Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ -ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ


dodos

Ερώτηση

καλησπέρα σας ,επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ΄,θέλω να κάνω έναρξη σε οικοδόμο (σοβάδες -γυψοσανίδες κτλ)

θα ήθελα να ρωτήσω προς επιβεβαίωση :

1.μπορεί να κάνει έναρξη στην οικία του ετσι δεν είναι?

2.μπορεί να έχει απαλλαγή από την ασφάλιση στον οαεε ,και να έχει μόνο οικονομοτεχνικά ένσημα?

3.προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά  ικα?

4.μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, έκανα έναρξη πριν ένα μήνα περίπου σε οικοδόμο... Μπορεί να κάνει έναρξη σπίτι του, όταν επιλέξεις τους ΚΑΔ σιγουρέψου ότι αφορούν μόνο το ΙΚΑ - εγώ ε'ιχα μιλήσει με ΟΑΕΕ και είδαμε έναν-έναν τους ΚΑΔ. Επίσης πρέπει να έχει και pos.  Για το θέμα της ασφάλισης υπάρχει η εγκύκλιος 37/1990-όπου για εμένα δεν είναι απόλυτα κατατοπιστική... Και για τον αν μπορεί να προσλάβει .....νομίζω ότι το κάνει η αντισυμβαλλόμενη επιχείρηση (αυτή που έχει την οικοδομή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι οντως ειναι συγκεκριμενοι οι καδ για μονο ικα

 

προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά  ικα?

μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν προσθέσει και κάποιον Καδ εμπορίου  θα μπει ΟΑΕΕ , τότε όμως δεν θα μπορεί να έχει ως έδρα την κατοικία του....το θέμα είναι πολυσύνθετο...δεν γνωρίζω αρκετά για να σε βοηθήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας ,επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ΄,θέλω να κάνω έναρξη σε οικοδόμο (σοβάδες -γυψοσανίδες κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω προς επιβεβαίωση 

1.μπορεί να κάνει έναρξη στην οικία του ετσι δεν είναι? (οκ ναι γίνετε )

2.μπορεί να έχει απαλλαγή από την ασφάλιση στον οαεε ,και να έχει μόνο οικονομοτεχνικά ένσημα?

3.προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά ικα?

4.μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας ,επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ΄,θέλω να κάνω έναρξη σε οικοδόμο (σοβάδες -γυψοσανίδες κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω προς επιβεβαίωση 

1.μπορεί να κάνει έναρξη στην οικία του ετσι δεν είναι? (οκ ναι γίνετε )

2.μπορεί να έχει απαλλαγή από την ασφάλιση στον οαεε ,και να έχει μόνο οικονομοτεχνικά ένσημα?

3.προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά ικα?

4.μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας ,επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ΄,θέλω να κάνω έναρξη σε οικοδόμο (σοβάδες -γυψοσανίδες κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω προς επιβεβαίωση 

1.μπορεί να κάνει έναρξη στην οικία του ετσι δεν είναι? (οκ ναι γίνετε )

2.μπορεί να έχει απαλλαγή από την ασφάλιση στον οαεε ,και να έχει μόνο οικονομοτεχνικά ένσημα?

3.προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά ικα?

4.μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, dodos είπε

καλησπέρα σας ,επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ΄,θέλω να κάνω έναρξη σε οικοδόμο (σοβάδες -γυψοσανίδες κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω προς επιβεβαίωση 

1.μπορεί να κάνει έναρξη στην οικία του ετσι δεν είναι? (οκ ναι γίνετε )

2.μπορεί να έχει απαλλαγή από την ασφάλιση στον οαεε ,και να έχει μόνο οικονομοτεχνικά ένσημα?

3.προαιρετικά μπορεί να έχει ασφάλιση στον οαεε ? και παράλληλα σε έργα να του βάζουν και οικοδομοτεχνικά ικα?

4.μπορεί να προσλάβει με ίκα ωρομίσθιο κάποιον εργάτη ? απλα δεν θα μπορεί να καλύψει με αυτόν τον τρόπο τα ίκα του έργου να χρειασθέι ?

ευχαριστώ

1. Ναι γίνεται         2. Ναι      3. Σε έργα θα του βάζουν οικοδομικά ένσημα. Δε το γνωρίζω αν μπορεί να ασφαλιστεί προαιρετικά στον οαεε. Γιατί το θέλει αυτό?      4. Στη πράξη αυτό που γίνεται με την ασφάλιση του προσωπικού είναι οτι η ΑΠΔ γίνεται στο όνομα του κυρίου του έργου, ο οποίος κολλάει τα ένσημα του προσωπικού. Οπότε για την αμοιβή του προσωπικού , παίρνω την ΑΠΔ και καταχωρώ στα βιβλία τις καθαρές αποδοχές , αφού το ΙΚΑ το επιβαρύνεται ο κύριος του έργου. Έχει παρακράτηση 5% αν θυμάμαι καλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε ευχαριστώ ,αυτός θέλει να πληρώνει ικα διοτι τα ενσημα τα οικοδομικά είναι πολύ λίγα ,

δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με τον καδ δραστηριότητας που θα δηλώσει στην έναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, dodos είπε

καλημέρα σε ευχαριστώ ,αυτός θέλει να πληρώνει ικα διοτι τα ενσημα τα οικοδομικά είναι πολύ λίγα ,

 

Δε κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, dodos είπε

ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΕΝΣΗΜΑ

Α εντάξει. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι οικοδόμοι κολλάνε ένσημα μόνοι τους. Το κακό είναι ότι αν υπάρχουν ένσημα , υποτίθεται ότι έχει κάνει έργο , οπότε πρέπει να κόψει τπυ ή απυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μίλησα με το τμήμα μη μισθωτών της περιοχής μου ,δεν μπορεί να τον ασφαλιστή στο πρωην τεβε ούτε προαιρετικά ,σαν σοβατζής .

θα πρέπει να βάλει σαν κύριο καδ κάποιον που μπορεί να ασφαλιστεί στο τεβε πχ πλακατζής όπως μου είπε ,και δευτερευουσα σοβατζης .

θα ηθελα να ρωτήσω :

1.λογικά θα έχει εφαρμογή ο νόμος περί παράλληλης ασφάλισης (εννοώ τους μήνες που θα έχει και ίκα απο οικοδομικά) θα πληρώνει λιγότερες εισφορές στο

τέβε?

2.έχει κάπου την λίστα με τα επαγγέλματα τέτοιου τύπου που μπορόύν να ασγφαλιστούν στο παλιό τεβε?

ο υπάλληλος μου είπε ενδεικτικά ,πλακατζής ,κατασκευή τζακιών λουστραδόρος κτλ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν νομιζω να εχει αυτο που ρωτας αν καταλαβα καλα ,δλδ μισθωτος και ικα αλλα θα χει την περιπτωση πχ ογα και οαεε 

ετσι  το βλεπω εγω παντως .

αν δεν κανω λαθος και ο μπογιατζης ειναι στο πρωην τεβε . 

επισης πλεον δεν λεμε οτι και να χεις ειναι ενα .

τωρα να ειχε εναρξη στο ικα σαν οικοδομος και στο ικα σαν οικοδομος και του κολλανε και ενσυμα σαν μισθωτος εκει θα τα χει ολα .

και αυτο που ρωτησες και το αλλο που αναφερω και το υπερμειωμενο της πρωτης εναρξης . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/5/2021 στις 11:38 ΠΜ, dodos είπε

ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΕΝΣΗΜΑ

"ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ " ( ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ )

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ,ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ---KAΔ = 41.20.30.00-------

ΤΟ ΤΕΒΕ ,ΦΥΣΙΚΑ ,ΤΟΝ ΓΡΑΦΕΙ,ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓ( ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ) ΜΕ 136 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ----ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΕ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/5/2021 στις 8:58 ΠΜ, G.E.S. είπε

"ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ " ( ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ )

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ,ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ---KAΔ = 41.20.30.00-------

ΤΟ ΤΕΒΕ ,ΦΥΣΙΚΑ ,ΤΟΝ ΓΡΑΦΕΙ,ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓ( ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ) ΜΕ 136 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ----ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΕ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 

 

 

ευχαριστώ πολύ το ερώτημά μου είναι:

οικοδόμος με καδ 41203000 κατασκευαστικές εργασίες γενικά θα δεχτούν έδρα το σπίτι και εισφορές στο τεβε που θέλει να πληρώνει?

αν του βάλουν και ικα σε οικοδομοτεχνικό έργο θα έχει μειωμένες εισφορές για εκείνο το μήνα σαν παράλληλη ασφάλιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ το ερώτημά μου είναι:

οικοδόμος με καδ 41203000 κατασκευαστικές εργασίες γενικά θα δεχτούν έδρα το σπίτι και εισφορές στο τεβε που θέλει να πληρώνει?

αν του βάλουν και ικα σε οικοδομοτεχνικό έργο θα έχει μειωμένες εισφορές για εκείνο το μήνα σαν παράλληλη ασφάλιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ το ερώτημά μου είναι:

οικοδόμος με καδ 41203000 κατασκευαστικές εργασίες γενικά θα δεχτούν έδρα το σπίτι και εισφορές στο τεβε που θέλει να πληρώνει?

αν του βάλουν και ικα σε οικοδομοτεχνικό έργο θα έχει μειωμένες εισφορές για εκείνο το μήνα σαν παράλληλη ασφάλιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...