Jump to content
  • 0

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΛΛΑΔΟΣ


diamantissyka
 Share

Question

Το άρθρο 25 παράγραφος 2 περίπτωση ε του νόμου 2961/2021 αναφέρει το εξής::

ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ

H KINHTH ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΥΠΗΚΟΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ 10 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ , ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΔΡΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΥΤΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΟΓΑΠΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΗΣ.

 

Η ερώτηση είναι αν ο κληρονόμος που κατοικεί στην Ελλάδα  πρέπει να δηλώσει στην εφορία και να αποδώσει φόρο για κληρονομικό μερίδιο που έλαβε από το εξωτερικό. Πρόκειται για χρηματικό ποσό που έχει κατατεθεί στον τραπεζικό του λογαριασμό στην Ελλάδα από το Εξωτερικό( Αμερική). Ο κληρονομούμενος ( αυτός που απεβίωσε ) είχε την ελληνική υπηκοότητα, τα τελευταία 15 έτη της ζωής του ζούσε την Ελλάδα αλλά τα χρήματα αυτά υπήρχαν στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αμερική όπου ζούσε και εργαζόταν για 45 συναπτά έτη πριν την επιστροφή του στην Ελλάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...