Jump to content
  • 0

ΠΙΝΑΚΑΣ 8 ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΔΙΑΖΥΓΙΟ


JVA
 Share

Question

Καλησπέρα λόγω τις αλλαγής φέτος στην έκπτωση του προστατευόμενου μέλους και σε χωρισμένους έχω μια περίπτωση με αποκλειστική κηδεμονία παιδιού από τη μητέρα δικαιούται να βάλει στον πίνακα 8 και ο πατέρας το παιδί για την έκπτωση ή μόνο στην κοινή επιμέλεια?

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Τι ειναι η αποκλειστική κηδεμονία;

Δλδ του εκανε ασφαλιστικά μετρα να μην πλησιάζει το παιδι; διατροφή δίνει ο πατερας; 

Δεν ξέρω αλλα προσωπική άποψη ναι βαλτω και στους δυο .στις ουσία παει αν υπαρχει παιδι και οχι ποιος έχει την επιμέλεια  .

Παρε δευτερη γνώμη αλλα αυτο θα ναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 19/8/2021 στις 7:38 ΜΜ, JVA είπε

Καλησπέρα λόγω τις αλλαγής φέτος στην έκπτωση του προστατευόμενου μέλους και σε χωρισμένους έχω μια περίπτωση με αποκλειστική κηδεμονία παιδιού από τη μητέρα δικαιούται να βάλει στον πίνακα 8 και ο πατέρας το παιδί για την έκπτωση ή μόνο στην κοινή επιμέλεια?

Α. 1118/2021

Πίνακας 8: 

48. Σε περίπτωση διακοπής της έγγαμης συμβίωσης ή λύσης του γάμου ή του συμφώνου συμβίωσης, τα τέκνα θεωρείται ότι βαρύνουν και τους δύο γονείς, οι οποίοι δικαιούνται την μείωση του φόρου του άρθρου 16 του ΚΦΕ, υπό την προϋπόθεση ότι είναι μισθωτοί ή συνταξιούχοι ή κατ’ επάγγελμα αγρότες και το αγροτικό εισόδημά τους είναι μεγαλύτερο από το 50% του συνολικού εισοδήματός τους (Ε.2103/2021 εγκύκλιος).

Αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας ο πατέρας, δεν τα καταχωρείς στη δήλωση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 21/8/2021 στις 2:08 ΜΜ, parmenion είπε

Α. 1118/2021

Πίνακας 8: 

48. Σε περίπτωση διακοπής της έγγαμης συμβίωσης ή λύσης του γάμου ή του συμφώνου συμβίωσης, τα τέκνα θεωρείται ότι βαρύνουν και τους δύο γονείς, οι οποίοι δικαιούνται την μείωση του φόρου του άρθρου 16 του ΚΦΕ, υπό την προϋπόθεση ότι είναι μισθωτοί ή συνταξιούχοι ή κατ’ επάγγελμα αγρότες και το αγροτικό εισόδημά τους είναι μεγαλύτερο από το 50% του συνολικού εισοδήματός τους (Ε.2103/2021 εγκύκλιος).

Αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας ο πατέρας, δεν τα καταχωρείς στη δήλωση του.

 

Ωραίος .αυτη την λεπτομέρεια δεν την ήξερα .

Να κανω μια έρώτηση .αν μετέχει σε εταιρία 50%  ; 

Τα βάζουμε ; 

Πχ αν εχει ζημιά και φορολογείται  σαν μισθωτος περίπτωση α .θεωρώ πως ναι .

Β περίπτωση αν μετέχει σε εταιρία 50% και εχει κέρδη .δεν τα δηλώνουμε σωστα; η παλι τα δηλώνουμε ;

Γ ελευθερος επαγγελματιας με ζημια που φορολογηται σαν μισθωτος τα βαζουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα συνάδελφε,

Είναι απόλυτα ξεκάθαρο σε ποιες περιπτώσεις (μισθωτός, συνταξιούχος και κατ' επάγγελμα αγρότης) αναγράφονται τα τέκνα. 

Για τις υπόλοιπες .........."στο κουβά" που λέει και μία φίλη.

Μπορείς να ρωτήσεις και το Υπουργείο ή και κάποιον άλλο συνάδελφό, για επιβεβαίωση.

Καλή Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 ώρες πριν, parmenion είπε

Καλημέρα συνάδελφε,

Είναι απόλυτα ξεκάθαρο σε ποιες περιπτώσεις (μισθωτός, συνταξιούχος και κατ' επάγγελμα αγρότης) αναγράφονται τα τέκνα. 

Για τις υπόλοιπες .........."στο κουβά" που λέει και μία φίλη.

Μπορείς να ρωτήσεις και το Υπουργείο ή και κάποιον άλλο συνάδελφό, για επιβεβαίωση.

Καλή Κυριακή

Οκ ευχαριστώ.οχι δεν χρειάζεται .σου χω εμπιστοσύνη .

Υ.σ με βάλες σε καλούς μπελάδες για κανα δυο τροποποιητικες ,thnxs . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...