Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ΛΟΓΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ


Constantinos

Ερώτηση

Μέχρι 28/2 αν έχω καταλα΄βει σωστά θα σταλούν μέσω της εφαρμογής τα αιτήματά μου οι τροποποιητικές δηλώσεις λόγω αναδρομικών συντάξεων . Ψάχνοντας σήμερα για να υποβάλλω κάτι ανάλογο για τα έτη 2015-2016-2019 δεν βρίσκω κατάλληλη επιλογή στα αιτήματά μου για τέτοιες δηλώσεις. Αν και επιλέγω εισόδημα δεν μπορώ να πετύχω την επιλογή την κατάλληλη. Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,εγώ εχθές και σήμερα έκανα κανονικά για τα έτη 2015 κ 2016 από την εφαρμογή των δηλώσεων,τις πήρε κανονικά αν και έβγαζε στην αρχή ένα μήνυμα για τις τροποποιητικές συντάξεων από τα αιτήματα μου.Το παρέβλεψα και συνέχισα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PERLIKA είπε

Καλησπέρα,εγώ εχθές και σήμερα έκανα κανονικά για τα έτη 2015 κ 2016 από την εφαρμογή των δηλώσεων,τις πήρε κανονικά αν και έβγαζε στην αρχή ένα μήνυμα για τις τροποποιητικές συντάξεων από τα αιτήματα μου.Το παρέβλεψα και συνέχισα κανονικά.

Δεν φοβήθηκες μην επιβληθεί καποιο πρόστιμο ; 

Η απόφαση της παράτασης ορίζει την διαδικασία μέσω τα αιτήματα μου  .

Οχι δλδ οτι αν στα βεβαιώσουν με ενδικοφανη προσφυγή δεν θα τα σβήσουν .αλλα το ρισκαρεις;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, Constantinos είπε

Μέχρι 28/2 αν έχω καταλα΄βει σωστά θα σταλούν μέσω της εφαρμογής τα αιτήματά μου οι τροποποιητικές δηλώσεις λόγω αναδρομικών συντάξεων . Ψάχνοντας σήμερα για να υποβάλλω κάτι ανάλογο για τα έτη 2015-2016-2019 δεν βρίσκω κατάλληλη επιλογή στα αιτήματά μου για τέτοιες δηλώσεις. Αν και επιλέγω εισόδημα δεν μπορώ να πετύχω την επιλογή την κατάλληλη. Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος ;

Τωρα που του ριξα μια ματια δεν εχει αυτη καθε αυτη την επιλογη αλλα αν διαλεξεις η Τροποποιητικες μεχρι το 2014( λαθος αφου αφορουν 2015 -2016 ) η ακομα καλυτερα εγω αυτο θα επιλεξω  ......αδυναμία ηλεκτρονικής υποβολής αφου εχουν ορισει οτι δεν γινεται ηλετρονικα αυτη η επιλογη μου μοιαζει η πιο σωστη .απλα μεσα στις παρατηρήσεις θα το αναφερω .επισης θα το γραψω πανω στο ε1 .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, 125883623 είπε

Τωρα που του ριξα μια ματια δεν εχει αυτη καθε αυτη την επιλογη αλλα αν διαλεξεις η Τροποποιητικες μεχρι το 2014( λαθος αφου αφορουν 2015 -2016 ) η ακομα καλυτερα εγω αυτο θα επιλεξω  ......αδυναμία ηλεκτρονικής υποβολής αφου εχουν ορισει οτι δεν γινεται ηλετρονικα αυτη η επιλογη μου μοιαζει η πιο σωστη .απλα μεσα στις παρατηρήσεις θα το αναφερω .επισης θα το γραψω πανω στο ε1 .  

Λογικό έτσι όπως το λες. Θα το γράψω και πάνω στο Ε1 την Α1264/2021. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/2/2022 στις 9:55 ΠΜ, Constantinos είπε

Λογικό έτσι όπως το λες. Θα το γράψω και πάνω στο Ε1 την Α1264/2021. Ευχαριστώ.

Καλήμερα .ερώτηση .έχω περιπτωση θανόντα που έχει και αναδρομικά 2015-2016  .να κάνω ένα δυο η τρια αιτήματα για τις δηλώσεις .πια ειναι η αποψη σου .το ενα εχει να κανει με το να μην γεμιζω το συστημα με πολλα πρωτοκολλα και με οτι πρωτα πρεπει να εκκαθαριστουν το 2015-2016 και μετα το 2020 .το 2 εχει να κανει με το οτι μεσα το συστημα εχει την επιλογη δηλωση θανοντα και μετα η δευτερη ειναι αυτη που ειπαμε αδυναμια ηκλετρονικης υποβολης και το 3 εχει να κανει οτι ειναι 3 διαφορετικες πραξεις μια με την δηλωση θανοντα και 2 μια καθε μια δηλωση αναδορμικων .

πως το χεις χειριστει και πως πιστευεις θελει να το χειριστουμε η διοικηση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά θα επέλεγα σε ένα αίτημα όλα μέσα συνημμένα στην επιλογή δήλωση θανόντα. Θα έγραφα και στο σχόλιο σημείωση και για τις συμπληρωματικές. Έστειλα σε έναν εν ζωή δήλωση αναδρομικών για 2015-2016-2019 όπως ανέφερα και παραπάνω σε ένα αίτημα. Προχώρησε κανονικά χωρίς θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/2/2022 στις 7:19 ΜΜ, Constantinos είπε

Προσωπικά θα επέλεγα σε ένα αίτημα όλα μέσα συνημμένα στην επιλογή δήλωση θανόντα. Θα έγραφα και στο σχόλιο σημείωση και για τις συμπληρωματικές. Έστειλα σε έναν εν ζωή δήλωση αναδρομικών για 2015-2016-2019 όπως ανέφερα και παραπάνω σε ένα αίτημα. Προχώρησε κανονικά χωρίς θέμα. 

ΚΑΛΉΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΆΔΑ .ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΘΑΝΌΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΛΗΡΟΝΌΜΟΥ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Constantinos είπε

ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥ

ΚΑΙ ΤΟ ΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΟΝΤΑ ΚΤΥΠΑΕΙ ΑΦΜ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ,

ΟΚ ΤΗΝΧΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι εκπρόσωπος. Θα επιλέξεις το ΓΙΑ ΜΕΝΑ και στο εισόδημα στον τύπο της δήλωσης θα επιλέξεις δήλωση θανόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αναδρομικά γυναίκας για το 2015 ,κοινή δήλωση με τον άντρα τότε.

ο άντρας απεβίωσε το 2018.

δήλωση στην γυναίκα μόνο ως υπόχρεη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αναδρομικά γυναίκας για το 2015 ,κοινή δήλωση με τον άντρα τότε.

ο άντρας απεβίωσε το 2018.

δήλωση στην γυναίκα μόνο ως υπόχρεη?

 

 

ελα μου ντε; κοινή δεν μπορει δεν σε αφήνει .αναγκαστικα μονη η με email στην εφορια σαν κοινη .κανονικα κοινη παει αλλα το συστημα δεν δεχετε κοινη οπως σε μενα το σωστο ειναι με τους κωδικους του θανοντα δεν το δεχεται ανοιγει καν μετα το σωστο ειναι αιτηση σαν εκπροσωπος και οχι σαν εμενα αλλα παλι δεν το δεχετε λογο ιδιου αφμ .αν το κανεις με email παλι λαθος αφου η αποφαση Α1264/2021 ανφερει απο τα αιτηματα μου

τι να πεις... τα λεγε ο πανουσης . αχ...

κανε οτι σε φωτισει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, PROAKIS είπε

αναδρομικά γυναίκας για το 2015 ,κοινή δήλωση με τον άντρα τότε.

ο άντρας απεβίωσε το 2018.

δήλωση στην γυναίκα μόνο ως υπόχρεη?

Ναι , μοναχή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μόλις διαπίστωσα ότι ξέχασα να υποβάλλω ΔΦΕ αναδρομικών συντάξεων για έναν φορολογούμενο για 2015- 2016- 2019.

Πώς υποβάλλονται τώρα?

Εκτός από το πρόστιμο των 100 ευρώ έχει και προσαυξήσεις?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω να έχει προσαυξήσεις αν ήταν στην βεβαίωση αποδοχών του 2020 μόνο πρόστιμο.

Εγώ εχθές το βράδυ δεν προλάβαινα να στείλω από αιτήματα και τις έστειλα ηλεκτρονικά και τις εκκαθάρισε. (2017-2018-2019)

Άραγε θα μπούν πρόστιμα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, nick63 είπε

Δεν νομίζω να έχει προσαυξήσεις αν ήταν στην βεβαίωση αποδοχών του 2020 μόνο πρόστιμο.

Εγώ εχθές το βράδυ δεν προλάβαινα να στείλω από αιτήματα και τις έστειλα ηλεκτρονικά και τις εκκαθάρισε. (2017-2018-2019)

Άραγε θα μπούν πρόστιμα ? 

Εγώ τις έστειλα ηλεκτρονικά και στα εκκαθαριστικά γράφει εκπρόθεσμο 3 μηνών.

Στη μία δεν προκύπτει φόρος, θα έχει και αυτή το 100άρικο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόστιμο θα χει. Προσαύξηση κανονικά ενα μηνα οχι 3  .

Στην περίπτωση που χθες έγιναν κατευθείαν  και οχι απο τα αιτηματα μου .

Θα βγει λογικά το πρόστιμο αλλα με δεδ αίτημα θα διαγράψετε .

Υ.σ οχι ενα αλλα ενα για καθε δηλωση ειναι το προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Πρόστιμο θα χει. Προσαύξηση κανονικά ενα μηνα οχι 3  .

Στην περίπτωση που χθες έγιναν κατευθείαν  και οχι απο τα αιτηματα μου .

Θα βγει λογικά το πρόστιμο αλλα με δεδ αίτημα θα διαγράψετε .

Υ.σ οχι ενα αλλα ενα για καθε δηλωση ειναι το προστιμο

Μου την έχει δώσει.

Έχω τελειώσει όλες τις αναδρομικές από τον Δεκέμβριο και δεν μπορώ να καταλάβω πώς μου ξέφυγαν του συγκεκριμένου.

Ούτε στη λίστα με τις αναδρομικές δηλώσεις δεν τον είχα γραμμένο.

Πρώτη φορά χάνω προθεσμία μετά από τόσα χρόνια στη δουλειά και θα πληρώσω και 300 ευρώ τώρα από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Μου την έχει δώσει.

Έχω τελειώσει όλες τις αναδρομικές από τον Δεκέμβριο και δεν μπορώ να καταλάβω πώς μου ξέφυγαν του συγκεκριμένου.

Ούτε στη λίστα με τις αναδρομικές δηλώσεις δεν τον είχα γραμμένο.

Πρώτη φορά χάνω προθεσμία μετά από τόσα χρόνια στη δουλειά και θα πληρώσω και 300 ευρώ τώρα από το πουθενά.

Εχεις απόλυτο δίκαιο . ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΕΊΜΑΣΤΕ . 

Βαση μαθηματικών και στατιστικής 1% θα κανεις λαθος .πχ στις 100 δηλώσεις θα γινει μια λαθος . 

Γι αυτο παλια υπήρχε το επιδομα ισολογισμού --ταμείου για να διόρθωση ισοφάριση αυτο το βέβαιο γεγονός .  Αυτα ομως παλια που τα πρόστιμα ηταν αστεία .πλεον και χαμός και πρόστιμο στον θεο .

Εχεις ασφάλεια αστική ευθηνη μπας και την γλυτώσεις    .

Φαντάσου τωρα αυτος που σου ξέφυγε να ταν και κανα πελάτης του 20€   να πρεπει να του κανεις δωρεάν 15 χρονια τις δηλώσεις για να ισοφαρίσεις την χασούρα 🤬.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

Εχεις απόλυτο δίκαιο . ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΕΊΜΑΣΤΕ . 

Βαση μαθηματικών και στατιστικής 1% θα κανεις λαθος .πχ στις 100 δηλώσεις θα γινει μια λαθος . 

Γι αυτο παλια υπήρχε το επιδομα ισολογισμού --ταμείου για να διόρθωση ισοφάριση αυτο το βέβαιο γεγονός .  Αυτα ομως παλια που τα πρόστιμα ηταν αστεία .πλεον και χαμός και πρόστιμο στον θεο .

Εχεις ασφάλεια αστική ευθηνη μπας και την γλυτώσεις    .

Φαντάσου τωρα αυτος που σου ξέφυγε να ταν και κανα πελάτης του 20€   να πρεπει να του κανεις δωρεάν 15 χρονια τις δηλώσεις για να ισοφαρίσεις την χασούρα 🤬.  

Το 100άρικο στις τροποποιητικές χρεωστικές είναι μεγάλη αδικία.

Και προσαύξηση και 100άρικο!?

Πελάτης δηλώσεων είναι, κάθε καλοκαίρι.

Για τα επόμενα χρόνια δεν θα πληρώνει για τη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Το 100άρικο στις τροποποιητικές χρεωστικές είναι μεγάλη αδικία.

Και προσαύξηση και 100άρικο!?

Πελάτης δηλώσεων είναι, κάθε καλοκαίρι.

Για τα επόμενα χρόνια δεν θα πληρώνει για τη δήλωση.

Αστα να πάνε και όλα αυτά επειδή τα έκλεψε και επέστρεψε το 1/5 των κλεμμένων η διοίκηση και για μια δήλωση των 5€ πρόστιμο 100€ . 

Τοξικό περιβάλλον πλέον του επαγγέλματος..και έχεις και όλους να σου λένε ότι ο λογιστής είναι απαραίτητος     και όλα περνάνε  απο αυτόν  .που να ξέραν τι κουπι τραβάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή ειμαι νέος στο χωρο και κάνω για πρωτη φορα. Οσον αφορα τη δηλωση για τα αναδρομικα με ετος αναφορας το 2021, δηλ τροποποιητικη στο ετος 2022, θα πρεπει να ανοιξει εφαρμογη? γιατι αν ανοιξω τροποποιητικη στη περσινη δηλωση του 2022 δεν μου βγαζει κατι περι αναδρομικων

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, George11 είπε

επειδή ειμαι νέος στο χωρο και κάνω για πρωτη φορα. Οσον αφορα τη δηλωση για τα αναδρομικα με ετος αναφορας το 2021, δηλ τροποποιητικη στο ετος 2022, θα πρεπει να ανοιξει εφαρμογη? γιατι αν ανοιξω τροποποιητικη στη περσινη δηλωση του 2022 δεν μου βγαζει κατι περι αναδρομικων

ευχαριστω

Θα περιμένεις μέχρι να άνοιξουν οι ανάδρομικες του έτους που θες .προς το παρών δεν κάνεις κάτι .     ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω αναδρομικά συντάξεων για τα έτη 2018 2019 2020 και 2021

Για το 18 19 και 20 οκ.....μου άνοιξε την τροποποιητική αποδοχών

Για το 2021?

Πρέπει να περιμένω ? Έχετε ακούσει πότε θα ανοίξει?....Μπορώ να τη στείλω από τα αιτήματα στη Δ.ο.υ για εκκαθάριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Έχω αναδρομικά συντάξεων για τα έτη 2018 2019 2020 και 2021

Για το 18 19 και 20 οκ.....μου άνοιξε την τροποποιητική αποδοχών

Για το 2021?

Πρέπει να περιμένω ? Έχετε ακούσει πότε θα ανοίξει?....Μπορώ να τη στείλω από τα αιτήματα στη Δ.ο.υ για εκκαθάριση?

Σε λειτουργία βρίσκεται από την Τετάρτη (10/5) η πλατφόρμα της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων για αναδρομικά από μισθούς και συντάξεις που εισπράχθηκαν το 2022 αλλά και για αγροτικές ενισχύσεις ή για εισοδήματα από δικαστικές αποφάσεις που αφορούν την περίοδο 2015 – 2020.

https://thestandard.gr/oikonomia/anadromika-misthon-kai-syntaxeon-anoixe-i-platforma-gia-tropopoiitikes-diloseis-odigos-me-diefkriniseis-apo-tin-aade/

Φαινεται δεν εχει ανοιξει για το 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...