Jump to content
  • 0

ΝΕΠΑ ΕΚΔΟΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ


G-MEL

Question

Σχετικά με τις ΝΕΠΑ

ε΄χω καταλήξει στο ότι όσον αφορά τα παραστατικά εσόδων

όσον αφορά συναλλαγή με ιδιώτες

μπορώ είτε

1- να καταχωρήσω το ναυλοσύμφωνο στα Βιβλία ως έσοδο -με ΦΠΑ 24%

δεδομένου ότι

" σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 12 του Ν.4308/2014,    κάθε έγγραφο που περιέχει τα οριζόμενα στοιχεία (πληροφορίες) του παραστατικού λιανικής πώλησης εξομοιώνεται με παραστατικό λιανικής πώλησης (π.χ. συμβόλαια μεταβίβασης αγαθών, λογαριασμοί, εισιτήρια, τραπεζικά παραστατικά, ασφαλιστήρια συμβόλαια κ.λπ.). Δεν απαιτείται η έκδοση ξεχωριστού στοιχείου λιανικής για την είσπραξη αμοιβής από συμβολαιογράφους, εφόσον η αμοιβή αναγράφεται στο σχετικό συμβόλαιο, δεδομένου ότι το συμβόλαιο εξομοιώνεται στην περίπτωση αυτή με στοιχείο λιανικής βάσει των στοιχείων που περιέχει. Το ίδιο ισχύει αναλογικά και με τις ίδιες προϋποθέσεις για κάθε άλλο υπόχρεο (π.χ. δικαστικοί επιμελητές).....

και

Επίσης, υπό Ε.Λ.Π., σύμφωνα με την παρ. 5.13.1 της ΠΟΛ.1003/31-12-2014  «Η οντότητα μπορεί να συγχωνεύει ή να συνενώνει λογιστικά αρχεία με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ασφαλής πρόσβαση στις υποκείμενες πληροφορίες πριν τη συγχώνευση ή συνένωσή τους.

 

2-είτε να εκδώσω ΑΠΥ , ακόμη και ΧΕΙΡ/ΦΗ

ΚΑΙ να διαβιβάσω κατά τα γνωστά

'Εχω επιλέξει να εκδίδει ΑΠΥ από το e-timologio

 

Όσον αφορά συναλλαγή με επιχειρήσεις ?

Θεωρώ υποχρεωτική την έκδοση Τιμ.Παρ.Υπηρ.

Έχω μια ΙΚΕ, άλλη περίπτωση ,  που σχετίζεται με πολλές ΝΕΠΑ και βλέπω ότι μου φέρνει συνέχεια ναυλοσύμφωνα -ΕΞΟΔΟ- και σε λίγες περιπτώσεις ΤΠΥ

και αναρωτιέμαι αν ισχύει κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω ..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
Στις 12/8/2022 στις 10:03 ΠΜ, G-MEL είπε

Σχετικά με τις ΝΕΠΑ

ε΄χω καταλήξει στο ότι όσον αφορά τα παραστατικά εσόδων

όσον αφορά συναλλαγή με ιδιώτες

μπορώ είτε

1- να καταχωρήσω το ναυλοσύμφωνο στα Βιβλία ως έσοδο -με ΦΠΑ 24% ΝΑΙ

δεδομένου ότι

" σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 12 του Ν.4308/2014,    κάθε έγγραφο που περιέχει τα οριζόμενα στοιχεία (πληροφορίες) του παραστατικού λιανικής πώλησης εξομοιώνεται με παραστατικό λιανικής πώλησης (π.χ. συμβόλαια μεταβίβασης αγαθών, λογαριασμοί, εισιτήρια, τραπεζικά παραστατικά, ασφαλιστήρια συμβόλαια κ.λπ.). Δεν απαιτείται η έκδοση ξεχωριστού στοιχείου λιανικής για την είσπραξη αμοιβής από συμβολαιογράφους, εφόσον η αμοιβή αναγράφεται στο σχετικό συμβόλαιο, δεδομένου ότι το συμβόλαιο εξομοιώνεται στην περίπτωση αυτή με στοιχείο λιανικής βάσει των στοιχείων που περιέχει. Το ίδιο ισχύει αναλογικά και με τις ίδιες προϋποθέσεις για κάθε άλλο υπόχρεο (π.χ. δικαστικοί επιμελητές).....

και

Επίσης, υπό Ε.Λ.Π., σύμφωνα με την παρ. 5.13.1 της ΠΟΛ.1003/31-12-2014  «Η οντότητα μπορεί να συγχωνεύει ή να συνενώνει λογιστικά αρχεία με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ασφαλής πρόσβαση στις υποκείμενες πληροφορίες πριν τη συγχώνευση ή συνένωσή τους.

 

2-είτε να εκδώσω ΑΠΥ , ακόμη και ΧΕΙΡ/ΦΗ ΠΕΡΙΤΟ

ΚΑΙ να διαβιβάσω κατά τα γνωστά

'Εχω επιλέξει να εκδίδει ΑΠΥ από το e-timologio

 

Όσον αφορά συναλλαγή με επιχειρήσεις ?

Θεωρώ υποχρεωτική την έκδοση Τιμ.Παρ.Υπηρ. ΝΑΙ

Έχω μια ΙΚΕ, άλλη περίπτωση ,  που σχετίζεται με πολλές ΝΕΠΑ και βλέπω ότι μου φέρνει συνέχεια ναυλοσύμφωνα -ΕΞΟΔΟ- και σε λίγες περιπτώσεις ΤΠΥ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΤΠΥ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ?

και αναρωτιέμαι αν ισχύει κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω ..

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...