Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΔΕΛΤΙΟ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ


rovertos

Ερώτηση

Καλησπέρα μπορεί κάποιος που έχει ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, και έχει δελτίο αιτούντος διεθνής προστασίας να εργαστεί? Στο Εργάνη επισυνάπτουμε μόνο το δελτίο? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν εχω ιδεα.

Να ρωτήσεις τον δικηγόρο που του την έβγαλε .και να σου αποδείξει   την απαντηση 

Προσωπική άποψη οχι δεν μπορει να εργαστεί με αυτο το χαρτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://help.unhcr.org/greece/el/h-ζωή-στην-ελλάδα/πρόσβαση-στην-απασχόληση/

 

Εάν είστε αιτών ασύλου (εάν αιτείστε διεθνή προστασία), έχετε ολοκληρώσει τη διαδικασία υποβολής της αίτησής σας για διεθνή προστασία και έχετε στην κατοχή σας μια έγκυρη «κάρτα αιτούντος διεθνή προστασία», τότε έχετε το δικαίωμα πρόσβασης σε μισθωτή απασχόληση ή στην παροχή υπηρεσιών ή την εκτέλεση έργων.

Εάν είστε αιτών ασύλου, δεν έχετε το δικαίωμα της αυτοαπασχόλησης ή της έναρξης της δικής σας επιχείρησης.

Εάν είστε καταγεγραμμένος αιτών ασύλου δεν μπορείτε να έχετε πρόσβαση στη νόμιμη απασχόληση μέχρι να ολοκληρώσετε τη διαδικασία υποβολής της αίτησής σας για άσυλο.

Σημειώστε ότι για να μπορείτε να έχετε μια νόμιμη απασχόληση, η κάρτα αιτούντος άσυλο που έχετε πρέπει να είναι έγκυρη. Γι’ αυτό το λόγο μην ξεχνάτε να την ανανεώνετε, καθώς έχει ημερομηνία λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος :

Προσέλαβα αλλοδαπό εργαζόμενο με κάρτα Αιτούντος Ασύλου. Με ΑΦΜ, κλπ. Έβαλα ως ΑΜΚΑ (από βλακεία μου χωρίς να το ξέρω και να το τσεκάρω) το προσωρινό ΑΜΚΑ που του είχε αποδοθεί για να εμβολιαστεί και τώρα δεν μπορώ να τον συμπεριλάβω στην ΑΠΔ!!!

Από οτι μου λεει εκείνος (και άλλοι συνάδελφοί του) μπορεί να ασφαλιστεί με τον ΠΑΑΥΠΑ αριθμό που αναγράφεται στην κάρτα αιτούντα ασύλου. 

Το πρόβλημά μου είναι οτι τώρα δεν βρίσκω τον τρόπο να αλλάξω στην πρόσληψη τον ΑΜΚΑ του έτσι ώστε να μπορώ να τον καταχωρίσω στην ΑΠΔ . 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχω ιδεα .

αλλα μακαρι να ναι μονο αυτο το προβλημα σου και να μην εχεις προβεί σε παράνομη πρόσληψη αλλοδαπού που επιφέρει πρόστιμο 50.000€ .

κανονικό ΑΜΚΑ εχει; ισως να μπορει σε να βοηθήσει η μηχανογράφηση .

αλλιως μπαίνεις σε περιπέτειες εκπρόθεσμη αποχώρηση  κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και δεν ξέρω αν μπορείς να κανεις το τρικ που  στέλνεις την απδ λάθος και μετα εχεις διορία να την διορθώσεις η πας στο ικα να την περάσουν σωστα. 

Αλλα και σε αυτή την περίπτωση πάλι προβλημα βγαίνει αφου θα χασει τα ένσημα ο εργαζόμενος   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, ElenaS είπε

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος :

Προσέλαβα αλλοδαπό εργαζόμενο με κάρτα Αιτούντος Ασύλου. Με ΑΦΜ, κλπ. Έβαλα ως ΑΜΚΑ (από βλακεία μου χωρίς να το ξέρω και να το τσεκάρω) το προσωρινό ΑΜΚΑ που του είχε αποδοθεί για να εμβολιαστεί και τώρα δεν μπορώ να τον συμπεριλάβω στην ΑΠΔ!!!

Από οτι μου λεει εκείνος (και άλλοι συνάδελφοί του) μπορεί να ασφαλιστεί με τον ΠΑΑΥΠΑ αριθμό που αναγράφεται στην κάρτα αιτούντα ασύλου. 

Το πρόβλημά μου είναι οτι τώρα δεν βρίσκω τον τρόπο να αλλάξω στην πρόσληψη τον ΑΜΚΑ του έτσι ώστε να μπορώ να τον καταχωρίσω στην ΑΠΔ . 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ? 

Καλημέρα

Εφόσον έχει προσωρινό ΑΜΚΑ να τον στηλης στον ΕΦΚΑ με τα χαρτιά προσλήψεις να του το γυρίσουν σε κανονικό και να του βγάλουν ΑΜ ΙΚΑ , το ΑΜΚΑ σαν νούμερο δεν θα αλλάξει αλλά θα ενεργοποιηθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Του ζήτησα User kai pass του taxis και μπήκαμε μαζί στο ergani και είδα ότι έχει και άλλη πρόσληψη πριν από εμένα. Εκεί είδα ότι ως ΑΜΚΑ έχει τον αριθμό ΠΑΑΥΠΑ της κάρτας αιτούντος ασύλου. Θα πάρω στην άλλη εταιρία να ρωτήσω τι έχουν κα΄νει και εκείνοι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γενικότερα, έχει βρει κάποιος τρόπο να ελέγχει, προ της πρόσληψης, εάν τα στοιχεία (ΑΦΜ ΑΜΚΑ ΚΛΠ) ενός αλλοδαπού εργαζομένου είναι σε ισχύ, έτσι ώστε να γλυτώνει μετά το εγκεφαλικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ElenaS είπε

Γενικότερα, έχει βρει κάποιος τρόπο να ελέγχει, προ της πρόσληψης, εάν τα στοιχεία (ΑΦΜ ΑΜΚΑ ΚΛΠ) ενός αλλοδαπού εργαζομένου είναι σε ισχύ, έτσι ώστε να γλυτώνει μετά το εγκεφαλικό ?

https://www.efka.gov.gr/el/ergodotes/diacheirise-symbaseon-apo-tis-opoies-prokyptei-ypochreose-ekdoses-dpy-par9-arthr39

 

Μενού : Συμβάσεις Απασχόλησης - Διαχείριση

Δεν καταθέτεις καμιά σύμβαση βεβαίως. Απλά χρησιμοποιείς την εφαρμογή ως την αναζήτηση βάσει ΑΜΚΑ ή ΑΦΜ, και αφού πάρεις τα στοιχεία που θες, ακυρώνεις τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Lucky_Luke είπε

https://www.efka.gov.gr/el/ergodotes/diacheirise-symbaseon-apo-tis-opoies-prokyptei-ypochreose-ekdoses-dpy-par9-arthr39

 

Μενού : Συμβάσεις Απασχόλησης - Διαχείριση

Δεν καταθέτεις καμιά σύμβαση βεβαίως. Απλά χρησιμοποιείς την εφαρμογή ως την αναζήτηση βάσει ΑΜΚΑ ή ΑΦΜ, και αφού πάρεις τα στοιχεία που θες, ακυρώνεις τη διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αιτούντες άσυλο έχουν πρόσβαση στην αγορά εργασία 6 μήνες μετά την καταγραφή τους. Η πρόσληψη μπορεί να γίνει με τον ΠΑΑΥΠΑ. Δεν χρειάζεται να έχουν άδεια διαμονής, ούτε να έχουν ΑΜΚΑ, ούτε άδεια εργασίας, ούτε διαβατήριο. Το link από την Ύπατη Αρμοστεία, που λογικό είναι να έχετε συμβουλευτεί, περιέχει λάθος πληροφορίες. Σας παραθέτω ενημέρωση από το Υπουργείο Εργασίας και από το Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής.

https://ypergasias.gov.gr/ergasiakes-scheseis/atomikes-ergasiakes-sxeseis/ergasia-politon-triton-choron-stin-ellada/

https://migration.gov.gr/wp-content/uploads/2022/07/ΦΕΚ-Α-111-2022.pdf, άρθρο 57

Το Υπουργείο Μετανάστευσης πρ΄όσφατα ανακοίνωσε ότι το 6μηνο αυτό θα γίνει 3μηνο.

Π΄΄ώς μπορείτε να είστε σίγουροι ότι έχει περάσει το 6μηνο

Η ημερομηνία καταγραφής ενός αιτούντα άσυλο αναγράφεται στο έγγραφο της επίδοσης του ΑΦΜ, που του χορηγείται την ίδια την ημέρα της καταγραφής του. Από εκείνη την ημερομηνία μετράτε 6 μήνες.

Τι θα γίνει αν δεν έχει περάσει το 6μηνο

Αν δεν έχει παρέλθει το 6μηνο ο ΕΦΚΑ θα αρνηθεί να εκδόσει ΑΜΑ.

Είναι ο εκάστοτε ΕΦΚΑ πάντα ενήμερος;

Όχι. Οι περιπτώσεις που ο κάθε ΕΦΚΑ αρνείται να εκδόσει ΑΜΑ για διάφορους λόγους ("Θέλει άδεια εργασίας", "Είναι αι΄τών α΄συλο και δεν δικαιούται" κλπ) είναι αμέτρητες. Οι εργαζόμενοι δεν είναι πάντα ενήμεροι. Μπορείτε να υπενθυμίζετε τη νομοθεσία με τη χρήση του παρακάτω ΦΕΚ, άρθρο 57.

https://migration.gov.gr/wp-content/uploads/2022/07/ΦΕΚ-Α-111-2022.pdf

Πότε ο ΠΑΑΠΑ γίνεται ΑΜΚΑ

Όταν και αν ο αιτών άσυλο αναγνωριστεί, ο ΠΑΑΥΠΑ πρέπει να μετατραπεί σε ΑΜΚΑ. Χρειάζεται ο ίδιος να πάει σε ΚΕΠ και να αιτηθεί τη μετατροπή. Δεν στέλνετε εσε΄ίς κάτι στον ΕΦΚΑ.

Αυτή τη στιγμή εργάζονται νόμιμα χιλιάδες αιτούντες άσυλο στην Ελλάδα, λίγη προσοχή στα έγγραφα θέλει, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Μπορώ να μιλήσω με την/τον δικηγόρο του;

Η συντριπτική πλειοψηφία των αιτούντων δεν έχουν ιδιώτη δικηγόρο, παρά όποιον τους δοθεί δωρεάν από τις υπηρεσίες. Τηλεφωνική πρόσβαση δεν είναι πάντα βέβαιο αν υπάρχει.

Για περαιτέρω απορίες και υποστήριξη των προσφύγων και των αιτο΄ύντων χρήσιμο είναι να απευθύνεστε σε οργανώσεις που σχετίζονται με την εργασιακή ένταξη τους, καθώς λόγω φύσης της δουλειάς είναι πιο άμεσα ενήμερες. Ενημέρωση προσφέρει κανονικά και η Υπηρεσία Ασύλου. Οι ορθή πληροφορία αναφορικά με ευάλωτες ομάδες αργεί να φτάσει σε άλλους φορείς.

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και αγάπη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...