Προς το περιεχόμενο

Σ.Ο.Ε.Λ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη orkotos

Είμαι 23 χρονών και θέλω να ασχοληθώ με το επάγγελμα του Ορκωτού Λογιστή. Έχω τελειώσει το Λογ/Χρημ της ΑΣΟΕΕ και μεταπτυχιακό τιτλο ΜSc Accounting and Financial Management στην Αγγλία.

Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες προκείμενου να μπορέσω να ξεκινήσω.

Έχω ακούσει πολλά και διάφορα από πολλούς εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαδικασία. Πως ξεκινάς; Από που ; Χρειάζονται εξετάσεις ; Πρέπει να απευθυνθώ μόνο στο ΣΟΕΛ ή σε κάθε ελεγκτική εταιρεία που υπάρχει στην Ελλάδα;

Έχω στείλει ένα email στο Soel αλλα δεν μου απάντησε ποτέ. Έχω ενημερωθεί απο το site για προυποθέσεις και άλλα τέτοια σχετικά. Αλλά εξακολουθώ να χρειάζομαι να μάθω την όλη διαδικασία από το βιογραφικό έως να χαρακτηριστώ ακούμενως να εργάζομαι και ανα 2 χρόνια (έστω θεωρητικά ) να δίνω εξετάσεις.

Αν κάποιος είναι ήδη σε αυτήν την διαδικασία θα ήμουν ευγνώμων να μου πεί πως ξεκίνησε πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς άλλους που βρίσκονται τη φάση μου

Ευχαριστώ Πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να απευθυνθείς στο ινστιτούτο εκπαίδευσης του Σ.Ο.Ε.Λ. στο τηλ.2103891400 και 2310502980 και να ενημερωθείς για το μεταπτυχιακό επαγγελματικής κατάρτισης του ΙΕΣΟΕΛ. Έχε στα υπόψη σου ότι λειτουργούν τμήματα υποχρεωτικής εκπαίδευσης 2ετούς φοίτησης καθώς και πρωινά σε Αθήνα (Καποδιστρείου 28 τκ 10682) και Θεσσαλονίκη (Γιαννιτσών 31 & Καρυοφύλλη τκ 54627). Θα μπεις όμως σε μια εξουθενωτική διαδικασία η οποία είναι αμφίβολλο εαν θα σου αποφέρει τα προσδοκώμενα. Η διετή φοίτηση δεν έπαιτε και λήψη του τίτλου αφού οι θεματικές ενότητες είναι έτσι καταρτισμένες που θεού θέλοντος και εφόσον είσαι πολύ επιμελής μπορεί να ξεμπερδέψεις σε 3 έτη στην καλύτερη των περιπτώσεων, ενώ παράλληλα θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά όταν διενεργούνται προσλήψεις να υποβάλλεις έγκαιρα τα δικαιολογητικά σου. Να ξέρεις επίσης ότι οι αμοιβές τους σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτές μπορεί να έχεις στην ελεύθερη αγορά μια και το ΣΟΕΛ έχει πάψει να λειτουργεί ως δημόσιος φορέας και έχει ιδιωτικοποιηθεί απο το 1993.

φιλικά ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΕΥΗ (σπουδάστρια του ΙΕΣΟΕΛ και προισταμένη λογιστηρίου σε βιομηχανική μονάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να απευθυνθείς στο ινστιτούτο εκπαίδευσης του Σ.Ο.Ε.Λ. στο τηλ.2103891400 και 2310502980 και να ενημερωθείς για το μεταπτυχιακό επαγγελματικής κατάρτισης του ΙΕΣΟΕΛ. Έχε στα υπόψη σου ότι λειτουργούν τμήματα υποχρεωτικής εκπαίδευσης 2ετούς φοίτησης καθώς και πρωινά σε Αθήνα (Καποδιστρείου 28 τκ 10682) και Θεσσαλονίκη (Γιαννιτσών 31 & Καρυοφύλλη τκ 54627). Θα μπεις όμως σε μια εξουθενωτική διαδικασία η οποία είναι αμφίβολλο εαν θα σου αποφέρει τα προσδοκώμενα. Η διετή φοίτηση δεν έπαιτε και λήψη του τίτλου αφού οι θεματικές ενότητες είναι έτσι καταρτισμένες που θεού θέλοντος και εφόσον είσαι πολύ επιμελής μπορεί να ξεμπερδέψεις σε 3 έτη στην καλύτερη των περιπτώσεων, ενώ παράλληλα θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά όταν διενεργούνται προσλήψεις να υποβάλλεις έγκαιρα τα δικαιολογητικά σου. Να ξέρεις επίσης ότι οι αμοιβές τους σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτές μπορεί να έχεις στην ελεύθερη αγορά μια και το ΣΟΕΛ έχει πάψει να λειτουργεί ως δημόσιος φορέας και έχει ιδιωτικοποιηθεί απο το 1993. 

φιλικά ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΕΥΗ (σπουδάστρια του ΙΕΣΟΕΛ και προισταμένη λογιστηρίου σε βιομηχανική μονάδα)

"Το Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (Σ.Ο.Ε.Λ) ιδρύθηκε με το Π.Δ 226/1992 (ΦΕΚ 120 Α΄) κατά νομοθετική εξουσιοδότηση του άρθρου 75 του νόμου 1969/91. Το Π.Δ 226/92 τροποποιήθηκε με το Π.Δ 121/1993 (ΦΕΚ 53 Α΄), το άρθρο 18 του νόμου 2231/1994, το άρθρο τρίτο του νόμου 2257/1994, το Π.Δ 341/1997 (ΦΕΚ 232 Α΄) και το άρθρο 38 του νόμου 2733/1999. Με την τελευταία διάταξη του Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών μετονομάστηκε σε Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (Σ.Ο.Ε.Λ), διότι αρχικώς η επωνυμία του ήταν Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών.

Το Σ.Ο.Ε.Λ λειτουργεί με τη μορφή Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου.

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Π.δ 226/92 η σύσταση και λειτουργία του Σ.Ο.Ε.Λ αποβλέπει στην άσκηση του ελέγχου της οικονομικής διαχειρίσεως των πάσης φύσεως δημοσίων και ιδιωτικών οργανισμών και επιχειρήσεων ή εκμεταλλεύσεων, ανεξαρτήτως της νομικής τους μορφής (ιδρύματος, εταιρείας ή άλλου νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου), από πρόσωπα με αυξημένα επαγγελματικά προσόντα, που ασκούν το έργο τους με διαφάνεια και υπευθυνότητα, έτσι ώστε να διασφαλίζεται η εγκυρότητα και αξιοπιστία των πορισμάτων των διενεργουμένων ελέγχων, σύμφωνα με τα διεθνώς ανεγνωρισμένα Ελεγκτικά πρότυπα και τους όρους που τίθενται από την εσωτερική και την κοινοτική νομοθεσία."

Είναι φανερό, ότι η "σπουδάστρια του ΙΕΣΟΛ προισταμένη λογιστηρίου σε βιομηχανική μονάδα" έχει σύγχυση όχι μόνο στο τι είναι το ΣΟΕΛ αλλά και το τι είναι το ΣΟΛ Α.Ε. σε ινστιτούτο του οποίου φοιτά.

Αν κάποιος συνάδελφος θελήσει να με ελέγξει για το ύφος της απάντησης, παρακαλώ μη με ελέγξει για ειρωνεία, αλλά για σκληρότητα.

Προς orkotos:

http://www.soel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΑΝΟΥΣΙΑ. ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΞΕΝΕΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΟΛ. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΠΑΝΕ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΣΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΟΡΚΩΤΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΥΛΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ. ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ 100 ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΤΥΠΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΝ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΩΣ ΕΞΗΣ, ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΟΛ. ΕΑΝ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ, ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΩΣ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΝΕΙΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΚΙΜΟΣ. ΜΕΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 10 ΝΟΜΙΖΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ 9 ΕΤΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 30 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΟΡΚΩΤΟΣ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΟΡΚΩΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ Ως ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΜΙΣΘΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6ΕΚΑΤΟΜ.ΔΡΧ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΜΕ 20 ΝΕΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΟΛ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΟΡΚΩΤΟΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΌΤΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΞΕΦΤΎΛΑ. ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΟΤΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΕΛΕΧΩΝ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............................ ΠΑΝΕ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΣΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΟΡΚΩΤΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. ..................

Από το 1972 που ιδρύθηκε το ΣΟΛ (και το οποίο μετατράπηκε σε ΣΟΕΛ) δεν έχουν υπάρξει τέτοιες εποχές.

......................................... ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΥΛΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ. ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ 100 ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ................................................

Ασχολίαστο, ειδικά αν το συγκρίνεις με τα προηγούμενα όσο και τα επόμενα

.....ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΞΕΝΕΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΟΛ.............. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΩΣ ΕΞΗΣ, ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΟΛ. ΕΑΝ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ, ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΩΣ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΝΕΙΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΚΙΜΟΣ. ΜΕΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 10 ΝΟΜΙΖΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ 9 ΕΤΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 30 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΟΡΚΩΤΟΣ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΟΡΚΩΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ Ως ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΜΙΣΘΟ. ....................

Εάν παρά τα 9 χρόνια και 30 μαθήματα είσαστε "100% ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ 100 ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ" είτε οι φίλοι σας περιλαμβάνονται στους δύο που ξέρουν, οπότε συγχαρητήρια, ή περιλαμβάνονται στους 98, που όπως και σεις δεν ξέρουν τι λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη πάνω στο θέμα μια και αγγίζει μια μεγάλη πτυχή της πορείας μου στο επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτεχνικού.

Η συνεργασία μου πανω στη δουλειά και κατ' επέκταση φιλία που ανέπτυξα με ορκωτούς λογιστές με βοήθησε πολύ στην επέκταση των γνώσεών μου καθώς στάθηκαν δίπλα μου τον καιρό που ναι μεν υπήρχαν γνώσεις αλλά μεσα στο μυαλό μου ήταν ένα κουβάρι και με βοήθησαν να το ξεμπλέξω. Πρόκειται για ανθρώπους τουλάχιστο για αυτούς που γνωρίζω με άρτιες γνώσεις πρόθυμοι να κατατοπίσουν και να ενημερώσουν για κάθε απορία αλλά και εξέλιξη.

Γι'αυτό αγαπητή "προισταμένη λογιστηρίου σε βιομηχανική μονάδα" να σέβεσαι (εγώ τουλαχιστο το κάνω) ανθρώπους πραγματικούς γνώστες που έχουν στο χώρο πολύ περισσότερες εμπειρίες απο εσένα (και εμένα) διότι έχεις να μάθεις πολλά κερδίζοντας την εμπιστοσύνη τους

Φιλικά και συναδελφικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.

ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΜΗΝ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΡΚΩΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ.

ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΝΕΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ.

ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΑΣ ΣΤΟ Σ.Ο.Ε.Λ ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ.

ΤΟ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.

ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΜΗΝ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΡΚΩΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ.

ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΝΕΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ.

ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΑΣ ΣΤΟ Σ.Ο.Ε.Λ ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ.

ΤΟ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.

Πραγματικά δεν έχω την πρόθεση να γίνομαι καυστικός. Απλά είμαι ρεαλιστής και όπως βλέπεται έθεσα και τον εαυτό μου εντός στην προηγούμενη τοποθέτησή μου.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για το χάσμα γνώσεων μεταξύ των παλαιών και των εκκολαπτώμενων ορκωτών λογιστών. Και αυτό είναι απόλυτα λογικό αφού για να φθάσεις να γίνει κανείς ορκωτός πρέπει ήδη να έχει λογιστικές και γενικότερα φοροτεχνικές γνώσεις πολύ πάνω απο το μέσο όρο. Γι'αυτό αναγνωρίζω το πρόβλημα των νέων ορκωτών που κατευθείαν μπαίνουν σε πολύ βαθιά νερά χωρίς προηγούμενη εμπειρία στα λογιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.

ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΜΗΝ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΡΚΩΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ.

ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΝΕΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ.

ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΑΣ ΣΤΟ Σ.Ο.Ε.Λ ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ.

ΤΟ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.

Κατ' αρχήν ο κ. Γρηγοριάδης δεν ήταν "καυστικός". Ήταν ήπιος και πραγματικός. Απάντησε στη κ. Παναγιωτίδου, η οποία διατείνετο ότι το 98% των ορκωτών είναι άσχετοι.

Όπως λέτε όλοι εκφράσαμε αυτό που έχουμε γνωρίσει. Και όντως, έχουμε γνωρίσει, μετά από τους ελέγχους που έχουμε υποστεί, ότι ο ελεγκτής είναι μια τελείως διαφορετική, ως προς την προαπαιτούμενη εμπειρία, δουλειά από αυτή του Λογιστή.

Η διαδικασία εγγραφής ως Ασκούμενος και μετά η άνοδος στις βαθμίδες Δόκιμου, Επίκουρου, και ορκωτού περιγράφεται στο http://www.soel.gr/proipoth__AOEL.html

Εκεί βλέπουμε ότι εκτός από τη αναγκαίο χρονικό διάστημα παραμονής σε κάθε βαθμίδα (εξασκώντας τα αντίστοιχα καθήκοντα και όχι "σπουδάζοντας"), προβλέπονται και εξετάσεις.

Είναι φανερό λοιπόν ότι ο "κάτοχος πτυχίου οικονομικών, εμπορικών ή βιομηχανικών σπουδών ανωτάτου εκπαιδευτικού ιδρύματος της ημεδαπής ή ισοτίμου της αλλοδαπής" που μετά από δύο χρόνια "αποδεδειγμένου ελεγκτικού έργου" επιτυγχάνει στις "εξετάσεις επί όλων των θεμάτων της ενότητας Α΄, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 11 του Π.Δ 341/97" δεν μπορεί να συμπεριλαμβάνεται σε όσους εσεις περιγράφετε ως " ΟΙ ΝΕΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ "LandS" ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ. ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 100 ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΕΡΝΑΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ ΣΕ ΕΛΕΓΚΙΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ. ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΣΟΛ ΚΑΙ ΖΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ, ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ ΧΟΡΕΥΕΙΣ". ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΖΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ LandS ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΠΡΑΞΗ-ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΕΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Ή ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ Ή ΔΟΚΙΜΟΣ Ή ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΟΡΚΩΤΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΧΟΛΗΘΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ Ή ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΕΙΠΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................................................................

..............................

................................................................................

...............................

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΕΙΠΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ.

Είναι φυσιολογικό, ΑΟΕΛ, ακόμα και ΔΟΕΛ, να έχουν χαμηλό επίπεδο γνώσεων σε θέματα "Λογιστικού Χειρισμού". Ο μεν πρώτος γιατί, κατά τεκμήριον, του λείπει η πείρα, ο δε δεύτερος γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά του. (Άλλο αν ο Ορκωτός που βάζει την υπογραφή του δίνει όλη τη δουλειά, αυτό είναι σφάλμα του Ορκωτού και όχι του Δόκιμου). Η δουλειά του Δόκιμου είναι να αντιστοιχίσει τα ισοζύγια με τις εγγραφές και αυτές με τα παραστατικά, σημειώνοντας και όχι κρίνοντας τον λογιστικό χειρισμό. (Και άλλα πολλά ελεγκτικά). Η δουλειά του Δόκιμου είναι να μάθει πως έβγαλες το κοστολόγιο, και όχι αν το έβγαλες σωστά. Η συσχέτιση με πρότυπα και παραδεδεγμένες πρακτικές είναι δουλειά του ίδιου του Ορκωτού ή διαφορετικού Δόκιμου.

Αν η Λογιστική είναι εν πολλοίς Πείρα και τέχνη, η Ελεγκτική είναι, εν πολλοίς, πείρα και τεχνική.

Όσο για το επίπεδο γνώσεων της φορολογικής νομοθεσίας, ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ. Άλλο ο Ελεγκτής άλλο ο Φορατζής. Πουθενά αλλού στο προηγμένο κόσμο δεν γίνεται "φορολογική αναμόρφωση αποτελεσμάτων" όπως στην Ελλάδα. Εδώ μας υποχρέωσαν να τηρούμε δεύτερη σειρά καταστάσεων για τη προσαρμογή με τα ΔΛΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ "LandS" ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ. ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 100 ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΕΡΝΑΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ ΣΕ ΕΛΕΓΚΙΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ. ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΣΟΛ ΚΑΙ ΖΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ, ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ ΧΟΡΕΥΕΙΣ". ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΖΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ.

Η σχέση μου με ελεγκτικές εταιρείες είναι απλή .........ελεγχόμενος. Και όχι μόνο για το "πιστοποιητικό" αλλά για εξαγορά, για συγχώνευση, για σύνταξη IPO, με περισσότερα από δύο φορές τη κάθε κατηγορία, και από Έλληνες και από Αμερικανούς.

Είχα τη τιμή να ελεγχθώ από πρόεδρο του ΣΟΛ όταν ήταν ακόμα ΣΟΛ και όχι ΣΟΛ ΑΕ. Αργότερα και από νεώτερους από εμένα αλλά εξαιρετικούς στη δουλειά τους.

Από τα μέσα της δεκαετίας του 80, άκουγα για τα σεμινάρια των δοκίμων, τις εξετάσεις τους, τα παράπονά τους για τον υπογράφοντα προϊστάμενό τους κλπ. Δεν έπαιρναν το τίτλο απλώς με τη πάροδο του χρόνου. "Σκιζόντουσαν" στη δουλειά (πολλές φορές στη χάμαλοδουλειά), και αποκτούσαν Πείρα.

Για το τελευταίο που γράφετε ότι έχετε σιγουρευτεί "ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΖΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ." δεν μπορά παρά να το πιστέψω, όχι μόνο επειδή έχετε ως παράδειγμα την οικογένειά σας, αλλά επειδή όλοι ξέρουμε ότι η μεγαλύτερη εν΄Ελλάδι ελεγκτική εταιρεία, τόσο σε αριθμό συνεργατών-Ορκωτών όσο και σε τζίρο, αλλά και σπουδαιότητας ελεγχομένων εταιρειών, μεγαλύτερη και από το ΣΟΛ Α.Ε., ανήκει σε Ορκωτό, που για ένα χρονικό διάστημα του είχε αφαιρεθεί η άδεια, και είχε πριν από 15 χρόνια περίπου, οδηγηθεί στις φυλακές για ψευδή και δόλια πιστοποιητικά μιας Τράπεζας και μιας Εκδοτικής θυγατρικής της Τράπεζας, που δεν υπάρχουν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΙΡΑΤΟΣ
Η σχέση μου με ελεγκτικές εταιρείες είναι απλή .........ελεγχόμενος. Και όχι μόνο για το "πιστοποιητικό" αλλά για εξαγορά, για συγχώνευση, για σύνταξη IPO, με περισσότερα από δύο φορές τη κάθε κατηγορία, και από Έλληνες και από Αμερικανούς.

Είχα τη τιμή να ελεγχθώ από πρόεδρο του ΣΟΛ όταν ήταν ακόμα ΣΟΛ και όχι ΣΟΛ ΑΕ. Αργότερα και από νεώτερους από εμένα αλλά εξαιρετικούς στη δουλειά τους.

Από τα μέσα της δεκαετίας του 80, άκουγα για τα σεμινάρια των δοκίμων, τις εξετάσεις τους, τα παράπονά τους για τον υπογράφοντα προϊστάμενό τους κλπ. Δεν έπαιρναν το τίτλο απλώς με τη πάροδο του χρόνου. "Σκιζόντουσαν" στη δουλειά (πολλές φορές στη χάμαλοδουλειά), και αποκτούσαν Πείρα.

Για το τελευταίο που γράφετε ότι έχετε σιγουρευτεί "ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΖΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ." δεν μπορά παρά να το πιστέψω, όχι μόνο επειδή έχετε ως παράδειγμα την οικογένειά σας, αλλά επειδή όλοι ξέρουμε ότι η μεγαλύτερη εν΄Ελλάδι ελεγκτική εταιρεία, τόσο σε αριθμό συνεργατών-Ορκωτών όσο και σε τζίρο, αλλά και σπουδαιότητας ελεγχομένων εταιρειών, μεγαλύτερη και από το ΣΟΛ Α.Ε., ανήκει σε Ορκωτό, που για ένα χρονικό διάστημα του είχε αφαιρεθεί η άδεια, και είχε πριν από 15 χρόνια περίπου, οδηγηθεί στις φυλακές για ψευδή και δόλια πιστοποιητικά μιας Τράπεζας και μιας Εκδοτικής θυγατρικής της Τράπεζας, που δεν υπάρχουν πλέον.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ; ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ; ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ; ΜΩΡΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ. ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ; ΕΓΩ 32 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ. ΜΑΛΟΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη orkotos

Καταρχάς , Σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας να απαντήσετε.

Ένα πράγμα με ενόχλησε και θα ήθελα να το καταθέσω. Ρώτησα την διαδικασία, τις κινήσεις που απαιντούνται , ζήτησα πληροφορίες και όχι υποκειμενικές κρίσεις. Δε λέω, τις διάβασα όλες και τις σεβάστικα όλες μιας και όπως σας είπα δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τον κλάδο αυτό.

Lands συμφωνώ στα περισσότερα από όσα είπες , ήταν ουσιαστικά και τεκμηριωμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΙΔΗ ΕΥΗ

Αγαπητέ μου,

προφανώς δεν διάβασες προσεχτικά το κείμενο της απάντησής μου στον ενδιαφερόμενο "Ορκωτό" σε καμμία των περιπτώσεων δεν αμφισβήτησα το επίπεδο γνώσεων των Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (οι οποίες παρασάγγες διαφοροποιούνται από αυτές των ΑΣΚΟΥΜΕΝΩΝ και των ΔΟΚΙΜΩΝ με τη λογική πως ούτε την απαραίτητη επαγγελματική εμπειρία έχουν, ούτε και έχουν ολοκληρώση την επιμορφωτική επαγγελματική τους κατάρτιση). Όσο για το ινστιτούτο εκπαίδευσης έχει δημιουργηθεί από το ΣΟΕΛ και πουθενά δεν έκανα αναφορά για ΣΟΛ ΑΕ. Γι΄αυτό μην παίρνεις φωτιά. Καλά θα κάνεις να ανατρέξεις στην αρχική μου επιστολή και να την διαβάσεις λίγο πιο προσεχτικά. Η μόνη μου αμφισβήτηση έγκειται στο γεγονός του κατά πόσο αξίζει όλη αυτή η επίπονη διαδικασία της κατάρτισης για την επίτευξη του να γίνει κανείς ορκωτός ελεγκτής, μιλώντας για την προσωπική μου εμπειρία ως σπουδάστρια και εργαζόμενη επί διετίας, αφού ο βαθμός δυσκολίας των μαθημάτων και οι όροι παρακολούθησης σε σύγκριση με άλλα μεταπτυχιακά είναι τέτοιος, που είναι αμφίβολλο για το κατά πόσο θα αμειφθείς για όλη αυτήν την ταλαιπωρία.

φιλικά Παναγιωτίδου Εύη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...