Προς το περιεχόμενο
  • 0

My Data- Πρώτες ενέργειες


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα.

Μάλλον είμαι ο τελευταίος που ξεκινάω να ασχολούμαι και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

 

Όσοι έχουν ταμειακή έκαναν διασύνδεση μέσω τεχνικού. Εγώ πρέπει να κάνω κάτι από 1/1/2022?

 

Όσοι είναι κάτω από 50000,00 ή 50 τιμολόγια πρέπει να κάνουν κάτι για να χρησιμοποιήσουν την πλατφόρμα της ΑΑΔΕ από 1/1/2022?

 

Όσοι είναι υπόχρεοι σε real time και πάρουν πρόγραμμα, τι υποχρέωση έχει ο λογιστής?

Δηλαδή, εκδίδει το τιμολόγιο μέσω προγράμματος και μετά μου το φέρνει εκτυπωμένο με μαρκ και το καταχωρώ στο λογιστικό πρόγραμμα?

Ή πρέπει να συνδέεται το πρόγραμμα του πελάτη με το δικό μου, άρα να είναι ίδια εταιρεία?

Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μου παραμετροποιήσει η εταιρεία το δικό μου λογιστικό πρόγραμμα για να γίνει και εμπορικό?

 

Επίσης, πρέπει όλοι να κάνουν εγγραφή και να μου κάνουν εξουσιοδότηση?

Ή είναι απαραίτητο μόνο για αυτούς που θα συνδέσουν το πρόγραμμά τους με το δικό μου?

 

Τέλος, εσείς πώς το έχετε οργανώσει? Εκδίδετε εσείς τα τιμολόγια του κάθε πελάτη μέσω του προγράμματός σας ή έχουν πάρει οι πελάτες σας πρόγραμμα εμπορικό?

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά μετά από 3 σεμινάρια που παρακολούθησα και τις οδηγίες που διάβασα δεν μου λύθηκαν οι απορίες.

 

Ευχαριστώ όποιον βοηθήσει και συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
16 λεπτά πριν, geka είπε
21 λεπτά πριν, geka είπε

Έχεις,δηλαδή, πελάτες δικηγόρους ή φαρμακοποιούς με απλογραφικά βιβλία που εκδίδουν πάνω από 50 τιμολόγια (μόνο τιμολόγια, όχι και ΑΠΥ) το χρόνο;
Σε κάθε περίπτωση, το αν επιλέξει κάποιος κάποιον πάροχο ή το timologio είναι δικό του θέμα, ανάλογα με το τι θεωρεί πιο λειτουργικό και εύχρηστο για τον ίδιο, αφού λάβει υπόψη και το κόστος του κάθε παρόχου.

 

Ναι, με απλογραφικά, άνω των 50000,00 και άνω των 50 τιμολογίων τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ναι, με απλογραφικά, άνω των 50000,00 και άνω των 50 τιμολογίων τον χρόνο.

Τότε, έπρεπε ήδη να είχε επιλέξει πάροχο ή timologio.
Το τι θα επιλέξει, όπως σου έχω ήδη γράψει, είναι δικό του θέμα, ανάλογα με το τι θεωρεί πιο λειτουργικό και εύχρηστο για τον ίδιο, αφού λάβει υπόψη και το κόστος του κάθε παρόχου.
Έχω τη γνώμη, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι, επειδή τα παραστατικά μέσω αυτού του καναλιού (τρόπου) ανεβαίνουν σε πραγματικό χρόνο, δεν μπορεί να τιμολογήσει με προγενέστερη ημερομηνία.
Εκτός και χρησιμοποιήσει το παράθυρο της μεταβατικής περιόδου που δεν έχει πρόστιμα.

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση και να μας την κοινοποιήσεις μ΄έσω του φιλόξενου αυτού forum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, geka είπε

Τότε, έπρεπε ήδη να είχε επιλέξει πάροχο ή timologio.
Το τι θα επιλέξει, όπως σου έχω ήδη γράψει, είναι δικό του θέμα, ανάλογα με το τι θεωρεί πιο λειτουργικό και εύχρηστο για τον ίδιο, αφού λάβει υπόψη και το κόστος του κάθε παρόχου.
Έχω τη γνώμη, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι, επειδή τα παραστατικά μέσω αυτού του καναλιού (τρόπου) ανεβαίνουν σε πραγματικό χρόνο, δεν μπορεί να τιμολογήσει με προγενέστερη ημερομηνία.
Εκτός και χρησιμοποιήσει το παράθυρο της μεταβατικής περιόδου που δεν έχει πρόστιμα.

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση και να μας την κοινοποιήσεις μ΄έσω του φιλόξενου αυτού forum.

 

Η ερώτησή μου είναι κυρίως αυτή:

Τι κυρώσεις θα έχει αν εκδώσει τώρα ένα τιμολόγιο και το περάσει τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο για παράδειγμα.

Δηλαδή, θα υπάρχει ανοχή για όλο το 2022?

Θα μου πεις, πού να ξέρεις και εσύ και θα έχεις δίκιο!

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Το timologio, δηλαδή, πιστεύεις ότι δεν τους συμφέρει? Ρωτάω επειδή αναφέρομαι σε πελάτες οι οποίοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για τη φόρμα καταχώρησης.

Ευχαριστώ πολύ.

Γνώμη μου είναι να μην εμπλακείς.

Αν επιλέξουν το timologio θα σε βάλουν να το στήσεις εσύ και συνεχώς θα σε ενοχλούν (πως να κάνω το ένα, πως να κάνω το άλλο κλπ). Θα υποφέρεις και δεν υπάρχει πλέον χρόνος. 

Αν αγοράσουν ένα πρόγραμμα το κόστος είναι μικρό (πυ με 50€/έτος, τδα 120€/έτος). Δεν είναι κάτι το τρομερό και τα επαγγέλματα που αναφέρεις (ειδικά οι φαρμακοποιοί) έχουν την δυνατότητα εύκολα να ανταπεξέλθουν. 

Αν εμπλακείς πολύ απλά την έβαψες και το χειρότερο είναι πως δεν θα μπορείς να κάνεις πίσω. Θα "παντρευτείς" ένα πρόβλημα που δεν είναι δικό σου (και δεν είναι το μοναδικό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, monty είπε

Γνώμη μου είναι να μην εμπλακείς.

Αν επιλέξουν το timologio θα σε βάλουν να το στήσεις εσύ και συνεχώς θα σε ενοχλούν (πως να κάνω το ένα, πως να κάνω το άλλο κλπ). Θα υποφέρεις και δεν υπάρχει πλέον χρόνος. 

Αν αγοράσουν ένα πρόγραμμα το κόστος είναι μικρό (πυ με 50€/έτος, τδα 120€/έτος). Δεν είναι κάτι το τρομερό και τα επαγγέλματα που αναφέρεις (ειδικά οι φαρμακοποιοί) έχουν την δυνατότητα εύκολα να ανταπεξέλθουν. 

Αν εμπλακείς πολύ απλά την έβαψες και το χειρότερο είναι πως δεν θα μπορείς να κάνεις πίσω. Θα "παντρευτείς" ένα πρόβλημα που δεν είναι δικό σου (και δεν είναι το μοναδικό). 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Κατάλαβα πώς το λες, αλλά κάποιοι είναι καλοί πελάτες και θα ήθελα να τους βοηθήσω.

Το θέμα είναι πως, ειδικά οι δικηγόροι, μέχρι τώρα, είχαν το κλασικό μπλοκάκι και τους φαίνεται δύσκολο να περάσουν στο εμπορικό πρόγραμμα.

Αλήθεια, έχεις να προτείνεις κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα?

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Κατάλαβα πώς το λες, αλλά κάποιοι είναι καλοί πελάτες και θα ήθελα να τους βοηθήσω.

Το θέμα είναι πως, ειδικά οι δικηγόροι, μέχρι τώρα, είχαν το κλασικό μπλοκάκι και τους φαίνεται δύσκολο να περάσουν στο εμπορικό πρόγραμμα.

Αλήθεια, έχεις να προτείνεις κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα?

Σε ευχαριστώ πολύ.

Έχω κι εγώ πελάτες που θέλω να βοηθήσω. Αν ομω; αναλάβω αυτή την υποχρέωση ουσιαστικά δεν θα τους βοηθήσω γιατί σίγουρα κάποια στιγμή δεν θα μπορέσω να τα προλάβω. Εκτός κι αν ξεγραψω την οικογένειά μου και το σπίτι μου. 

Σκέψου να πέφτει πχ Πάσχα στο πρώτο 20ημερο, να να ασθενήσει και να λείψεις πχ 10 μέρες από το γραφείο (είμαστε κι εμείς άνθρωποι). Τι θα κάνεις τότε; 

Εγώ τους προτείνω το prosvasis go το οποίο είναι εύχρηστο. 

Θα σου το πω μια ακόμη φορά. ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ.....  Θα χτυπάς το κεφάλι σου. 

Προσωπικά ανέλαβα μόνο 2 πελάτες οι οποίοι μου πρόσφεραν ανάλογη έξτρα αμοιβή. Και πάλι όταν αρχίσουν τα πρόστιμα δεν ξέρω αν θα το αντέξω..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Hurri.

Θα πρέπει να γίνουμε επαγγελματίες. Δηλαδής ο καθένας κάνει την δουλειά του, όσο καλύτερα μπορεί. Οι συναισθηματισμοί δεν βοηθάνε. Για όλους του πελάτες μας είμαστε φιλαράκια κ άλλα πολλά όμορφα.... μέχρι να γίνει η στραβή... τότες όλα τα ξεχνούν και σου προσάπτουν έλλειψη επαγγελματισμού και αναζητούν αποζημίωση (κ καλά κάνουν) . Εάν το mydata τους πέφτει βαρύ, να το δουν με τους συλλόγους τους. Είμαστε εξωτερικοί συνεργάτες και αναλαμβάνουμε μία ευθύνη (πολύ μεγάλη). Δεν είμαστε υπάλληλοι τους, δεν είμαστε γραμματέες τους. Κατά συνέπεια εμείς θα πρέπει να ορίζουμε το πως θα πρέπει να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας, για το καλό της επιχείρησης (κ ας μην το καταλαβαίνουν) αλλά και για την διατήρηση της υγείας μας (φυσικής κ ψυχικής).

Επί της συζήτησης ΔΕΝ αλλάζει τίποτα στον τρόπο που λειτουργούσαμε!

Απλά θα πρέπει να κάνουμε πολλαπλούς και επιπλέον ελέγχους!

Επεξεργαζόμαστε τα πρωτότυπα (έγγραφα) παραστατικά. Όχι από βίτσιο, αλλά γιατί σε έναν έλεγχο η εφορία θα ζητήσει... τα έγγραφα.

Συγκρίνουμε τις εγγραφές mydata, εντοπίζουμε σφάλματα .... κ κατά τα λοιπά business as usual.

Φυσικά θα πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί και τυπικοί... Εκείνο το έλα μωρά άμα κ όταν το βρει ο έλεγχος πια δεν παίζει ή έστω παίζει πολύ λιγότερο.

Για το e-timologio; Άμα θέλει ο πελάτης με το καλημέρα να βάζει το κεφάλι του στο στόμα του λύκου .... ας το κάνει. Μόνος του....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαφως το θεμιτο ειναι να βάλουν ολοι εμπορικο προγραμμα. Επειδή ομως δε γίνεται ακόμη αυτό ( δεν εχει γινει υποχρεωτικο απο την ααδε) πρεπει καπως να βοηθηθούν οι πελάτες μας. Εγω εχω ανοίξει και εχω κανει μια παραμετροποίηση στο etimologio π.χ. στους δικηγορους και τους εχω εξηγησει οτι οι ιδιοι πρεπει να  εκδιδουν το παραστατικο τους και πως πρεπει να το μαθουν διοτι ειναι στις υποχρεωσεις τους. Για φαρμακοποιους νομιζω οτι μεσω του προγραμματος  που ηδη εχουν στον υπολογιστη τους  μπορουν να εκδιδουν τιμ στο mydata. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

το covid/αφορολόγητο/έσοδο του 2021 των 400€ της αποζημίωσης ειδικού σκοπού για επιστημονες-ελεύθερους επαγγελματίες που δόθηκε από τον ΟΑΕΔ (από τον Ειδικό Λογαριασμό Ανεργίας υπέρ των Αυτοτελώς και Ανεξαρτήτως Απασχολουμένων)

πως καταχωρείται στα mydata έτσι ώστε να επηρεάσει ΜΟΝΟ την λογιστική βάση και όχι την φορολογική ?

Το ρωτάω διότι σκέφτομαι να το βάλω

17.3 Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εσόδων - Λογιστική Βάση,

1.10 Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εσόδων

και Ε3_570 Λοιπά ασυνήθη έσοδα, όπως έλεγαν και οι σχετικές ΣΛΟΤ.

Το Θέμα όμως είναι ότι σύμφωνα με την ε/α 99

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-04/FAQs_myDATA_epixeirisiaka2.pdf

 αναφέρει ότι, ότι πάει στον 17.3 επηρεάζει ΚΑΙ την φορολογική βάση.

Αρα θα πρέπει να γίνει και μία αρνητική εγγραφή τακτοποίησης για την ΦΒ.
Αλλα το mydata δεν δέχεται αρνητικές εγγραφές.

Οπότε τι κάνουμε ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Πρώτη έναρξη ατομικής το 2021.

Έχει άνω των 50000 και άνω των 50 τιμολογίων το 2021.

Επειδή, όμως, το σύστημα δεν το γνωρίζει ακόμα, τον αφήνει να μπει στην Ειδική Φόρμα Καταχώρησης.

Αν τη χρησιμοποιήσει τώρα θα έχει πρόβλημα όταν, μετά τη δήλωση, θα φαίνεται ότι δεν πληροί τα κριτήρια?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πρώτη έναρξη ατομικής το 2021.

Έχει άνω των 50000 και άνω των 50 τιμολογίων το 2021.

Επειδή, όμως, το σύστημα δεν το γνωρίζει ακόμα, τον αφήνει να μπει στην Ειδική Φόρμα Καταχώρησης.

Αν τη χρησιμοποιήσει τώρα θα έχει πρόβλημα όταν, μετά τη δήλωση, θα φαίνεται ότι δεν πληροί τα κριτήρια?

Ευχαριστώ πολύ.

Γιατί να το ρισκάρει ;;;; αφου πρέπει να βάλει τιμολογιέρα! 

Για το '21 τα στέλνεις και εσύ ως λογιστής.

Για το '22 μέχρι να βάλει πρόγραμμα ας κάνει χρήση του e-timologio 

 

Εν τέλει φρονώ ότι δεν θα έχει πρόβλημα μιας και είναι δοκιμαστική περίοδος. Άσε που το σύστημα βλέπει παραστατικά 2020-2019 τότες είχε 0 :)

Αλλά κ πάλι γιατί να το ρισκάρει - ρεις;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, 235711 είπε

Γιατί να το ρισκάρει ;;;; αφου πρέπει να βάλει τιμολογιέρα! 

Για το '21 τα στέλνεις και εσύ ως λογιστής.

Για το '22 μέχρι να βάλει πρόγραμμα ας κάνει χρήση του e-timologio 

 

Εν τέλει φρονώ ότι δεν θα έχει πρόβλημα μιας και είναι δοκιμαστική περίοδος. Άσε που το σύστημα βλέπει παραστατικά 2020-2019 τότες είχε 0 :)

Αλλά κ πάλι γιατί να το ρισκάρει - ρεις;;;;;

Πώς τα στέλνω εγώ?

Αυτό δεν το έχω καταλάβει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το λογιστικό σου πρόγραμμα. 

Αφού τα έχεις καταχωρήσει στο δικό σου λογιστικό πρόγραμμα, μπορείς να τα στείλεις από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, monty είπε

Από το λογιστικό σου πρόγραμμα. 

Αφού τα έχεις καταχωρήσει στο δικό σου λογιστικό πρόγραμμα, μπορείς να τα στείλεις από εκεί. 

Α,ναι!? Δεν το ήξερα!

Πρέπει να έχει κάνει εγγραφή ο πελάτης?

Πρέπει να εξουσιοδοτήσει εμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Α,ναι!? Δεν το ήξερα!

Πρέπει να έχει κάνει εγγραφή ο πελάτης?

Πρέπει να εξουσιοδοτήσει εμένα?

Θα πρέπει ο πελάτης σου να βγάλει κωδικούς REST API και να στους δώσει.

Με αυτούς μπορείς και τα στέλνεις ακόμα και από το λογιστικό σου πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Α,ναι!? Δεν το ήξερα!

Πρέπει να έχει κάνει εγγραφή ο πελάτης?

Πρέπει να εξουσιοδοτήσει εμένα?

Είτε με προσωπικούς κωδικούς που θα βγάλεις για τον πελάτη είτε με εξουσιοδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Στην ειδική φόρμα καταχώρησης δεν υπάρχει επιλογή για Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και αντισυμβαλλόμενο ιδιώτη?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ατομική επιχείρηση αγοράζει από Κίνα ανταλλακτικά πλοίων και τα πουλάει σε πλοία εντός Ελλάδας, εκδίδοντας τιμολόγιο σε αλλοδαπή εταιρεία.

Ποιον τύπο παραστατικού πρέπει να επιλέξει?

Εγώ πιστεύω αυτό:

1.3   Εκδοση τιμολογίου πώλησης  προϊόντων  προερχομένων από χώρες εκτός  ΕΕ (παραδόσεις τρίτων χωρώ) ΠΧ (Κίνα) ,παράδοση σε πελάτη εντός ΕΕ η εκτός ,

ΠΧ Σινγκαπούρη ,τιμολόγιο πελάτης στο   Ντουμπάι

Παρακαλώ την άποψή σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Στην ειδική φόρμα καταχώρησης δεν υπάρχει επιλογή για Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και αντισυμβαλλόμενο ιδιώτη?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ατομική επιχείρηση αγοράζει από Κίνα ανταλλακτικά πλοίων και τα πουλάει σε πλοία εντός Ελλάδας, εκδίδοντας τιμολόγιο σε αλλοδαπή εταιρεία.

Ποιον τύπο παραστατικού πρέπει να επιλέξει?

Εγώ πιστεύω αυτό:

1.3   Εκδοση τιμολογίου πώλησης  προϊόντων  προερχομένων από χώρες εκτός  ΕΕ (παραδόσεις τρίτων χωρώ) ΠΧ (Κίνα) ,παράδοση σε πελάτη εντός ΕΕ η εκτός ,

ΠΧ Σινγκαπούρη ,τιμολόγιο πελάτης στο   Ντουμπάι

Παρακαλώ την άποψή σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Στο e-send φαίνονται όλες οι διαβιβάσεις των Ζ που έχουν γίνει, σωστά?

Στο συνοπτικό βιβλίο γιατί δεν φαίνονται ακόμα ως έσοδα?

Επίσης, σε έναν πελάτη μου σταμάτησε η διαβίβαση Ζ στις 15 Δεκεμβρίου 2021.

Το είδα τυχαία.

Είναι τεχνικό πρόβλημα?

Πρέπει να το πει στον τεχνικό ή κάποια αργούν να ανέβουν?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Στο e-send φαίνονται όλες οι διαβιβάσεις των Ζ που έχουν γίνει, σωστά?

Στο συνοπτικό βιβλίο γιατί δεν φαίνονται ακόμα ως έσοδα?

Επίσης, σε έναν πελάτη μου σταμάτησε η διαβίβαση Ζ στις 15 Δεκεμβρίου 2021.

Το είδα τυχαία.

Είναι τεχνικό πρόβλημα?

Πρέπει να το πει στον τεχνικό ή κάποια αργούν να ανέβουν?

Ευχαριστώ πολύ.

Θα αργήσουν να πάνε στο συνοπτικό βιβλίο. Ψάχνονται ακόμα να το καταφέρουν. 

Για τα Ζ που δεν πήγαν στο esend θα πεις τον τεχνικό κι αυτός θα τα στείλει άμεσα. Κάπου μπλόκαρε η σύνδεση της ταμειακής. Θα πεις στον πελάτη σου να τσεκάρει το Ζ αν βγάζει σφάλμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, monty είπε

Θα αργήσουν να πάνε στο συνοπτικό βιβλίο. Ψάχνονται ακόμα να το καταφέρουν. 

Για τα Ζ που δεν πήγαν στο esend θα πεις τον τεχνικό κι αυτός θα τα στείλει άμεσα. Κάπου μπλόκαρε η σύνδεση της ταμειακής. Θα πεις στον πελάτη σου να τσεκάρει το Ζ αν βγάζει σφάλμα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,
Εχω μια απορία και ζητώ τα φώτα σας.

Συμμετέχω σε ένα πολιτιστικό σύλλογο (μη κερδοσκοπικό και είπα να στείλω τα δεδομένα του 2021 στο έκτρωμα mydata
Διαβάζω εδώ:
 https://www.taxheaven.gr/news/56201/mydata-egxeiridio-gnwrimias-kai-21-basikes-epishmanseis-synoptikos-odhgos-mydata

Αναφορά σε κείμενο

δ) Νομικά Πρόσωπα μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα ( Ν.Π.Ι.Δ ) και Αστικές μη Κερδοσκοπικές εταιρείες
Στην πρώτη φάση λειτουργίας της πλατφόρμας διαβιβάζουν τα δεδομένα τους συγκεντρωτικά στο τέλος του έτους μόνο μέσω των τύπων παραστατικών
17.4 «Λοιπές εγγραφές τακτοποίησης εσόδων Φορολογική Βάση» και
17.6 «Λοιπές εγγραφές τακτοποίησης εξόδων Φορολογική Βάση»
και δεν έχουν υποχρέωση για χαρακτηρισμό Ε3.
Σε κάθε περίπτωση, έχουν την υποχρέωση να διαβιβάσουν παραστατικά που εκδίδουν βάσει προδιαγραφών (σύνοψη χαρακτηρισμός) για συναλλαγές που υπόκεινται σε Φ.Π.Α., καθόσον αποκτούν έσοδα από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας, τα οποία και χαρακτηρίζουν με 1.95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων.
Στην περίπτωση εξόδων που λαμβάνουν από υπόχρεους Εκδότες ημεδαπής τα χαρακτηρίζουν με 2.95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εξόδων.

Μπαίνω λοιπόν να δηλώσω τα έσοδα του 2021 τα οποία είναι συνδρομές μελών μόνο απαλλασσόμενα του ΦΠΑ για τα οποία έχουν εκδοθεί αποδείξεις είσπραξης. Τα περνώ όλα μαζί στην 31/12/2021 αλλά μου ζητά σειρά και αριθμό παραστατικού και επιπλέον μου ζητά χαρακτηρισμούς.
Η επιλογή που έχω είναι "1.95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων" αλλά στις παραπάνω οδηγίες αναφέρει ότι αυτό το χαρακτηρισμό τον χρησιμοποιούμε για έσοδα που υπόκεινται σε ΦΠΑ ενώ τα δικά μου δεν υπόκεινται.

Επίσης στα έξοδα λένε οι οδηγίες να χαρακτηρίσω 
με "2.95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εξόδων" όσα έχουν ανεβάσει οι προμηθευτές μου.
Είναι έξοδα στο πλαίσιο του σκοπού του συλλόγου. Εδώ μου ζητά να κάνω χαρακτηρισμό της καθαρής αξίας και ως προς το ε3 και ως προς το ΦΠΑ ενώ στις οδηγίες παραπάνω αναφέρει ότι δεν έχω υποχρέωση χαρακτηρισμού ε3 και επι πλέον ως μη ενταγμένος στο ΦΠΑ έχω στα βιβλία του συλλόγου το σύνολο της δαπάνης μαζί με το ΦΠΑ.

Τι γνώμη έχετε για το χειρισμό του θέματος; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

esoda.jpg

exoda.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως τυχαίνει να γνωρίζει κ΄άποιος το κάτωθι σχετικά με το API;

Προσπαθούμε να στήσουμε το API για τον χαρακτηρισμό των εξόδων με μια εταιρεία πληρφορικής και έχουμε κολλήσει στο είδος εξόδου για εταιρείες του Ν.27/1975 (Ναυτιλιακές).

Σύμφωνα με τις οδηγίες η Κατηγορία εξόδου που χρησιμοποιούμε είναι 2_95 "Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εξόδων" και το είδος "Χωρίς τύπο Ε3" μιας και δεν κάνουμε δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

Αν το ψάξει κανείς μέσω της εφαρμογη΄ς της ΑΑΔΕ για τον χαρακτηρισμό των τιμολογίων τα δύο πεδία είναι διαθέσιμα. 

Αν όμως προσπαθήσει κανείς να στήσει το API δεν θα βρει το είδος "Χωρίς τύπο Ε3" στον πίνακα με τις διαθέσιμους τ΄ύπους από το αρχείο με τις Τεχνικές προδιαγραφές της ΑΑΔΕ (Επισυνάπτεται πιν. 8.11 σελ. 54), θα βει μόνο τύπους που ενημερώνουν τη δήλωση Ε3.

Μήπως γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε γιατί η εταιρεία λογισμικού που έχουμε είναι στο εξωτερικό κι όπως αντιλαμβάνεστε δεν έχει καμία εικόνα με την ελληνική πραγματικότητα. Επίσης ότι ερώτημα έχει γίνει στο '[email protected]' είναι ακόμη αναπάντητο.

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα!

Techical Doumentation (GR).pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...