Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΦΚΑ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΗΓΑΝ ΚΕΑΟ


bamel

Ερώτηση

Συνάδελφοι χαίρετε, σε πελάτη μου που είχει ασφαλιστικές εισφορε΄ς σε αναστολή πληρωμής (εισφορε΄ς ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ) μηνών 03/2020-06/2020 της πήγανε στο ΚΕΑΟ.

Συγκεκριμένα ενώ πλήρωνε κανονικά από 04/2021 όλες αυτές τις πληρωμές έως και τον 09/2021 τις συμψήφισαν με τις πληρωμές που ήταν σε αναστολή και τις τρέχουσες τις πήγαν στο ΚΕΑΟ.

Υποτίθετε ΄΄ότι για αυτές που ήταν σε αναστολή πληρωμής θα πήγαιναν σε ρύθμιση που ακόμη δεν έχει βγει.....

έχει συμβεί σε κανένα άλλον;

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τηλέφωνο να απευθυνθώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 26/11/2021 στις 11:38 ΠΜ, bamel είπε

Συνάδελφοι χαίρετε, σε πελάτη μου που είχει ασφαλιστικές εισφορε΄ς σε αναστολή πληρωμής (εισφορε΄ς ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ) μηνών 03/2020-06/2020 της πήγανε στο ΚΕΑΟ.

Συγκεκριμένα ενώ πλήρωνε κανονικά από 04/2021 όλες αυτές τις πληρωμές έως και τον 09/2021 τις συμψήφισαν με τις πληρωμές που ήταν σε αναστολή και τις τρέχουσες τις πήγαν στο ΚΕΑΟ.

Υποτίθετε ΄΄ότι για αυτές που ήταν σε αναστολή πληρωμής θα πήγαιναν σε ρύθμιση που ακόμη δεν έχει βγει.....

έχει συμβεί σε κανένα άλλον;

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τηλέφωνο να απευθυνθώ;

 

Υπαρχουν ακομα οφειλές σε αναστολή ; μηπως δεν υπαρχουν γι αυτο τις εστειλαν κεαο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά αφορούσαν οι πληρωμές συμψηφίσθηκαν με εισφορές περιόδου Οκτώβριος 2020-Μάιος 2021.

Νόμιζα ότι ήταν σε αναστολή πληρωμής (όπως την περίοδο Μάρτιος 2020-Ιούνιος 2020) αλλά ήταν σε παράταση πληρωμής και βεβαιώθηκαν όλες μαζί με τις εισφορές Μαίου 2021.

Γνωρίζει κάποιος αν αυτές υπαχθούν σε ρύθμιση ανάλογη με τις οφειλές σε εφορία για την περίοδο Μάρτιος 2020-Ιούνιος 2021 ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΕΑΟ ΕΩΣ 9/2021  ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΕΟ  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ  ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΕΟ  ΕΚΔΟΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ  ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ  ΤΟ ΕΦΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, 700 είπε

ΚΕΑΟ ΕΩΣ 9/2021  ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΕΟ  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ  ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΕΟ  ΕΚΔΟΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ  ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ  ΤΟ ΕΦΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ 

Τι εννοείς  δεν υπαρχει ρυθμιση ; μπερδευτηκα

Στο κεαο δεν υπαρχει μονιμα η παγια;

Μηπως αναφερεσαι σε οφειλες εφκα που ακομα δεν εχουν παει κεαο καομι για αυτες δεν υπαρχει ρυθμιση.βασικα ο εφκα δεν ειχε ποτε ρυθμιση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, 125883623 είπε

Τι εννοείς  δεν υπαρχει ρυθμιση ; μπερδευτηκα

Στο κεαο δεν υπαρχει μονιμα η παγια;

Μηπως αναφερεσαι σε οφειλες εφκα που ακομα δεν εχουν παει κεαο καομι για αυτες δεν υπαρχει ρυθμιση.βασικα ο εφκα δεν ειχε ποτε ρυθμιση .

 

Η πα΄για ρύθμιση των 12 δόσεων δεν μπορεί να τη φέρει εις πέραν..........

Αναρωτιώμουν αν βγει μία ρύθμιση-αντίστοιχη της ρύθμισης για φορολογικές οφειλές της περιόδου κωρονοιού (Μάρτιος 2020-Ιούνιος 2021) οπότε να υπαγόταν σε αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, 700 είπε

ΚΑΙ Ο 9/2021 ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΕΑΟ   ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΥΘΜΙΣΗΣ  ΓΙΑ ΤΟ 2021 ΣΤΟ ΚΕΑΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Τι εννοεις; οτι βεβαιωμένες οφειλές του 2021 που εχουν παει στο κεαο οταν πας να στήσεις την παγια ρύθμισή σου φέρνει μονο τις οφειλές που εχουν βεβαιωθεί πριν το 2021; 

Εχω χασει καποιο επισοδειο;  

Κατι παρόμοιο υπαρχει και στο taxia αλλα δεν το χω ξεκάθαρο στο μυαλό μου  .

Δλδ αν κάποιος εχει οφειλές 2020 + 2021 Για να πάρει ασφαλιστική ενημερότητα πρεπει να ρύθμιση το 2020 και να εξοφλήσει τις οφειλές του 2021;    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, SOFIAMY είπε

https://www.taxheaven.gr/circulars/38194/egkyklios-e-efka-61-2021

Το link της εγκυκλίου για τη ρύθμιση των 72 δόσεων στο ΚΕΑΟ

με βάση την εγκύκλιο θα πρέπει να περιμένουμε να καταστούν ληξιπ΄ροθεσμες οι οφειλές που είναι σε καθεστώς αναστολής πληρωμής έως την 31/12/2021 και πρις την καταλυτική ημερομηνία υποβολής 31/01/2022 να υποβάλλουμε αίτηση ρύθμισης με όλες τις οφειλε΄ς (ληξιπρόθεσμες περιόδου 03/2020-06/2021 και αναστολής).

Αυτό είναι ή κατάλαβα εγώ κάτι λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε οι εισφορές που ήταν σε αναστολή πληρωμής έως τις 31/12/2021 θα καταστούν ληξιπ΄ροθεσμες για να πάνε ΚΕΑΟ και να μπουν στη ρύθμιση μαζί με αυτές της περιόδου 03/2020-07/2021;

το ρωτάω αυτό γιατί αν πάω να υποβάλλω αίτηση για ρύθμιση με τις οφειλές 03/2020-07/2021 δνε ξέρω αν με αφήσει να υποβάλλω ξανά για τις εισφορές που ήταν σε αναστολή πληρωμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτοαπασχολούμενος μπήκε στη ρύθμιση 120 δόσεων το 2019, και την τηρεί κανονικά. Θέλω να κάνω τη ρύθμιση των 72 δόσεων....μπαίνω στη ρύθμιση οφειλών ΚΕΑΟ,  και μου λέει ..."δεν υπάρχουν οφειλές προς ρύθμιση"

Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Αυτοαπασχολούμενος μπήκε στη ρύθμιση 120 δόσεων το 2019, και την τηρεί κανονικά. Θέλω να κάνω τη ρύθμιση των 72 δόσεων....μπαίνω στη ρύθμιση οφειλών ΚΕΑΟ,  και μου λέει ..."δεν υπάρχουν οφειλές προς ρύθμιση"

Τι να κάνω?

Και εγώ το ίδιο.

Δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίζει τις οφειλές προς ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...