Jump to content
  • 0

ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΜΥΦ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΡΧΕΙΟΥ


dodos
 Share

Question

2. Στο τέλος του άρθρου 6 προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Εξαιρετικά για το ημερολογιακό έτος 2020, για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών θεωρείται εμπρόθεσμη τροποποιητική δήλωση που υποβλήθηκε μέχρι 18/6/2021

Εχω έξοδα που δεν δηλωθήκαν όχι αποκλίσεις σε έξοδα που δηλώθηκαν ,αν στείλω τώρα αρχείο με αυτά μέσα θα έχει πρόστιμο ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

19 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Προσωπική άποψη ναι.

Οπως παλια .αλλο η διόρθωση και αλλο η μη υποβολή και μετα υποβολή για διόρθωση.

Παρε δευτερη γνωμη ..αλλα δεν νομιζω να αλλαξε αυτο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
42 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Προσωπική άποψη ναι.

Οπως παλια .αλλο η διόρθωση και αλλο η μη υποβολή και μετα υποβολή για διόρθωση.

Παρε δευτερη γνωμη ..αλλα δεν νομιζω να αλλαξε αυτο.

 

 

Καλησπέρα.

Σε ήδη υποβληθέν αρχείο θεωρείται εκπρόθεσμο εάν προστεθεί ένας προμηθευτής?

Τι νόημα έχει τότε η 18/6/2021?

Μόνο για να διορθωθεί ένα ποσό?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
45 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Προσωπική άποψη ναι.

Οπως παλια .αλλο η διόρθωση και αλλο η μη υποβολή και μετα υποβολή για διόρθωση.

Παρε δευτερη γνωμη ..αλλα δεν νομιζω να αλλαξε αυτο.

 

 

Μόλις το έκανα.

Πρόσθεσα έναν νέο προμηθευτή και μου το βγάζει εμπρόθεσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
50 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Μόλις το έκανα.

Πρόσθεσα έναν νέο προμηθευτή και μου το βγάζει εμπρόθεσμο.

Το πρόσθεσες με καινούργιο αρχείο ή χειροκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε ήδη υποβληθέν αρχείο θεωρείται εκπρόθεσμο εάν προστεθεί ένας προμηθευτής?

Τι νόημα έχει τότε η 18/6/2021?

Μόνο για να διορθωθεί ένα ποσό?

αυτό που ήξερα ειναι ότι έχεις την διορία για την υποβολή και μετά για την διορθωση  προσθηκη προμηθευτή -πελάτη δεν θεωρουνταν διορθωση αλλα νεα υποβολη αρχειου ,αλλιως τι νοημα ειχε το 17/05/2021? παλια ετσι ηταν δλδ τι στελνεις ενα μηδενικο 17/05/2021 και εως 18/06/2021 στελνεις το κανονικο χωρις προστιμο ? 

ετσι ηταν ,

αν τωρα εσυ τον ειχες και απλα τα 3 τιμολογια τα εκανες 4 η ειχες το χ ποσο και το εκανες ψ αυτο δεν ειχε και δεν εχει προστιμο .

τι να πω μπορει να εχει αλλαξει και να μην το γνωριζω . 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

αυτό που ήξερα ειναι ότι έχεις την διορία για την υποβολή και μετά για την διορθωση  προσθηκη προμηθευτή -πελάτη δεν θεωρουνταν διορθωση αλλα νεα υποβολη αρχειου ,αλλιως τι νοημα ειχε το 17/05/2021? παλια ετσι ηταν δλδ τι στελνεις ενα μηδενικο 17/05/2021 και εως 18/06/2021 στελνεις το κανονικο χωρις προστιμο ? 

ετσι ηταν ,

αν τωρα εσυ τον ειχες και απλα τα 3 τιμολογια τα εκανες 4 η ειχες το χ ποσο και το εκανες ψ αυτο δεν ειχε και δεν εχει προστιμο .

τι να πω μπορει να εχει αλλαξει και να μην το γνωριζω . 

Καλησπέρα.

Δεν τον είχα καθόλου, πρόσθεσα νέο προμηθευτή χειροκίνητα και μου το βγάζει εμπρόθεσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 ώρες πριν, 750 είπε

Το πρόσθεσες με καινούργιο αρχείο ή χειροκίνητα?

δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο,,οπως επισης και οτι δεν το βγαζει εκπροθεσμο ..παιζει μετα να πεσει κανα προστιμο η να παρει παλι παραταση και να μην πεσει .

το ερωτημα ειναι .εχω στειλει μια μυφ με ενα αφμ και τωρα θελω να στειλω εως 18/06/2021 καινουργια με 10 αφμ πελατες 10 προμυθευτες και 10 γενικα .

έχει πρόστιμο η οχι ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 λεπτό πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δεν τον είχα καθόλου, πρόσθεσα νέο προμηθευτή χειροκίνητα και μου το βγάζει εμπρόθεσμο.

αν ισχυει μια χαρα ..αλλα τοτε τι νοημα ειχε το 17/05/2021 και καλα σαν καποιες αλλες υποχρεωσεις αρχικη εμποθεσμη τροποποιητικη δεν εχει πριστιμο; και απλα στις μυφ εβαλαν χρονικο οριο στις τροποποιητικες οπως πχ ισχυει με το ποθεν αισχες ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο,,οπως επισης και οτι δεν το βγαζει εκπροθεσμο ..παιζει μετα να πεσει κανα προστιμο η να παρει παλι παραταση και να μην πεσει .

το ερωτημα ειναι .εχω στειλει μια μυφ με ενα αφμ και τωρα θελω να στειλω εως 18/06/2021 καινουργια με 10 αφμ πελατες 10 προμυθευτες και 10 γενικα .

έχει πρόστιμο η οχι ; 

Στους πελάτες έχει πρόστιμο.

Στους προμηθευτές όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Στους πελάτες έχει πρόστιμο.

Στους προμηθευτές όχι.

δλδ λέμε ότι πλεον  προσθηκη προμηθευτή δεν εχει προστιμο .οκ παλια ηταν διορθωση προμηθευτη  αν το αλλαζαν καλα εκαναν , ηταν δικαιο και εγινε πραξη ,. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

δλδ λέμε ότι πλεον  προσθηκη προμηθευτή δεν εχει προστιμο .οκ παλια ηταν διορθωση προμηθευτη  αν το αλλαζαν καλα εκαναν , ηταν δικαιο και εγινε πραξη ,. 

Νομίζω και από παλιά , και προσθήκη  να έκανες στους προμηθευτές δεν είχε πρόστιμο. Όμως όταν έστελνες αρχείο και ας μη διόρθωνες πελάτες, στο έβγαζε εκπρόθεσμο. Λογικά γιατί  έβλεπε εγγραφές  πελατών

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 ώρες πριν, 750 είπε

Νομίζω και από παλιά , και προσθήκη  να έκανες στους προμηθευτές δεν είχε πρόστιμο. Όμως όταν έστελνες αρχείο και ας μη διόρθωνες πελάτες, στο έβγαζε εκπρόθεσμο. Λογικά γιατί  έβλεπε εγγραφές  πελατών

Έτσι ήταν και είναι, θα συμφωνήσω.  Όπως και διορθώσεις μπορούν να γίνουν μόνο στους προμηθευτές, όχι στις λοιπές δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 λεπτά πριν, LAMMERGEIER είπε

Έτσι ήταν και είναι, θα συμφωνήσω. Αρκεί να είχες στείλει όμως εμπρόθεσμα έστω μία εγγραφή στους προμηθευτές.  Όπως και διορθώσεις μπορούν να γίνουν μόνο στους προμηθευτές, όχι στις λοιπές δαπάνες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα μια ερώτηση,μπορεί να γίνει καταχώρηση  λογαριασμός ρεύματος στις δάπανες η έχει πρόστιμο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 ώρες πριν, mesalas7 είπε

Καλησπέρα μια ερώτηση,μπορεί να γίνει καταχώρηση  λογαριασμός ρεύματος στις δάπανες η έχει πρόστιμο ?

Μάλλον εννοείς τη ΔΕΗ (όχι NRG, κλπ) στις λοιπές. Αυτό έχει πρόστιμο .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν έχεις στείλει ήδη δαπάνες χειροκίνητα (εμπρόθεσμα) και αλλάξεις το ποσό έχει πρόστιμο??

Γενικά σε ενημερώνει το σύστημα ότι πρόκειται να στείλεις κάτι εκπρόθεσμο ή το βλέπεις όταν είναι πια αργά??

Δεν θυμάμαι καθόλου από άλλες χρονιές...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
20 ώρες πριν, fogarty είπε

Αν έχεις στείλει ήδη δαπάνες χειροκίνητα (εμπρόθεσμα) και αλλάξεις το ποσό έχει πρόστιμο??

Γενικά σε ενημερώνει το σύστημα ότι πρόκειται να στείλεις κάτι εκπρόθεσμο ή το βλέπεις όταν είναι πια αργά??

Δεν θυμάμαι καθόλου από άλλες χρονιές...

Σε υποβολή αρχείου θυμάμαι , έβγαζε την ένδειξη εκπρόθεσμο πριν το στείλω. 

Τι ασχολείσαι και εσύ με τις δαπάνες? :D     Λες και φαίνονται αποκλίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...