Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ


spirosvii

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

μετά από 1,5 μήνα διαπίστωσα ότι δεν είχα υποβάλλει μια οικειοθελή αποχώρηση.

Την πήγα σήμερα χειρόγραφα στον ΟΑΕΔ και πήρα πρωτόκολλο. Ρώτησα σχετικά με την υπόλοιπη διαδικασία αλλά δεν πήρα απάντηση, δηλαδή:

1) πως μπορεί να καταχωρηθεί στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ η εκπρόθεσμη υποβολή.

και

2) Πρέπει να την υποβάλλω και στον ΕΦΚΑ (πρώην ΙΚΑ)

Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει επειδή δεν απαντά κανείς στα τηλέφωνα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
50 λεπτά πριν, stelios13 είπε

καλησπέρα.

Στην ΑΠΔ του Φεβρουαρίου έχει δηλωθεί στο 'έως" η ημερομηνία αποχώρησης?

Ναι έχει δηλωθεί το "έως" στην ΑΠΔ Φεβρουαρίου, σύμφωνα με την ημερομηνία αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκπρόθεσμη υποβολή εντύπων

Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, η ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή. Στην περίπτωση αυτή είναι δυνατή η εκπρόθεσμη χειρόγραφη κατάθεση του προτυπωμένου από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ εντύπου Ε5, με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ. Η λύση της εργασιακής σχέσης, ωστόσο, με εκπρόθεσμη υποβολή χειρόγραφου εντύπου Ε5 εκ μέρους των υπόχρεων ηλεκτρονικής υποβολής εργοδοτών, θεωρείται με βάση την παρούσα διάταξη και στην περίπτωση αυτή ως άτακτη καταγγελία της εργασιακής σύμβασης, ακόμη και αν το έντυπο διαθέτει την υπογραφή του μισθωτού.

Κυρώσεις

Στην περίπτωση μη τήρησης των αναφερομένων στη νεοεισαχθείσα διάταξη νόμου (άρθρο 38 του ν. 4488/13.09.2017) εκ μέρους του Εργοδότη υπολανθάνει καταγγελία της εργασιακής σύμβασης που αποδίδεται στη βούληση του εργοδότη, για τον λόγο αυτό και αναγνωρίζεται από τον νομοθέτη ως άτακτη καταγγελία, με όλες τις έννομες συνέπειες που αυτή επιφέρει.

Δεσ και σχετικό αρχείο απο κόμβο :

https://www.taxheaven.gr/news/13747/dhlwseis-oikeiooeloys-apoxwrhshs-misowtwn-kai-prostima-gia-thn-ekprooesmh-anaggelia

Το πρόστιμο είναι 800 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, stelios13 είπε

Εκπρόθεσμη υποβολή εντύπων

Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, η ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή. Στην περίπτωση αυτή είναι δυνατή η εκπρόθεσμη χειρόγραφη κατάθεση του προτυπωμένου από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ εντύπου Ε5, με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ. Η λύση της εργασιακής σχέσης, ωστόσο, με εκπρόθεσμη υποβολή χειρόγραφου εντύπου Ε5 εκ μέρους των υπόχρεων ηλεκτρονικής υποβολής εργοδοτών, θεωρείται με βάση την παρούσα διάταξη και στην περίπτωση αυτή ως άτακτη καταγγελία της εργασιακής σύμβασης, ακόμη και αν το έντυπο διαθέτει την υπογραφή του μισθωτού.

Κυρώσεις

Στην περίπτωση μη τήρησης των αναφερομένων στη νεοεισαχθείσα διάταξη νόμου (άρθρο 38 του ν. 4488/13.09.2017) εκ μέρους του Εργοδότη υπολανθάνει καταγγελία της εργασιακής σύμβασης που αποδίδεται στη βούληση του εργοδότη, για τον λόγο αυτό και αναγνωρίζεται από τον νομοθέτη ως άτακτη καταγγελία, με όλες τις έννομες συνέπειες που αυτή επιφέρει.

Δεσ και σχετικό αρχείο απο κόμβο :

https://www.taxheaven.gr/news/13747/dhlwseis-oikeiooeloys-apoxwrhshs-misowtwn-kai-prostima-gia-thn-ekprooesmh-anaggelia

Το πρόστιμο είναι 800 ευρώ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

το έχω δει το άρθρο, και το σχετικό πρόστιμο. Όσον αφορά το ότι θεωρείται απόλυση δεν προκύπτει αποζημίωση απόλυσης, μιας και δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος.

Το ερώτημά μου είναι 1)πως θα καταχωρήθει στο ΕΡΓΑΝΗ για να μην μου τον εμφανίζει εκεί ως ενεργό, και 2)αν θα πρέπει να το γνωστοποιήσω και στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Σε παρόμοια περίπτωση μου είπαν οτι δεν καταχωρείται στην εργάνη .

 

αυτό φοβάμαι κι εγώ, μήπως μου δημιουργηθεί θέμα με επιστρεπτέα ή οτιδήποτε άλλο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, spirosvii είπε

αυτό φοβάμαι κι εγώ, μήπως μου δημιουργηθεί θέμα με επιστρεπτέα ή οτιδήποτε άλλο... :(

τι σκέφτηκα και σκέψου και συ ,αν θα το κάνεις.

υποβάλλεις τώρα την οικειοθελή και γράφεις "υποβλήθηκε χειρόγραφη στον ΟΑΕΔ ,με ημερομηνία αποχώρησης πχ.21/02/21" 

ρώτησε όμως και τον ΟΑΕΔ , θα την περάσετε στο σύστημα για να μην φαίνεται ενεργός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα καταχωρήσετε τίποτα στην ΕΡΓΑΝΗ.

Ούτως ή αλλως το σύστημα δεν σας δίνει την δυνατότητα εκπρόθεσμης υποβολής.

Θα υποβάλλετε χειρόγραφα 3 αντίγραφα των οικειοθελών αποχωρήσεων,

σφραγισμένα κι υπογεγραμμένα απο εργοδότη κι εργαζόμενο

μαζί με μία γνωστοποίηση για εκπρόθεσμη υποβολή στο αρμόδιο υποκατάστημα του ΟΑΕΔ.

Λογικά θα αργήσει να καταχωρηθεί στο σύστημα του ΟΑΕΔ.

Κάποια στιγμή θα φανεί στο σύστημα της ΕΡΓΑΝΗ σαν εκπρόθεσμη.

Πιθανά να δημιουργηθεί θέμα με επιστρεπτέες εφόσον η αποχώρηση επηρεάζει το ποσό της επιστρεπτέας

και η επιχείρηση επιχορηγείται βασει του ελάχιστα δικαιούμενου ποσού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να την υποβάλλεις τώρα εμπρόθεσμη

και να κάνεις δελτίο μεταβολής στο ΙΚΑ 

οτι εκ παραδρομής υποβλήθηκε στην ΑΠΔ με προγενέστερη ημερομηνία αποχώρησης....

Οπότε το θέμα σου θα έχει να κάνει με το ΙΚΑ

κι όχι με τις επιστρεπτέες....

Βέβαια θα χρωστάς εισφορές και  λεφτά στον υπάλληλο με αυτόν τον τρόπο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, PROAKIS είπε

τι σκέφτηκα και σκέψου και συ ,αν θα το κάνεις.

υποβάλλεις τώρα την οικειοθελή και γράφεις "υποβλήθηκε χειρόγραφη στον ΟΑΕΔ ,με ημερομηνία αποχώρησης πχ.21/02/21" 

ρώτησε όμως και τον ΟΑΕΔ , θα την περάσετε στο σύστημα για να μην φαίνεται ενεργός?

Αυτό είναι το πιο πιθανό που θέλω να ακολουθήσω. Αλλά δεν έχω καταφέρει να μου επιβεβαιώσει κάποιος από τον ΟΑΕΔ εάν θα την περάσουν ποτέ στο σύστημα ή όχι. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και να ενημερώσω και το FORUM

 

16 ώρες πριν, stelios13 είπε

Δεν θα καταχωρήσετε τίποτα στην ΕΡΓΑΝΗ.

Ούτως ή αλλως το σύστημα δεν σας δίνει την δυνατότητα εκπρόθεσμης υποβολής.

Θα υποβάλλετε χειρόγραφα 3 αντίγραφα των οικειοθελών αποχωρήσεων,

σφραγισμένα κι υπογεγραμμένα απο εργοδότη κι εργαζόμενο

μαζί με μία γνωστοποίηση για εκπρόθεσμη υποβολή στο αρμόδιο υποκατάστημα του ΟΑΕΔ.

Λογικά θα αργήσει να καταχωρηθεί στο σύστημα του ΟΑΕΔ.

Κάποια στιγμή θα φανεί στο σύστημα της ΕΡΓΑΝΗ σαν εκπρόθεσμη.

Πιθανά να δημιουργηθεί θέμα με επιστρεπτέες εφόσον η αποχώρηση επηρεάζει το ποσό της επιστρεπτέας

και η επιχείρηση επιχορηγείται βασει του ελάχιστα δικαιούμενου ποσού. 

Το έχω γράψει ήδη, ότι την έχω υποβάλλει χειρόγραφα.

 

15 ώρες πριν, stelios13 είπε

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να την υποβάλλεις τώρα εμπρόθεσμη

και να κάνεις δελτίο μεταβολής στο ΙΚΑ 

οτι εκ παραδρομής υποβλήθηκε στην ΑΠΔ με προγενέστερη ημερομηνία αποχώρησης....

Οπότε το θέμα σου θα έχει να κάνει με το ΙΚΑ

κι όχι με τις επιστρεπτέες....

Βέβαια θα χρωστάς εισφορές και  λεφτά στον υπάλληλο με αυτόν τον τρόπο...

 

Την έχω υποβάλλει ήδη χειρόγραφα, το θέμα είναι αν πρέπει να την γνωστοποιήσω στο ΙΚΑ και εάν θα την καταχωρήσει ποτέ ο ΟΑΕΔ στο ΕΡΓΑΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν κάνετε τίποτα στο ΙΚΑ.

Ο ΟΑΕΔ την έχει καταχωρήσει απο την ημερομηνία που την υποβάλλατε χειρόγραφα.

Το πότε θα φανεί στο σύστημα είναι άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ως τωρα δεδομενα(δε ξερω τι μπορει να αλλαξει αυριο-μεθαυριο στο Εργανη).

Τυπικα επρεπε να δωθει χειρογραφη απολυση στον οαεδ.

Με το ΙΚΑ θα συνεννοηθειτε με το προστιμο των 800 ευρω.Αυτοι λογικα συνεχιζουν να το επιβαλουν οταν κανουν τον ελεγχο της επιχειρησης.Εχετε δικαιωμα να πατε στην επιτροπη του ΙΚΑ για να το αναιρεσει αν υπαρχει σπουδαιος λογος (Covid εχουμε,τρελοκομειο γινεται,υπαρχει σοβαρος λογος της αμελειας εκ μερους του λογιστη.Αν θελουν τους προσκομιζετε και χαρτι ψυχιατρου με αυτα που μας εχουν κανει ενα χρονο τωρα 🙂 ).

Στο Εργανη δε θα καταχωρηθει και δε θα φαινεται ουτε οικειοθελη αποχωρηση,ουτε απολυση.

Ο εργαζομενος θα συνεχισει να φαινεται στο συστημα ως να εργαζεται κανονικά (Εργανη-στοιχεια προσωπικου-κλικ στην τρεχουσα κατασταση).

Θα διαγραφει του χρονου απο τους ενεργους εργαζομενους της επιχειρησης με ημερομηνια 31/12/2021 εφοσον δεν θα εχει συμπεριληφθει περιληφθει στον Ετησιο Πινακα προσωπικου του Οκτωβριου 2021

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, floydpink είπε

Με τα ως τωρα δεδομενα(δε ξερω τι μπορει να αλλαξει αυριο-μεθαυριο στο Εργανη).

Τυπικα επρεπε να δωθει χειρογραφη απολυση στον οαεδ.

Με το ΙΚΑ θα συνεννοηθειτε με το προστιμο των 800 ευρω.Αυτοι λογικα συνεχιζουν να το επιβαλουν οταν κανουν τον ελεγχο της επιχειρησης.Εχετε δικαιωμα να πατε στην επιτροπη του ΙΚΑ για να το αναιρεσει αν υπαρχει σπουδαιος λογος (Covid εχουμε,τρελοκομειο γινεται,υπαρχει σοβαρος λογος της αμελειας εκ μερους του λογιστη.Αν θελουν τους προσκομιζετε και χαρτι ψυχιατρου με αυτα που μας εχουν κανει ενα χρονο τωρα 🙂 ).

Στο Εργανη δε θα καταχωρηθει και δε θα φαινεται ουτε οικειοθελη αποχωρηση,ουτε απολυση.

Ο εργαζομενος θα συνεχισει να φαινεται στο συστημα ως να εργαζεται κανονικά (Εργανη-στοιχεια προσωπικου-κλικ στην τρεχουσα κατασταση).

Θα διαγραφει του χρονου απο τους ενεργους εργαζομενους της επιχειρησης με ημερομηνια 31/12/2021 εφοσον δεν θα εχει συμπεριληφθει περιληφθει στον Ετησιο Πινακα προσωπικου του Οκτωβριου 2021

 

Δυστυχώς την ίδια άποψη έχω κι εγώ, με έχω χάσει χρόνια από τη ζωή μου, επειδή φοβάμαι μήπως πάει να κάνει καμμιά πρόσληψη με το πρόγραμμα των 100.000 θέσεων. Ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Έχω μια περίπτωση εκρόθεσμης υποβολής Ε7 για σύμβαση ορισμένου χ΄ρονου.

Στον ΟΑΕΔ μου λένε ηλεκτρονικά.

Στο σύστημα του Εργάνη δεν τη δέχεται τελικά με εκπρόθεσμη ημερομηνία.

Δεν ξέρουν και στην Epsilon που ρώτησα.

Υπάρχει εφαρμογή για εκπρόθεσμες δηλώσεις και δεν το ξέρω;;;;;;

Βρίσκω και αυτό

Αρ75 4808/2021

1. Κάθε εργοδότης που δεν έχει υποβάλει εμπρόθεσμα στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ έντυπο για το οποίο έχει υποχρέωση υποβολής, δύναται να το υποβάλλει εκπροθέσμως.

Πώς γίνεται τελικά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...