Προς το περιεχόμενο
  • 0

μυφ


Anniek

Ερώτηση

Καλημέρα σας, παρακαλώ διαφωτίστε με, γιατί δεν το έχω καταλάβει :

φέτος δεν θα δώσουμε ΜΥΦ για το 2021 και έχουμε υποχρέωση να ανεβάσουμε όλα τα έσοδα στο mydata μέχρι 31/3/22 

και τα έξοδα μέχρι 31/05/22??

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα σου πω τι εχω καταλάβει .τι ισχύει θα σε γελάσω.

Μυφ οχι δεν στέλνουμε.

Έσοδα 2021 μεχρι 03/2022 ,αυτο εχουν πει θα πάρει παράταση θα παει μεχρι 05/2022 .

Για τα έξοδα δεν υπαρχει υποχρέωση.

Παρε δευτερη γνώμη. 

Αναμένουμε απόφαση που τα διευκρινίζει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Για ΜΥΦ δεν υπάρχει απόφαση κατάργησης, ακόμα. Προσωπικά θα αφιερώσω ένα 2μερο για τις υποβολές ούτως ή άλλως, είναι τόσο γρήγορη διαδικασία και έχει αποδειχθεί μεγάλη βοήθεια.

2) Ως προς τα mydata στέλνουμε έσοδα τιμολόγησης, τακτοποιητικές εσόδων και έξοδα αυτοτιμολόγησης, δεν χρειάζεται να γίνει χαρακτηρισμός των εξόδων. Προθεσμία για έσοδα τιμολόγησης και έξοδα αυτοτιμολόγησης η 31/03/2022, που έχουν δηλώσει από την Α.Α.Δ.Ε. ότι θα πάει για 31/05/2022.

3) Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ακόμα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, Locomondo είπε

1) Για ΜΥΦ δεν υπάρχει απόφαση κατάργησης, ακόμα. Προσωπικά θα αφιερώσω ένα 2μερο για τις υποβολές ούτως ή άλλως, είναι τόσο γρήγορη διαδικασία και έχει αποδειχθεί μεγάλη βοήθεια.

2) Ως προς τα mydata στέλνουμε έσοδα τιμολόγησης, τακτοποιητικές εσόδων και έξοδα αυτοτιμολόγησης, δεν χρειάζεται να γίνει χαρακτηρισμός των εξόδων. Προθεσμία για έσοδα τιμολόγησης και έξοδα αυτοτιμολόγησης η 31/03/2022, που έχουν δηλώσει από την Α.Α.Δ.Ε. ότι θα πάει για 31/05/2022.

3) Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ακόμα δεν υπάρχουν.

Συμφωνώ ότι η ΜΥΦ είναι σχετικά γρήγορη και απλή διαδικασία (ειδικά σε σύγκριση με τα my data) και ότι βοηθάει κάθε χρόνο να βρίσκουμε τιμολόγια που είτε έχουν χαθεί, είτε δεν μας τα έχουν δώσει.

Το θέμα είναι να μην υπάρχουν πρόστιμα ούτε για το 2021, ούτε για το 2022, με προθεσμία έως 31/12/2022, ώστε να έχουμε τον χρόνο να οργανωθούμε και εμείς και οι επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό με την ΜΥΦ, είναι ένα καλό σημάδι για όσους είναι τόσο αφοριστικά αρνητικοί με τα mydata, πόσο μάλλον αυτοί που ήταν και τότε αφοριστικά αρνητικοί, και θυμάμαι αρκετούς "γνώστες" της αγοράς και της λογιστικής επιστήμης  να  καταφέρονται εναντίον των καρεκλοκένταυρων. Εν προκειμένω "γνώστες" vs καρεκλοκένταυροι= 0-10

Δεν θα συμφωνήσω με την νομοθετική πρόβλεψη αναστολής προστίμων. Γιατί ξέρουμε καλά τι θα γίνει, οι μισοί θα ξανασχοληθούμε όταν λήξει η αναστολή. 

Λίγη εμπειρία την διαθέτουμε όλοι, βλέπουμε πως πάει η διάθεση και ο ρυθμός εφαρμογής και νομοθετικής πρόβλεψης προστίμων, έτσι θα συνεχίσει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Αυτό με την ΜΥΦ, είναι ένα καλό σημάδι για όσους είναι τόσο αφοριστικά αρνητικοί με τα mydata, πόσο μάλλον αυτοί που ήταν και τότε αφοριστικά αρνητικοί, και θυμάμαι αρκετούς "γνώστες" της αγοράς και της λογιστικής επιστήμης  να  καταφέρονται εναντίον των καρεκλοκένταυρων. Εν προκειμένω "γνώστες" vs καρεκλοκένταυροι= 0-10

Δεν θα συμφωνήσω με την νομοθετική πρόβλεψη αναστολής προστίμων. Γιατί ξέρουμε καλά τι θα γίνει, οι μισοί θα ξανασχοληθούμε όταν λήξει η αναστολή. 

Λίγη εμπειρία την διαθέτουμε όλοι, βλέπουμε πως πάει η διάθεση και ο ρυθμός εφαρμογής και νομοθετικής πρόβλεψης προστίμων, έτσι θα συνεχίσει...

 

Νομίζω ότι κανείς λογιστής δεν είναι εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Το θέμα είναι η βίαιη επιβολή ενός νέου και προβληματικού συστήματος, σε σύντομο χρονικό διάστημα και μετά από 2 χρόνια πανδημίας και εξάντλησης.

Για μένα πρέπει να πουν ΜΥΦ για το 2021, όπως παλιά. Μόνο τα έσοδα για το 2022, με προθεσμία 31/12/2022, αρκεί να τα διαβιβάσεις, χωρίς ημερομηνίες, για να έχουν μια εικόνα και να δουν τις αντοχές του συστήματος.

Και το κυριότερο να ενημερώσουν τις επιχειρήσεις.

Δεν μπορεί ο επιχειρηματίας να παίρνει την εταιρεία για να αγοράσει πρόγραμμα και στις μισές ερωτήσεις να του απαντάει ''ξέρει ο λογιστής''.

Οι εταιρείες πληροφορικής το έφτιαξαν, αυτές πληρώνονται και την ευθύνη την έχει πάλι ο λογιστής?

Αυτό, νομίζω, πάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Νομίζω ότι κανείς λογιστής δεν είναι εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Το θέμα είναι η βίαιη επιβολή ενός νέου και προβληματικού συστήματος, σε σύντομο χρονικό διάστημα και μετά από 2 χρόνια πανδημίας και εξάντλησης.

Για μένα πρέπει να πουν ΜΥΦ για το 2021, όπως παλιά. Μόνο τα έσοδα για το 2022, με προθεσμία 31/12/2022, αρκεί να τα διαβιβάσεις, χωρίς ημερομηνίες, για να έχουν μια εικόνα και να δουν τις αντοχές του συστήματος.

Και το κυριότερο να ενημερώσουν τις επιχειρήσεις.

Δεν μπορεί ο επιχειρηματίας να παίρνει την εταιρεία για να αγοράσει πρόγραμμα και στις μισές ερωτήσεις να του απαντάει ''ξέρει ο λογιστής''.

Οι εταιρείες πληροφορικής το έφτιαξαν, αυτές πληρώνονται και την ευθύνη την έχει πάλι ο λογιστής?

Αυτό, νομίζω, πάει πολύ.

 

Φυσικά και είναι πολλοί εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Αν περίμεναν την συναίνεση ΟΛΩΝ των λογιστών για να ψάξουν καλύτερους τρόπους ελέγχου, τότε θα ήμασταν ακόμα με καλυμμένα τα μανίκια. Εξήγησα για ποιον λόγο διαφωνώ με την νομοθετική πρόβλεψη για αναστολή εφαρμογής και προστίμων. 

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών-"γνώστων της αγοράς". Επίσης πως σε μεγάλο βαθμό οδηγούν σε αναβάθμιση του κύρους του επαγγέλματος, όπως και οι τόσες πολλές εργασίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Φυσικά αυτό θα περάσει και μέσα από μια διαδικασία κλεισίματος πολλών από εμάς, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε δουλειά γύρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Locomondo είπε

 

Φυσικά και είναι πολλοί εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Αν περίμεναν την συναίνεση ΟΛΩΝ των λογιστών για να ψάξουν καλύτερους τρόπους ελέγχου, τότε θα ήμασταν ακόμα με καλυμμένα τα μανίκια. Εξήγησα για ποιον λόγο διαφωνώ με την νομοθετική πρόβλεψη για αναστολή εφαρμογής και προστίμων. 

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών-"γνώστων της αγοράς". Επίσης πως σε μεγάλο βαθμό οδηγούν σε αναβάθμιση του κύρους του επαγγέλματος, όπως και οι τόσες πολλές εργασίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Φυσικά αυτό θα περάσει και μέσα από μια διαδικασία κλεισίματος πολλών από εμάς, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε δουλειά γύρω μας.

Αν ο πελάτης ρωτάει την εταιρεία πληροφορικής, πότε να κάνει παρακράτηση και πότε όχι, μια χαρά του απαντάει. Όπως είπε και ο κος Νιφορόπουλος σε ένα πρόσφατο σεμινάριο, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Ούτε πληροφορικάριοι θα γίνουμε, ούτε άσχετοι μπορούμε να είμαστε (δική μου ελεύθερη απόδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

 

Φυσικά και είναι πολλοί εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Αν περίμεναν την συναίνεση ΟΛΩΝ των λογιστών για να ψάξουν καλύτερους τρόπους ελέγχου, τότε θα ήμασταν ακόμα με καλυμμένα τα μανίκια. Εξήγησα για ποιον λόγο διαφωνώ με την νομοθετική πρόβλεψη για αναστολή εφαρμογής και προστίμων. 

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών-"γνώστων της αγοράς". Επίσης πως σε μεγάλο βαθμό οδηγούν σε αναβάθμιση του κύρους του επαγγέλματος, όπως και οι τόσες πολλές εργασίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Φυσικά αυτό θα περάσει και μέσα από μια διαδικασία κλεισίματος πολλών από εμάς, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε δουλειά γύρω μας.

Δεν μιλώ για συναίνεση. Προφανώς και δεν είναι υποχρεωμένη η διοίκηση να λάβει τη συναίνεση όλων των λογιστών για να προχωρήσει σε αλλαγές. Μπορεί όμως να ρωτήσει τη γνώμη τους.

Η πραγματικότητα είναι ένας οδοστρωτήρας που τα παρασέρνει όλα. Ήδη έχει παρασύρει και ένα μεγάλο μέρος του my data, ακριβώς επειδή τα στελέχη της ΑΑΔΕ υπερεκτίμησαν τις δυνατότητές τους και τις συνθήκες. Και θα αναγκαστούν να προσαρμόσουν το εγχείρημα στην αγορά. Μπορεί να είναι καλύτεροι στη θεωρία, αλλά δεν γνωρίζουν την καθημερινή τριβή και τα άπειρα πράγματα που κάνει ένα λογιστήριο. Δεν καταλαβαίνουν ότι η ραχοκοκκαλιά της ελληνικής οικονομίας είναι οι μικρομεσαίες και οι μεσαίες επιχειρήσεις και τις επιβαρύνουν με έξτρα κόστος.

Δεν καταλαβαίνω πώς μία εφαρμογή που βασίζεται κυρίως σε γνώσεις προγραμματιστή θα αναβαθμίσει το λογιστικό επάγγελμα. Εκτός αν μετατραπεί σε σύμβουλο επιχειρήσεων, που είναι και αυτό μια επιλογή.

Εν κατακλείδι, όταν εδώ και πάνω από 20 χρόνια όλοι οι λογιστές χρησιμοποιούν λογιστικά προγράμματα, δείχνει το αντίθετο από αυτό που λες. Ότι είναι υπέρ της ευκολίας της μηχανογράφησης και της ψηφιακής αναβάθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

Αν ο πελάτης ρωτάει την εταιρεία πληροφορικής, πότε να κάνει παρακράτηση και πότε όχι, μια χαρά του απαντάει. Όπως είπε και ο κος Νιφορόπουλος σε ένα πρόσφατο σεμινάριο, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Ούτε πληροφορικάριοι θα γίνουμε, ούτε άσχετοι μπορούμε να είμαστε (δική μου ελεύθερη απόδοση).

Προφανώς και δεν ρωτάει κάτι τέτοιο.

Ρωτάει τεχνικά θέματα, τα οποία οι υπάλληλοι των εταιρειών τα απαντάνε με το αγαπημένο "θα σας πει ο λογιστής".

Πληροφορικάριοι έχουμε ήδη γίνει, αφού αποδείξαμε ότι χειριζόμαστε με επιτυχία λογιστικά προγράμματα, προγράμματα μισθοδοσίας και ό,τι πλατφόρμα έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με προβληματίζει το τι μπορεί να εννοείς "τεχνικό θέμα". την στιγμή που πιστεύεις πως έγινες πληροφορικάριος, επειδή συμπληρώνεις τα πεδία μιας πλατφόρμας ή ενός λογιστικού προγράμματος, με τα ζητούμενα στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, Locomondo είπε

 

Φυσικά και είναι πολλοί εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Αν περίμεναν την συναίνεση ΟΛΩΝ των λογιστών για να ψάξουν καλύτερους τρόπους ελέγχου, τότε θα ήμασταν ακόμα με καλυμμένα τα μανίκια. Εξήγησα για ποιον λόγο διαφωνώ με την νομοθετική πρόβλεψη για αναστολή εφαρμογής και προστίμων. 

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών-"γνώστων της αγοράς". Επίσης πως σε μεγάλο βαθμό οδηγούν σε αναβάθμιση του κύρους του επαγγέλματος, όπως και οι τόσες πολλές εργασίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Φυσικά αυτό θα περάσει και μέσα από μια διαδικασία κλεισίματος πολλών από εμάς, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε δουλειά γύρω μας.

Οταν λέμε ψηφιακή αναβάθμιση εννούμε:
- αυτοματοποίηση εργασιών
- αυτόματες συμφωνίες 
- ευκολία χρήσης 

διότι η τεχνολογία είναι για να μας λύνει τα χέρια και όχι για να μας τα δένει. 
Τωρα αν το αποδέχεσαι αυτό το πράγμα εσύ σαν ψηφιακή ανβάθμηση... εεε .. τι να σου πώ και εγώ τώρα. 
Τωρα , το πόσο ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν την 
πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, δεν το γνωρίζω,

Εγώ, αυτό που  γνωρίζω , είναι ότι δεν γνωρίζουν λογιστικά και την ψηφιακή τους υλοποίηση .. 
εν ολίγοις είναι εντελώς ανειδίκευτοι περι των εμπορολογιστικών και δεν ξέρουν 
πως πρέπει να γίνονται αυτά τα πράγματα.  
....Και αν η δουλεια γίνει  σωστά  κανένα λογιστικό γραφείο , δεν θα έπρεπει να κλείσει.. τουναντίον 
θα τα βοηθήσει να εξεικονομούν και χρόνο , αρα θα συμπιέσει και το κόστος τους. 

τι να σου πώ... τεχνολογική αναβάθμηση που να σου τρώει χρόνο αντι να σου κερδίζει...
τι σόϊ τεχνολογική αναβάθμηση είναι αυτή να σε πηγαίνει προς τα πίσω στους χρόνους σου
ομολογώ δεν έχω καταλάβει..
μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, Anniek είπε

Καλημέρα σας, παρακαλώ διαφωτίστε με, γιατί δεν το έχω καταλάβει :

φέτος δεν θα δώσουμε ΜΥΦ για το 2021 και έχουμε υποχρέωση να ανεβάσουμε όλα τα έσοδα στο mydata μέχρι 31/3/22 

και τα έξοδα μέχρι 31/05/22??

Ευχαριστώ!

 

 

ΜΥΦ τέλος. Δεν στέλνουμε ΤΊΠΟΤΑ. 

Αν και όπως είπαν κάποιοι συνάδελφοι πριν, ήταν ένα χρήσιμο εργαλείο, φέτος δεν θα ισχύσει αυτό μιας και δεν θα στείλουμε. Άρα, αν κάποιος πάρει την πρωτοβουλία να στείλει, δεν θα καταφέρει να κάνει κάποια διασταύρωση μιας και ο "απέναντι" δεν θα στείλει. Περιττός κόπος (δεν θα είναι ο πρώτος βέβαια....) 

Mydata μέχρι 31/3 αλλά προφορικά τουλάχιστον ξεκαθάρισαν ότι θα πάει 31/5 (τουλάχιστον λέω εγώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, Pacioli είπε

Οταν λέμε ψηφιακή αναβάθμιση εννούμε:
- αυτοματοποίηση εργασιών
- αυτόματες συμφωνίες 
- ευκολία χρήσης 

διότι η τεχνολογία είναι για να μας λύνει τα χέρια και όχι για να μας τα δένει. 
Τωρα αν το αποδέχεσαι αυτό το πράγμα εσύ σαν ψηφιακή ανβάθμηση... εεε .. τι να σου πώ και εγώ τώρα. 
Τωρα , το πόσο ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν την 
πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, δεν το γνωρίζω,

Εγώ, αυτό που  γνωρίζω , είναι ότι δεν γνωρίζουν λογιστικά και την ψηφιακή τους υλοποίηση .. 
εν ολίγοις είναι εντελώς ανειδίκευτοι περι των εμπορολογιστικών και δεν ξέρουν 
πως πρέπει να γίνονται αυτά τα πράγματα.  
....Και αν η δουλεια γίνει  σωστά  κανένα λογιστικό γραφείο , δεν θα έπρεπει να κλείσει.. τουναντίον 
θα τα βοηθήσει να εξεικονομούν και χρόνο , αρα θα συμπιέσει και το κόστος τους. 

τι να σου πώ... τεχνολογική αναβάθμηση που να σου τρώει χρόνο αντι να σου κερδίζει...
τι σόϊ τεχνολογική αναβάθμηση είναι αυτή να σε πηγαίνει προς τα πίσω στους χρόνους σου
ομολογώ δεν έχω καταλάβει..
μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. 


 

Γνώμη σας, η δική μου είναι αυτή που εξέφρασα. Και η εμπειρία των ΜΥΦ έγραψε: "γνώστες" της αγοράς/των λογιστικών/της καθημερινής τριβής εναντίον "θεωρητικών καρεκλοκένταυρων"= 0-10. Και τα βρακιά μας πήραν. Θα δείξει ποιος θα έχει δίκιο αυτή τη φορά. Κατά τα άλλα, λίγη ψυχραιμία είναι πάντα καλός σύμβουλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ)ΧΘΕΣ 15/03   ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΦ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ  ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΜΥΦ ΓΙΑ ΤΟ 2021 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΙΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΟΦΑΣΗ   ΑΠΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, Locomondo είπε

Γνώμη σας, η δική μου είναι αυτή που εξέφρασα. Και η εμπειρία των ΜΥΦ έγραψε: "γνώστες" της αγοράς/των λογιστικών/της καθημερινής τριβής εναντίον "θεωρητικών καρεκλοκένταυρων"= 0-10. Και τα βρακιά μας πήραν. Θα δείξει ποιος θα έχει δίκιο αυτή τη φορά. Κατά τα άλλα, λίγη ψυχραιμία είναι πάντα καλός σύμβουλος. 

Σε κάθε περίπτωση,  δεν ξέρουν λογιστικά και την ψηφιακή τους υλοποίηση... 
Αν μπορούνε ας φτιάξουν την μερική εξοδοποίηση ΦΠΑ  , και μετά τα λέμε...
Αλλα τι να φτιάξουν.. αφου τα έχουν κάνει μπάχαλο..

...Και αυτά έπρεπε να τα είχανε φτιάξει απο την αρχή, όχι να τους κυνηγάμε εμεις 
να το φτιάξουν... Απο εκει να καταλάβει κανεις πόσο καλά τα ξέρουν...
Προσπαθούν να μάθουν στου κασίδι το κεφάλι..

Οπως ένα ημερολόγιο λογιστικής δέχεται την οποιαδήποτε λογιστική εγγραφή
που θα του περάσει ο λογιστής αδιαμαρτυρητα, με την ιδια λογική έπρεπε 
να δουλεύει και το mydata..
Ετσι, δεν θα χρειαζοντο όλες αυτές οι άτυπες ομάδες και τις μπούρδες που
έχουν κάνει , και θα υπήρχε πλήρη αυτοματοποίηση και συμφωνίες. 
( υπάρχουν και άλλες λύσεις ποιο ... κομψές)

Τα πράγματα είναι απλά... τι δεν καταλαβαίνει κάποιος ? 

Φυσικά, αυτό απαιτεί λίγο περισσότερο προγραμματισμό απο μέρους του MyDATA, 
αλλα τώρα ...τσσσσ... θα δουλεύουν τα παιδιά να πάθουν και καμμιά υπερκόποση?
δε λέει....(άσε που δεν ξέρουν πως θα τα κάνουν) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, Locomondo είπε

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών

 Αυτό το ξεκάθαρο βέβαια είναι που μας ταλαιπωρεί. Ενας νόμος, 150 εγκύκλιοι ,200 σεμινάρια, 20 βιβλία, 3000 ερωτοαπαντησεις ..ποσο πιο ξεκάθαρα να γίνουν πια! Να μη ξεχάσουμε αυριο επιδότηση βενζίνης μεσω πλατφόρμας.!!ειναι αυτη η γνώση της αγοράς που εμείς η πλειοψηφία των μιζερων λογιστών δεν έχουμε κ είμαστε τροχοπέδη στην ανάπτυξη κ στον εκσυγχρονισμο.. Αποψη μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 700 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ)ΧΘΕΣ 15/03   ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΦ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ  ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΜΥΦ ΓΙΑ ΤΟ 2021 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΙΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΟΦΑΣΗ   ΑΠΛΑ

Καλα οι μεγαλες εταιριες οταν 

 

16 λεπτά πριν, spyros78 είπε

 Αυτό το ξεκάθαρο βέβαια είναι που μας ταλαιπωρεί. Ενας νόμος, 150 εγκύκλιοι ,200 σεμινάρια, 20 βιβλία, 3000 ερωτοαπαντησεις ..ποσο πιο ξεκάθαρα να γίνουν πια! Να μη ξεχάσουμε αυριο επιδότηση βενζίνης μεσω πλατφόρμας.!!ειναι αυτη η γνώση της αγοράς που εμείς η πλειοψηφία των μιζερων λογιστών δεν έχουμε κ είμαστε τροχοπέδη στην ανάπτυξη κ στον εκσυγχρονισμο.. Αποψη μου 

Θα γίνουν τόσο ξεκάθαρα που θα εφαρμόζονται και αυτα οπως ολα τα υπόλοιπα με ενα κλικ  .πχ φορολογικές δηλώσεις. 

Εμεις δεν είμαστε πλεον λογιστές αλλα φωτογράφοι.αφου φαντάσου οτι πλεον  στους πελάτες μας  λέμε...

Περάστε μεσα για ενα κλικ. 

Κλικ 50€ τελειώσαμε φύγατε.

Τι αλλο θελετε ρε αχάριστοι λογιστογραφιαδες ; για σας δουλεύουμε ..τι νομιζετε; 

Μην πειτε οτι για μας τα κάνουμε ολα αυτα .για το καλο σας τα κάνουμε παλιο αχάριστοι . Οπισθοδρομικοι. 

Τα χουν ξαναπει...

Και εστι τρως το τυρί και να σου στην φάκα. 

Η ουσία ειναι μια .

Τι σφηνοειδης γραφει πανω σε πυλο τι χειρόγραφο τι ψηφιακό τι υπεργαλαξιακο .

8ωρο δεν δουλευεις; τι κερδιζεις; δεν κουράζεται το χεράκι σου και κουράζεται το ματάκι σου; 

Στο τελος του 8ωρου τι εχει αλλάξει;

Δεν ειμαι εναντίον του my data .

Απλα προς το παρων δεν εχω δει πιο ειναι το όφελος για τους συναδέλφους.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν ειμαι εναντίον του my data .

Απλα προς το παρων δεν εχω δει πιο ειναι το όφελος για τους συναδέλφους.   

Eχει αρνητικό όφελος.. 
Βασικά τα κρητήρια για μιά ψηφιακή αναβάθμιση πρέπει να είναι :
- αυτοματοποίηση εργασιών/διαδικασιών
- αυτόματες συμφωνίες  (απαραίτητο , ειδικά για εμπορολογιστικές εφαρμογές) 
- ευκολία χρήσης 
- συμπίεση κόστους

Αν δεν πληρούνται τα παραπάνω κρητήρια, δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε ψηφιακή αναβάθμιση. 
Το MyDATA δεν έχει τίποτα απ'όλα αυτά. Αρα είναι για απλά για πέταμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, Locomondo είπε

 

Φυσικά και είναι πολλοί εναντίον της ψηφιακής αναβάθμισης.

Αν περίμεναν την συναίνεση ΟΛΩΝ των λογιστών για να ψάξουν καλύτερους τρόπους ελέγχου, τότε θα ήμασταν ακόμα με καλυμμένα τα μανίκια. Εξήγησα για ποιον λόγο διαφωνώ με την νομοθετική πρόβλεψη για αναστολή εφαρμογής και προστίμων. 

Από νωρίς έχω διατυπώσει την πεποίθηση πως τα mydata θα προσαρμοστούν και θα εφαρμοστούν σύμφωνα με την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας, την οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα στελέχη της ΑΑΔΕ και του ΥΠ.ΟΙΚ. γνωρίζουν πολύ καλύτερα από την μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών-"γνώστων της αγοράς". Επίσης πως σε μεγάλο βαθμό οδηγούν σε αναβάθμιση του κύρους του επαγγέλματος, όπως και οι τόσες πολλές εργασίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας. Φυσικά αυτό θα περάσει και μέσα από μια διαδικασία κλεισίματος πολλών από εμάς, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε δουλειά γύρω μας.

Αγαπητέ συνάδελφε, όπως σε κάθε κλάδο που θίγεται, έτσι και μεταξύ μας υπάρχουν τόσο υπέρμαχοι όσο και πολέμιοι της ψηφιακής αναβάθμισης. Βέβαια αυτή νομοτελειακά θα προχωρήσει, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Αν γνωρίζεις ή μπορείς να εκτιμήσεις, τα στελέχη της ΑΑΔΕ τα οποία "...ΞΕΚΑΘΑΡΑ γνωρίζουν πολύ καλύτερα την πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας..." έχουν κάνει μία μελέτη κόστους/οφέλους της εφαρμογής των MyDATA? Αν ναι, την έχει δει κανείς?

Και ακόμα, η φορολογική αρχή, όταν υποχρεώνει κάθε επιχείρηση να χαρακτηρίζει κάθε μήνα τα έξοδά της, ποιά γνώση αποκτά μέσα από αυτή την πληροφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα συνομιλούσα με κάποιον πελάτη (ελεύθερο επαγγελματία) και μέσα σε όλα, έγινε αναφορά στο mydata και γενικότερα την τάση, όλα τα φορολογικά να γίνονται ηλεκτρονικά... ''με ένα κλίκ''.

Ήταν ξεκάθαρη η πεποίθηση απο την πλευρά του, ότι η δουλεία του λογιστή ''δεν θα είναι και τίποτα δύσκολο απο εδω και στο εξής, γιατί όλα συμπλήρωμένα θα είναι...''

Το ίδιο έχω εισπράξει και απο μερικούς άλλους πελάτες μου, οι οποίοι διαμαρτύρονται για τα αυξημένα κόστη που έφερε το mydata.

Η άποψή μου είναι ότι η ψηφιακή μεταβασή στο επάγγελμά μας είναι απαραίτητη γιατί ο λογιστής δεν πρέπει να πληρώνεται μόνο επειδή καταχωρεί παραστατικά αλλά γιατί συμβουλεύει, καθοδηγεί, αναλαμβάνει την ευθύνη . Όταν λέω συμβουλεύει δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο ΑΕ, εννοώ όταν ο κάθε πελάτης σηκώνει το τηλέφωνο ή στέλνει mail ζητώντας καθοδήγηση και αφού την πάρει κάνει την δουλειά, του έχοντας την δική μας εγγύηση ότι η δουλειά έγινε σωστά. Το ''θα σας πεί ο λογιστής σας'' πρεπει να αρχίσει να πληρώνεται.

Αντιλαμβάνομαι ότι ο δρόμος είναι μακρύς αλλά πιστεύω ότι μέσα απο αυτή την διαδικασία θα μπορέσουμε να διεκδικίσουμε αμοιβές που μας αξίζουν. Το mydata μπορεί να δυσλειτουργεί τώρα άλλα θα στρώσει, όπως έστρωσαν και οι μυφ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Anniek είπε

Σήμερα συνομιλούσα με κάποιον πελάτη (ελεύθερο επαγγελματία) και μέσα σε όλα, έγινε αναφορά στο mydata και γενικότερα την τάση, όλα τα φορολογικά να γίνονται ηλεκτρονικά... ''με ένα κλίκ''.

Ήταν ξεκάθαρη η πεποίθηση απο την πλευρά του, ότι η δουλεία του λογιστή ''δεν θα είναι και τίποτα δύσκολο απο εδω και στο εξής, γιατί όλα συμπλήρωμένα θα είναι...''

Το ίδιο έχω εισπράξει και απο μερικούς άλλους πελάτες μου, οι οποίοι διαμαρτύρονται για τα αυξημένα κόστη που έφερε το mydata.

Η άποψή μου είναι ότι η ψηφιακή μεταβασή στο επάγγελμά μας είναι απαραίτητη γιατί ο λογιστής δεν πρέπει να πληρώνεται μόνο επειδή καταχωρεί παραστατικά αλλά γιατί συμβουλεύει, καθοδηγεί, αναλαμβάνει την ευθύνη . Όταν λέω συμβουλεύει δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο ΑΕ, εννοώ όταν ο κάθε πελάτης σηκώνει το τηλέφωνο ή στέλνει mail ζητώντας καθοδήγηση και αφού την πάρει κάνει την δουλειά, του έχοντας την δική μας εγγύηση ότι η δουλειά έγινε σωστά. Το ''θα σας πεί ο λογιστής σας'' πρεπει να αρχίσει να πληρώνεται.

Αντιλαμβάνομαι ότι ο δρόμος είναι μακρύς αλλά πιστεύω ότι μέσα απο αυτή την διαδικασία θα μπορέσουμε να διεκδικίσουμε αμοιβές που μας αξίζουν. Το mydata μπορεί να δυσλειτουργεί τώρα άλλα θα στρώσει, όπως έστρωσαν και οι μυφ. 

Και οι ΜΥΦ όταν ξεκίνησαν δεν ήμασταν αντίθετοι.

Απλά τους λέγαμε ότι δεν έχει νόημα να δηλώνονται όλα τα μικρά τιμολόγια.

Μετά από κάποια χρόνια το κατάλαβαν και έβαλαν το όριο των 100 ευρώ.

Η τάση φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, να αρχίσει η ηλεκτρονική τιμολόγηση.

Σε αυτό είμαστε υπέρ και με περίοδο προσαρμογής, όπως η Γαλλία, που δίνει από 2 έως 4 χρόνια.

Το ''θα σας πει ο λογιστής σας'' έπρεπε να πληρώνεται εδώ και χρόνια.

Σε αυτό θα πρέπει να παραδειγματιστούμε από τους δικηγόρους και να ορίσουμε ελάχιστες αμοιβές και χρονοχρέωση, δίνοντας κύρος στο επάγγελμά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, Anniek είπε

Το mydata μπορεί να δυσλειτουργεί τώρα άλλα θα στρώσει, όπως έστρωσαν και οι μυφ. 

Τι να στρώσει... σε 3-4 χρόνια ούτε το 50% δεν θα έχουν στρώσει.
(την απλή ΜΥΦ την ψιλοστρώσανε  μετά απο 10 χρόνια και πλέον, και πάλι έχει και λάθη)
Και σε 3-4 χρόνια θα   το ξυλώσουνε υποχρεωτικά για να μας βάλουν τα Ευρωπαϊκά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και οι ΜΥΦ όταν ξεκίνησαν δεν ήμασταν αντίθετοι.

Απλά τους λέγαμε ότι δεν έχει νόημα να δηλώνονται όλα τα μικρά τιμολόγια.

Μετά από κάποια χρόνια το κατάλαβαν και έβαλαν το όριο των 100 ευρώ.

Η τάση φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, να αρχίσει η ηλεκτρονική τιμολόγηση.

Σε αυτό είμαστε υπέρ και με περίοδο προσαρμογής, όπως η Γαλλία, που δίνει από 2 έως 4 χρόνια.

Το ''θα σας πει ο λογιστής σας'' έπρεπε να πληρώνεται εδώ και χρόνια.

Σε αυτό θα πρέπει να παραδειγματιστούμε από τους δικηγόρους και να ορίσουμε ελάχιστες αμοιβές και χρονοχρέωση, δίνοντας κύρος στο επάγγελμά μας.

Μα το αστείο ειναι οτι αντι πχ να 3πλασιαστουν οι τιμές .ακούγονται και απο ατομα του χώρου .οτι με τα my data δεν νοείται αύξηση αμοιβών γιατι δεν υπαρχει αύξηση εργασίας .και πριν καταχωρήσους  και πριν τσεκάρες καρτέλες .ε πλεον το κάνεις  αντι για πρόγραμμα σου στο my data και αντι να τσεκάρεις καρτέλα με τους πελάτες προμηθευτές το κανεις με φο my data οπως πχ με τις μυφ .  

Και παμε στην βασική ερώτηση .

Ολα εχουν ακριβαίνει οι τιμές στον Θεο . Και τα my data να μην υπήρχαν μονο απο τον πληθωρισμό θα έπρεπε να εχουν ανέβει οι αμοιβές  .ακούτε κατι;  

Και οκ αν το κανει κάποιος ορθα .ο άλλος που δεν ειναι λογιστής αλλα ειναι επιχειρηματίας λογιστικού γραφείου και εχει μεσα υπαλλήλους κραταει τις τιμές χαμηλές τους παίρνει αυτος παίρνει και κανέναν πρακτηκαριο ακομα και οκ   .αυξανειτα κέρδη του .και με τον βασικο στα 650€ βγαζει ακομα περισσότερα απο παλια ....  

Αυτα ..τόσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και οι ΜΥΦ όταν ξεκίνησαν δεν ήμασταν αντίθετοι.

Απλά τους λέγαμε ότι δεν έχει νόημα να δηλώνονται όλα τα μικρά τιμολόγια.

Μετά από κάποια χρόνια το κατάλαβαν και έβαλαν το όριο των 100 ευρώ.

Η τάση φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, να αρχίσει η ηλεκτρονική τιμολόγηση.

Σε αυτό είμαστε υπέρ και με περίοδο προσαρμογής, όπως η Γαλλία, που δίνει από 2 έως 4 χρόνια.

Το ''θα σας πει ο λογιστής σας'' έπρεπε να πληρώνεται εδώ και χρόνια.

Σε αυτό θα πρέπει να παραδειγματιστούμε από τους δικηγόρους και να ορίσουμε ελάχιστες αμοιβές και χρονοχρέωση, δίνοντας κύρος στο επάγγελμά μας.

ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ συμφωνώ, αλλά έαν το πω στους πελάτες μου θα νομίσουν ότι τα έχασα...

Όταν όμως πηγαίνουν σε δικηγόρο το γνωρίζουν εκ των προτέρων. 

Και εμείς πρέπει να κάνουμε μια αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμοιβή λογιστή.  Νιος ήμουν και γέρασα.  Απο το μακρινο 1997 θυμάμαι να το συζητάνε.  Αλλά κ πάλι αν ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν την αγορά κ τον εκσυγχρονισμο της, θα έπρεπε τους λογιστές να τους "ειχαν" με το μέρος τους. Πως? Θέσπισε τιμοκατάλογο.  Υποχρέωσε να προπληρωνεται η αμοιβη οπως των μηχανικών.  Βάλε  εσοδα εξοδα μονο με υπογραφή λογιστή κ οχι πασαλειματα . Και αφου έχεις τον άμεσο συνεργάτη της επιχείρησης μαζι σου, ολα θα ειναι πιο ευκολα. Αυτοι μονο ζητανε δε δινουν τπτ. Αιντε βγάλαμε ενα πρόγραμμα, τον άνθρωπο τον πετάξαμε εξω κ γίναμε silikon valley.  Δε γινεται έτσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...