Προς το περιεχόμενο

MyDATA: Δομικά Προβλήματα. Χρόνοι συν και πλήν .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(I)  Δομικά Προβλήματα

1) Δεν δέχεται αρνητικές τιμές, άρα δεν μπορεί σε ένα ΑΑΔΕ document να απεικονιστεί ταυτόχρονα
   η Χρέωση και η Πίστωση.  

2) Σε ένα παραστατικό, δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα χαρακτηρισμούς Εσόδων και Εξόδων . (π.χ αυτοπαράδοση)

3) Ο λήπτης είναι υποχρεωμένος να χαρακτηρίσει το παραστατικό Εξόδου με βάση τις γραμμές
   της σύνοψης (lineNumber) του Εκδότη.

4) Οταν ο εκδότης κάνει επανυποβολή παραστατικού (που αυτό έχει ήδη περιέλθει εις χείρας του λήπτου) αλλάζει
   ο ΜΑΡΚ , επομένως ο λήπτης πρέπει να ξαναχαρακτηρίσει το παραστατικό με βάση τον νέο ΜΑΡΚ.
   ===> Οταν η λήπτης έχει διασταυρώσει/χαρακτηρίσει το έξοδο , το MyDATA  θα πρέπει να δέχεται
           επανυποβολή απο τον εκδότη ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ, και για τα υπόλοιπα στοιχεία
          της σύνοψης, να είναι κλειδωμένο.  

5) Στις μη διασταυρούμενες δαπάνες λιανικής , όταν το ΦΠΑ είναι μη εκπιπτόμενο, ζητάει αιτία
   εξαίρεσης ΦΠΑ (vatExemptionCategory).
   Αντίθετα σε περίπτωση χονδρικής δαπάνης με εκπιπτόμενο ΦΠΑ δεν ζητάει αιτία εξαίρεσης ΦΠΑ.
   Για την περίπτωση δαπανών δεν πρέπει να ζητάει καθόλου vatExemptionCategory.
   Ετσι και αλλοιώς όταν το ΦΠΑ δαπανών είναι μη εκπιπτόμενο , το κράτος εισπράττει περισσότερα.

6) Το MyDATA έχει ένα πολύ ισχνό λογιστικό σχέδιο όπου αυτό απεικονίζεται στα category_**.
   Μόνο που απο το Λογ. σχέδιο αυτό λείπουν ο   ΦΠΑ κλπ φόροι , οι οποίοι υπολογίζονται
   και δεν έχουν μπει στα category_**.

   - Αν  ο ΦΠΑ/Φόροι είχαν μπει στα category_**  και
   - Αν τα category_** ήταν λίγο ποιό διευρυμένα ,

   θα μπορούσαν να κουμπώσουν άνετα στο οποιοδήποτε λογιστικό Σχέδιο , (είτε β' κατηγορίας
   είτε γ' κατηγορίας), και η διαβίβαση των χαρακτηρισμών να γινόταν απρόσκοπτα , στο
   παρασκήνιο χωρίς ο Λογιστής να ασχολείται σχεδόν καθόλου με το MyDATA.   
   Θα είχαν δε λυθεί πάρα πολλά προβλήματα, και  δεν θα χρειαζόταν η πληθώρα των οδηγιών
   που έχει εκδώσει μέχρι τώρα η ΑΑΔΕ.

7) Οι χαρακτηρισμοί των E3 δεν πρέπει να συνυπάρχουν με τους χαρακτηρισμούς των category_**.
   Τα Ε3 πρέπει να διαβιβάζονται συγκεντρωτικά στο τέλος της χρήσης.
    
   (Φυσικά... εννοείται ότι και αυτά τα θέματα να λυθούν, και πάλι θα είναι πολύ πίσω σε σχέση με το  
    σύστημα που προτείνεται απο το Forum του Taxheaven).


(II)  Χρόνοι συν και πλήν :

   (+) Καταργείται η ΜΥΦ                                                                    
   (+) Τα λογιστικά γραφεία μπορούν να κατεβάσουν (στο μέτρο του δυνατού) τις πωλήσεις
       του πελάτη απο το MyDATA.                                                            

   (-) Θεσπίζεται ουσιαστικά KAI ένα είδος  real-time ΜΥΦ                                    
      (εντελώς κακοσχεδιασμένη και με πολλά θέματα ανοιχτά για του Ελ/Επαγγ.
       Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να ξεκινήσει η ΑΑΔΕ ήταν απο τους Ελ.Επαγγ., ΤΑΞΙ κλπ
       αλλα αυτό είναι ένα άλλο θέμα. )
   (-) Διαβίβαση/ έλεγχος μη διασταυρούμενων Εσόδων/Αγορών και τακτοποιητικών                
   (-) Καθυστερήσεις διασταυρώσεων  απο το ανέβασμα διαφόρων κατηγοριών Προμηθευτών
       (εκδοτών) που μπορούν να ανεβάσουν μέχρι την 20η μέρα του επόμενου μήνα.              
   (-) Συμφωνίες  τοπικού / MyDATA                                                           
                         
    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Pacioli changed the title to MyDATA: Δομικά Προβλήματα. Χρόνοι συν και πλήν .

 Δεν δέχεται αρνητικές τιμές, 

καμιά ηλίθια πλατφόρμα εξωτερικού τους φορτώσανε  και τούτοι κάνουν την μετάφραση και προσαρμογή.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

 Δεν δέχεται αρνητικές τιμές, 

καμιά ηλίθια πλατφόρμα εξωτερικού τους φορτώσανε  και τούτοι κάνουν την μετάφραση και προσαρμογή.
 

Λες? ... δεν νομίζω, δικές τους βλακείες πρέπει να είναι αυτά.

Παράδειγμα : Αν δεις  την τεκμηρίωσή τους
https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-09/myDATA API Documentation_ERP_v1.0.3_official.pdf

Βλέπε πίνακες 8.8 και 8.10 που τα categories τα έχουν ως εξής:
category1_1 Έσοδα από Πώληση Εμπορευμάτων (+) / (-)
category1_2 Έσοδα από Πώληση Προϊόντων (+) / (-)
.............. κλπ....................................
Τι σημαίνει αυτό?  Οτι αρχικά το είχαν σχεδιάσει να παίρνει και αρνητικές τιμές.
Αρχικά υπήρχαν τα categories.
Τα Ε3 τα βάλανε τσόντα μετά, για'υτό και δεν έχουν στο τ΄έλος τα  (+) / (-).

Στην συνέχεια..... μάλλον θα είδαν ότι έχει πολύ κώδικα , και προφανώς θα  βαριόντουσαν να γράψουν κώδικα....
και το αφήσανε να πέρνει μόνο θετικές τιμές, και μετά ... να κόψουν το  λαιμό τους οι υπόλοιποι.  
 

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

http://www.opengov.gr/minfin/?p=3435#comments

διάβασε εδώ ένα σχόλιο AKHS.

κατάλαβες ε?  

 

Είμαστε πολύ κοντα με τις απόψεις του AKHS. ειδικά εκει που λέει για τα χειρόγραφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Pacioli είπε

Λες? ... δεν νομίζω, δικές τους βλακείες πρέπει να είναι αυτά.

Παράδειγμα : Αν δεις  την τεκμηρίωσή τους
https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-09/myDATA API Documentation_ERP_v1.0.3_official.pdf

Βλέπε πίνακες 8.8 και 8.10 που τα categories τα έχουν ως εξής:
category1_1 Έσοδα από Πώληση Εμπορευμάτων (+) / (-)
category1_2 Έσοδα από Πώληση Προϊόντων (+) / (-)
.............. κλπ....................................
Τι σημαίνει αυτό?  Οτι αρχικά το είχαν σχεδιάσει να παίρνει και αρνητικές τιμές.
Αρχικά υπήρχαν τα categories.
Τα Ε3 τα βάλανε τσόντα μετά, για'υτό και δεν έχουν στο τ΄έλος τα  (+) / (-).

Στην συνέχεια..... μάλλον θα είδαν ότι έχει πολύ κώδικα , και προφανώς θα  βαριόντουσαν να γράψουν κώδικα....
και το αφήσανε να πέρνει μόνο θετικές τιμές, και μετά ... να κόψουν το  λαιμό τους οι υπόλοιποι.  
 

Είμαστε πολύ κοντα με τις απόψεις του AKHS. ειδικά εκει που λέει για τα χειρόγραφα. 

 

XΩΡΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ δεν γίνεται ο φάκελος εισαγωγών να σταλεί σε 5 λεπτά που έγραψα στο άλλο θέμα.

αλλά είναι χρήσιμα για πολλούς λόγους.

 

ο ΑΚΗΣ τα έγραφε το 2013 σαν ιδέα (οι πωλήσεις μου είναι οι αγορές του απέναντι) για τις ΜΥΦ ,βάλε και ένα PRO**** μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PROAKIS είπε


ο ΑΚΗΣ τα έγραφε το 2013 σαν ιδέα (οι πωλήσεις μου είναι οι αγορές του απέναντι) για τις ΜΥΦ ,βάλε και ένα PRO**** μπροστά.

Αυτό είναι PROAKIS.!!  Σωστές ιδέες να υπάρχουν πάντα !  
Τώρα.... , αυτή η ιδέα που είπες, μπορεί να  καλιεργηθεί , να βελτιωθεί,  
και με την βοήθεια της τεχνολογίας, να προκείψουν αποτελέσματα μεγάλης αξίας.
Απλά , δεν κατάλαβαν τι τους έγραψες.  

Γιατί, πάνω απο την τεχνολογία υπήρχαν , υπάρχουν, και θα υπάρχουν οι ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΙΔΕΕΣ !!
Σωστές Ιδέες και φαντασία !
Η τεχνολογία είναι απλά ένα όχημα ,  για να υλοποιούνται οι ανθρώπινες ιδέες.

Αν η ανθρώπινη ιδέα είναι σωστή, σωστό θα είναι και το τεχνολογικό κατασκευασμα. 
Αν η ανθρώπινη ιδέα είναι λάθος, λάθος θα είναι και το τεχνολογικό κατασκευασμα.
(η περίπτωση του MyDATA είναι ένα έκτρωμα) 

Εξ'άλλου αυτό είναι και μία βασική αρχή της επιστήμης υπολογιστών (computer sience):
garbage in, garbage out (GIGO).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Pacioli είπε

Αυτό είναι PROAKIS.!!  Σωστές ιδέες να υπάρχουν πάντα !  
Τώρα.... , αυτή η ιδέα που είπες, μπορεί να  καλιεργηθεί , να βελτιωθεί,  
και με την βοήθεια της τεχνολογίας, να προκείψουν αποτελέσματα μεγάλης αξίας.
Απλά , δεν κατάλαβαν τι τους έγραψες.  

Γιατί, πάνω απο την τεχνολογία υπήρχαν , υπάρχουν, και θα υπάρχουν οι ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΙΔΕΕΣ !!
Σωστές Ιδέες και φαντασία !
Η τεχνολογία είναι απλά ένα όχημα ,  για να υλοποιούνται οι ανθρώπινες ιδέες.

Αν η ανθρώπινη ιδέα είναι σωστή, σωστό θα είναι και το τεχνολογικό κατασκευασμα. 
Αν η ανθρώπινη ιδέα είναι λάθος, λάθος θα είναι και το τεχνολογικό κατασκευασμα.
(η περίπτωση του MyDATA είναι ένα έκτρωμα) 

Εξ'άλλου αυτό είναι και μία βασική αρχή της επιστήμης υπολογιστών (computer sience):
garbage in, garbage out (GIGO).

 

Καλησπέρα.

Παρακολουθώ τη συζήτησή σας με ενδιαφέρον.

Και σκέφτομαι ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί στην πράξη αυτό που έχουν σκεφτεί.

Άρα, τι θα κάνουν?

Θα αρχίσουν να μοιράζουν πρόστιμα από 1/1/2022?

Βλέπετε κάποια πιθανότητα να αποφασίσουν τελικά την πιλοτική εφαρμογή για το 2021 και προαιρετική για το 2022?

Μιλάω, επίσης, ως λογιστής, με μικρό γραφείο, ο οποίος δεν έχω ασχοληθεί καθόλου ακόμα.

Επειδή, πραγματικά, ειδικά από τον Μάιο και μετά, δεν προλάβαινα να ασχοληθώ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Παρακολουθώ τη συζήτησή σας με ενδιαφέρον.
Και σκέφτομαι ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί στην πράξη αυτό που έχουν σκεφτεί.
Άρα, τι θα κάνουν?
Θα αρχίσουν να μοιράζουν πρόστιμα από 1/1/2022?
Βλέπετε κάποια πιθανότητα να αποφασίσουν τελικά την πιλοτική εφαρμογή για το 2021 και προαιρετική για το 2022?
Μιλάω, επίσης, ως λογιστής, με μικρό γραφείο, ο οποίος δεν έχω ασχοληθεί καθόλου ακόμα.
Επειδή, πραγματικά, ειδικά από τον Μάιο και μετά, δεν προλάβαινα να ασχοληθώ.
Ευχαριστώ.

Εμένα, - γενικώς - δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η ιστορία . 
Επιμένουν σε κάτι που είναι απο την αρχή σχεδιασμένο εντελώς λάθος.
Γιατί δεν το ανακαλούν να το σχεδιάσουν σωστά?
Μα θα μου πεις οι εταιρείες... τα κεφάλαια που επενδύσανε...κλπ, κλπ ..
αλλα.. τόσα λεφτά δίνει το κράτος απο δω και απο εκεί, τι θα ήταν να δώσει μια 
επιδότηση  αναδιαρθρωσης του MyDATA για τις εταιρείες πληροφορικής?
Πες ότι ήτανε μιά πυρκαγιά βρε αδερφέ.. δεν θα έδινε κάποιο κονδύλι για τους πληγέντες?

Any way... λέω...
Ακόμα και όλες οι επιχειρήσεις (περίπου 900.000) να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA,
Ακόμα και όλοι οι λογιστές να   να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA,
Ακόμα και όλοι οι Ελ. Επαγγελματίες    να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA.

Αυτό, συμφωνίες δεν πρόκειτε να βγάλει στο τέλος της χρήσης , και επειδή, δεν θέλει να αυξήσει τους φόρους
θα πατ΄ήσει πάνω στις ασυμφωνίες των επιχειρήσεων με το MyDATA , και θα κοπανάει
ότι φορολογία και πρόστιμα θέλει το κράτος, για κάθε εταιρεία ξεχωριστά.  

Ισως το χρησιμοποιείσει και για άλλους σκοπούς ?? ... δεν ξέρω, πολλα μπορεί να γίνουν στο μέλλον.
Παντως, εμένα μου δείχνει κάτι σε πολύ πονηρό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο το σχόλιο σου PROAKIS απο το 2013!!!

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ από την πρώτη στιγμή , αλλά δεν μπορούσα να το τεκμηριώσω τεχνικά τόσο σωστά όπως εσύ!

Τα έσοδα του ενός είναι έξοδα του άλλου!! Μόνο έσοδα με ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου και έχεις τα πάντα!

 

Θεωρώ πως τα mydata θα τα κάνει εμετό η ίδια η αγορά λόγω των μικρών επιχειρήσεων , μικροεπαγγελματιών , αγροτών κλπ που δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουν να εναρμονιστούν εκτός ...αν αναλάβουμε εμείς ηλιθιωδώς το χρόνο και κόστος που απαιτέιται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pacioli είπε

Εμένα, - γενικώς - δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η ιστορία . 
Επιμένουν σε κάτι που είναι απο την αρχή σχεδιασμένο εντελώς λάθος.
Γιατί δεν το ανακαλούν να το σχεδιάσουν σωστά?
Μα θα μου πεις οι εταιρείες... τα κεφάλαια που επενδύσανε...κλπ, κλπ ..
αλλα.. τόσα λεφτά δίνει το κράτος απο δω και απο εκεί, τι θα ήταν να δώσει μια 
επιδότηση  αναδιαρθρωσης του MyDATA για τις εταιρείες πληροφορικής?
Πες ότι ήτανε μιά πυρκαγιά βρε αδερφέ.. δεν θα έδινε κάποιο κονδύλι για τους πληγέντες?

Any way... λέω...
Ακόμα και όλες οι επιχειρήσεις (περίπου 900.000) να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA,
Ακόμα και όλοι οι λογιστές να   να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA,
Ακόμα και όλοι οι Ελ. Επαγγελματίες    να καταφέρουν να συντονιστούν με το MyDATA.

Αυτό, συμφωνίες δεν πρόκειτε να βγάλει στο τέλος της χρήσης , και επειδή, δεν θέλει να αυξήσει τους φόρους
θα πατ΄ήσει πάνω στις ασυμφωνίες των επιχειρήσεων με το MyDATA , και θα κοπανάει
ότι φορολογία και πρόστιμα θέλει το κράτος, για κάθε εταιρεία ξεχωριστά.  

Ισως το χρησιμοποιείσει και για άλλους σκοπούς ?? ... δεν ξέρω, πολλα μπορεί να γίνουν στο μέλλον.
Παντως, εμένα μου δείχνει κάτι σε πολύ πονηρό.
 

Άρα, από ό,τι καταλαβαίνω, πιστεύετε ότι θα επιμείνουν.

Επίσης, θα μπορούσαν να αρχίσουν την υποχρεωτικότητα από μεγάλες εταιρείες, εισηγμένες, τράπεζες, κλπ, όπου εκεί είναι. όντως, πολλά τα λεφτά για τις εταιρείες προγραμμάτων.

Τι τους νοιάζει ο μικρομεσαίος με τζίρο 500.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Άρα, από ό,τι καταλαβαίνω, πιστεύετε ότι θα επιμείνουν.

Επίσης, θα μπορούσαν να αρχίσουν την υποχρεωτικότητα από μεγάλες εταιρείες, εισηγμένες, τράπεζες, κλπ, όπου εκεί είναι. όντως, πολλά τα λεφτά για τις εταιρείες προγραμμάτων.

Τι τους νοιάζει ο μικρομεσαίος με τζίρο 500.000?

Μα.... πείτε μου σας παρακαλώ.. 
*  Ειναι λάθος στημένο απο την αρχή.
*  Εχουμε αποδείξει ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις ,
   σαφώς πολύ ανώτερες που θα βοηθήσουν και τις επιχειρήσεις αλλα και την εθνική μας οικονομία.
* Εχουμε αποδείξει  ότι η τρέχουσα λύση του MyDATA , ότι θα είναι επιβλαβής ,
   και για τις εταιρείες και για την εθνική μας οικονομία.

Οσα χρήματα και να έχουν επενδυθεί , είναι σωστό να ταλαιπορείται 2 εκ. κόσμος, και βάλε?

Δεν πρέπει να   διορθώσουν το λάθος?
Γιατί δεν το πέρνουν πίσω να το ανασχεδιάσουν?
Είναι σωστό να ταλαιπορηθεί τόσος κόσμος?
Τι συμβαίνει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΩΡΙΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ  ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ  ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΤΑΙ  ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ  ΜΑΖΙ  ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ (ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η Σ\Κ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ    ΤΟΝ ΗΠΙΑΤΕ  ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ  ΟΧΙ ΟΙ ΕΠΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ  ΕΜΕΙΣ  ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ  ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ  ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ  ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ    ΣΤΑ 21 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΕΡΓΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΑΡΧΙΖΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ -ΠΕΛΑΤΕΣ   ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ  ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, 700 είπε

ΧΩΡΙΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ  ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ  ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΤΑΙ  ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ  ΜΑΖΙ  ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ...


Προσωπική μου άποψη:
Χωρίς κυρώσεις, θα το αφήσουν να κυλίσει 1-2 χρόνια , μέχρι να μπούνε όλοι μαζί στο "τρυπάκι",
και μετά θα μας αλλάξουν τον αδόξαστο..και θα κοπανάνε ότι φόρο θέλουν αυτοί, και προστίμα, 
αφού , η συμφωνία τοπικού/ MyDATA θα είναι ένα "όνειρο θερινής νυκτός". 
είναι μεγάλη παγίδα.
Και μετά ξέρετε τι θα μας λένε?  "Μα τόσο καιρό δεν μας διαμαρτηρήθηκε κανείς".

Και για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα..
Ουσιαστικά , θα φύγει ο έλεγχος της εταιρείας απο τον λογιστή και θα περάσει στους MyDATAτζήδες.
(Με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται στο μέλλον)

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΜΕΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pacioli είπε


Προσωπική μου άποψη:
Χωρίς κυρώσεις, θα το αφήσουν να κυλίσει 1-2 χρόνια , μέχρι να μπούνε όλοι μαζί στο "τρυπάκι",
και μετά θα μας αλλάξουν τον αδόξαστο..και θα κοπανάνε ότι φόρο θέλουν αυτοί, και προστίμα, 
αφού , η συμφωνία τοπικού/ MyDATA θα είναι ένα "όνειρο θερινής νυκτός". 
είναι μεγάλη παγίδα.
Και μετά ξέρετε τι θα μας λένε?  "Μα τόσο καιρό δεν μας διαμαρτηρήθηκε κανείς".

Και για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα..
Ουσιαστικά , θα φύγει ο έλεγχος της εταιρείας απο τον λογιστή και θα περάσει στους MyDATAτζήδες.
(Με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται στο μέλλον)

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΜΕΣΑ.

pacioli, ευτυχώς που έβαλες αυτή την ανάλυση της ΑΑΔΕ.

έχω πάει σε 4-5 σεμινάρια ,έχω διαβάσει δεκάδες άρθρα ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ.

πρέπει να σταματήσουν ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ και να τα κάνει η ΑΑΔΕ.

εμένα οι τριγύρω με μπερδέψανε.

το έχω στο μυαλό μου  λες και παίζεις επιτραπέζιο.  φπα-πωλήσεις και χαρακτηρισμός εξόδων. 

 τακτοποιητικές κλπ. δεν έφτασα ακόμη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το Α ΚΑΙ ΤΟ Ω.

το χειρόγραφο πρέπει να περνάει άμεσα και ΠΡΙΝ την παραλαβή από τον λήπτη.

δεν με ενδιαφέρει αν το πεις εμπόρευμα ΄ή προιόν σαν ΛΗΠΤΗΣ θέλω να το βρω μέσα.

κάντο σε 2η φάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pacioli είπε


και για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα..
Ουσιαστικά , θα φύγει ο έλεγχος της εταιρείας απο τον λογιστή και θα περάσει στους MyDATAτζήδες.
(Με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται στο μέλλον)

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΜΕΣΑ.

Ο Ρόλος του Λογιστή στην Ψηφιακή Πλατφόρμα myDATA

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/56201/platforma-mydata-21-basikes-epishmanseis-synoptikos-odhgos-mydata

Αν και προβλεψη το αρθρο  ,,,Για να το διαβάσουμε ολοι,,!!! μηπως καταλάβουμε ,αν μπορεί να υλοποιηθεί ενας τέτοιος ρολος , ( χωρίς ΟΡΙΑ εμπλοκής !! όπως πάντα αλλωστε .. )

Συμφωνώ αγαπητε  ,ενας ολόκληρος κλαδος πιαστηκε στον υπνο της καραντίνας .

΄Αν και είναι αργα ,καθώς ο Νομος εχει ψηφιστει , λεμε ΝΑΙ στα Ηλεκτρονικά Τιμολόγια ΧΩΡΪΣ οποιαδήποτε επεξεργασία ,  και ΟΧΙ στα Ηλεκτρονικά Βιβλία ,έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

και το Α ΚΑΙ ΤΟ Ω.

το χειρόγραφο πρέπει να περνάει άμεσα και ΠΡΙΝ την παραλαβή από τον λήπτη.

δεν με ενδιαφέρει αν το πεις εμπόρευμα ΄ή προιόν σαν ΛΗΠΤΗΣ θέλω να το βρω μέσα.

κάντο σε 2η φάση.

 

Ναι, οποσδήποτε τα χειρόγραφα έπρεπε να βρούν τρόπο να ανεβαίνουν άμεσα.
Τα έχουν μπλέξει και τα έχουν κάνει …. “θου Κύριε φυλακί τω στόματί μου”.

Για να καλύψουν τα χειρόγραφα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ  να καταφύγουν στην λύση των παρόχων.

Οταν έρχεται ένα υδραυλικός στην εταιρεία σου , και σου κόβει ένα Τιμολόγιο χειρόγραφο
(εντός της εταιρείας) πως θα το ανεβάσει άμεσα πάνω?
Οταν παίρνεις ένα ΤΑΞΙ και στο τέλος της διαδρομής του ζητάς Τιμολόγιο 
πως θα το ανεβάσει πάνω?

Για να γίνει κάτι τέτοιο 

Κατ’αρχάς θα πρέπει :
1) Να αποσυνδεθούν οι συνόψεις απο τους χαρακτηρισμούς.
2) οπότε, άνετα όλες οι ΦΗΜ μπορούν να κάνουν ανακατεύθυνση (redirect)   και απο το e_Send να
    στέλνουν κατ’ευθείαν στο MyDATA.
3) Επρεπε να έλθει σε συνεννόηση με τις κατασκευάστριες εταιρείες  των ΦΗΜ, να κατασκευάσουν
    ειδικές, μικρές φορητές συσκευές, σαν κινητά τηλέφωνα με ενσωματωμένο μικροεκτυπωτή. 
   
Ο χρήστης θα πληκτρολογεί ΑΦΜ, καθ.Αξία, %ΦΠΑ και τυχόν  φόρους προσθετικούς ή
    αφαιρετικούς (επι συνόλου).  
4) Θα εκτυπώνεται  αυτοκόλητη ετικέτα με  κωδικο της ΑΑΔΕ .   
5) Η ετικέτα  θα επικολάτε  πάνω στο Τιμολόγιο.  

Και , για τεχνικούς λόγους δεν πρέπει να υπάρχει ο MAΡΚ.  Ο ΜΑΡΚ προϋποθέτει σύνδεση στο internet ,
και αν δεν υπάρχει δεν θα μπορέσει  να τυπώσει την ετικέτα και να την επικολήσει. 
Κανονικά όλα τα παραστατικά πρέπει να σταμπάρονται με  χρονοσφραγίδα (timestamp με nanosecont). 
Αυτή η χρονοσφραγίδα ,  θα πρέπει να τυπώνεται στην αυτοκόλητη ετικέτα και να επικολάτε πάνω στο χειρόγραφο.

 Ποιο είναι το κρίσιμο στοιχείο εδώ. 

Οταν π.χ  το ΤΑΞΙ  σου εκδόσει το χειρόγραφο Τιμολόγιο,  θα το “χτυπήσει”  στην συσκευή.
Η συσκευή μπορεί να μην έχει internet να το στείλει εκείνη την στιγμή  , οπότε το κρατάει στην μνήμη ,
και όπου βρεί wifi ξεκλείδωτο , (στο δρόμο ή στο σπίτι) το στέλνει στην ΑΑΔΕ .
(Εντός της ημέρας κάπου θα βρεί internet και θα το στείλει)  .

Εν’τω μεταξύ ο πελάτης πέρνει το χειρόγραφο Τιμολόγιο με την ετικέτα που έχει τη χρονοσφραγίδα. 
Την επόμενη ημέρα , κατα την καταχώρηση του παραστατικού πληκτρολογόντας την  χρονοσφραγίδα και ΑΦΜ
στο erp του θα δεί μιά πράσινη ένδειξη ότι το παραστατικό είναι έγκυρο. 

Λιγο χονδρικά τα λέω τώρα , αλλα αυτή είναι η ουσία. 
Τι να τον κάνει ο υδραυλικός  τον πάροχο.



 

1 ώρα πριν, Saga1 είπε

Συμφωνώ αγαπητε  ,ενας ολόκληρος κλαδος πιαστηκε στον υπνο της καραντίνας .

΄Αν και είναι αργα ,καθώς ο Νομος εχει ψηφιστει , λεμε ΝΑΙ στα Ηλεκτρονικά Τιμολόγια ΧΩΡΪΣ οποιαδήποτε επεξεργασία ,  και ΟΧΙ στα Ηλεκτρονικά Βιβλία ,έτσι απλά.

Συμφωνώ απόλυτα.  Τα τιμολόγια είναι έγγραφα , και θα πρέπει όταν τα χτυπάει κάποιος σε κάποια διεύθυνση στο internet
να βλέπει αν είναι έγκυρα ή άκυρα. Π.χ παρουσιάζει κάποιος ένα Τιμολόγιο σε ένα δικαστήριο σαν αποδεικτικό στοιχείο,
πως θα ξέρει το δικαστήριο αν το έγγραφο αυτό (το τιμολόγιο εν προκειμένω) είναι έγκυρο?    



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Άρα, το μόνο που μας σώζει είναι να προκηρυχθούν εκλογές και να δώσουν αναστολή 1 έτους για να μαζέψουν ψήφους.

Αστα ... μπλέξαμε όλοι άσχημα.
Εχω την διαρκή αίσθηση, ότι αυτό που θέλουν να κάνουν , είναι να πάρουν τον
έλεγχο των εταιρειών απο τον Λογιστή , και να τις "αρμέγουν" κανονικά.

Μα... τόσο λάθος που το έχουνε στήσει,  2 τινά μπορούν να συμβαίνουν:
1) Να μην ξέρουν τι τους γίνεται
2) Δεν επιθυμούν με τίποτα να υπάρχει συμφωνία τοπικού / MyDATA, οπότε,
    χορεύουν και κάνουν ότι θέλουν αυτοί.

Και για να μην θέλουν να διορθώσουν το στραβό, το μυαλό μου πάει, -άθελά μου-
στην 2η περίπτωση





 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , και καλη εβδομάδα .

Στην 1η εβδομαδα .... "εφαρμογής" εχω να παρατηρήσω :

- τετοιο μπάχαλο ,πρωτη φορά ,και αυτη η ... ησυχία  απο τα θεσμικά οργανα τίποτα καλο δεν προμηνύει .

- Το μονο που κάναμε ήταν ,να αναβαθμίσουμε τον ενα και μοναδικό δικτυακό Φ/Μ ,καθώς ανακαλυψα πως δεν διαβίβαζε  στο ημερήσιο Ζ στοιχεία απο ενα PC , δεν μου συφωνούσαν δλδ τα Ζ , με την ημερήσια κατασταση πωλησεων ..και αυτο απο 01/01/21 .. πως το διορθώνουμε τώρα αυτ΄΄ο?

- Μονο στοιχεία λιανικής στο esend υπάρχουν , και κάποια εξοδα απο προμηθευτές στο Mydata , έστελναν απο 01/01/21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης: Ενα άλλο μεγάλο ΚΡΙΣΙΜΟ πρόβλημα με το MyDATA,  είναι ότι βγήκε ΑΤΕΣΤΑΡΙΣΤΟ. 
Πως θα μπορούσε όμως να τεσταριστεί?
Ειναι απλό.
Επρεπε να επιλέξουν  γύρω στις 200- 300 εθελόντριες εταιρείες (μεγάλες , με αρκετά πολύπλοκο
business ) , αρχικά με ένα ειδικό s/w διαμορφωμένο μόνο για test (πάλι απο εθελόντριες 
εταιρείες πληροφορικής)  , να κάνουν το εξής:
- Να ανεβάζουν τα Εσοδα 
- Να ανεβάζουν τα Εξοδα (χωρίς να τα διασταυρώνουν
-Nα ανεβάζουν Αποσβέσεις, Μισθοδοσίες , τακτοποιητικές.

Και να εξετάσουν τη δουλεια του λογιστή ως προς το  :
- Πόσο εύχρηστο είναι να κάνει την εισαγωγή ΟΛΩΝ των στοιχείων ο λογιστής στο MyDATA?
- Αντιστοιχίζεται πλήρως η εισαγωγή στοιχείων στο ERP με την εισαγωγή στοιχείων στο MyDATA? 
  δηλ, μήπως θα  χρειαστεί  ο λογιστής να "σπάσει" την πορεία των εργασιών του για να κάνει την  
  εισαγωγή στοιχείων στο MyDATA?

- Συμπληρώνονται σωστά οι δηλώσεις ΦΠΑ ?
- Στο τέλος του έτους, συμπληρόνωνται σωστά τα Ε3?
- Μπορεί εύκολα ο λογιστής να κάνει διορθώσεις στο τέλος της χρήσης?
- Μπορεί εύκολα ο λογιστής να κάνει τις συμφωνίες τοπικού / MyDATA?
- Πως θα μπορούσε να βελτιωθεί το MyDATA , για να βοηθήσει τον Λογιστή στις δουλειές του?

Και αφού τεσταριστεί σε ένα βαθμό 98%+ τότε να βγεί στην αγορά σε κανονική έκδοση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Από λάθος έβγαλα κωδικούς myDATA REST API, σε πελάτες που δεν θα χρησιμοποιήσει σύστημα ERP. 

Μόνο η διαγραφή των κωδικών αρκεί ή π΄ρέπει να κάνω και κάτι περαιτέρω.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την ΑΑΔΕ, αλλά ο χρόνος αναμονής ήταν............. 64 λεπτά.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ta προβλήματα έχουν αρχίσει και γίνονται ήδη ορατά... 
Μιλα΄με για ένα έργο που θα προσθέσει ένα όγκο εργασίας κάπου 5 φορές πάνω απο την ΜΥΦ.
Ακόμα και να εξομαλυνθούν τα προβλημάτα του MyDATA, η Εθνική μας Οικονομία αναμένεται
να επιβαρυνθεί με επιπλέον 320.000.000 άχρηστες εργατοώρες (με μέτριους υπολογισμούς) 
σε ετήσια βάση, τι στιγμή που υπάρχουν λύσεις , όχι μόνο να μην επιβαρύνουν την εθνική
οικονομία αλλα και να την  ελαφρόσουν. 
Ας... μην ορέγονται κάποιοι μεγάλοι, που θα κλείσουν οι μικροί και θα πάρουν την πελατία τους..
γιατί ξυνή θα τους βγεί... 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Pacioli είπε

Ta προβλήματα έχουν αρχίσει και γίνονται ήδη ορατά... 
Μιλα΄με για ένα έργο που θα προσθέσει ένα όγκο εργασίας κάπου 5 φορές πάνω απο την ΜΥΦ.
Ακόμα και να εξομαλυνθούν τα προβλημάτα του MyDATA, η Εθνική μας Οικονομία αναμένεται
να επιβαρυνθεί με επιπλέον 320.000.000 άχρηστες εργατοώρες (με μέτριους υπολογισμούς) 
σε ετήσια βάση, τι στιγμή που υπάρχουν λύσεις , όχι μόνο να μην επιβαρύνουν την εθνική
οικονομία αλλα και να την  ελαφρόσουν. 
Ας... μην ορέγονται κάποιοι μεγάλοι, που θα κλείσουν οι μικροί και θα πάρουν την πελατία τους..
γιατί ξυνή θα τους βγεί... 

  

Είδες ?!?! Έτσι μειώνεται η ανεργία :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 235711 είπε

Είδες ?!?! Έτσι μειώνεται η ανεργία :) 

Ναι πράγματι..

Σε βραχυχρόνια βάση.. η ανεργία στον κλάδο των λογιστών θα μειωθεί κι’άλλο
Τα μικρά γραφεία επειδή δεν θα μπορέσουν να προσλάβουν επιπλέον 
προσωπικό θα κλείσουν και οι ιδιοκτήτες τους θα πάνε να δουλέψουν  στα μεγάλα .

Ωστόσο… η τεράστια ζήτηση σε λογιστές θα τείνει να αυξήσει τις αποδοχές ..αλλα
οι συνθήκες της αγοράς θα συμπιέσουν τις τιμές προς τα κάτω.
Το που θα σταθεροποιηθούν οι τιμές θα το δούμε. 

Ετσι , η αγορά θα μπεί σε “φαυλο κύκλο”

Σε κάθε περίπτωση..σε μακροοικονομικό επίπεδο..  320.000.000 αντιπαραγωγικές
εργατοώρες θα μπούνε στην Οικονομία και θα αυξήσουν και άλλο το όποιο 
κόστος παραγωγής και διακίνησης αγαθών, άρα και αυξηθούν και οι τιμές των 
αγαθών στην αγορά .  Εν ολίγοις… θα καταστρέψει και άλλο την τοπική
ισχνή παραγωγή,  αλλά και τον τουρισμό φυσικά. 

Αυτό θα οδηγήσει σε εκ’νέου πτωχέυσεις και απολύσεις.. αλλά 
και μοιραία θα αυξήσει την παραοικονομία.. 
Το που θα σταθεροποιηθεί η αγορά θα το δούμε.
Πάντως για καλό δεν το βλέπω…
....και οι μεγάλοι δεν βλέπω να κερδίζουν και πολλά πράγματα... ψιλολόγια.. και πολύς
ντόρος για το τίποτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...