Προς το περιεχόμενο

ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα μια ερωτηση για κωδικο 049 γιατι εχω μπερδευτει

σε φορολογουμενο ανω των 70 ετων ,οπως και σε δικαιουχο κεα ,τις ενχαρτες αποδειξεις δεν τις αναφερουμε πουθενα στο

ε1

επομενως η δηλωση φευγει χωρις αποδειξεις ?

ευχαριστω

 

Ναι .οπως επισης και σε πλητομενο 

Απο χομπιτ 

Απλα προσοχη να ναι κλικαρισμενος ο κωδικος στο τελος της δηλωσης και στην περιπτωση σου να το χεις δηλωση στον πινακα 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ.

Σωστα εχεις καταλαβει .

Το ιδιο ισχυει και στους ανω των 50 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας, σε φορολογική δήλωση, σε γάμο που έγινε το 2021, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει κοινή δήλωση;

Όταν πήγα να υποβάλλω μου ζήτησε τα στοιχεία της συζύγου, οπότε υπέβαλα κοινή δήλωση, παρόλο που το 2020 δεν ήταν παντρεμένοι. Κάνω κάτι λάθος προφανώς αλλά δεν έχω καταλάβει, τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spirosvii είπε

καλημέρα σας, σε φορολογική δήλωση, σε γάμο που έγινε το 2021, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει κοινή δήλωση;

Όταν πήγα να υποβάλλω μου ζήτησε τα στοιχεία της συζύγου, οπότε υπέβαλα κοινή δήλωση, παρόλο που το 2020 δεν ήταν παντρεμένοι. Κάνω κάτι λάθος προφανώς αλλά δεν έχω καταλάβει, τι;

Οχι σωστα το εκανες.

Παίζουν δυο σενάρια. 

Οι παντρεμένοι κανουν κοινή .

Αν δεν ειχε δηλώθει  ο γαμος  θα εκαναν ξεχωριστή. 

Τωρα που εχει δηλωθεί και δεν είχαν κανει πριν δηλωση .

Αναγκαστικά πας κοινή που ειναι και το ορθο . .

Αν λεω αν ήθελες να κανουν ξεχωριστή .

Θα έπρεπε να εχουν παντρευτεί μετα το κλείσιμο της πλατφόρμας και να μπαιναν τωρα να το ζητησουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 125883623 είπε

Οχι σωστα το εκανες.

Παίζουν δυο σενάρια. 

Οι παντρεμένοι κανουν κοινή .

Αν δεν ειχε δηλώθει  ο γαμος  θα εκαναν ξεχωριστή. 

Τωρα που εχει δηλωθεί και δεν είχαν κανει πριν δηλωση .

Αναγκαστικά πας κοινή που ειναι και το ορθο . .

Αν λεω αν ήθελες να κανουν ξεχωριστή .

Θα έπρεπε να εχουν παντρευτεί μετα το κλείσιμο της πλατφόρμας και να μπαιναν τωρα να το ζητησουν.

 

Ναι το τσέκαρα και είναι όντως έτσι. Απλά κάπου χάθηκα στο διάστημα μεταξύ γάμου (Μάρτιος 2021) και κλείσιμο πλατφόρμας! Όλα καλά, ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Ναι το τσέκαρα και είναι όντως έτσι. Απλά κάπου χάθηκα στο διάστημα μεταξύ γάμου (Μάρτιος 2021) και κλείσιμο πλατφόρμας! Όλα καλά, ευχαριστώ για την απάντηση!

όλοι οι κανόνες έχουν μια εξαίρεση.

είπαμε .αν έχει γίνει γάμος και έχει δηλωθεί τότε κάνουν κοινή δήλωση . η εξαίρεση του κανόνα ειναι το τρικ που σου ανέφερα . 

οτι συζηταμε εχουν να κανουν με τα ορια .

πότε ανοίγουν οι δηλώσεις πότε έγινε ο γάμος  πότε δηλώθηκε πότε έκλεισε η εφαρμογή για  τις ξεχωριστές δηλώσεις και πότε κάνουν την φορολογικη τους δήλωση .

πχ .

παντρεύτηκαν τον μαρτιο του 2021 και δηλώθηκε ο γάμος μαρτιο του 2021 και η εφαρμογή για τις ξεχωριστές δηλώσεις έκλεισε φεβρουαριο του 2021 .

ε σε αυτή την περιπτωση αν δεν έχουν κάνει ακόμα την φορολογικη τους δήλωση και ήθελαν να κάνουν ξεχωριστά  .πριν κάνουν επιβεβαίωση στοιχειων στο ε1 θα πηγαινε πρώτα ο ένας θα έκανε αίτημα για ξεχωριστη δήλωση μετά θα πηγαινε στο ε1 θα το επιβεβαίωνε και σε αυτή την περιπτωση δεν θα εκαναν κοινή δήλωση .    

απλα αυτα ειναι λεπτομεριες .

και τα 3 ορθά ειναι κοινή ξεχωριστή να ναι παντρεμένοι και να μην έχει δηλωθεί και να κάνουν ξεχωριστή χωρίς όλο αυτό και πάει λέγοντας ..αναλογα τα όρια και το τι θελουν -τους βολευει  . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 10:08 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος αν λύθηκε μέσα από το σύστημα το πρόβλημα στον 735, που δεν δέχεται την πραγματική αξία του ακινήτου ή ισχύει ακόμα το ότι πρέπει να στείλουμε με μέιλ το συμβόλαιο.

Ευχαριστώ πολύ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΒΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ΤΟΥ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΗ ΜΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έστειλα το συμβόλαιο με μέιλ στη ΔΟΥ για να προχωρήσει μία δήλωση με αγορά ακινήτου και μου απάντησαν ότι θέλουν πίνακα ανάλωσης με σχετικά δικαιολογητικά των προηγούμενων συνεχόμενων χρόνων για να δικαιολογηθεί το ποσό στον 787.

Τι εννοούν τα σχετικά δικαιολογητικά?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έστειλα το συμβόλαιο με μέιλ στη ΔΟΥ για να προχωρήσει μία δήλωση με αγορά ακινήτου και μου απάντησαν ότι θέλουν πίνακα ανάλωσης με σχετικά δικαιολογητικά των προηγούμενων συνεχόμενων χρόνων για να δικαιολογηθεί το ποσό στον 787.

Τι εννοούν τα σχετικά δικαιολογητικά?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Ζητανε πινακα αναλωσης με φωτοτυπιες των δηλωσεων των ετων που αναφερονται στο εντυπο της αναλωσης καθως και οποιο αλλο δικαιολογητικο που δεν βλεπουν στο συστημα τους. Κοινως τα εχουν ολα αλλα δεν θελουν να ψαχνουν για την εκκαθαριση. Καλο κουραγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SOFIAMY είπε

Ζητανε πινακα αναλωσης με φωτοτυπιες των δηλωσεων και εκκαθαριστικα των ετων που αναφερονται στο εντυπο της αναλωσης καθως και οποιο αλλο δικαιολογητικο που δεν βλεπουν στο συστημα τους. Κοινως τα εχουν ολα αλλα δεν θελουν να ψαχνουν για την εκκαθαριση. Καλο κουραγιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SOFIAMY είπε

Ζητανε πινακα αναλωσης με φωτοτυπιες των δηλωσεων των ετων που αναφερονται στο εντυπο της αναλωσης καθως και οποιο αλλο δικαιολογητικο που δεν βλεπουν στο συστημα τους. Κοινως τα εχουν ολα αλλα δεν θελουν να ψαχνουν για την εκκαθαριση. Καλο κουραγιο

Συγγνώμη, θα τους στείλω τις δηλώσεις, που τις βλέπουν εκείνοι όποτε θέλουν?

Πάνε καλά?

Και τι άλλο δικαιολογητικό να τους στείλω?

Αν είχε κάποια πώληση που καλύπτει τα τεκμήρια θέλουν το συμβόλαιο δηλαδή?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα γινει με το συστημα τους, παμε να στειλουμε δηλωσεις και βγαζει κωλυμμα,και δεν δινουν ως 30/09??ποιος ο λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...