Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΕΝΩΝ ΕΙΔΩΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΠΟΤΩΝ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ (ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΠΥΡΑΣ) ΧΡΕΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΚΙΒΩΤΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ, ΡΩΤΑΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΦΙΑΛΩΝ ΚΑΙ ΚΙΒΩΤΙΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΗΣΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα β κατηγορίας δεν τα τηρείς καθόλου, δεδομένου ότι είναι χρεωπίστωση προμηθευτή. Ούτε στην απογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ να βάλεις στήλη"Κενά-Εγγυοδοσία" στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων.

Ο πελάτης σου πρέπει κι αυτός με τη σειρά του να τα χρεώνει στα τιμολόγια που εκδίδει.(όταν πουλάει χονδρικώς)

Φυσικά πρέπει να εκδίδει Πιστωτικό Τιμολόγιο στις επιστροφές που του κάνουν οι πελάτες του.(πάλι χονδρικώς)

Στη λιανική τώρα, η αξία των κενών ενσωματώνεται στην τιμή του εμπορεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ:

Π.Χ.

ΠΟΥΛΑΩ 2 ΚΙΒΩΤΙΑ ΜΠΥΡΕΣ ΜΕ ΦΠΑ 13%

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΦΙΑΛΩΝ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΠΥΡΑΣ ΣΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕ 13% , ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ ΕΓΓΥΟΔΟΣΙΑ.

ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΙΣ ΦΙΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΒΩΤΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΔΙΔΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ ΕΓΓΥΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΗΜΟ.

α)ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ 2 ΚΙΒΩΤΙΑ ΜΠΥΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΡΕΩΝΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΚΔΙΔΩ, ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

β) ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ 2 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ 1 ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΩ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ -ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 1 ΚΙΒΩΤΙΟ.

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ-ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ή ΤΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΣΤΗΛΗ ΕΓΓΥΟΔΟΣΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΟΡΕΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ 2 ΚΙΒΩΤΙΑ ΜΠΥΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΡΕΩΝΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΚΔΙΔΩ, ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Ξαναχρεώνει τα (νέα) κενά και εκδίδει Πιστ.Τιμ για τα επιστρεφόμενα

β) ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ  ΑΚΟΜΑ 2 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ 1 ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΩ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ -ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 1 ΚΙΒΩΤΙΟ.

Εκδίδει Πιστ.-Τιμ. ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ και ΤΔΑ για ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΕΙ (μην τ' ανακατεύεις)

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ  ΜΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ-ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ή ΤΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΣΤΗΛΗ ΕΓΓΥΟΔΟΣΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΟΡΕΣ ?

Δεν σε νοιάζει πως τα καταχωρεί εκείνος στα βιβλία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κενά συσκευασίας, με τον τρόπο που ακολουθείται στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αποτελούν μέρος της πώλησης. (Δεν υπολογίζεται ΦΠΑ, δε συμπεριλαμβάνονται στη ΜΥΦ κλπ.) Αποτελούν συμπληρωματικό πληροφοριακό στοιχείο του Τιμολογίου Αγοράς και ουσιαστικό του Δελτίου Αποστολής, Στη Γενική Λογ/κή δε θα αύξαναν τον 20, αλλά αντίθετο του 50. Για την επιστροφή τους στον Προμηθευτή, αν δεν κόψουμε εμείς Δελτίο Αποστολής τότε πρέπει να ζητήσουμε απόδειξη παραλαβής δικιά του, αλλά όχι Πιστωτικό Τιμολόγιο. (Δεν αφορούν επιστροφές Αγορών). Εάν κάποια από αυτά αδυνατούμε να τα επιστρέψουμε τότε ματς τα τιμολογεί (με ΦΠΑ)

Ανάλογα κινούμαστε και για τα κενά συσκευασίας που χρεώνουμε και εμείς στου πελάτες μας χονδρικής. ( Μπορούμε βέβαια, πάντα, να τα πουλάμε (με ΦΠΑ) και να τα πιστώνουμε με ΠΤ κατά την επιστροφή τους. -Όχι και τόσο σοφό από την άποψη ότι μάλλον θα αυξήσουμε το αποδοτέο ΦΠΑ, και πιθανά το τζίρο μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ DIMITRIS K. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΤΕΛΟΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΑΖΩΝ(ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΕ Β') ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΗΔΗ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΙΣ ΜΠΥΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΙΣΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΧΡΕΩΣΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ: ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Παρόμοια περίπτωση με φιάλες νερού για ψύκτη (για να πίνουν όσοι δουλεύουν στην εταιρεία). Αποτελεί δαπάνη για την εταιρεία μας. Ο προμηθευτής, ανάγράφει χειρόγραφα σε συγκεκριμένο πεδίο τις επιστροφές κενών φιαλών, & ανάλογα με το αν παραδώσαμε περισσότερες ή λιγότερες φιάλες, βγαίνει διαφορά στην πληρωμή. Αυτό δεν επηρεάζει τη δαπάνη, όμως ταμειακά, πως πρεπει να το χειριστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
Παρόμοια περίπτωση με φιάλες νερού για ψύκτη (για να πίνουν όσοι δουλεύουν στην εταιρεία). Αποτελεί δαπάνη για την εταιρεία μας. Ο προμηθευτής, ανάγράφει χειρόγραφα σε συγκεκριμένο πεδίο τις επιστροφές κενών φιαλών, & ανάλογα με το αν παραδώσαμε περισσότερες ή λιγότερες φιάλες, βγαίνει διαφορά στην πληρωμή. Αυτό δεν επηρεάζει τη δαπάνη, όμως ταμειακά, πως πρεπει να το χειριστώ;

Μα βρε Κωστή καρτέλα έχει ο προμηθευτής και ανάλογα τον πληρώνεις. Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΠΟΤΩΝ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ (ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΠΥΡΑΣ) ΧΡΕΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΚΙΒΩΤΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ, ΡΩΤΑΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΦΙΑΛΩΝ ΚΑΙ ΚΙΒΩΤΙΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΗΣΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Στα β κατηγορίας δεν τα τηρείς καθόλου, δεδομένου ότι είναι χρεωπίστωση προμηθευτή. Ούτε στην απογραφή.
Τα κενά συσκευασίας, με τον τρόπο που ακολουθείται στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αποτελούν μέρος της πώλησης. (Δεν υπολογίζεται ΦΠΑ, δε συμπεριλαμβάνονται στη ΜΥΦ κλπ.) Αποτελούν συμπληρωματικό πληροφοριακό στοιχείο του Τιμολογίου Αγοράς και ουσιαστικό του Δελτίου Αποστολής, Στη Γενική Λογ/κή δε θα αύξαναν τον 20, αλλά αντίθετο του 50. Για την επιστροφή τους στον Προμηθευτή, αν δεν κόψουμε εμείς Δελτίο Αποστολής τότε πρέπει να ζητήσουμε απόδειξη παραλαβής δικιά του, αλλά όχι Πιστωτικό Τιμολόγιο. (Δεν αφορούν επιστροφές Αγορών). Εάν κάποια από αυτά αδυνατούμε να τα επιστρέψουμε τότε ματς τα τιμολογεί (με ΦΠΑ)

Ανάλογα κινούμαστε και για τα κενά συσκευασίας που χρεώνουμε και εμείς στου πελάτες μας χονδρικής. ( Μπορούμε βέβαια, πάντα, να τα πουλάμε (με ΦΠΑ) και να τα πιστώνουμε με ΠΤ κατά την επιστροφή τους. -Όχι και τόσο σοφό από την άποψη ότι μάλλον θα αυξήσουμε το αποδοτέο ΦΠΑ, και πιθανά το τζίρο μας)

Παρόμοια περίπτωση με φιάλες νερού για ψύκτη (για να πίνουν όσοι δουλεύουν στην εταιρεία). Αποτελεί δαπάνη για την εταιρεία μας. Ο προμηθευτής, ανάγράφει χειρόγραφα σε συγκεκριμένο πεδίο τις επιστροφές κενών φιαλών, & ανάλογα με το αν παραδώσαμε περισσότερες ή λιγότερες φιάλες, βγαίνει διαφορά στην πληρωμή. Αυτό δεν επηρεάζει τη δαπάνη, όμως ταμειακά, πως πρεπει να το χειριστώ;

50.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...
επισκέπτη θεοδώρα

επιχείρηση που τηρεί βιβλία β κατηγορίας αγόρασε ένα ψύκτη νερου .Στο τιμολόγιο μέσα αναγράφονται κενές φιάλες χωρίς ποσό χωρίς φ.π.α.Το θέμα είναι θα γίνει κάποια καταχώριση για τις κενές φιάλες....?Και στην περίπτωση που στείλει πίσω κάποιες κενές φιάλες ο πελάτης μου πρέπει να κόψει ΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ . Π.Χ. ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΚΑΒΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΟΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ Π.Χ. : 0% 1000 ΦΠΑ 0

13% 1000 ΦΠΑ 130

23% 1000 ΦΠΑ 230

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ? ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΕΠΥΟ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...