Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαγή του ΚΑΔ που έχει μεγαλύτερη δραστηρίοτητα προηγούεμνου έτους


dimitris_78

Ερώτηση

Καλησπέρα ,

έχει τύχει σε κάποιον να υποβάλλει τώρα περσινή δήλωση ε3, επειδή μάλλον επηρρεάζει τον κωδικό 037 στην φετινή. αν δεναλλαξω οικονομικά στοιχεία, έχει πρόστιμο;

αν το κάνω θα αλλάξει ο 037 στην φετινή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αποψη μου ναι επειδη επειρεαζει τον φορο . 

ο κατ επαγγελμα αγροτης εχεις αλλη αντιμετοπιση ..αν ρωτας για ε1 αν ρωτας για πινακα ε3 καδ εκει αν θυμαμαι καλα ειναι πληροφοριακου χαρατκηρα δεν εχεια και αν ρωτας για μεταβολη στο μητρωο εκει εχεις το αυτοτελες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα αγαπητέ 125883623, το πρόβλημα μου είναι οτι ο 037 δεν είναι τσεκαρισμένο  στο ε1. και αναρωτιέμαι αν φταίει ο κωδικός ΚΑΔ ο περσινός. Ενώ κανονικά θα έπρεπε. και εισόδημα έχει και ενισχύσεις έχει και λοιπά. βασικά το θέμα είναι το "γιατί". αν στείλω Ε3 ξανά το περσινό θα έχω πρόστιμο; ο κωδικός ΚΑΔ που μπήκε είναι λιανικό εμπόριο στον πάγκο λαικών γιατί έχει πωλήσεις σε λαικές. και όχι ο 11.χχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dimitris_78 είπε

Καλημέρα αγαπητέ 125883623, το πρόβλημα μου είναι οτι ο 037 δεν είναι τσεκαρισμένο  στο ε1. και αναρωτιέμαι αν φταίει ο κωδικός ΚΑΔ ο περσινός. Ενώ κανονικά θα έπρεπε. και εισόδημα έχει και ενισχύσεις έχει και λοιπά. βασικά το θέμα είναι το "γιατί". αν στείλω Ε3 ξανά το περσινό θα έχω πρόστιμο; ο κωδικός ΚΑΔ που μπήκε είναι λιανικό εμπόριο στον πάγκο λαικών γιατί έχει πωλήσεις σε λαικές. και όχι ο 11.χχ

Ο κωδ. 037 εξαρτάται από τα αρχεία που στέλνει το κεππυελ

Πιστεύω το καλύτερο είναι να ρωτήσεις αυτόν που φτιάχνει τις ενισχύσεις , γιατί δεν είναι τικαρισμένος ο 037

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ παιδιά, και στην ααδε ρώτησα λέει εκεί πρέπει κάπως να αποτανθώ, γιατί αυτοί απλά ετοιμάζουν το αρχείο και η ααδε το παραλαμβάνει τελος παντων.

παλι ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για καθυστέρηση αποστολής  αρχειου το γλυτώνεις .

Αλλα δεν το έστειλαν ποτε; 

Τελος πάντων οριακά παίζει να το γλυτώσει το πρόστιμο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Για καθυστέρηση αποστολής  αρχειου το γλυτώνεις .

Αλλα δεν το έστειλαν ποτε; 

Τελος πάντων οριακά παίζει να το γλυτώσει το πρόστιμο  .

Καλησπέρα ,

βασικά δεν κατάλαβα την απάντηση λίγο. η ερώτηση είναι αν ξαναστείλω περσινό ε3 με αλλαγή του ΚΑΔ, θα είχαμε πρόστιμο; ( ανεξάρτητα τι έχουν στείλει αυτοί ).

έχω βρεί στην ααδε την πληροφορία επίσης ( αυτό μου άρεσε: "Δηλώσεις Φορολογίας Εισοδήματος (2) | ΑΑΔΕ (aade.gr)" ) , που λέει "Τα ποσά που έχετε καταχωρίσει στο έντυπο Ε3 μεταφέρονται αυτόματα στο έντυπο Ε1 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος στον πίνακα 4Γ1: «Εισόδημα από αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα»."

οπότε το έχει. μπήκα στα ε3/ε1 των προηγούμενων, και βλέπω ότι και μέχρι πέρσι δηλώνετε αγροτικό εισόδημα.

μπαίνωντας στον οπεκεπε βλέπω οτι λέει "λόγω εισοδήματος" ( κάτι που δεν παίζει γιατί το ε1 2018-2019-2020) έχει αγροτικό εισόδημα πάντα.

οπότε πιστεύω είναι λάθος στο αρχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάμε απο την αρχή .

Στο ε3 ο πίνακας β στο ε3 το αναφέρει ειναι πληροφοριακού χαρακτήρα .

Μεταβολές σε αυτον τον πίνακα δεν επιφέρουν φορολογικό πρόστιμο .

Ο πίνακας α δεν ειναι .εκει υπαρχει θεμα .γι αυτο λεω ειναι οριακό .

Άποψη μου μπαίνει πρόστιμο αλλα μετα μπορείς να το παλέψεις .

Οσο αφορα των κωδικό 037 του ε1 δεν αρκει να εχεις μονο γεωργικό εισόδημα πρεπει να πληρης και τις υπόλοιπες προϋπόθεσης .

Τωρα ο 037 ειναι Κωδικός που μπορει να αλλάξει την εκκαθάριση αλλα και αν δεν ισχύουν και οι  λοιπές προϋποθέσεις να μην την αλλάξει . 

Απ την άλλη αν φταει η διοίκηση για αποστολή αρχείου τοτε δεν επιφέρει πρόστιμο η μεταβολή  .

Γι αυτο ειπα εισαι οριακα.

Στην ουσια αποψη μου δυσκολα θα το γλυτωσεις τεινω στο οτι θα το χρεωθεις..με μαχη μπορει και να το γλυτωσεις .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...