Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΟΔΗΜΑ


tammys

Ερώτηση

Καλημέρα

Ατομική επιχείρηση με θαλάσσια σπορ έκανε διακοπή το 2020

Θέλει τώρα να πουλήσει τα τζετ σκι και βάρκες που έχει στη κατοχή του με ιδιωτικό συμφωνητικό σε επαγγελματία

Μια από τις βάρκες δεν αναφέρεται στο στοιχείο της αυτοπαράδοσης από λάθος και στο συμφωνητικό φαίνεται πως πωλούνται ως επαγγελματικά

Στο τμήμα του εισοδήματος είπαν πως θα πρέπει να γίνει έναρξη για να πωληθούν

Τι μπορεί να γίνει ?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν κατάλαβα καλα την ερώτηση .

Για αρχή πες οτι στην διακοπή στο στοιχείο αυτοπαραδοσης  ξεχασες ενα πάγιο .οκ δεν θα κανεις παλι έναρξη γι αυτο το πάγιο.απλα πας κόβεις αλλο ενα η φτιάχνεις το παλιο μαζι με τις αναλογες ενέργειες φπα εισόδημα.

Τωρα αν το προβλημα ειναι οτι ιδιώτης δεν μπορει να πουλήσει σε επαγγελματία ( σκάφος ) αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα νομίζω να ισχύει κατι τέτοιο .

Εν πάση περίπτωση η άποψη μου ειναι οτι δεν χρειάζεται επανέναρξη .

Παρε+ δευτερη γνώμη .

Στην απίθανη  περίπτωση ομως που χρειάζεται .χιλιες φορές να συννενοηθείς με τον αγοραστή και τον λογιστή του αν μπορει να τα πάρει με τιμολόγιο ημερομηνίας 2020 .δεν ειμαι σίγουρος γι αυτο αλλα τσέκαρε το μπας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 hours ago, 125883623 said:

Δεν κατάλαβα καλα την ερώτηση .

Για αρχή πες οτι στην διακοπή στο στοιχείο αυτοπαραδοσης  ξεχασες ενα πάγιο .οκ δεν θα κανεις παλι έναρξη γι αυτο το πάγιο.απλα πας κόβεις αλλο ενα η φτιάχνεις το παλιο μαζι με τις αναλογες ενέργειες φπα εισόδημα.

Τωρα αν το προβλημα ειναι οτι ιδιώτης δεν μπορει να πουλήσει σε επαγγελματία ( σκάφος ) αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα νομίζω να ισχύει κατι τέτοιο .

Εν πάση περίπτωση η άποψη μου ειναι οτι δεν χρειάζεται επανέναρξη .

Παρε+ δευτερη γνώμη .

Στην απίθανη  περίπτωση ομως που χρειάζεται .χιλιες φορές να συννενοηθείς με τον αγοραστή και τον λογιστή του αν μπορει να τα πάρει με τιμολόγιο ημερομηνίας 2020 .δεν ειμαι σίγουρος γι αυτο αλλα τσέκαρε το μπας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ

Καλά κατάλαβες

Δε αναφέρθηκε το πάγιο στην αυτοπαράδοση

θα πρέπει να αναφέρεται στο ιδιωτικο συμφωνητικό που γίνεται ότι πωλείται ως επαγγελματικό ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

όχι δεν θα μείνει εκτός απλώς αν πρέπει να αναφέρεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό ότι είναι επαγγελματικό

Ευχαριστώ πολύ

Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξερω απο σκαφη .αλλα εικαζω οτι για να ειναι επαγγελματικο θα πρεπει να το χει επαγγελματιας και εσενα ειναι ιδιωτης ο πωλητης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...