκληρωθεί η εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΤΙΣ ΕΙΣΡΟΕΣ ΣΕ ΦΠΑ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.

ΕΝΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΦΠΑ 8%, ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 301,331.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 2.21g KAI EΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΕΞΟΔΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΜΣΚΚ. ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-asa-

ΑΠΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ; ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σου μέρα ΑSA

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

1)Ειδικές εργασίες--Φορολογικές Δηλώσεις--Εισαγωγή Στοιχείων--tax docs--fpaupd.txt

2)Αφού τελειώσει η εισαγωγη του παραπάνω αρχειου, διαγράφεις τις δηλώσεις ΦΠΑ (από Απρίλιο και μετά) που πιθανον να είχες δημιουργήσει με τύπο δήλωσης ΦΠΑΑ2002 και δημιουργείς νέες με ΦΠΑΑ2005.

3)Παράμετροι και προτιμήσεις--εργασίες έναρξης--παράμετροι φορολογικών δηλώσεων--ενημέρωση μεταβλητών ΦΠΑ βάσει νέων ποσοστών (το σκριπτακι που αναφέρει ο grzokas είναι αυτό)

Αν μετά από αυτή την διαδικασία εξακολουθείς να έχεις προβλήματα εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ASA-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MARCA.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΤΥΠΟ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΦΠΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΕ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΕΣΟΔΑ, ΣΤΟ ΝΕΟ ΕΝΤΥΠΟ ΜΟΥ ΕΜΑΝΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΡΟΕΣ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΣΤΗΛΕΣ, ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΣ ΕΚΡΟΕΣ, ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΤΟ ΔΕ ΦΠΑ2005 (Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο κατάλαβα η αναγωγή σε τεκμαρτά έσοδα γίνεται στην δεύτερη σελίδα απλά δεν σου μεταφέρει τα ποσά στους αντίστοιχους κωδικούς της πρώτης.

Το πρόβλημα αυτό υπήρχε και σε παλαιότερη έκδοση (εμφανιζόταν μόνο το ΦΠΑ των εκκροών).

Όσο για το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης περιόδου πήγαινε

Παράμετροι και προτιμήσεις--Εργασίες έναρξης--Παράμετροι φορολογικών δηλώσεων--ανεύρεση μεταβλητών συγκεκριμένου τύπου (ΦΠΑΑ2005) και βρες την μεταβλητή F3401 (περιοδ.πιστωτικό υπόλοιπο προηγ.φορολογικής περιόδου φ) και δες αν ο τύπος μεταβλητής είναι στατικός με τιμή GETRESULT(CURRPERIOD=1, VALY("#ΕΚΚΑΘ802","ΕΦΠΑ2002", PREVYEAR) ,VALTP("#F3502","ΠΦΠΑΑ2005",PREVPERIOD))

Δεν μπορώ να σου προτείνω να τσεκάρεις κάτι άλλο.

Ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορεί να σε βοηθήσει πιο αποτελεσματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΦΠΑ Α΄' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΡΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την 2.21e παω να βαλω την 2.21g και δεν προχωραει η εγκατασταση κολαει στο αρχειο ELITE_AC1_V1 λεει δεν ειναι καταλληλης εκδοσης και δεν προχωραει κλεινει μονο του χωρις να τελειωσει ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...