Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω παρακολουθήσει το σεμινάριο με εισηγητή τον κ. Νιφορόπουλο για τα my data και θα ήθελα να με καθοδηγήσετε στο κάτωθι:

΄Έχω πωλήσεις ενδοκοινοτικές κατά τις οποίες  ο συμβαλλόμενος δεν έχει εγγεγραμμένο VAT number στο VIES οπότε και εκδίδω invoice με ΦΠΑ.

Πως θα πρέπει να τα χειριστούμε στα my data ώστε να διαβιβαστούν?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ειναι Ιδιώτης δηλαδή? Αν Ναι...
λογικά στο MyDATA θα πρέπει να πάει σαν Λιανική (11.1 ΑΛΠ, ή 11.2 ΑΠΥ),  άσχετα αν έχεις εκδόσει Τιμολόγιο. 
Category + E3 τα δέοντα..
(Με κάθε επιφύλαξη, δεν το έχω αντιμετωπίσει).

4 ώρες πριν, Pacioli είπε

Ειναι Ιδιώτης δηλαδή? Αν Ναι...
λογικά στο MyDATA θα πρέπει να πάει σαν Λιανική (11.1 ΑΛΠ, ή 11.2 ΑΠΥ),  άσχετα αν έχεις εκδόσει Τιμολόγιο. 
Category + E3 τα δέοντα..
(Με κάθε επιφύλαξη, δεν το έχω αντιμετωπίσει).

ΤΕΧΝΙΚΌ είναι το θέμα pacioli.

ο Γερμανός δεν έκανε εγγραφή στο vies.  σου λέει  δεν γράφομαι κόψε τιμολόγιο με φπα.

άρα δεν είναι ενδοκοινοτική ,

θα το πάει πωλήσεις εσωτερικού με φπα 24% και σε ρωτάει θα αφήσει το mydata με αφμ γερμανικό ή θα πει μη αποδεκτός αφμ για συναλλαγές εσωτερικού?

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

ΤΕΧΝΙΚΌ είναι το θέμα pacioli.

ο Γερμανός δεν έκανε εγγραφή στο vies.  σου λέει  δεν γράφομαι κόψε τιμολόγιο με φπα.

άρα δεν είναι ενδοκοινοτική ,

θα το πάει πωλήσεις εσωτερικού με φπα 24% και σε ρωτάει θα αφήσει το mydata με αφμ γερμανικό ή θα πει μη αποδεκτός αφμ για συναλλαγές εσωτερικού?

Απ'όσο γνωρίζω κάνει έλεγχο μόνο για ΑΦΜ εσωτερικού, εκτός αν έχουν αλλάξει κάτι 
τώρα τελευταία.. 

Αν το περάσει σαν χονδρική εσωτερικού, ένα test που έκανα, με 1.1  το παίρνει κανονικά . Θα πρέπει να μπεί το 
διακριτικό της χώρας. ΑΦΜ δεν ελέγχει, έβαλα 9999999 και πέρασε 

14 ώρες πριν, Pacioli είπε

Απ'όσο γνωρίζω κάνει έλεγχο μόνο για ΑΦΜ εσωτερικού, εκτός αν έχουν αλλάξει κάτι 
τώρα τελευταία.. 

Αν το περάσει σαν χονδρική εσωτερικού, ένα test που έκανα, με 1.1  το παίρνει κανονικά . Θα πρέπει να μπεί το 
διακριτικό της χώρας. ΑΦΜ δεν ελέγχει, έβαλα 9999999 και πέρασε 

λογικά αφού δει ξένη χώρα ,το πάει και ως μη αντικρυζόμενο ε?

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

λογικά αφού δει ξένη χώρα ,το πάει και ως μη αντικρυζόμενο ε?

Μη διασταυρούμενο.
Τα έχουν μπλέξει μεσα στο κεφάλι τους οι MyDATAτζήδες, και μπερδεύουν και τον κόσμο
Χονδρικα, Αντικριζόμενα θεωρούν τα Χονδρικής , ακόμα και αν αυτά αφορούν ενδοκοιν. παραδώσεις ή εξαγωγές 
που δεν μπορούν να διασταυρωθούν. π.χ 
1.2 Τιμολόγιο Πώλησης / Ενδοκοινοτικές Παραδόσεις
1.3 Τιμολόγιο Πώλησης / Παραδόσεις Τρίτων Χωρών  κλπ. τα οποία ούτε αυτά μπορούν να διασταυρωθούν.
Αντίθετα τα λιανικής τα θεωρούν σαν μη αντικριζόμενα. 

Το σωστό είναι να υπάρχουν :
Διασταρούμενα 
Μη διασταυρούμενα. 
Τωρα... αν δεν μπορούν να ξεδιαλύνουν αυτές τις έννοιες μέσα στο μυαλό τους... καταλαβαίνεις τι γίνεται και παρακάτω..

Θα τα δείτε εν καιρώ , γιατί τώρα είσαστε απορροφημένοι και με τα θέματα της πανδημίας. 

Αντίθετα τα λιανικής τα θεωρούν σαν μη αντικριζόμενα. 

μάλλον δίκιο έχουν.  αυτά ΔΕΝ πρόκειται να αντικριστούν ποτέ. λόγω έλλειψης αφμ λήπτη.

τα άλλα μπορεί να τρελαθεί όλη η Ευρώπη και κάποτε να διασταυρώνονται!!!

μην νομίζεις αν καταλάβουν και οι έξω ότι έχει ΨΩΜΙ (μίζες η δουλειά) .....

Παιδια καλησπερα σε ολους.

1)Προσπαθω να στησω τα παραστατικα στο προγραμμα μου και βλεπω οτι στην συνδεση του 11.4 (Πιστωτικο λιανικης) με το Ε3 το πανε(απο το υπουργειο - οδηγιες) στις πωλησεις προς τριτες χωρες(561_006) και οχι στον 561_003 που ειναι οι λιανικες...

Εννοειτε οτι προγραμμα χτυπαει και μου βγαζει λαθη.

2)Τις καταχωρησεις του φορου διαμονης τις καναμε σε δυο διαφορετικες εγγραφες (μια για το εσοδο με την απυ και μια για τον φορο με το στοιχειο φορου διαμονης).Τωρα που παω να τα στειλω μου λεει το προγραμμα οτι πρεπει τις δυο εγγραφες να τις κανω μια, γιατι λεει οτι ο φορος δεν μπορει να σταλει μονος του.

Εχουν τυχει τα παραπανω σε κανεναν???

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

τα άλλα μπορεί να τρελαθεί όλη η Ευρώπη και κάποτε να διασταυρώνονται!!!
μην νομίζεις αν καταλάβουν και οι έξω ότι έχει ΨΩΜΙ (μίζες η δουλειά) .....

Kαλά... έχει να πέσει πολύ γέλιο στην περίπτωση αυτή.
Θα καταργηθούν τα τοπικά standards και θα θεσπιστούν Ευρωπαϊκά..
(Αρα, πάει σε κάποια στιγμή το MyDATA... τζάμπα ο κόπος και ο χρόνος...)
(Τώρα.. όσον αφορά την ορολογία, είναι αρκετά λεπτό το θέμα  ) 
Πάντως οι Ευρωπαίοι προσανατολίζονται ήδη σε Ευρωπαϊκά standards, γιατί είναι πολλές
εταιρείες πληροφορικής που έχουν πωλήσει σε όλη την Ευρώπη ERP και διαμαρτύρονται,
γιατί δεν είναι δυνατόν τα ERP τους να υποστηρίζουν 27 διαφορετικές προδιαγραφές. 
Εν τούτοις.. επιμένουν στα τοπικά. 
Αλλα παίζει να εμπλακούν και παγκόσμιοι οργανισμοί, γιατί το  έχουν κάνει μόδα όλοι.
Ηδη η Αιγυπτος έχει φτιάξει τα δικά της. 
Καταλαβαίνεις, ότι ένα s/w με παγκόσμιες πωλήσεις, δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζει 
τις προδιαγραφές όλων των κρατών της γης. Χρειαζόμαστε ένα παγκόσμιο standard.   

1 ώρα πριν, MAKIS74 είπε

Τωρα που παω να τα στειλω μου λεει το προγραμμα οτι πρεπει τις δυο εγγραφες να τις κανω μια, γιατι λεει οτι ο φορος δεν μπορει να σταλει μονος του.

Ενα παραπλήσιο πρόβλημα το είχα θέσει στους MyDATA-τζήδες, δηλ, ένα Παραστατικό να μπορεί να περαστεί 2 φορές (μερικώς) 
σε ένα ERP , αλλά μου δηλώσανε - ούτε λίγο-ούτε πολύ ότι αυτοί είναι οι διάνοιες , και θα γίνει όπως το λένε αυτοί, και 
δεν αλλάζει.. δηλ. θα πάει σε 1 παραστατικό.   

6 ώρες πριν, Pacioli είπε

Ενα παραπλήσιο πρόβλημα το είχα θέσει στους MyDATA-τζήδες, δηλ, ένα Παραστατικό να μπορεί να περαστεί 2 φορές (μερικώς) 
σε ένα ERP , αλλά μου δηλώσανε - ούτε λίγο-ούτε πολύ ότι αυτοί είναι οι διάνοιες , και θα γίνει όπως το λένε αυτοί, και 
δεν αλλάζει.. δηλ. θα πάει σε 1 παραστατικό.   

STHN ΑΠΥ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ/παρακρατήσεις ?  φόροι κάπου το είδα χτες στο σεμινάριο.

8 ώρες πριν, MAKIS74 είπε

Παιδια καλησπερα σε ολους.

1)Προσπαθω να στησω τα παραστατικα στο προγραμμα μου και βλεπω οτι στην συνδεση του 11.4 (Πιστωτικο λιανικης) με το Ε3 το πανε(απο το υπουργειο - οδηγιες) στις πωλησεις προς τριτες χωρες(561_006) και οχι στον 561_003 που ειναι οι λιανικες...

Εννοειτε οτι προγραμμα χτυπαει και μου βγαζει λαθη.

2)Τις καταχωρησεις του φορου διαμονης τις καναμε σε δυο διαφορετικες εγγραφες (μια για το εσοδο με την απυ και μια για τον φορο με το στοιχειο φορου διαμονης).Τωρα που παω να τα στειλω μου λεει το προγραμμα οτι πρεπει τις δυο εγγραφες να τις κανω μια, γιατι λεει οτι ο φορος δεν μπορει να σταλει μονος του.

για το 2 διάβασε ενότητα ξενοδοχεία.

το 1 οι σημειώσεις είχαν κάποια λαθάκια.

Καλημέρα,

Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχουμε ΑΠΥ και φόρο διαμονής έχουμε δυο παραστατικά διαφορετικά άρα και δυο εγγραφές..

Τώρα αν οι του mydata θέλουν να μας κάνουν τις δυο μια...........τι να πω.....

23 λεπτά πριν, MAKIS74 είπε

Καλημέρα,

Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχουμε ΑΠΥ και φόρο διαμονής έχουμε δυο παραστατικά διαφορετικά άρα και δυο εγγραφές..

Τώρα αν οι του mydata θέλουν να μας κάνουν τις δυο μια...........τι να πω.....

o φόρος διαμονής θα πάει με παραστατικό είσπραξης .  διάβασε εκεί.

δεν είναι φόρος που θα περιληφθεί στο παραστατικό.   ΔΕΝ ΒΑΡΑΙΝΕΙ τον απέναντι ,αλλά εσένα για απόδοση.