Προς το περιεχόμενο
  • 0

αδυναμία χορήγησης ενημερότητας , κ.α


DENNY

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους

Εχω δυο ερωτήματα και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :

1.προσπαθω να βγάλω ενημερότητα (πλην κεντρικής διοίκησης) σε επιχείρηση που έχει μόνο μη ληξιπρόθεσμες οφειλές και δε βγαίνει . Εχω κολλήσει λιγάκι. Δεν θα πρεπε να βγαίνει στην περίπτωση που δεν υπάρχουν ΄ληξιπρόθεσμες οφειλές;;;;

2.εχω εναν πελάτη που έχει οφειλές σε ικα , τεβε και εφορία. Και έχω και μια ρύθμιση 100αρα ενεργη στο τεβε του . Θα μεταβιβάσει ένα ακίνητο και θα ήθελα να ξερω τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση .Δλδ οταν φτάσει στο συμβολαιογράφο παίρνω βεβαίωση χρεών απο όλους τους εμπλεκόμενους και τα παρακρατεί ο συμβολαιογράφος απο το τίμημα;;;Στο ικα πχ που μπήκα δεν έχουν  καν βεβαιωθεί τα χρέη ακόμα (2020-2021) .Επίσης επειδή τα περισσότερα απο αυτά είναι απο την περίοδο της καραντίνας και μετά αλλάζει κάτι; Πχ μπορούν να ρυθμιστούν και να πάρω ενημερότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY είπε

Καλησπέρα σε όλους

Εχω δυο ερωτήματα και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :

1.προσπαθω να βγάλω ενημερότητα (πλην κεντρικής διοίκησης) σε επιχείρηση που έχει μόνο μη ληξιπρόθεσμες οφειλές και δε βγαίνει . Εχω κολλήσει λιγάκι. Δεν θα πρεπε να βγαίνει στην περίπτωση που δεν υπάρχουν ΄ληξιπρόθεσμες οφειλές;;;;

2.εχω εναν πελάτη που έχει οφειλές σε ικα , τεβε και εφορία. Και έχω και μια ρύθμιση 100αρα ενεργη στο τεβε του . Θα μεταβιβάσει ένα ακίνητο και θα ήθελα να ξερω τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση .Δλδ οταν φτάσει στο συμβολαιογράφο παίρνω βεβαίωση χρεών απο όλους τους εμπλεκόμενους και τα παρακρατεί ο συμβολαιογράφος απο το τίμημα;;;Στο ικα πχ που μπήκα δεν έχουν  καν βεβαιωθεί τα χρέη ακόμα (2020-2021) .Επίσης επειδή τα περισσότερα απο αυτά είναι απο την περίοδο της καραντίνας και μετά αλλάζει κάτι; Πχ μπορούν να ρυθμιστούν και να πάρω ενημερότητα;

1.Δεν θα μπορέσεις να πάρεις ενημερότητα ηλεκτρονικά παρόλο που οι οφειλές είναι μη λήξη προθεσμίες, οπότε πάει από Δου και την παίρνει ο επιχειρηματίας. 

2.Παρε φορολικη ενημερότητα με παρακράτηση του ποσού, δες ικα εάν μπορέσεις να ρυθμίσεις για να πάρεις ασφαλιστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πονεμένη ιστορία .

Για τι οφειλές μιλαμε πανω η κατω απο 5.000€ ;

Πλεον εχει δώθει και η δυνατότητα να μην πηγαίνεις εφορια  .

Δεν το χω κανει στην πραξη .και δεν εχω δει αν το χουν  ενεργοποιήσει  

https://www.taxheaven.gr/news/56512/aade-4-nees-pshfiakes-aplopoihmenes-formes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Πονεμένη ιστορία .

Για τι οφειλές μιλαμε πανω η κατω απο 5.000€ ;

Πλεον εχει δώθει και η δυνατότητα να μην πηγαίνεις εφορια  .

Δεν το χω κανει στην πραξη .και δεν εχω δει αν το χουν  ενεργοποιήσει  

https://www.taxheaven.gr/news/56512/aade-4-nees-pshfiakes-aplopoihmenes-formes

Στέλνεις, μεν, ηλεκτρονικά το αίτημα, χρειάζεται όμως να το χρεωθεί υπάλληλος και να σου εκδώσει την ενημερότητα. 

Όπερ, θα την πάρεις ... κάποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ElenaS είπε

Στέλνεις, μεν, ηλεκτρονικά το αίτημα, χρειάζεται όμως να το χρεωθεί υπάλληλος και να σου εκδώσει την ενημερότητα. 

Όπερ, θα την πάρεις ... κάποτε!

 

Και ασφαλιστικά ταμεία; 

Είναι δυνατό να μη παρακρατησουν το ποσό; 

Μιλάμε για Τεβε, εφκα, ικα και δου

Ο καθένας από 10χιλ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, DENNY είπε

 

Και ασφαλιστικά ταμεία; 

Είναι δυνατό να μη παρακρατησουν το ποσό; 

Μιλάμε για Τεβε, εφκα, ικα και δου

Ο καθένας από 10χιλ

 

 

Για τα ασφαλιστικά δεν ξέρω. Για την εφορία ξέρω ότι ο υπάλληλος που θα σου εκδώσει την ενημερότητα , θα συνυπολογίσει τις υποχρεώσεις και θα στην εκδώσει με το ανάλογο ποσό / ποσοστό παρακράτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, eyripidis είπε

1.Δεν θα μπορέσεις να πάρεις ενημερότητα ηλεκτρονικά παρόλο που οι οφειλές είναι μη λήξη προθεσμίες, οπότε πάει από Δου και την παίρνει ο επιχειρηματίας. 

2.Παρε φορολικη ενημερότητα με παρακράτηση του ποσού, δες ικα εάν μπορέσεις να ρυθμίσεις για να πάρεις ασφαλιστική. 

καλημερα μπες απο τα αιτηματα μου και ζητα τη δεν χρειαζεται να παει καποιος εκει για να το αιτηθει , εμενα μου ζητησαν μονο να παει καποιος να την παραλαβει γιατι ακομα δεν εχει ενεργοποιηεθι η ψηδ υπογραφη για να τα αναρτησουν στο e-κοινοποιησεις ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, 125883623 είπε

Πονεμένη ιστορία .

Για τι οφειλές μιλαμε πανω η κατω απο 5.000€ ;

Πλεον εχει δώθει και η δυνατότητα να μην πηγαίνεις εφορια  .

Δεν το χω κανει στην πραξη .και δεν εχω δει αν το χουν  ενεργοποιήσει  

https://www.taxheaven.gr/news/56512/aade-4-nees-pshfiakes-aplopoihmenes-formes

το χω κανει δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν βοηθά πάντως, εγώ μόλις έβγαλα ενημερότητα (ηλεκτρονικά - με τον παλιό τρόπο) με μόνες οφειλές τις δόσεις του φόρου εισοδήματος της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...