Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 300€ - ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% Ι ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ


HALDEOS

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Σήμερα το μεσημέρι κοινοποιηθηκε σε πέλατη μου αποφαση επιβολής προστιμου 250 € επειδη προσωρινη δηλωση παρακρατουμενου φορου του 2019 (κάτω από 300 € ) με τον αντιστοιχο παρακρατουμενο φορο 20%  αποδόθηκε εκπρόθεσμα.  Από ότι γνωρίζω βασει ΠΟΛ 1252/15 ΑΛΛΆ και πολλών απόφασεων ΔΕΔ δεν επιβάλλεται πρόστιμο (εχουν αναρτηθει κατα καιρούς οι αποφασεις)  επειδη κυρίως θεωρείται οτι γινεται εκ παραδρομης και οχι ως υποχρεωση. ΠΡΕΠΕΙ να υποβάλλουμε ενδικοφανη προσφυγη? κάτι άλλο ? Μήπως κάποιος συναδελφος το έχει αντιμετωπίσει? Και αν ναι πως υποβάλλεται εν μεσω  της τωρινης κατάστασης? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα. Αν βρεις την απόφαση προσπάθησε να επικοινωνήσεις με την ΔΟΥ μήπως μπορέσουν και στο σβήσουν. Αλλιώς να κάνεις ενδικοφανή προσφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις αποφάσεις τις έχω , ειναι αποφάσεις της ΔΕΔ  και είναι και αρκετες , (Μιλαμε για περίπτωση κατω των 300 € με τον φορο 20%) δηλ χρεωστική δήλωση που ομως βασει των πολ κτλ δεν εισαι υποχρεωμενος να υποβάλλεις.) Το θέμα ειναι οτι υπάρχουν κι άλλες εκπρόθεσμες και αρχίζει το πράγμα κ χοντραίνει.  Δηλ υπάρχει περίπτωση να διαγραφεί πρόστιμο της ΔΟΥ χωρις προσφυγή? Εχει τύχει σε κάποιον. Θα ήμουν ευγνώμων......   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικοινώνησε με την εφορια.κανε προσφυγή 

Απλα πρώτα τσέκαρε μην στην εκπρόθεσμη δεν εχει γραφτεί μονο το <300€ αλλα και τπτ αλλο οπως πχ αππ  μισθωτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Οχι , δεν υπάρχει τιποτα από μισθωτες . απολύτως.

2. Φίλε 125883623 , αυτό ακριβώς έχει γίνει .....παρακρατηση κατω των 300 €.  Επισυναπτω μια εκ των αποφάσεων της ΔΕΔ σχετικά πρόσφατη ωστε να υπάρχει μεγαλύτερη  σαφήνεια .  Αναφερει και το ποσό του φόρου οπότε προφανως και δεν μιλάει για μηδενικές. ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

gr-ded-2020-767_en_ath-767_2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω δει και άλλες η πιο πρόσφατη ειναι 

ΔΕΔ Θ 95/2021
Μη επιβολή προστίμου σε μηδενικές ΦΜΥ

https://www.taxheaven.gr/circulars/36151/ded-o-95-2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nαι για μηδενικες είναι ξεκαθαρο (αν και δεν καταλαβαινω πως κάποιος μπορει να υποβάλλει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δηλωση για παρακρατηση φορου 20% )  και για ποιο λογο να το κανει ...........αυτο που ηθελα ηταν ΝΑ ΞΕΡΩ 100% την περίπτωση που κάποιος υπέβαλλε ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΛ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΦΟΡΟ ΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300€ ΑΜΟΙΒΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ)  ΔΗΛ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Κ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ   ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 250 € ---- ΓΙΑ ΦΟΡΟ 11 € !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, HALDEOS είπε

Nαι για μηδενικες είναι ξεκαθαρο (αν και δεν καταλαβαινω πως κάποιος μπορει να υποβάλλει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δηλωση για παρακρατηση φορου 20% )  και για ποιο λογο να το κανει ...........αυτο που ηθελα ηταν ΝΑ ΞΕΡΩ 100% την περίπτωση που κάποιος υπέβαλλε ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΛ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΦΟΡΟ ΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300€ ΑΜΟΙΒΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ)  ΔΗΛ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Κ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ   ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 250 € ---- ΓΙΑ ΦΟΡΟ 11 € !!!!

Ο προσφεύγων, με την υπό κρίση ενδικοφανή προσφυγή, ζητά την ακύρωση του προστίμου,ισχυριζόμενος ότι η ακαθάριστη αμοιβή επί της οποίας παρακρατήθηκε ο φόρος ήταν 116,00 € και ο αντίστοιχος φόρος 23,20 € και δεν υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης φόρου εφόσον η συναλλαγή δεν υπερβαίνει τα 300 €, σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 64§8του ν. 4172/2013.Συνεπώς η επίμαχη δήλωση υποβλήθηκε εκ παραδρομής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χμ προσωπική μου άποψη πάντα.

Απο οτι γνωρίζουμε όλοι η παρακράτηση φόρου σε αμοιβές < 300 δεν είναι υποχρεωτική .

Όμως άλλο πράγμα αυτό και άλλο το να μην υποβάλλεις τη δήλωση σε περίπτωση που προαιρετικά έγινε η παρακράτηση ! Αν υπάρχει φόρος προς καταβολή , νομίζω πρέπει να υποβληθεί η δήλωση.Με λίγα λόγια το προαιρετικό αφορά στην παρακράτηση και όχι στην υποβολή που αυτη ειναι υποχρετωική εφόσον υπάρχει φόρος προς καταβολή!

Προσωπική άποψη πάντα εκφράζω γιατί δε μου έχει τύχει στην πράξη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστή σαν σκέψη . Μα αυτό ακριβώς ψάχνω απο χθες. Βεβαια  πχ η αποφαση ΔΕΔ που ανεβασα συννημενα ομιλεί περί φόρου και μάλιστα αναφέρει και το ποσό του 23,20€ . Αυτό σημαινει εκ πρώτης όψεως ότι η δήλωση υποβλήθηκε με φόρο και όχι απλά ενα ποσό αμοιβής...........(ΜΗΔΕΝΙΚΟ)Πάντως κατάφερα προ ολίγου να μιλήσω με την αρμοδια υπάλληλο της ΔΟΥ και μου ανεφερε ότι δεν ξερουν αν η αμοιβή ήταν κάτω των 300€ (δεν μου είπε ότι λέω λάθος πράγματα) και δεν μπορούν να ακυρώσουν εκεινοι το πρόστιμο και μου συνέστησε να κάνω ενδικοφανη προσφυγή και μάλιστα με mail.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, HALDEOS είπε

Τις αποφάσεις τις έχω , ειναι αποφάσεις της ΔΕΔ  και είναι και αρκετες , (Μιλαμε για περίπτωση κατω των 300 € με τον φορο 20%) δηλ χρεωστική δήλωση που ομως βασει των πολ κτλ δεν εισαι υποχρεωμενος να υποβάλλεις.) Το θέμα ειναι οτι υπάρχουν κι άλλες εκπρόθεσμες και αρχίζει το πράγμα κ χοντραίνει.  Δηλ υπάρχει περίπτωση να διαγραφεί πρόστιμο της ΔΟΥ χωρις προσφυγή? Εχει τύχει σε κάποιον. Θα ήμουν ευγνώμων......   

Εγώ ήμουν από τους πρώτους που το έχω πάθει αυτό πριν 3 χρόνια περίπου και είχα κάνει ενδικοφανή προσφυγή. Δεν σε απαγορεύει κανείς να υποβάλλεις παρακρατούμενο φόρο σε πόσο κάτω των 300 ευρώ. Και θυμάμαι όταν είχε βγει η απόφαση στην εδώ αρμοδία ΔΟΥ , μου είχαν ζητήσει και αντίγραφο για τυχόν μελλοντικές παρόμοιες περιπτώσεις μου . Αφού μίλησες με ΔΟΥ κανε την ενδικοφανη προσφυγή και όλα θα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...