Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε1 μισθωτου στο εξωτερικό


salonikios55

Ερώτηση

πελάτης του γραφείου μου ο οποίος εργάζεται στο εξωτερικό ως μισθωτός δεν εχει δηλωθει ως κάτοικος εξωτερικού επομένως πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση εδώ και να συμπεριληφθούν τα εισοδήματα του εξωτερικού. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία και σε ποιους κωδικούς πάνε οι μισθοί του από την άλλη χώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 10/9/2021 στις 10:33 ΠΜ, salonikios55 είπε

πελάτης του γραφείου μου ο οποίος εργάζεται στο εξωτερικό ως μισθωτός δεν εχει δηλωθει ως κάτοικος εξωτερικού επομένως πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση εδώ και να συμπεριληφθούν τα εισοδήματα του εξωτερικού. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία και σε ποιους κωδικούς πάνε οι μισθοί του από την άλλη χώρα?

Συνάδελφε καλημέρα,

Οι κωδικοί διαφέρουν ανάλογα αν η Ελλάδα έχει δικαίωμα φορολόγησης ή όχι; Αυτό θα το δεις στη ΣΑΔΦ.

Αποστέλλω και link με σχετικό άρθρο, το οποίο θα σε βοηθήσει.

https://www.taxheaven.gr/news/41241/eisodhmata-poy-apoktoyn-sthn-allodaph-oi-forologikoi-katoikoi-ellados-forologia-kai-swsth-symplhrwsh-ths-dhlwshs

Το πρόβλημα είναι ότι ως δικαιολογητικό πρέπει να έχεις βεβαίωση με apostille, από την εκεί φορολογική αρχή, για τους φόρους που παρακρατήθηκαν στην αλλοδαπή. Δεν νομίζω ότι θα σας το χορηγήσουν σύντομα.

Από Ελβετία, ακόμα παλεύουμε να μας το δώσουν (από Απρίλιο).

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...