Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τιμολόγια με διαφορετική ημερομηνία καταχώρησης από πελάτη και προμηθευτή


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα.

Δικηγόρος- ατομική επιχείρηση εκδίδει 2 ΤΠΥ, για τον 12/2020, σε ναυτιλιακή εταιρεία ποσών 5640,00 & 2285,00.

Επειδή δεν πλήρωνε η εταιρεία, συμφώνησαν να ακυρώσει ο δικηγόρος τα ΤΠΥ για τον 12/2020 και τα εξέδωσε, με άλλη αρίθμηση, τον 1/2021.

Η ναυτιλιακή, όμως, τα συμπεριέλαβε στο βιβλίο της για το 2020, πλήρωσε τον παρακρατούμενο φόρο και τα έβαλε και στη ΜΥΦ 2020.

Τι προτείνετε να γίνει?

Εγώ σκέφτηκα να τα βάλει ο δικηγόρος στον Δεκέμβριο 2020 και να πληρώσει μόνο την προσαύξηση στον χρεωστικό ΦΠΑ.

Εσείς σκέφτεστε κάτι άλλο?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
48 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εγώ σκέφτηκα να τα βάλει ο δικηγόρος στον Δεκέμβριο 2020 και να πληρώσει μόνο την προσαύξηση στον χρεωστικό ΦΠΑ.

 Εννοείται μόνο αυτό. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Το ΦΠΑ και τις προσαυξήσεις του ΦΠΑ θα πληρώσει

 Θα μας πάρουν με τις πέτρες με τις αλχημείες :D:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, 750 είπε

 Θα μας πάρουν με τις πέτρες με τις αλχημείες :D:ph34r:

Πραγματικά, είμαστε οι καλύτεροι αλχημιστές!

Εν τω μεταξύ, τα νούμερα των ΤΠΥ που έχει η εταιρεία τα έχει χρησιμοποιήσει για άλλους πελάτες.

Οπότε, θα του πω να τα αριθμήσει με νούμερο και α δίπλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού μιλάς για 12/2020 δεν μπορείς να πας βάση ελπ με τον επόμενο μηνά .κατάλαβες τι λέω .

σωστά έσοδα επόμενης χρhσης .αλλα στο αναποδο?να το μονταρει η ναυτιλιακη μπορει να ναι και ολο ακυρο αλλιως οτι ειπες 

ΠΟΛ.1223/8-10-2015 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναγωρίστε το έσοδο στην χρονιά που ανήκει , καταχωρείστε το την χρονιά που εκδόθηκε 

πχ εισόδημα στο 2020 , φπα στο 2021 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, asteras5 είπε

Αναγωρίστε το έσοδο στην χρονιά που ανήκει , καταχωρείστε το την χρονιά που εκδόθηκε 

πχ εισόδημα στο 2020 , φπα στο 2021 

Στο βιβλίο του δικηγόρου πότε να το βάλω δηλαδή? Στο 2020 και φπα στο 2021?

Είναι σωστό αυτό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Στο βιβλίο του δικηγόρου πότε να το βάλω δηλαδή? Στο 2020 και φπα στο 2021?

 

Αυτό είναι σωστό , αν ο δικηγόρος έχει κόψει τις ΤΠΥ τον 01/2021. Μέχρι 15/01/2021 θα πρέπει να είναι η ημερομηνία έκδοσης.

Οι μυφ και το ΦΠΑ πάνε με την ημερομηνία έκδοσης των ΤΠΥ. Εσύ είπες ότι έχουν μπει στις μυφ 2020. 

Μίλα με το λογιστή της εταιρείας να δεις σε ποιο μήνα έχει γίνει η δήλωση παρακράτησης φόρου για αυτά τα ΤΠΥ   

Αν η εταιρεία τα έχει συμπεριλάβει στο ΦΠΑ , ΜΥΦ και δήλωση παρακράτησης φόρου το 12/2020 , τότε κ ο δικηγόρος θα τα κόψει το 12/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, 750 είπε

Αυτό είναι σωστό , αν ο δικηγόρος έχει κόψει τις ΤΠΥ τον 01/2021. Μέχρι 15/01/2021 θα πρέπει να είναι η ημερομηνία έκδοσης.

Οι μυφ και το ΦΠΑ πάνε με την ημερομηνία έκδοσης των ΤΠΥ. Εσύ είπες ότι έχουν μπει στις μυφ 2020. 

Μίλα με το λογιστή της εταιρείας να δεις σε ποιο μήνα έχει γίνει η δήλωση παρακράτησης φόρου για αυτά τα ΤΠΥ   

Αν η εταιρεία τα έχει συμπεριλάβει στο ΦΠΑ , ΜΥΦ και δήλωση παρακράτησης φόρου το 12/2020 , τότε κ ο δικηγόρος θα τα κόψει το 12/2020

Καλημέρα.

Έτσι έχει γίνει.

Η εταιρεία τα έχει βάλει στο ΦΠΑ 2020, στη ΜΥΦ 2020 και έχει πληρώσει τον φόρο για τον Δεκέμβριο 2020.

Οπότε, δεν έχω άλλη επιλογή.

Τα βάζω και εγώ στο 2020 και κάνω τροποποιητική ΦΠΑ Δεκεμβρίου 2020.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Έτσι έχει γίνει.

Η εταιρεία τα έχει βάλει στο ΦΠΑ 2020, στη ΜΥΦ 2020 και έχει πληρώσει τον φόρο για τον Δεκέμβριο 2020.

Οπότε, δεν έχω άλλη επιλογή.

Τα βάζω και εγώ στο 2020 και κάνω τροποποιητική ΦΠΑ Δεκεμβρίου 2020.

Ευχαριστώ πολύ.

και να ήθελες να κάνεις κάτι άλλο  ,θα ήταν ότι χειρότερο. από την στιγμή που η επικοινωνία δικηγόρου-πελάτη του ήταν προβληματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...