Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΔ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΤΕΚΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ - ΕΙΣΦΟΡΕΣ


SORENTINO

Ερώτηση

Συνάδελφοι, τις εισφορές της κύριας ασφάλισης που πρέπει να φύγουν με την κανονική την ΑΠΔ, απο που βρίσκουμε ποσοστά και ΟΣΥΚ ;

Εγω για παράδειγμα έχω ΕΠΑΣ - ΟΑΕΔ μαθητές που εντάσσονται υποχρεωτικά στο ΤΕΚΑ για την επικουρική και έχω παράταση. ok μέχρι εδώ.

Αλλά αυτό μου αλλάζει το ποσσοστό των εργοδοτικών εισφορών. Αυτό ο ποσοστό εσείς που το βρήκατε για την κανονική ΑΠΔ ; Στέλνετε κανονική ΑΠΔ ?

Μου έχει διαφύγει κάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν έχουν βγει ακόμη τα πακέτα για κανονική ΑΠΔ για τους συγκεκριμένους μαθητές. Εχω δώσει κανονική ΑΠΔ για τους υπόλοιπους εργαζόμενους και συμπληρωματική για τους μαθητές για την οποία έχω πάρει παράταση μέχρι 31/05/2022 (μέχρι νά φτιάξουν τα πακέτα κάλυψης).

Δέν έχω υποβάλλει ΑΠΔ ΤΕΚΑ για υπόχρεους σε ΤΕΚΑ μαθητές (ασφαλίζονται για πρώτη φορά στο 2022) και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ ως προς την ΑΠΔ ΤΕΚΑ για τους συγκεκριμένους μαθητές.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, GEORGE62 είπε

Δεν έχουν βγει ακόμη τα πακέτα για κανονική ΑΠΔ για τους συγκεκριμένους μαθητές. Εχω δώσει κανονική ΑΠΔ για τους υπόλοιπους εργαζόμενους και συμπληρωματική για τους μαθητές για την οποία έχω πάρει παράταση μέχρι 31/05/2022 (μέχρι νά φτιάξουν τα πακέτα κάλυψης).

Δέν έχω υποβάλλει ΑΠΔ ΤΕΚΑ για υπόχρεους σε ΤΕΚΑ μαθητές (ασφαλίζονται για πρώτη φορά στο 2022) και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ ως προς την ΑΠΔ ΤΕΚΑ για τους συγκεκριμένους μαθητές.....

 

Κι εγώ μία από τα ίδια.

΄όταν "παίρνεις" μόνος σου το παράταση, μπορείς αφού υποβάλλεις κανονική ΑΠΔ να υποβάλλεις και συμπληρωματική έως την ημερομηνία που σου είχε δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, spirosvii είπε

Κι εγώ μία από τα ίδια.

΄όταν "παίρνεις" μόνος σου το παράταση, μπορείς αφού υποβάλλεις κανονική ΑΠΔ να υποβάλλεις και συμπληρωματική έως την ημερομηνία που σου είχε δώσει;

Οταν στείλεις την κανονική, στείλε εκ νέου μια τζούφια για να ξαναπάρεις την παράταση... Αλλά για να απαντήσω ευθέως, απο την εμπειρία μου ΝΑΙ, μπορείς να στείλεις συμπληρωματική μέχρι την ημ/νια που σου είχε δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχεις όμως το ίδιο θέμα με ΑΠΔ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ τι θα έκανες ; αυτή δεν έχει παράταση μέχρι 31/5.

εγω την πήγα στο υποκατάστημα και την δέχθηκαν αλλά τώρα καταλαβαίνω οτι ίσως δεν ήταν σωστό γιατί έχω χρησιμοποιήσει ατόφια τα ποσοστά κρατήσεων...δηλαδή χωρίς να αφαιρέσω το επικουρικό 6,50% (3,50+3,50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχεις όμως το ίδιο θέμα με ΑΠΔ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ τι θα έκανες ; αυτή δεν έχει παράταση μέχρι 31/5.

εγω την πήγα στο υποκατάστημα και την δέχθηκαν αλλά τώρα καταλαβαίνω οτι ίσως δεν ήταν σωστό γιατί έχω χρησιμοποιήσει ατόφια τα ποσοστά κρατήσεων...δηλαδή χωρίς να αφαιρέσω το επικουρικό 6,50% (3,50+3,50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SORENTINO είπε

Αν έχεις όμως το ίδιο θέμα με ΑΠΔ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ τι θα έκανες ; αυτή δεν έχει παράταση μέχρι 31/5.

εγω την πήγα στο υποκατάστημα και την δέχθηκαν αλλά τώρα καταλαβαίνω οτι ίσως δεν ήταν σωστό γιατί έχω χρησιμοποιήσει ατόφια τα ποσοστά κρατήσεων...δηλαδή χωρίς να αφαιρέσω το επικουρικό 6,50% (3,50+3,50)

Δεν σου ξαναδίνει νέα παράταση αν σου έχει δώσει ήδη μία. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι παλιότερα, κι έχω στείλει με αυτό τον τρόπο εκατοντάδες.

 

το ΄ίδιο θα έκανα, θα έστελνα ΑΠΔ χωρίς αυτό το άτομο θα γινόταν η πληρωμή σωστά στο ΙΚΑ και θα έμενα το ΤΕΚΑ. Και μια συμπληρωματική στο ΙΚΑ όταν αποφασίσουν πως θα υποβάλλεται.

Είσαι σίγουρος ότι την πήρε το σύστημα του ΙΚΑ; Σου έβγαλε εκείνη την στιγμή να πληρώσεις και αποδεικτικό υποβολής;

Τώρα έτσι όπως το έκανες, δύσκολο να διορθωθεί. Προχώρα παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, spirosvii είπε

Κι εγώ μία από τα ίδια.

΄όταν "παίρνεις" μόνος σου το παράταση, μπορείς αφού υποβάλλεις κανονική ΑΠΔ να υποβάλλεις και συμπληρωματική έως την ημερομηνία που σου είχε δώσει;

Η παράταση ειναι για τη συμπληρωματική που αφορούσε μόνο τους μαθητές, για τους οποίους η συμπληρωματική έβγαζε σφάλμα, λόγω χρήσης των γνωστών πακέτων δηλαδή για μαθητές που δέν ειναι υπόχρεοι σε ΤΕΚΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...