Προς το περιεχόμενο
  • 0

μυφ


Anniek

Ερώτηση

Καλημέρα σας, παρακαλώ διαφωτίστε με, γιατί δεν το έχω καταλάβει :

φέτος δεν θα δώσουμε ΜΥΦ για το 2021 και έχουμε υποχρέωση να ανεβάσουμε όλα τα έσοδα στο mydata μέχρι 31/3/22 

και τα έξοδα μέχρι 31/05/22??

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
8 λεπτά πριν, spyros78 είπε

Αμοιβή λογιστή.  Νιος ήμουν και γέρασα.  Απο το μακρινο 1997 θυμάμαι να το συζητάνε.  Αλλά κ πάλι αν ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν την αγορά κ τον εκσυγχρονισμο της, θα έπρεπε τους λογιστές να τους "ειχαν" με το μέρος τους. Πως? Θέσπισε τιμοκατάλογο.  Υποχρέωσε να προπληρωνεται η αμοιβη οπως των μηχανικών.  Βάλε  εσοδα εξοδα μονο με υπογραφή λογιστή κ οχι πασαλειματα . Και αφου έχεις τον άμεσο συνεργάτη της επιχείρησης μαζι σου, ολα θα ειναι πιο ευκολα. Αυτοι μονο ζητανε δε δινουν τπτ. Αιντε βγάλαμε ενα πρόγραμμα, τον άνθρωπο τον πετάξαμε εξω κ γίναμε silikon valley.  Δε γινεται έτσι!!

Και θα συνεχίσουν να το συζητάνε .και ξερεις γιατι;;;

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, Anniek είπε

ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ συμφωνώ, αλλά έαν το πω στους πελάτες μου θα νομίσουν ότι τα έχασα...

Όταν όμως πηγαίνουν σε δικηγόρο το γνωρίζουν εκ των προτέρων. 

Και εμείς πρέπει να κάνουμε μια αρχή.

Εννοώ για τους ιδιώτες ή τους μη σταθερούς πελάτες.

Για να σταματήσει η συνήθεια να ρωτάνε τα πάντα από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Οι μυφ δεν δούλεψαν ποτέ σωστά και δεν πρόκειται και εκατό χρόνια να περάσουν να δουλέψουν σωστά.

Τώρα γιατί κάποιοι εδώ θεωρούν τις Μυφ θετικό παράδειγμα για την λογική  Mydata και τα διαφημίζουν με (πρόκριμα τις Μυφ) δεν καταλαβαίνω.

(Περιστατικό: Πήγα κάποτε σε μια ΔΟΥ να κάνω διακοπή επιχειρήσης και εκεί ο έλεγχος βρήκε διαφορά στην ΜΥΦ.Μου λέει με ένα 100αρικο θα κάνεις μια τροποιητική και θα διορθώσεις το λάθος.Ποιο λάθος παιδιά???Το ότι μπήκε κάποιος και έστειλε κάτι, γιατί αυτόματα το κάνει και ευαγγέλιο???Το τιμολόγιο δεν υπήρξε ποτέ και ο καταχώρισης το να ειχε περάσει σε λάθος πελάτη του....(το έχω κάνει και εγώ για άλλον) δεν βγάζω την ουρά μου απέξω για να εξηγούμε.Αποτελεσμα : δεν έκανα ποτέ τροποιητική και η επιχείρηση έκανε διακοπή, γιατί ο έλεγχος θα έπρεπε να καλέσει όλους τους αντισυμβαλλόμενους κ.ο.κ και θα έπρεπε τελικά να ψάξει όλη την Ελλάδα.Οποια πέτρα και να σήκωνε θα έβρισκε λάθη πολλά λάθη.Λερνέα Ύδρα λοιπόν.)

Εκτός και αν στέλνετε σαν τις Μυφ: Στο περίπου ΦΠΑ-Ε3-Ν κτλ και απλά νομίζετε ότι έτσι είναι το σωστό.

Δεν το παίζω έξυπνος ούτε θεωρώ ότι είμαι καλύτερους από άλλους ή από κάποιον.

Απλά η δουλειά μας δεν έχει περίπου.

Το myDATA δεν μπορεί να δουλέψει και δεν θα δουλέψει όπως το φαντάζονται στο υπουργείο ούτε σε 1000 χρονιά(100 χρόνια είπα πριν για την ΜΥΦ).

Ο μόνος τρόπος να δουλέψει είναι αυτό που λέει παραπάνω ο Pacioli να γίνει δηλαδή  ευέλικτο.

Θυμάστε που οι Αμερικάνοι έδωσαν εκατομμύρια για να βρουν στυλό που γράφει ανάποδα στο διάστημα ενώ παράλληλα κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούσαν το.............. μολύβι.???

Γιατί το λέω αυτό???::::

Τόσα χρόνια τα προγράμματα μας στήνονται από τους λογαριασμούς και τους πελάτες/προμηθευτές (με λίγες απαιτήσεις) και ενημερώνουν τα πάντα:Ε3- ΦΠΑ- Δηλώσεις- Ν ότι μπορείτε να σκεφτείτε μιας και το ζείτε καθημερινά.

 

Αντί λοιπόν να πάνε οι της ΑΑΔΕ να αντιγράψουν κάτι τέτοιο πήγαν και έβαλαν στο παιχνίδι τα παραστατικά και την παραμετροποίηση τους.

Οι δύο λοιπόν μεταβλητές ή παράμετροι έγιναν τρείς και Κάτ επέκταση τρομερά δύσκολη και ανούσια (στην παρούσα φάση) η παρεμετροποίηση.

Και τι κατάφεραν???Το έκαναν πολύ δύσκολο και πολύπλοκο, ενώ την ίδια ώρα είχαν έτοιμο στήσιμο και μάλιστα δοκιμασμένο εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια.

Εννοείται ότι είμαι υπέρ της ηλεκτρονικής τιμολόγησης και μέσω αυτής της αναβάθμισης της καθημερινότητας μου.

Τα myDATA μπορούν να δουλέψουν με τις απαιτήσεις που έχουν μόνο στο ''περίπου'' και αυτό δεν είναι αρκετό.

Άρα μοιραία θα οδηγηθούν σε πολλές παρατάσεις ή ''εκπτώσεις'' ώστε να κάνουμε όλοι τα στραβά μάτια και να το παίζουμε ότι έχουμε λειτουργικά myDATA.

Πρέπει να γίνει αναθεώρηση των επιδιώξεων και του τρόπου επίτευξης.

 

Ποιος πιστεύει ότι μπορούν όχι στο ''περίπου''  αλλά 'ακριβώς' να συμφωνήσουν περίπου 20.000.000.000 παραστατικά τον χρόνο χωρίς να υπάρχουν διάφορες??

 

Γιατί μόνο τότε με αυτήν τους την μορφή θα είναι επιτυχημένα τα myDATA..

 

Δεκτή και σεβαστή κάθε αντίθετη άποψη και γνώμη.

 

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να σε βοηθήσω:

1) οι ΜΥΦ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΣΑΝ χρήσιμες για εμάς, όχι γιατί θα δεχτείς αυτόματα την υποβολή του άλλου (αυτή τη χαζομάρα που κάναμε όλοι με την προηγούμενη κατάσταση του ΚΕΠΥΟ και των θεωρημένων παραστατικών) αλλά γιατί θα σου δώσει σημάδι για ενδεχόμενο λάθος ή απώλεια παραστατικού.

2) Προφανώς η απόκλιση σου δεν ήταν σε ζημία του Κράτους (είτε δήλωσες παραπάνω παραστατικά εσόδων από ότι ο πελάτης του, είτε λιγότερα παραστατικά εξόδων από ότι ο προμηθευτής του). Στην αντίθετη περίπτωση θα την έκανες μια χαρά την τροποποιητική με το κατοσταρικάκι, γιατί κατά 99% πήγαινες για έλεγχο, τροποποιητικές ΦΠΑ και Εισοδήματος. Και θα είχαν και δίκιο.

3) Βασικά τα mydata προσανατολίζονται σε αυτό ακριβώς που ζητάς ως απαραίτητο για να αναγνωρίσεις την πλήρη επιτυχία τους, την χαρακτηρισμό εσόδων και εξόδων με ανάλυση παρόμοια με αυτή των εντύπων ΦΠΑ και Εισοδήματος. Κάτι δεν έχεις καταλάβει ως προς τα mydata, όπως δεν κατάλαβες και ως προς τις ΜΥΦ.

4) Προτεραιότητα για το Κράτος  πρέπει να είναι ο έλεγχος και όχι η ευκολία των λογιστών.

5) Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως στόχος ΄(ούτε επιθυμητός, ούτε εφικτός) είναι η διαφάνεια, μεγάλωσα αρκετά για να έχω αυταπάτες ως προς τον ρόλο του Κράτους οπουδήποτε και σε όποια εποχή. Επίσης πιστεύω πως όλο αυτό θα προσαρμοστεί στην πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας και θα εξελίσσεται όσο προσαρμόζονται/λιγοστεύουν/μεγαλώνουν οι επιχειρήσεις και η τεχνολογική υποδομή και δυνατότητες.

6) Αυτό που "θυμάσαι" για το στυλό, δεν συνέβη ποτέ....https://www.ellinikahoaxes.gr/2013/12/01/ο-μύθος-με-το-στυλό-της-nasa/

 

Γνώμη μου πάντα, απλά εξίσου απόλυτη με την δική σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ότι και να λέμε εμείς εδώ, τα Mydata δεν παίζει να δουλέψουν ποτέ σωστά όπως ποτέ σωστά δεν δούλεψαν (και δεν γινόταν να δουλέψουν) και οι ΜΥΦ.

Οι ΜΥΦ μας έδιναν την πληροφορία (αν αυτή ήταν σωστή) σε χρόνο μεταγενέστερο του ΦΠΑ - της εκτύπωσης των βιβλίων (για όσους εκτυπώνουν) και κάποιες φορές και των ίδιων των δηλώσεων.

Τώρα ποιος έπαιρνε την πληροφορία και άλλαζε τα ΦΠΑ το Ε3 ότι άλλο αυτό συνεπάγεται αυτό για την προηγούμενη μάλιστα χρήση , δεν το ξέρω.

Τα mydata τώρα αν γίνουν σε καμιά δεκαριά χρόνια όπως τα θέλουν το βλέπουμε και αυτό, εννοείται.

Και Επειδή βιάστηκαν επίσημα χείλη να που ότι οι ΜΥΦ καταργούντε, και με τον φόβο ότι το Mydata δεν δουλεύει(όπως πρέπει), μην σας φανεί περίεργο αν βγει καμιά ανακοίνωση και τελικά μας βάλουν να τις υποβάλλουμε (κατά τον Ιούλιο -Αύγουστο που θα έχουν τελειώσει και οι δηλώσεις).

Και επειδή βλέπω ότι κάποιοι το παίρνουν προσωπικά, δεν απαντώ και δεν την λέω σε κανέναν ούτε στο Α ούτε στον Β ή τον Γ.

Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

 

Πάω τώρα να φάω ένα σάντουιτς γιατί συγχύστηκα.

 

Ειρήνη υμίν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, τι να τις κάνεις τις πληροφορίες άμα δεν έχεις χρόνο να τις διαχειριστείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, Lucky_Luke είπε

Συνάδελφοι, τι να τις κάνεις τις πληροφορίες άμα δεν έχεις χρόνο να τις διαχειριστείς;

Αυτό ακριβώς!

Επίσης πες ότι βλέπω εγώ κάποια τιμολόγια ότι μου λείπουν και πιάνω και κάνω διασταυρώσεις, τροποποιητικές ΦΠΑ τις περσινής χρονιάς και της φετινής, κλπ και μετά ξανά κάνω έλεγχο και έχουν ανεβάσει κι άλλα που δεν τα έχω, τι κάνω πάλι τροπ. ΦΠΑ ? και μετά ξανά και ξανά...?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, LAMMERGEIER είπε

Αυτό ακριβώς!

Επίσης πες ότι βλέπω εγώ κάποια τιμολόγια ότι μου λείπουν και πιάνω και κάνω διασταυρώσεις, τροποποιητικές ΦΠΑ τις περσινής χρονιάς και της φετινής, κλπ και μετά ξανά κάνω έλεγχο και έχουν ανεβάσει κι άλλα που δεν τα έχω, τι κάνω πάλι τροπ. ΦΠΑ ? και μετά ξανά και ξανά...?!

Το πρόβλημα ήταν πως η πλειοψηφία ανέβαζε τα αρχεία την τελευταια στιγμή .δστχώς ...

Λοιπόν τι ΄κανουμε φέτος ?

Γιατ΄ι δεν εχει βγει επισημη ενημέρωση ? και διαβάζουμε στο internet παρασκηνιακά σχόλια απο συναντήσεις επιτροπών .

Παντως απο οτι ειδα σημερα ,ουτε ενα 10% εχει ανεβάσει αρχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/3/2022 στις 11:13 ΠΜ, Locomondo είπε

4) Προτεραιότητα για το Κράτος  πρέπει να είναι ο έλεγχος και όχι η ευκολία των λογιστών.

 

Υπάρχουν εύκολοι τρόποι,  έτσι ώστε , και
να διευκολίνονται οι λογιστές και  να κάνει η ΑΑΔΕ την δουλειά της..
και πολύ καλλίτερα...

Οταν μιλάμε για software .... (soft = μαλακό), εννούμε ότι το παίρνεις, 
το πλάθεις, και το κάνεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ... το μόνο που χρειάζεται
είναι να ξέρεις τι και πως πρέπει να γίνει ....

Και οι κύριοι του υπουργείου.....απλά δεν ξέρουν πως θα το κάνουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Saga1 είπε

Το πρόβλημα ήταν πως η πλειοψηφία ανέβαζε τα αρχεία την τελευταια στιγμή .δστχώς ...

Λοιπόν τι ΄κανουμε φέτος ?

Γιατ΄ι δεν εχει βγει επισημη ενημέρωση ? και διαβάζουμε στο internet παρασκηνιακά σχόλια απο συναντήσεις επιτροπών .

Παντως απο οτι ειδα σημερα ,ουτε ενα 10% εχει ανεβάσει αρχεία 

Τι αρχεία εννοείς?

ΜΥΦ ή my data?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/3/2022 στις 11:13 ΠΜ, Locomondo είπε

3) Βασικά τα mydata προσανατολίζονται σε αυτό ακριβώς που ζητάς ως απαραίτητο για να αναγνωρίσεις την πλήρη επιτυχία τους, την χαρακτηρισμό εσόδων και εξόδων με ανάλυση παρόμοια με αυτή των εντύπων ΦΠΑ και Εισοδήματος. Κάτι δεν έχεις καταλάβει ως προς τα mydata, όπως δεν κατάλαβες και ως προς τις ΜΥΦ.

 

 

Το κλειδί εδώ είναι να αποστέλεται ένα ειδικό Ισοζύγιο , (του οποίου την δημιουργία θα πρέπει να την αναλάβουν
οι εταιρείες πληροφορικής , με εντελώς σαφείς οδηγίες και παραδείγματα), οπότε το κύριο βάρος
θα πέσει στις εταιρείες πληροφορικής , και ο λογιστής απλά θα περιοριστεί σε έναν οπτικό έλεγχο. 
(αν χρειαστεί θα πρέπει να μπορεί και να επεμβαίνει όπου κρίνει) 

Η μορφή των λογαριασμών την έχω αναπτύξει στο θέμα  "MyDATA : Δομικά Προβλήματα -ΙΙ- : Ελεγχοι και συμφωνίες".
(2ο post) 
Αν προσέξεις, απο εκεί θα παίρνει όλες τις πληροφορίες για περιοδική ΦΠΑ + Ε3. . 
Βέβαια, αυτό , είναι η κεντρική ιδέα ,  
 δεν πάει μόνο του, θέλει και κα΄ποια συμπληρωματικά πράγματα , 
τα οποία κάποια θα τα επιβαρυνθούν οι εταιρείες και κάποια (τα περισσότερα)   η ΑΑΔΕ με επιπλέον
κώδικα, και να βγάλει πολύ ασφαλής πληροφορίες.

Εννοείται πως δεν ξέρουν πως θα το κάνουν , γιατί δεν ξέρουν απο λογιστικά και την ψηφιακή τους υλοποίηση. 
 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, Pacioli είπε

 

Το κλειδί εδώ είναι να αποστέλεται ένα ειδικό Ισοζύγιο , (του οποίου την δημιουργία θα πρέπει να την αναλάβουν
οι εταιρείες πληροφορικής , με εντελώς σαφείς οδηγίες και παραδείγματα), οπότε το κύριο βάρος
θα πέσει στις εταιρείες πληροφορικής , και ο λογιστής απλά θα περιοριστεί σε έναν οπτικό έλεγχο. 
(αν χρειαστεί θα πρέπει να μπορεί και να επεμβαίνει όπου κρίνει) 

Η μορφή των λογαριασμών την έχω αναπτύξει στο θέμα  "MyDATA : Δομικά Προβλήματα -ΙΙ- : Ελεγχοι και συμφωνίες".
(2ο post) 
Αν προσέξεις, απο εκεί θα παίρνει όλες τις πληροφορίες για περιοδική ΦΠΑ + Ε3. . 
Βέβαια, αυτό , είναι η κεντρική ιδέα ,  
 δεν πάει μόνο του, θέλει και κα΄ποια συμπληρωματικά πράγματα , 
τα οποία κάποια θα τα επιβαρυνθούν οι εταιρείες και κάποια (τα περισσότερα)   η ΑΑΔΕ με επιπλέον
κώδικα, και να βγάλει πολύ ασφαλής πληροφορίες.

Εννοείται πως δεν ξέρουν πως θα το κάνουν , γιατί δεν ξέρουν απο λογιστικά και την ψηφιακή τους υλοποίηση. 
 
 

Καλησπέρα.

Σε πελάτη που δεν έχει δικαίωμα χρήσης της ειδικής φόρμας καταχώρησης έκανα δοκιμή και διαβίβασε κανονικά παραστατικό.

Αν το κάνω για το 2021 και το 2022 θα έχει πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδέα δεν έχω... τα έχουν μπουρδουκλώσει τόσο πολύ και τα έχουν κάνει μπάχαλο
Για να είσαι σίγουρος , τα υπόλοιπα πήγαινέτα μέσω e-timologio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Pacioli είπε

(του οποίου την δημιουργία θα πρέπει να την αναλάβουν
οι εταιρείες πληροφορικής , με εντελώς σαφείς οδηγίες και παραδείγματα), οπότε το κύριο βάρος
θα πέσει στις εταιρείες πληροφορικής ,

Μεχρι στιγμής εχω δ΄ώσει το β΄άρος μονο στην αποστολή των  εσόδων αρχικά  για το 2021 συμφωνα με τις ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ οδηγίες που είχαμε είναι  η αλήθεια .

πχ το οτι θα έπρεπε να διαβιβάσουμε ξανά  λιανικη 01/01-30/9 το πληροφορηθηκαμε απο τις εταιρείες και οχι απο την ΑΑΔΕ ,  - να ήταν η εξαιρεση ,ή μάλλον ο κανόνας  για το  μέλλον ? - .

Εμένα μου εμειναν οι ΑΛΠ με αρνητική τιμη στην αξία  σε Κατηγορία Χαρακτηρισμού  για κάποιο συντελεστη ΦΠΑ  του παραστατικου , ΔΕΝ διαβιβάζονται ,δεν τις δεχεται η "πλατφόρμα" . Θα πρέπει να στησουμε παραστατικό να κάνουμε την εγγραφ΄η να συμφωνησουμε τα εσοδα . Επίσης θα πρέπει να στησουμε παραστατικά για ολα τα εκτος "Εμπορικου" έσοδα , πχ τόκοι ,εκτακτα εσοδα κτλπ . Ολα αυτα σημαινουν οτι θα πρέπει να κυνηγήσω την εταιρεία να μου τα φτιάξει , και εδω είναι το μεγάλο Θέμα , Θα επρεπε ολα αυτά  να τα εχουμε ετοιμα , και τα  ΙΔΙΑ για ΟΛΟΥΣ και οχι ο καθένας να κάνει τα δικά του , μεγάλο φαουλ της "πλατφορμας" .

Για τα έξοδα , δεν θα ηθελα να αναφερθώ ,,ουτε και να ασχοληθώ . 

Οπώς ειχε αναφ΄έρει και ενας συνάδελφος , η αλήθεια είναι πως απο τον Νοέμβρη - Οκ΄τωβρη θα έλεγα - ουσιαστικά  ΔΕΝ εχουμε μηχανογραφική υποστήριξη !! Δεν τους θέλουμε μόνο για το Mydata ,υπάρχουν και άλλα θέματα που τους χρειαζόμαστε . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Pacioli είπε

Ιδέα δεν έχω... τα έχουν μπουρδουκλώσει τόσο πολύ και τα έχουν κάνει μπάχαλο
Για να είσαι σίγουρος , τα υπόλοιπα πήγαινέτα μέσω e-timologio..

Τι του προτείνατε μόλις, να επανεκδώσει τα παραστατικά; Το e-timologio αφορά έκδοση και διαβίβαση, μόνο ότι εκδώσει από αύριο και μόνο για πραγματικό χρόνο έχει νόημα το e-timologio.

Συνεχίστε να τα στέλνετε με την φόρμα ή μέσα από το εμπορικό ή λογιστικό πρόγραμμα όσα έχετε ήδη εκδώσει, όσο δεν υπάρχουν πρόστιμα δεν έχετε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Τι του προτείνατε μόλις, να επανεκδώσει τα παραστατικά; Το e-timologio αφορά έκδοση και διαβίβαση, μόνο ότι εκδώσει από αύριο και μόνο για πραγματικό χρόνο έχει νόημα το e-timologio.

Συνεχίστε να τα στέλνετε με την φόρμα ή μέσα από το εμπορικό ή λογιστικό πρόγραμμα όσα έχετε ήδη εκδώσει, όσο δεν υπάρχουν πρόστιμα δεν έχετε θέμα.

Aπο ειδική φόρμα δηλώνουν τα χειρόγραφα εξ'όσον γνωρίζω...
Επομένως τα χειρόγραφα θα μπορούσαν  να περάσουν  και μέσω e-timologio, 
(φυσικά δηλώνοντας γενικά βοηθητικά είδη π.χ "Εμπορεύματα", "Υπηρεσίες" κλπ) 
Αλλα αφού λέτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εεεε....ας το κάνει όπως το λέτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Saga1 είπε

..... και εδω είναι το μεγάλο Θέμα , Θα επρεπε ολα αυτά  να τα εχουμε ετοιμα , και τα  ΙΔΙΑ για ΟΛΟΥΣ και οχι ο καθένας να κάνει τα δικά του , μεγάλο φαουλ της "πλατφορμας" .

 

Και εδώ είναι ένα τεράστιο θέμα που θέτεις... Ολα τα erp έπρεπε να έχουν ένα κοινό τρόπο αντιμετώπισης... 
και προτίστως ο τρόπος αντιμετώπισης πρέπει να είναι απλός!.. 

Επιπλέον είναι απαράδεκτο για κάθε κλάδο να συκροτούνται και άτυπες επιτροπές.
Επαναλαμβάνω, η λογική έπρεπε να ήταν,  ο λογιστής να περνάει τα άρθρα του κανονικά, 
και απο εκει και πέρα θα πρέπει να είναι δουλεια του erp τι και πώς θα τα διαβιβάσει
τις κινήσεις των λογαριασμών εσόδων-εξόδων-ΦΠΑ-φόρων-μεταβατικών  κλπ 
Αλλα αυτό προϋποθέτει ΠΟΛΎ και σοβαρή δουλειά απο μέρους της ΑΑΔΕ.... 

Σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρουν και πάνε και κάνουν τους γκουρού των εμπορολογιστικών...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω μια απορία για το 2021 (εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει). 

Έχω πχ ένα έσοδο που εκδίδει ο "απέναντι" εκκαθάριση ή αυτοτιμολογιση. 

Με το παραπάνω εγώ δεν στέλνω κάτι. Για το 2021 δεν στέλνει ούτε ο απέναντι αφού στέλνει μόνο έσοδα. Πως στο καλό θα εμφανιστεί το παραπάνω έσοδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ έχω μια απορία για το 2021 (εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει). 

Έχω πχ ένα έσοδο που εκδίδει ο "απέναντι" εκκαθάριση ή αυτοτιμολογιση. 

Με το παραπάνω εγώ δεν στέλνω κάτι. Για το 2021 δεν στέλνει ούτε ο απέναντι αφού στέλνει μόνο έσοδα. Πως στο καλό θα εμφανιστεί το παραπάνω έσοδο; 

Σας ξεφεύγει.   Α.1156/2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/3/2022 στις 11:07 ΜΜ, Locomondo είπε

Τι του προτείνατε μόλις, να επανεκδώσει τα παραστατικά; Το e-timologio αφορά έκδοση και διαβίβαση, μόνο ότι εκδώσει από αύριο και μόνο για πραγματικό χρόνο έχει νόημα το e-timologio.

Συνεχίστε να τα στέλνετε με την φόρμα ή μέσα από το εμπορικό ή λογιστικό πρόγραμμα όσα έχετε ήδη εκδώσει, όσο δεν υπάρχουν πρόστιμα δεν έχετε θέμα.

Καλησπέρα.

Πιστεύετε ότι αν διαβιβάσω τα έσοδα μέσω της ειδικής φόρμας θα έρθουν μετά από 1 χρόνο και θα μου πουν εσύ δεν είχες δικαίωμα χρήσης της ειδικής φόρμας, πλήρωνε πρόστιμα?

Ρωτώ επειδή έχουν πει ότι τα πρόστιμα δεν θα έχουν αναδρομικότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πιστεύετε ότι αν διαβιβάσω τα έσοδα μέσω της ειδικής φόρμας θα έρθουν μετά από 1 χρόνο και θα μου πουν εσύ δεν είχες δικαίωμα χρήσης της ειδικής φόρμας, πλήρωνε πρόστιμα?

Ρωτώ επειδή έχουν πει ότι τα πρόστιμα δεν θα έχουν αναδρομικότητα.

 

Για αυτό και η γνώμη μου είναι να τα στείλετε με όποιο τρόπο επιθυμείτε και σας εξυπηρετεί αυτή τη στιγμή, όσο δεν έχουν νομοθετηθεί πρόστιμα (και μέχρι να νομοθετηθούν και να δημοσιευθούν) δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Και νομίζω πως ακριβώς αυτή είναι η στόχευση στην φάση αυτή, η υποβολή ακόμα και με λάθη προκειμένου να βρεθεί μια πρακτική διαδικασία. Αν τα έχετε καταχωρήσει στο λογιστικό σας πρόγραμμα, να τα υποβάλετε μέσω αυτού. Κάνετε και μια εξουσιοδότηση σε εσάς ως λογιστή. Εγώ αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

Για αυτό και η γνώμη μου είναι να τα στείλετε με όποιο τρόπο επιθυμείτε και σας εξυπηρετεί αυτή τη στιγμή, όσο δεν έχουν νομοθετηθεί πρόστιμα (και μέχρι να νομοθετηθούν και να δημοσιευθούν) δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Και νομίζω πως ακριβώς αυτή είναι η στόχευση στην φάση αυτή, η υποβολή ακόμα και με λάθη προκειμένου να βρεθεί μια πρακτική διαδικασία. Αν τα έχετε καταχωρήσει στο λογιστικό σας πρόγραμμα, να τα υποβάλετε μέσω αυτού. Κάνετε και μια εξουσιοδότηση σε εσάς ως λογιστή. Εγώ αυτό θα έκανα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αναφέρομαι κυρίως σε πελάτες τους οποίους δεν καταχωρώ στο πρόγραμμα και βολεύει να τους τα περάσω μέσω της ειδικής φόρμας  αφού τα έχουν ήδη εκδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αναφέρομαι κυρίως σε πελάτες τους οποίους δεν καταχωρώ στο πρόγραμμα και βολεύει να τους τα περάσω μέσω της ειδικής φόρμας  αφού τα έχουν ήδη εκδώσει.

Εγω εχω μια παρόμοια  απορία .

Πελάτης που για το 2021 εχει δικαίωμα της ειδικής πλατφόρμας πέντε τιμολόγια ολο των χρόνο και τζίρο κατω απο 50.000€ αν τα περασει τωρα μέσω πλατφόρμας και οχι μέσω λογιστικού προγράμματος θα εχει προστιμο; λογικά οχι .η εχω καταλάβει κατι λάθος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...