Προς το περιεχόμενο

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ Ε3 ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι μισθωτός λογιστής σε ατομική εταιρία (με τζίρο >500.000 ευρώ) και δεν μπορώ να υποβάλω το Ε3 της, ενώ είμαι τακτοποημένος οικονομικά στο ΟΕΕ κι έχω κατεβάσει και το εκπαιδευτικό υλικό 2021.

Ούτε με τους κωδικούς της εταιρίας ούτε με εξουσιοδότηση σε μένα.

Η Υ/Δ που έχω υποβάλει δεν αφορούσε την συγκεκριμένη εταιρία γιατί σ' αυτήν προσελήφθη χθες.

Από το site του ΟΕΕ είδα ότι δεν μπορώ να υποβάλω εκ νέου Υ/Δ ή να τροποποιήσω την ήδη υποβληθείσα προσθέτοντας την συγκεκριμένη ατομική εταιρία.

Μιλώντας τηλεφωνικά με το ΟΕΕ μου είπαν ότι δεν γίνεται μόνο εξωτερικό λογιστικό γραφείο μπορεί να υποβάλει Ε3 ατομικής.

Ισχύει? δεν μπορεί να υποβάλει εσωτερικός, μισθωτός, λογιστής ατομικης εταιρίας το Ε3 της?

 

image.png
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι μισθωτός λογιστής σε ατομική εταιρία (με τζίρο >500.000 ευρώ) και δεν μπορώ να υποβάλω το Ε3 της, ενώ είμαι τακτοποημένος οικονομικά στο ΟΕΕ κι έχω κατεβάσει και το εκπαιδευτικό υλικό 2021.

Ούτε με τους κωδικούς της εταιρίας ούτε με εξουσιοδότηση σε μένα.

Η Υ/Δ που έχω υποβάλει δεν αφορούσε την συγκεκριμένη εταιρία γιατί σ' αυτήν προσελήφθη χθες.

Από το site του ΟΕΕ είδα ότι δεν μπορώ να υποβάλω εκ νέου Υ/Δ ή να τροποποιήσω την ήδη υποβληθείσα προσθέτοντας την συγκεκριμένη ατομική εταιρία.

Μιλώντας τηλεφωνικά με το ΟΕΕ μου είπαν ότι δεν γίνεται μόνο εξωτερικό λογιστικό γραφείο μπορεί να υποβάλει Ε3 ατομικής.

Ισχύει? δεν μπορεί να υποβάλει εσωτερικός, μισθωτός, λογιστής ατομικης εταιρίας το Ε3 της?

 

image.png
 

 

 

ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ .ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΠΑΝ . ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΕΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ . 

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 125883623 είπε

ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ .ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΠΑΝ . ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΕΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ . 

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ .

Μου ζήτησαν τα στοιχεία της νέας εταιρίας με μέιλ+την πρόσληψή μου, τα έστειλα και τηλεφωνικά μετά μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι νομικό πρόσωπο....

Δηλαδή Υ/Δ μισθωτός λογιστής για ατομική εταιρία δεν μπορεί να κάνει.....

Τους το ζήτησα γραπτά γιατί δεν θα τα πάμε καθόλου καλά...

Και θα χαθεί και η έκπτωση του 3% εξαιτίας τους...

1000 ευχαριστώ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Μου ζήτησαν τα στοιχεία της νέας εταιρίας με μέιλ+την πρόσληψή μου, τα έστειλα και τηλεφωνικά μετά μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι νομικό πρόσωπο....

Δηλαδή Υ/Δ μισθωτός λογιστής για ατομική εταιρία δεν μπορεί να κάνει.....

Τους το ζήτησα γραπτά γιατί δεν θα τα πάμε καθόλου καλά...

Και θα χαθεί και η έκπτωση του 3% εξαιτίας τους...

1000 ευχαριστώ συνάδελφε

προσωπικη αποψη δεν έχει να κάνει με το αν ειναι ατομική  η αν ειναι εταιρία .αυτό που λένε δεν μου ακουγεται ορθό .άλλα απο το οικονομικό επιμελητήριο μην ψάχνεις και πολλά .εσένα πχ μάλλον σε κολλάνε γιατί είσαι εκεί φέτος ..έμενα πέρσι μου χαν κάνει άλλο χουνέρι .

έναρξη λογιστής πληρωμένα  ολα  2019-20220..υ/δ κομπλέ εκπαιδευτικό υλικό κομπλέ ..άλλα υπήρχε παύση 31/12/2019 και δεν επέτρεπε να φύγει η δήλωση επειδη μαλλον  εβλεπε  την παυση 31/12/2019 ..δλδ την φορολογικη δηλωση της χρησης 2019 ποιος θα την στειλει? τωρα εσενα μαλλον σου εκαναν το αναποδο ..θα λενε εσυ τωρα πηγες να την στειλει ο παλιος αλλα αν το παλιος εχει κανει πχ παυση 31/12/2020 τοτε ποιος την στελνει? 

ελα το χουν κανει επιστημη και μονο για τις εισφορες ειναι...τπτ αλλο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να ισχύουν αυτά που λέει το οικον.επιμελ.???

Αν αλλάξω εταιρεία σήμερα δεν μπορώ να υποβάλλω δήλωση για τη χρήση 20 στη Νέα μου εταιρεία?,ΤΙ κακό έκανα?? Έπρεπε να μείνω άνεργος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2021 στις 7:48 ΜΜ, SOTPAR είπε

Είναι δυνατόν να ισχύουν αυτά που λέει το οικον.επιμελ.???

Αν αλλάξω εταιρεία σήμερα δεν μπορώ να υποβάλλω δήλωση για τη χρήση 20 στη Νέα μου εταιρεία?,ΤΙ κακό έκανα?? Έπρεπε να μείνω άνεργος 

Εταιρία ναι (νομικό πρόσωπο), όχι ατομική επιχείρηση.....Πέρυσι λέει δεν έκανε φραγή η ααδε...

Κάτωθι η απάντηση που έλαβα επίσημα....

 

Σε απάντηση σχετικού σας ερωτήματος σας αναφέρω ότι οι μισθωτοί σε ατομικές επιχειρήσεις δεν μπορούν να υποβάλουν την Υπεύθυνη Δήλωση του μισθωτού, αφού αυτή αναφέρεται σε εταιρείες και όχι σε φυσικά πρόσωπα, επομένως δεν μπορούν υποβάλουν με τον ΑΦΜ τους στο TAXIS για την ατομική, στην οποία εργάζονται

 Σχετικά σας αποστέλλω και τις σχετικές απαντήσεις της ΑΑΔΕ

 https://www.aade.gr/sites/default/files/2018-03/FAQs_pistop_fysika_15.03.2018.pdf  Η πιστοποίηση από φυσικά πρόσωπα αναφέρεται σε λογιστές ( ελεύθερους επαγγελματίες ) ή σε Λογιστικά Γραφεία, όχι σε μισθωτούς

  1. https://www.aade.gr/sites/default/files/2018-03/FAQs_pistop_nomika15.03.2018.pdf  Σε αντίθεση, η πιστοποίηση από νομικά πρόσωπα αναφέρεται ξεκάθαρα σε λογιστές ( ελεύθερους επαγγελματίες ) , σε Λογιστικά Γραφεία ΚΑΙ σε μισθωτούς των νομικών προσώπων

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...