Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δωρεά χρημάτων σε τέκνο


agelog1967

Ερώτηση

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση..γονέας θέλει να κάνει δωρεά χρημάτων  10000 € σε τέκνο για κάλυψη τεκμηρίων.τα χρήματα τα έχει ο γονέας,τα οποία θα καταθέσει στην τράπεζα και μετά θα τα μεταφέρει στον λογαριασμό του τέκνου. Γνωρίζει κανείς το διαδικαστικό,και επίσης εάν πρέπει να γίνει μέσω συμβολαιογραφου . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
7 ώρες πριν, agelog1967 είπε

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση..γονέας θέλει να κάνει δωρεά χρημάτων  10000 € σε τέκνο για κάλυψη τεκμηρίων.τα χρήματα τα έχει ο γονέας,τα οποία θα καταθέσει στην τράπεζα και μετά θα τα μεταφέρει στον λογαριασμό του τέκνου. Γνωρίζει κανείς το διαδικαστικό,και επίσης εάν πρέπει να γίνει μέσω συμβολαιογραφου . Ευχαριστώ

Συμβολαιογράφος, δήλωση φόρου δωρεάς, Πρωτόκολλο Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμβολαιογράφος οχι απαραίτητα .

Αν μιλαμε για την φετινή δηλωση δεν μπορει να καλύψει τεκμήρια το χασε το τρενο αν μιλαμε για την δηλωση του 2022 που θα γινει το 2023 οκ προχωρα .

Η διαδικασία συμπληρώνεις το έντυπο της δωρεάς χρημάτων και πας στα αιτηματα μου του ιου που λαμβανει την δωρεα και κανεις αιτηση μαζι με το χαρτι της μεταφορας απο τραπεζα σε τραπεζα για να χεις το αφορολογητο .

Αν θες δικαιολόγησε και απο που βρηκε και εδωσε τα χρηματα ο πατερας θα σε βγαλει απο μπελαδες στο μελλον .      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

Συμβολαιογράφος οχι απαραίτητα .

Αν μιλαμε για την φετινή δηλωση δεν μπορει να καλύψει τεκμήρια το χασε το τρενο αν μιλαμε για την δηλωση του 2022 που θα γινει το 2023 οκ προχωρα .

Η διαδικασία συμπληρώνεις το έντυπο της δωρεάς χρημάτων και πας στα αιτηματα μου του ιου που λαμβανει την δωρεα και κανεις αιτηση μαζι με το χαρτι της μεταφορας απο τραπεζα σε τραπεζα για να χεις το αφορολογητο .

Αν θες δικαιολόγησε και απο που βρηκε και εδωσε τα χρηματα ο πατερας θα σε βγαλει απο μπελαδες στο μελλον .      

Ευχαριστώ για την απάντηση σου τα χρήματα που καταθέτει ο γονέας είναι από εισοδήματα προηγούμενων χρήσεων, βάσει φορολογικών δηλώσεων,τι να υποβάλλω σε αυτή την περίπτωση σαν δικαιολογητικό, επίσης ο γονέας πρέπει να το βάλει την δήλωση του σαν δωρεά σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, agelog1967 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου τα χρήματα που καταθέτει ο γονέας είναι από εισοδήματα προηγούμενων χρήσεων, βάσει φορολογικών δηλώσεων,τι να υποβάλλω σε αυτή την περίπτωση σαν δικαιολογητικό, επίσης ο γονέας πρέπει να το βάλει την δήλωση του σαν δωρεά σωστά?

αν δεν τα δικαιολογεί με τα εισοδήματα της χρησης θα βάλεις μέσα και το πιναακι  της ανάλωσης κεφαλαίου .αυτό στο λέω γιατί λες ότι έχει απο παλιά ..άλλα έχει; αν σε καλέσουν θα πρέπει τότε να το αποδείξεις η αν πχ ειχε  πούλησει ακίνητο θα έβαζες το συμβόλαιο πώλησης του .

τωρα οσο αφορα το ερωτημα.ναι ο πατερας θα το δηλωσει αλλα και ο γιος .επισης ενας λογος που σου λεω να  κανεις το πινακακι της αναλωσης ειναι γιατι παιζει να κτυπησει και η δηλωση του πατερα και να πρεπει να το στειλεις στην δου για να εκκαθαριστη η δηλωση του .αν λεω εισαι σιγουρος και δεν προλαβαινεις να το φτιαξεις τωρα οκ το καις και οταν  σου ζητηθει το προσκομιζεις . 

προσεξε .ολα αυτα τα κανεις για την δηλωση που θα υποβληθει του χρονου 01.01.22 εως 31.12.2022 στο 2023 .

τωρα να κανεις δωρεα χρηματων για να καλυψεις τεκμηρια της δηλωσης 01.01.2021 εως 31.12.2021 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ  ΣΗΜΕΡΑ    ΤΕΛΕΙΩΣΑ   ΔΙΚΙΑ  ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ  10.000,00.  Ως  ΕΞΗΣ 

 

ΔΗΛΩΣΗ ΔΩΡΕΑΣ  Δ1  ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΦΟΡΙΑ  ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ   ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ -ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο  ΓΙΟΣ ΤΗΣ 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ   ΠΡΟΣΕΞΕ 

 

Ο  ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ  ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΛΗΨΗ  ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ    ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟ  ΚΑΝΕΝΑΝ   ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ  ΑΛΛΩΣ  Η  ΔΩΡΕΑ  ΘΑ  ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΩΣ ΜΗ ΓΕΝΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ  ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΗΚΩΝΕΙΣ  ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ . 

 

ΠΡΟΣΕΞΕΤΟ ΑΥΤΟ  ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ  ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΦΟΡΙΕΣ . 

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, GKEL61 είπε

ΜΟΛΙΣ  ΣΗΜΕΡΑ    ΤΕΛΕΙΩΣΑ   ΔΙΚΙΑ  ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ  10.000,00.  Ως  ΕΞΗΣ 

 

ΔΗΛΩΣΗ ΔΩΡΕΑΣ  Δ1  ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΦΟΡΙΑ  ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ   ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ -ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο  ΓΙΟΣ ΤΗΣ 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ   ΠΡΟΣΕΞΕ 

 

Ο  ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ  ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΛΗΨΗ  ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ    ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟ  ΚΑΝΕΝΑΝ   ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ  ΑΛΛΩΣ  Η  ΔΩΡΕΑ  ΘΑ  ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΩΣ ΜΗ ΓΕΝΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ  ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΗΚΩΝΕΙΣ  ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ . 

 

ΠΡΟΣΕΞΕΤΟ ΑΥΤΟ  ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ  ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΦΟΡΙΕΣ . 

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ,ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ?

ΚΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ  ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ   ΣΤΟ Δ1 ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΤΟ Δ1?

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ

ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, agelog1967 είπε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ,ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ?

ΚΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ  ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ   ΣΤΟ Δ1 ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΤΟ Δ1?

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ

ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

 

εννοεί το έντυπο να υπογραφή και να γίνει γνήσιο της υπογραφής σε κεπ πριν το αναρτήσεις    στα αιτήματα μου .όσο άφορα αυτο που γράφεις το πόσο που μπαίνει θα το βαλεις γραψεις  στο πινακακι  στην δεύτερη σελίδα και τώρα όσο άφορα το πιστοποιητικο οικογενειακης    κατάστασης συμφωνω αν και αυτό φαινεται και απο της ταυοτητες που θα επισυνάψεις  αλλα οκ βαλτω μεσα  και αυτο ,οσο αφορα το θεμα με την τραπεζα μοναδικος δικαιουχος αυτο δεν προκυπτει απο καποια αποφαση αλλα οντως μερικες εφοριες το ζητανε καλο ειναι για να μην τρεξεις μετα να αποδειξεις  οτι δεν εισαι ελεφαντας να το κανεις σε λογαριασμο που εισαι  μοναδικος δικαιουχος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

εννοεί το έντυπο να υπογραφή και να γίνει γνήσιο της υπογραφής σε κεπ πριν το αναρτήσεις    στα αιτήματα μου .όσο άφορα αυτο που γράφεις το πόσο που μπαίνει θα το βαλεις γραψεις  στο πινακακι  στην δεύτερη σελίδα και τώρα όσο άφορα το πιστοποιητικο οικογενειακης    κατάστασης συμφωνω αν και αυτό φαινεται και απο της ταυοτητες που θα επισυνάψεις  αλλα οκ βαλτω μεσα  και αυτο ,οσο αφορα το θεμα με την τραπεζα μοναδικος δικαιουχος αυτο δεν προκυπτει απο καποια αποφαση αλλα οντως μερικες εφοριες το ζητανε καλο ειναι για να μην τρεξεις μετα να αποδειξεις  οτι δεν εισαι ελεφαντας να το κανεις σε λογαριασμο που εισαι  μοναδικος δικαιουχος . 

Άρα γράφουμε στα περιουσιακά στοιχεία το ποσό της δωρεάς και ο δηλών υπογράφουν και ο γονέας και ο γιος στα ΚΕΠ με γνήσιο υπογραφής.                       Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Γονέας έκανε γονική παροχή στον γιο το,υ το 2021, 30.000.

Ο γιος το δηλώνει στον 781 και ο πατέρας στον 725, σωστά?

Παρακαλώ μία επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/6/2022 στις 2:33 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Γονέας έκανε γονική παροχή στον γιο το,υ το 2021, 30.000.

Ο γιος το δηλώνει στον 781 και ο πατέρας στον 725, σωστά?

Παρακαλώ μία επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ.

ναι. αν και γω οταν το δηλωσα ετσι κολλησα αλλα αφου και συ ετσι το σκεφτεσαι ναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

έχω μία δωρεά από πατέρα σε παιδί που έγινε το 2021 μέσω συμβολαιογράφου.Αυτό που αναφέρεται παραπάνω οτι πρέπει να είναι αναρτημένο στα αιτήματά μου το κάνει ο συμβολαιογράφος ή εμείς;Γιατί στην περίπτωσή μου δεν βλέπω τίποτα στα "αιτήματά μου"...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, kami1 είπε

Καλημέρα,

έχω μία δωρεά από πατέρα σε παιδί που έγινε το 2021 μέσω συμβολαιογράφου.Αυτό που αναφέρεται παραπάνω οτι πρέπει να είναι αναρτημένο στα αιτήματά μου το κάνει ο συμβολαιογράφος ή εμείς;Γιατί στην περίπτωσή μου δεν βλέπω τίποτα στα "αιτήματά μου"...

Ευχαριστώ

Με καψες .υπαρχουν δυο περιπτώσεις .η την εκανες σε συμβολαιογράφο και την ανάρτησε ο γιος κοινοποίησε  στην εφορια του εντός του 2021 στα αιτήματα μου.

Η την ανάρτησε η συμβολαιογράφος μέσω της πλατφόρμας my property εντός του 2021 η μεχρι τον 02/2022 αν θυμάμαι καλα γιατι είχαν δώσει μια παράταση για τους συμβολαιογράφους .

Αν λεω αν δεν εχει γινει ουτε η μια ανάρτηση αλλα ουτε η άλλη .τοτε μιλαμε απλα για μια χαρτοπετσέτα ταβέρνας .Μιλά  με  συμβολαιογραφο .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, 125883623 είπε

Με καψες .υπαρχουν δυο περιπτώσεις .η την εκανες σε συμβολαιογράφο και την ανάρτησε ο γιος κοινοποίησε  στην εφορια του εντός του 2021 στα αιτήματα μου.

Η την ανάρτησε η συμβολαιογράφος μέσω της πλατφόρμας my property εντός του 2021 η μεχρι τον 02/2022 αν θυμάμαι καλα γιατι είχαν δώσει μια παράταση για τους συμβολαιογράφους .

Αν λεω αν δεν εχει γινει ουτε η μια ανάρτηση αλλα ουτε η άλλη .τοτε μιλαμε απλα για μια χαρτοπετσέτα ταβέρνας .Μιλά  με  συμβολαιογραφο .   

Καλημέρα!Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Φαίνεται η δήλωση στο e-Κοινοποιήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο υποβολής από τον Ιούνιο;

Και τι προθεσμία έχει από την ημερομηνία του εμβάσματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Lucky_Luke είπε

Έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο υποβολής από τον Ιούνιο;

Και τι προθεσμία έχει από την ημερομηνία του εμβάσματος;

Δεν ξερω. 

Το πιο προσφατο που χω δει

 

myPROPERTY: Σε λειτουργία οι δηλώσεις φόρου κληρονομιών


➤  my PROPERTY: Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομιάς κινητών και ακινήτων εντός αντικειμενικού συστήματος.
Προαιρετικά από 2/11/2022 και υποχρεωτικά από 1/1/2023 τίθενται σε παραγωγική λειτουργία οι εφαρμογές για δηλώσεις φόρου κληρονομιών με ή χωρίς συμβόλαιο.
Επίσης, από 2/11/2022 αναβαθμίζεται η εφαρμογή Δωρεών Γονικών Παροχών με Συμβόλαιο για χρηματικά ποσά και λοιπά κινητά, με την προσθήκη πεδίων αναγραφής πληροφοριών, με σκοπό την αποφυγή επισύναψης δικαιολογητικών.

➤Δείτε τις συχνές ερωτήσεις απαντήσεις

➤ Δείτε σχετική απόφαση : A.1151/2022.

Περιπτώσεις υποβολής ηλεκτρονικής δήλωσης κληρονομιάς

1. Υποβάλλονται ψηφιακά μέσω της εφαρμογής myPROPERTY της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (http//myproperty.aade.gov.gr), για θανάτους από 01/01/2022 και μετά οι ακόλουθες δηλώσεις φόρου κληρονομιάς:

α) οι αρχικές εμπρόθεσμες και εκπρόθεσμες δηλώσεις φόρου κληρονομιάς, εφόσον δεν έχει προηγουμένως υποβληθεί άλλη δήλωση σε έντυπη μορφή, κινητών περιουσιακών στοιχείων (ενδεικτικά χρημάτων, αυτοκινήτων, εταιρικών μεριδίων, εισηγμένων ή μη μετοχών, απαιτήσεων, έργων τέχνης κ.λπ.) και ακινήτων εντός αντικειμενικού συστήματος (Α.Π.Α.Α.), με κληρονόμους φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, που έχουν εγγραφεί στο Φορολογικό Μητρώο και είναι πιστοποιημένοι χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών της ΑΑΔΕ και

β) οι τροποποιητικές δηλώσεις φόρου κληρονομιάς αρχικής δήλωσης (εμπρόθεσμες ή εκπρόθεσμες) με τις οποίες είτε δηλώνονται νέα περιουσιακά στοιχεία είτε τροποποιούνται τα ήδη δηλωθέντα, εφόσον η αρχική δήλωση (για θανάτους από 01/01/2022) έχει υποβληθεί μέσω της εφαρμογής αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μητέρα είναι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό, με πρώτη δικαιούχο την κόρη της.

Η μητέρα θέλει να δώσει 30.000 στον γιο της ως δωρεά μετρητών.

Θα υπάρξει κάποιο θέμα που δεν είναι πρώτη δικαιούχος?

Επίσης, θα γίνει έλεγχος αν αυτά τα 30.000 έχουν προέλθει από εισοδήματα της μητέρας αποκλειστικά ή εν παίζει ρόλο?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους

Σχετικά με τη δωρεά χρημάτων μεταξύ συγγενών, έχψ τις εξης απορίες:

1.χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη

2.διαβασα τη διαδικασία που ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω Δ1,αιτήματα κλπ.Εχει αλλάξει κάτι;

3.αν γίνεται απο τέκνο προς γονείς , και είναι η πρώτη χρονιά που ΘΑ κάνει δήλωση το τέκνο το 2022, χρειάζεται τώρα να υποβάλλω κάτι δεδομένου οτι δεν υπάρχει πινακάκι ανάλωησς ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, DENNY είπε

Καλησπέρα σε όλους

Σχετικά με τη δωρεά χρημάτων μεταξύ συγγενών, έχψ τις εξης απορίες:

1.χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη

2.διαβασα τη διαδικασία που ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω Δ1,αιτήματα κλπ.Εχει αλλάξει κάτι;

3.αν γίνεται απο τέκνο προς γονείς , και είναι η πρώτη χρονιά που ΘΑ κάνει δήλωση το τέκνο το 2022, χρειάζεται τώρα να υποβάλλω κάτι δεδομένου οτι δεν υπάρχει πινακάκι ανάλωησς ακόμα;

Καλησπέρα.

Για δωρεά χρημάτων δεν χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη.

Η διαδικασία ισχύει με το Δ1, μέσω αιτημάτων.

Με την υποβολή δεν υποβάλλεις δικαιολογητικά και δεν ελέγχεται αυτόματα. Σε περίπτωση τυχόν ελέγχου πρέπει να είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Δωρεά μητέρας σε γιο 30.000,00 ευρώ.

Δικαιολογητικά:

Δ1- επικυρωμένο και από τους δύο

Απόδειξη τράπεζας για μεταφορά του ποσού.

Υποβολή στα ''Αιτήματά μου''

Παρακαλώ επιβεβαιώστε.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δωρεά μητέρας σε γιο 30.000,00 ευρώ.

Δικαιολογητικά:

Δ1- επικυρωμένο και από τους δύο

Απόδειξη τράπεζας για μεταφορά του ποσού.

Υποβολή στα ''Αιτήματά μου''

Παρακαλώ επιβεβαιώστε.

Ευχαριστώ.

 

Οτι αναφέρει και ο συνάδελφος. 

Οι οδηγίες απο την ααδε και κάποιες λεπτομέρειες .άποψη μου κανε οτι εκανες μεχρι τωρα και ας μην το ζητάνε πλεον 

  https://www.taxheaven.gr/news/61623/pshfiaka-h-ypobolh-dhlwsewn-foroy-dwreas-kai-gonikhs-paroxhs-kinhtwn-kai-xrhmatwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...