Jump to content
  • 0

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ 4808

picos
 Share

Question

Συναδελφοι ειμαι σε αντιδικια με συνεργατη σχετικα με το αν εργαζομενος σε φροντιστηριο μπορει να απασχοληθει με το εξης ωραραιο 

καθε μερα 10-12 και 18-20 

Ο καλος συναδελφος λεει οχι βασει του αρθρου 56 οπου αναφερεται οτι το διαλλειμα δεν μπορει να ειναι μεγαλυτρεο της μιας ωρας (πλην κατι με κινδυνο) και επισπροθστεως μου παραθετει 

εγω σε αντικρουση αυτον που λεει του αναφερω οτι και στην εγκυκλιο κανει μνεια (δειτε επισυναπτομενο)

Η παρ. 7 του άρθρου 38 του ν. 1892/1990, όπως ισχύει προβλέπει ότι αν η μερική απασχόληση έχει καθοριστεί με ημερήσιο ωράριο μικρότερης διάρκειας από το κανονικό, η παροχή της συμφωνημένης εργασίας των μερικώς απασχολούμενων πρέπει να είναι συνεχόμενη και να παρέχεται μία φορά την ημέρα, με τις εξαιρέσεις που προβλέπει η διάταξη (οδηγοί αυτοκινήτων μεταφοράς μαθητών, νηπίων και βρεφών και συνοδοί αυτών που εργάζονται στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, στους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς και στα νηπιαγωγεία, καθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης).

και η κωδικοποιηση του 1892 με τον 4808 δεν εχει αλλαξει την συγκεκριμενη παραγραφο

για πειτε μου την γνωμη σας 

241687460_1021531188662928_6772772342067909678_n.png

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Η άποψη μου (προσοχη απο εργατικά δεν ξέρω ουτε ποιος είναι ο βασικός μισθός)ειναι οτι εχεις δίκιο.

Στην απόφαση αναφέρει για διάλλειμα   οκ .αλλα καλύπτει και την περίπτωση σου ....ριξε μια ματια και σε αυτο αν δεν το χει δει ηδη.

Εφόσον δεν υπάρχει συνδικαλιστική οργάνωση στην επιχείρηση ή δεν έχει επιτευχθεί συμφωνία με συλλογική σύμβαση, η διευθέτηση του χρόνου εργασίας που προβλέπεται στο νόμο 1892/1990, μπορεί να εφαρμοστεί κατόπιν αιτήματος του εργαζόμενου, με ατομική συμφωνία. Στην περίπτωση αυτή, ο εργοδότης εξετάζει υποχρεωτικά τα αιτήματα εργαζομένων για σύναψη ατομικής συμφωνίας και προς διευκόλυνση των μερών, μπορεί να γνωστοποιεί στους εργαζόμενους αφενός τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση και αφετέρου τα πεδία των κατά περίπτωση επιχειρησιακών του αναγκών για την εφαρμογή συστήματος διευθέτησης του χρόνου εργασίας.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/55859/yperwries-dieyoethsh-xronoy-ergasias-dialeimmata-argies-prostasia-apo-apolyseis-yp-ergasias-ekdoohke-h-efarmostikh-egkyklios-gia-to-neo-plaisio

• 0

Το θεμα ειναι οτι αν παρω  επιθεωρησεις και θεωρητικα απαντησουν θα μου δωσουν διαφορετικες απαντησεις .... που να απευθυνθω ?

• 0

Αν θες ασφάλεια μονο με γραπτο ερωτημα στο υπουργειο.και αν ρωτήσεις αυτο δεν ρωτας και το αλλο ερώτημα που εχει προκύψει .

Πλεον που παίρνεις κώδικους ικα απο το γεμη .πρεπει παλι να κανεις πρόσληψη εντός 3 ημερών η οκ μπορείς να παρεις κώδικους ικα με την έναρξη και να κανεις πρόσληψη μετα απο 3 χρονια πχ.