Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση ανεμβολίαστων εργαζομένων- ΕΡΓΑΝΗ


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλημέρα.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και δέχτηκα κάποιες ερωτήσεις, παρακαλώ ανακεφαλαιώστε μου πόσα τεστ πρέπει να κάνουν οι ανεμβολίαστοι εργαζόμενοι την εβδομάδα και κάθε πότε τα δηλώνει ο εργοδότης.

Επίσης, για όσους είναι σε τηλεργασία δεν ισχύει αυτή η υποχρέωση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και δέχτηκα κάποιες ερωτήσεις, παρακαλώ ανακεφαλαιώστε μου πόσα τεστ πρέπει να κάνουν οι ανεμβολίαστοι εργαζόμενοι την εβδομάδα και κάθε πότε τα δηλώνει ο εργοδότης.

Επίσης, για όσους είναι σε τηλεργασία δεν ισχύει αυτή η υποχρέωση?

Ευχαριστώ πολύ.

Ανακεφαλαίωση , συνεχίζεις να μην ασχολείσαι :D

2 ράπιντ κάνουν την εβδομάδα, εκτός αν δουλεύουν 1 ή 2 φορές την εβδομάδα με απόσταση μέχρι 48 ωρών (πχ Τρίτη Πέμπτη 10,00-14,00). Τότε κάνουν 1

Σε τηλεργασία , εγώ θα τον έβαζα. Νομίζω το έχει στους λόγους εξαίρεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, 750 είπε

Ανακεφαλαίωση , συνεχίζεις να μην ασχολείσαι :D

2 ράπιντ κάνουν την εβδομάδα, εκτός αν δουλεύουν 1 ή 2 φορές την εβδομάδα με απόσταση μέχρι 48 ωρών (πχ Τρίτη Πέμπτη 10,00-14,00). Τότε κάνουν 1

Σε τηλεργασία , εγώ θα τον έβαζα. Νομίζω το έχει στους λόγους εξαίρεσης

Καλά, προφανώς και δεν ασχολούμαι.

Απλά, με ρώτησε ένας εργοδότης.

Επίσης, δεν δήλωσε μία βδομάδα, θα πληρώσει 2000? Και αν ναι, βεβαιώνεται αυτόματα?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μας παίρνουν πελάτες και ρωτάνε γιατί δεν μπορούν να υποβάλλουν την Υ/Δ των ανεμβολίαστων 07/02->13/02, υπάρχει κάποια πληροφόρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://covid19.gov.gr/allages-sta-ypochreotika-rapid-tests-gia-tous-ergazomenous-ston-idiotiko-tomea/

Η ανακοίνωση αναφέρει:

Αλλαγές εφαρμόζονται στο πλαίσιο των υποχρεωτικών διαγνωστικών ελέγχων για τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, σε συνέχεια της ρύθμισης που προβλέπεται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση 4761/28-1-2022 (ΦΕΚ Β’ 290) Συγκεκριμένα:

Από τις 7.2.2022 όσοι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα που παρέχουν την εργασία τους με φυσική παρουσία στον χώρο εργασίας έχουν εμβολιαστεί, αλλά μετά την πάροδο χρονικού διαστήματος έως επτά (7) μηνών από τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ή, στην περίπτωση μονοδοσικών εμβολίων, έως τριών (3) μηνών από τη χορήγηση της μοναδικής δόσης, δεν έχουν λάβει και την αναμνηστική δόση, έχουν την υποχρέωση να υποβληθούν σε διαγνωστικό έλεγχο κατά τα οριζόμενα στην υπ’ αριθμόν 64232/15.10.2021 (ΦΕΚ Β’ 4766) ΚΥΑ, όπως έχει τροποποιηθεί με την υπ’ αριθμόν 69459/5.11.2021 (ΦΕΚ Β’ 5165) ΚΥΑ. Υποχρεούνται δηλαδή σε διενέργεια ελέγχου δυο φορές την εβδομάδα με δική τους επιβάρυνση, με τους ίδιους όρους που ισχύουν και για τους ανεμβολίαστους εργαζομένους. Η υποχρέωση αίρεται άμεσα από την ημέρα διενέργειας της αναμνηστικής δόσης.

Δεν υποχρεούνται να υποβληθούν σε rapid tests οι εργαζόμενοι που έχουν νοσήσει από κορονοϊό SARS-COV-2 και το αποδεικνύουν με την επίδειξη Πιστοποιητικού Νόσησης. Το Πιστοποιητικό Νόσησης εκδίδεται: α) κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR για κορονοϊό SARS-COV-2, εντός δεκατεσσάρων (14) ημερών μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο, β) ειδικώς για τους πλήρως εμβολιασμένους, κατόπιν θετικού ελέγχου με τη χρήση rapid test. Η ισχύς του πιστοποιητικού νόσησης διαρκεί έως ενενήντα (90) ημέρες μετά από τον θετικό έλεγχο.

Αν το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι αρνητικό, μετά από την καταχώριση αυτή ο εργαζόμενος μπορεί να εκδίδει από το gov.gr Βεβαίωση Αρνητικού αποτελέσματος.

Αν το αποτέλεσμα είναι θετικό, ο εργαζόμενος ενημερώνει άμεσα τον εργοδότη, τίθεται σε κατ’ οίκον περιορισμό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και εφαρμόζονται οι ρυθμίσεις του άρθρου 62 του ν. 4886/2022 και της εφαρμοστικής ΥΑ 6924/27.1.2022 (ΦΕΚ Β’ 291) για την ειδική άδεια λόγω νόσησης εργαζομένου από κορωνοϊό.

Το ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ διαλειτουργεί με την ΗΔΙΚΑ και διαμορφώνεται το ιστορικό διαγνωστικών ελέγχων των εργαζομένων. Σε αυτό το αρχείο έχει πρόσβαση ο εργοδότης, που υποχρεούνται να δηλώσει ποιοι εργαζόμενοι εξαιρούνται από την υποχρέωση, υποβάλλοντας στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ «Υπεύθυνη Δήλωση Επιχειρήσεων-Εργοδοτών περί τήρησης της υποχρέωσης υποβολής των ανεμβολίαστων και μη νοσησάντων εργαζομένων σε διαγνωστικό έλεγχο νόσησης από COVΙD-19». Στην συνέχεια εκδίδεται από Π.Σ ΕΡΓΑΝΗ ο τελικός κατάλογος των παραβατών.

Η Υπεύθυνη Δήλωση που προαναφέρθηκε υποβάλλεται για τις δυο πρώτες εβδομάδες δηλαδή από 7η Φεβρουαρίου 2022 (ημερομηνία έναρξης ισχύος των νέων ρυθμίσεων περί αναμνηστικής δόσης) έως την 20η Φεβρουαρίου 2022, το χρονικό διάστημα από 22 έως 25 Φεβρουαρίου 2022. Στη συνέχεια θα υποβάλλεται κάθε εβδομάδα από Τρίτη έως Παρασκευή για την εβδομάδα αναφοράς που προηγήθηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, [email protected] είπε

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ.

Δεν είναι μόνο σήμερα το πρόβλημα, και χθες τα ίδια ήταν..

Ίσως να μην έχουν ανοίξει ακόμα.. Ποιος ξέρει... Σιγή ιχθύος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φαντάζομαι οτι όπως μέχρι τώρα όλες οι παρα΄τάσεις για τη συγκεκριμένη υποβολή δίνονταν ακόμα και μετά την εκπνοή των προθεσμιών τους....κάτι ανάλογο θα δούμε και τώρα....η τελευταία πληροφόρηση είναι οτι από 19/4/22 - 29/4/22 μπορούμε να υποβάλουμε τη δήλωση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Εγώ που προσπάθησα χθες να κάνω την δήλωση από 7/2 δεν μου ανοίγει και πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω που φυσικά δεν ξέρουν. Με ΄έβαλαν να στείλω email χωρίς απάντηση και αύριο η προθεσμία λήγει. Έχουμε καμία ενημέρωση; Κατάφερε κανείς να υποβάλλει δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, και σήμερα μια από τα ίδια, σε 2 διαφορετικές εταιρείες που χειρίζομαι, δεν επιτρέπει υποβολή το σύστημα..... ΄όπως εδ΄ώ και 2 μήνες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Λογικά μέχρι αύριο θα ανακοινώσουν την κατάργηση αυτής της μλκ που έχει πάρει παράταση κι εγώ δεν θυμ΄άμαι πόσες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Καλημέρα δε βλέπω ΦΩΣ!!!

 

Γιατί βρε Βαγγέλη πότε είδες;;;; .... για να δεις κ τώρα;;;

Μία απέραντη πυκνή ομίχλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Η τηλεργασία πάυει να ισχύει από 1/5/2022?

Ή μπορεί αν θέλει ο εργοδότης να δηλώσει κάποιους εργαζόμενους σε τηλεργασία?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Η τηλεργασία πάυει να ισχύει από 1/5/2022?

Ή μπορεί αν θέλει ο εργοδότης να δηλώσει κάποιους εργαζόμενους σε τηλεργασία?

Ευχαριστώ.

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/up-ergasias-dieukriniseis-gia-tin-upoboli-sto-ps-ergani-tou-entupou-gia-tin-tilergasia.html

 

Στο πλαίσιο των έκτακτων μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας, όπως αυτά προσδιορίζονται κάθε φορά στις σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις των γενικών μέτρων, δίνεται η δυνατότητα στον εργοδότη να καθορίζει με απόφασή του το ποσοστό των εργαζομένων με τηλεργασία σύμφωνα με την παρ.3α) του άρθρου 67 του ν. 4808/2021 (Α’ 101) (Βλ. σημείο 4 της παρ. 2 του Πίνακα Β που περιλαμβάνεται στην παρ. 1 του άρθρου 1 της τελευταίας εν ισχύ ΚΥΑ υπό στοιχεία Δ1α/Γ.Π.οικ. 72486/19.11.2021).

 

Κατά την εφαρμογή του μέτρου αυτού οι εργοδότες συνεχίζουν να υποβάλλουν στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ μέχρι και το πρώτο δεκαήμερο του επόμενου μήνα εφαρμογής του μέτρου, το Έντυπο 4.1 «ΔΗΛΩΣΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ – ΕΝΤΥΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...