Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπευθυνες δηλωσεις εργανη


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους

Οι υπευθυνες δηλώσεις για το διάστημα 1/11-7/11, έχουν λήξει;

Πως μπερδεύτηκα έτσι; Μέχρι τις 8/11 δεν είχαν πάει εως 31/10;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα.  Όταν κάποιος έχει φύγει με λήξη  σύμβασης στις 15/11 , έχω τη δυνατότητα να μη τον συμπεριλάβω στην υδ από 08 έως 14/11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 750 είπε

Καλημέρα.  Όταν κάποιος έχει φύγει με λήξη  σύμβασης στις 10/11 , έχω τη δυνατότητα να μη τον συμπεριλάβω στην υδ από 08 έως 14/11?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/11/2021 στις 10:45 ΠΜ, DENNY είπε

Καλημέρα σε όλους

Οι υπευθυνες δηλώσεις για το διάστημα 1/11-7/11, έχουν λήξει;

Πως μπερδεύτηκα έτσι; Μέχρι τις 8/11 δεν είχαν πάει εως 31/10;; 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ
 
23/11/2021

 

Παράταση υποβολής για τις υπεύθυνες δηλώσεις εργοδοτών-επιχειρήσεων για τη διενέργεια tests COVID-19

: https://www.taxheaven.gr/news/57046/paratash-ypobolhs-gia-tis-ypeyoynes-dhlwseis-ergodotwn-epixeirhsewn-gia-th-dienergeia-tests-covid-19

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά όταν έχεις μόνο εμβολιασμένους μέσα στο 3-4μηνο, δεν χρειάζεται να υποβάλεις. σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

Μια ερώτηση δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά όταν έχεις μόνο εμβολιασμένους μέσα στο 3-4μηνο, δεν χρειάζεται να υποβάλεις. σωστά;

Σωστά, δεν υποβάλλεις καθόλου υπεύθυνη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Σωστά, δεν υποβάλλεις καθόλου υπεύθυνη δήλωση.

Για εμβολιασμένους υπάρχει όριο μηνών που αν το περάσουμε πρέπει να υποβληθεί δήλωση (πχ. εξάμηνο);.

Πχ. Αν κάποιος εμβολιάστηκε τον Μάρτιο (δεύτερη δόση) πρέπει να γίνει δήλωση; Έχω επιχείρηση με μόνο εμβολιασμένους, αλλά άνω του εξαμήνου.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα το όριο των 7 μηνών για εμβολιασμένους, μετά το οποίο τα πιστοποιητικά είναι άκυρα. Και για συγκεκριμένες ηλικίες. Άρα θεωρώ πως όχι.

Νομίζω ότι ένας καλός τρόπος ελέγχου για το ποιοι πρέπει να συμπεριληφθούν στην αίτηση είναι η αυτόματη άντληση των στοιχείων από το κουμπί. Φέρνει μόνο τους ανεμβολίαστους και αυτούς που υποχρεούνται να κάνουν rapid test, και με το πόσα tests υπάρχουν στο σύστημα. Δεν το εμπιστευόμαστε τυφλά, είναι όμως μια βοήθεια. Πχ δεν φέρνει τους μαθητευόμενους, δεν φ΄έρνει όσους έφυγαν μετά την περίοδο αναφοράς ή μέσα στην περίοδο αναφοράς και πριν την υποβολή της δήλωσης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/11/2021 στις 8:22 ΜΜ, parmenion είπε

Για εμβολιασμένους υπάρχει όριο μηνών που αν το περάσουμε πρέπει να υποβληθεί δήλωση (πχ. εξάμηνο);.

Πχ. Αν κάποιος εμβολιάστηκε τον Μάρτιο (δεύτερη δόση) πρέπει να γίνει δήλωση; Έχω επιχείρηση με μόνο εμβολιασμένους, αλλά άνω του εξαμήνου.

 

Ευχαριστώ

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει το όριο των 6 μηνών για τους εμβολιασμένους.

Μην τους βάζεις ιδέες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/11/2021 στις 9:02 ΜΜ, Kyros είπε

Νομίζω ότι ένας καλός τρόπος ελέγχου για το ποιοι πρέπει να συμπεριληφθούν στην αίτηση είναι η αυτόματη άντληση των στοιχείων από το κουμπί. Φέρνει μόνο τους ανεμβολίαστους και αυτούς που υποχρεούνται να κάνουν rapid test, και με το πόσα tests υπάρχουν στο σύστημα. Δεν το εμπιστευόμαστε τυφλά, είναι όμως μια βοήθεια. Πχ δεν φέρνει τους μαθητευόμενους, δεν φ΄έρνει όσους έφυγαν μετά την περίοδο αναφοράς ή μέσα στην περίοδο αναφοράς και πριν την υποβολή της δήλωσης κτλ.

Σωστό , είναι 1 βοήθεια.     Αν κάποιος έχει φύγει πριν την υποβολή της υδ και ήταν τη περίοδο που αφορά η υδ , το συμπεριλαμβάνετε?

Προσωπικά όχι

https://www.taxheaven.gr/news/56846/ypeyoynh-dhlwsh-rapid-test-dieykriniseis-gia-thn-ypobolh-sto-erganh

Δίνεται η δυνατότητα να εξαιρούνται οριστικά από την προσυμπλήρωση στο έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης (μενού: μητρώα – στοιχεία προσωπικού), οι εργαζόμενοι για τους οποίους, κατά τον χρόνο υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης, έχει ήδη επέλθει η λύση της σύμβασης εργασίας τους (με λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου ή με καταγγελία ή με οικειοθελή αποχώρηση ή με το θάνατο του εργαζόμενου).

Είναι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Στις 25/11/2021 στις 3:51 ΜΜ, 750 είπε

Σωστό , είναι 1 βοήθεια.     Αν κάποιος έχει φύγει πριν την υποβολή της υδ και ήταν τη περίοδο που αφορά η υδ , το συμπεριλαμβάνετε?

Προσωπικά όχι

https://www.taxheaven.gr/news/56846/ypeyoynh-dhlwsh-rapid-test-dieykriniseis-gia-thn-ypobolh-sto-erganh

Δίνεται η δυνατότητα να εξαιρούνται οριστικά από την προσυμπλήρωση στο έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης (μενού: μητρώα – στοιχεία προσωπικού), οι εργαζόμενοι για τους οποίους, κατά τον χρόνο υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης, έχει ήδη επέλθει η λύση της σύμβασης εργασίας τους (με λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου ή με καταγγελία ή με οικειοθελή αποχώρηση ή με το θάνατο του εργαζόμενου).

Είναι λάθος?

Εγώ τον προσθέτω "χειρωνακτικά" που λένε. ?

Αναφέρεται σε προσυμπλήρωση από το σύστημά τους. Υποθέτω για να μην κάνουν πολύπλοκους υπολογισμούς για να δουν ποιοι έφυγαν και πότε. Ελέγχει μόνο τους ενεργούς εκείνης της στιγμής και τέλος. Αν έλεγε καθαρά ότι "δεν περιλαμβάνονται εργαζόμενοι που έχει επέλθει η λύση της σύμβασης..." τότε θα με έπειθε να μην τους γράφω. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση .

Όταν έχετε πιστοποιητικό εμβολιασμού η πιστοποιητικό νοσησης .

Προσοχη :

Δευτερη δοση 01/12 και νοσηση 01/12 .

Απο ποτε σταματατε να ζητατε rapit test?

Το ρωταω γιατι το πιστοποιητικό νοσησης αναφερει οτι εχει ισχυ απο 1/01/2022 και στον εμβολιασμο δεν θεωρείται οτι η πρωτες 14 μερες δεν ειναι εμβολιασμενος .

Αποψη μου μετα της 14 μερες και στο νοσησης εως της 31/12

Η αποψη σας;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/12/2021 στις 10:35 ΜΜ, 125883623 είπε

Ερώτηση .

Όταν έχετε πιστοποιητικό εμβολιασμού η πιστοποιητικό νοσησης .

Προσοχη :

Δευτερη δοση 01/12 και νοσηση 01/12 .

Απο ποτε σταματατε να ζητατε rapit test?

Το ρωταω γιατι το πιστοποιητικό νοσησης αναφερει οτι εχει ισχυ απο 1/01/2022 και στον εμβολιασμο δεν θεωρείται οτι η πρωτες 14 μερες δεν ειναι εμβολιασμενος .

Αποψη μου μετα της 14 μερες και στο νοσησης εως της 31/12

Η αποψη σας;   

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...