Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΑΡΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


bagelis@hotmail.com

Ερώτηση

Καλησπέρα σας συνάδερφοι,

 

Αρχίζω και προετοιμάζομαι δειλά δειλά για την ομαλή μετάβαση της επιχείρησης στην απογραφική διαδικασία και τη ψηφιακή κάρτα εργασίας και ήδη έχουν γεννηθεί αρκετά ερωτήματα. ΄΄Οποιος συνάδερφος έχει την ευγενή καλοσύνη να μοιραστεί τις γνώσεις του θα το εκτιμούσαμε δεόντως. Βέβαια ακόμα στη πράξη μόνο ΄όσοι δραστηριοποιούνται σε super market και τράπεζες ήδη έχουν κάποια εμπειρία.

 Σέ τεχνική εταιρεία που αναλαμβάνει δημόσια έργα και οι εργαζόμενοι (δήλωση οικοδομικά Ε12) σήμερα είναι σε μια περιοχή και αύριο σε άλλη θα ισχύει η ψηφιακή κάρτα?και αν ναι που θα γίνεται η δήλωση (χτύπημα της κάρτας)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υποτίθεται θα έπρεπε να έχουμε καταχωρήσει το πρόγραμμα εργασίας ηλεκτρονικά;

Δεν έχω κάνει τίποτα, και δεν βρίσκω κάποια πηγή/οδηγίες για το πως να το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα ναι σου επισυνάπτω σχετικές οδηγίες από το ΕΡΓΑΝΗ, έχουμε μέχρι τέλος Νοεμβρίου βέβαια, αλλά των φρονίμων τα παδιά....διάβασε και συ και να ανταλλάξουμε απόψεις. Αν ασχολείται και κάποιος με Ε12 ας μοιραστεί τις γν΄ώσεις του.

ODHGOS_KARTA_ERGASIAS_1_6_2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, [email protected] είπε

καλημέρα ναι σου επισυνάπτω σχετικές οδηγίες από το ΕΡΓΑΝΗ, έχουμε μέχρι τέλος Νοεμβρίου βέβαια, αλλά των φρονίμων τα παδιά....διάβασε και συ και να ανταλλάξουμε απόψεις. Αν ασχολείται και κάποιος με Ε12 ας μοιραστεί τις γν΄ώσεις του.

ODHGOS_KARTA_ERGASIAS_1_6_2022.pdf 1.67 MB · 3 downloads

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε12 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ
 
Προηγούμενη έκδοση 01 (16.12.2019)
Τελευταία έκδοση 02 (18.07.2022)
 
Το ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ αντλεί από το ΟΠΣ-ΕΦΚΑ το σύνολο των δεδομένων του μητρώου οικοδομοτεχνικών έργων. Κατά την απογραφή στο ΟΠΣ-ΕΦΚΑ κάθε έργο χαρακτηρίζεται ως Ιδιωτικό Οικοδομικό, Δημόσιο Οικοδομοτεχνικό ή Ιδιωτικό Τεχνικό. Οι υπόχρεοι υποβολής εντύπου Ε12 υποβάλλουν: i) το «Ε12-e-OIΚΟΔΟΜΩ: Αναγγελία του Απασχολούμενου Προσωπικού επί εκτέλεσης οικοδομικής εργασίας ή τεχνικού έργου» στις περιπτώσεις Δημόσιων Οικοδομοτεχνικών και Ιδιωτικών Τεχνικών έργων, πριν από την έναρξη της ημερήσιας απασχόλησης απασχολούμενου προσωπικού και ii) το «Ε12-e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ: Απογραφική Αναγγελία του Απασχολούμενου Προσωπικού στην εκτέλεση οικοδομικής εργασίας ή τεχνικού έργου» στις περιπτώσεις Ιδιωτικών Οικοδομικών Έργων, για το απασχολούμενο μηνιαίως προσωπικό μέχρι και την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης.
 
 

E12_USERMANUAL_V02.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έυχαριστώ συνάδερφε, αυτο΄ς είναι ο τρέχων τρόπος δήλωσης των εργαζομένων στα οικοδομοτεχνικά, Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από 1/12/22 που θα ισχύει η ψηφιακή κάρτα για όλους τους εργαζόμενους τι θα ισχύει για τα οικοδομοτεχνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Έυχαριστώ συνάδερφε, αυτο΄ς είναι ο τρέχων τρόπος δήλωσης των εργαζομένων στα οικοδομοτεχνικά, Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από 1/12/22 που θα ισχύει η ψηφιακή κάρτα για όλους τους εργαζόμενους τι θα ισχύει για τα οικοδομοτεχνικά?

Δεν είχα ιδέα ότι θα ισχύσει και στα οικοδομοτεχνικά η ψηφιακή κάρτα. Πολύ δύσκολο το βλέπω πάντως, Είναι άλλος κόσμος η οικοδομή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι...δε το γνωρίζω τι θα γίνει με αυτή τη κατηγορία εργαζομένων για αυτό το ρωτάω...αλλά είναι ακριβω΄ς άλλος κόσμος.....σήμερα μπορεί να είναι εδώ....αύριο εκεί.....πως θα χτυπάνε κάρτα?και που?με φορητο scanner>? ή συνεχίζει η παραπάνω διαδικασία ως έχει.....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε χωρίς να είμαι 100% νομίζω ότι η ψηφιακή κάρτα εργασίας αφορά μόνο τους εργαζόμενους που εργάζονται με φυσική παρουσία την εκάστοτε ημέρα στον χώρο της επιχείρησης.
(Τώρα για το εάν έχει εφαρμοστεί πλήρως η άμεση υποβολή σ
το Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ των γεγονότων προσέλευσης/αποχώρησης του εργαζόμενου από τράπεζες και supermarket κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις.... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν 4 επιλογές για την απασχόληση ημέρας, : 1) εργασία 2) τηλεργασία 3) ανάπαυση/ρεπό 4) μη εργασία συνεπώς καταλαβαίνω οτι δεν έχει να κάνει μόνο με φυσική παρουσία.....αλλά όλα σχετικά είναι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/9/2022 στις 12:34 ΜΜ, [email protected] είπε

Έυχαριστώ συνάδερφε, αυτο΄ς είναι ο τρέχων τρόπος δήλωσης των εργαζομένων στα οικοδομοτεχνικά, Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από 1/12/22 που θα ισχύει η ψηφιακή κάρτα για όλους τους εργαζόμενους τι θα ισχύει για τα οικοδομοτεχνικά?

Καλησπέρα.

Όλες οι επιχειρήσεις με εργαζομένους θα πρέπει να κάνουν απογραφή από 1/10/22 έως 30/11/22?

Και τι δηλώνουν εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, spirosvii είπε

Καλά, πάνε καλά?

Είναι όλοι υπόχρεοι και οι επιχειρήσεις με 1 και 2 άτομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλά, πάνε καλά?

Είναι όλοι υπόχρεοι και οι επιχειρήσεις με 1 και 2 άτομα?

 

Εν τω μεταξύ δεν το ανοίγουν να δούμε πως θα περάσουμε τα άτομα που έχουν σταθερό ωράριο!

Θα γίνει φαντάζομαι κάπως αντίστοιχα με το my data, θα πρέπει να συμφωνείς την μισθοδοσία που θα βγάζει, καθώς και την ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απογραφική διαδικασία σε αφήνει να κάνεις καταχώρηση και να δηλώσεις τα ωράρια. απαιτείται πρ΄ώτα  να γίνει η δήλωση μεταβολής στοιχείων εργασιάκης σχέσης για κάθε εργαζόμενο και μέτα ψηφιακη οργάνωση χρόνου εργασίας....τώρα από 1η του μήνα πρέπει να υποβάλλουμε για τελευταία φορα ετήσιο Ε4 και απο 1/11 απογραφική διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/9/2022 στις 12:41 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλά, πάνε καλά?

Είναι όλοι υπόχρεοι και οι επιχειρήσεις με 1 και 2 άτομα?

ναι....όλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, [email protected] είπε

ναι....όλοι....

Το είδα λίγο, εντάξει θα το παλέψουμε! Αν και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Και τώρα μπορούν να κάνουν ελέγχους (και κάνουν), σχετικά με το ωράριο. 

Και πάλι θα χρειάζονται έλεγχοι, γιατί θα περνάει ο τύπος με το κινητό από τους υπόλοιπους που δήθεν χτυπάνε κάρτα για την λήξη του ωραρίου. Εκτός κι αν το κάνουν για επιπλέον λόγους που δεν έχουν ανακοινώσει ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ καταλαβαίνω ότι το Νοέμβριο θα γίνει η απογραφή των στοιχείων (ωραρίων, κλπ.). Από που προκύπτει ότι θα ξεκινήσει η εφαρμογή της ψηφιακής κάρτας σε όλες τις επιχειρήσεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολύ σωστή η παρατήρηση σου συνάδερφε, στην ουσία αναφέρεται μόνο στην απογραφική διαδικασία και όχι έναρξη χρήσης της κα΄ρτας. βέβαια στα σουπέρ μάρκετ και τράπεζες τον ένα μήνα έγινε η απογραφή τον επόμενο ξεκίνησε η χρήση της, αν δε κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

β) Σε κάθε νέα πρόσληψη διενεργούμενη από 1/10/2022 και εντεύθεν οπότε και τυχόν αλλαγή του προγράμματος εργασίας για τον εργαζόμενο αυτόν παύει να δηλώνεται εφεξής με Ε4 συμπληρωματικό Ωραρίου.

Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να "στήνουμε" το ψηφιακό πρόγραμμα εργασίας από 01/10/2022?

 

https://www.taxheaven.gr/news/59586/pshfiakh-karta-ergasias-h-apofash-gia-thn-efarmogh-ths-poia-stoixeia-prepei-na-ypoballoyn-oi-epixeirhseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι από 01/10/2022 ->31/10/2022 υποβολή ετήσιων πινάκων προσωπικού

και από 01/11/2022->30/11/2022 Καταχώρηση ψηφιακού προγράμματος εργασίας

 

Απλώς το αναφέρω, επειδή δεν έχω διαβάσει κάτι που να το αναιρεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έγω πριν κάνα μήνα που έκανα πρόσληψη, παρατήρησα οτι δε με άφηνε να υποβάλλω αναγγελία πρόσληψης αν δεν κλίκαρα την επιλογή  για δήλωση ωραρίου του εργαζομένου μέσω ψηφιακής κάρτας ή όχι, το οποίο προφανώς από την 1/11 θα ναι υποχρεωτικό η επιλογή να είναι στο "ναι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος ενεργά με το θέμα. Ποιες είναι όλες οι κινήσεις που πρέπει να κάνουμε?

Υπάρχει κάποιο σεμινάριο στον κόμβο να παρακολουθήσουμε?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ήταν να γίνει σεμινάριο δωρεάν αλλα ανεβλήθη λόγω απόφασης για υποβολή Ε4, προς το παρόν ε΄γω έχω πάρει μια μικρή γεύση βάζοντας δοκιμαστικά ένα υπάλληλο στη διαδικασία της απογραφής χωρίς να κάνω υποβολή βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, [email protected] είπε

ήταν να γίνει σεμινάριο δωρεάν αλλα ανεβλήθη λόγω απόφασης για υποβολή Ε4, προς το παρόν ε΄γω έχω πάρει μια μικρή γεύση βάζοντας δοκιμαστικά ένα υπάλληλο στη διαδικασία της απογραφής χωρίς να κάνω υποβολή βέβαια

Ακυρώθηκε νομίζω το σεμινάριο, τουλάχιστον μου ήρθε μήνυμα ακύρωσής του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...