Jump to content
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΕΦΚΑ -ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

hor
 Share

Question

Καλησπέρα σας ,

Κατόπιν ηλεκτρονικού αιτήματος στο ΕΦΚΑ για έκδοση ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ μας απάντησαν ότι υπάρχουν εργοδοτικές οφειλές .

Μετά την επίσκεψή μας στο ΕΦΚΑ )ΟΑΕΕ)που ανήκει ο μη μισθωτός μας ενημέρωσαν ότι την ενημερότητα της παράλληλης δραστηριότητας θα την λάβουμε από το ΙΚΑ που ανήκει η εταιρεία κατόπιν ρυθμίσεως ή πληρωμής του ποσού οφειλής .

Δηλαδή πλέον πια αν η εταιρεία δεν είναι ενήμερη με τις εργοδοτικές της εισφορές το μέλος/διαχειριστής δεν μπορεί να λάβει ασφαλιστική ενημερότητα από το ταμείου του ?

Recommended Posts

• 0
59 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Το ποσό του 2021 είναι διαφορετικό από του 2020.

Μάλλον για αυτό τον λόγο στον λογαριασμό του στον ΕΦΚΑ του δείχνει εξοφλημένες τις εισφορές του 2021 και ανεξόφλητες του 2020.

Το θέμα μου είναι θα μου δώσει ο διευθυντής χειρόγραφη ενημερότητα για να εισπράξει ΕΟΠΥΥ και να πάρει ένα δάνειο ώστε να εξοφλήσει τον ΕΦΚΑ?

αν το χουν κάνει έτσι άστα βραστά ..στο τελος όταν ειναι να βγει στην σύνταξη θα τσεκάρει πχ 30 χρονιά να δει ποιοι μίνες έχουν μείνει απλητωτη  ..απ την άλλη αν το κάνουν οπως του εφκα θα έχει το  αντίθετο προβλημα και στα δυο συστήματα υπαρχει ένα κάλο και ένα κακό βλέπε πρώην οαεε και μετά τον εφκα .

δλδ πλέον ξανά γυρίσαμε στο παλιό σύστημα του οαεε που ειχες  πληρωσει 30 χρονια αλλα σου χε ξεφυγει ενα δίμηνο την πρώτη χρονιά που έπρεπε να εξόφλησης ? αντε να δουμε ειναι παλι νεα ολα αυτα .. 

• 0
7 ώρες πριν, 125883623 είπε

δεν εχω ιδεα

αλλα και παλι αφου δεν αλλαζει το rf αν θελει ας πληρωσει τωρα το ποσο του 2020 το γνωριζει αφου δεν ειχε και παραλληλα μισθωτη εργασια . 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, διότι:

-Δεν γνωρίζω το ποσό των εισφορών μετά τις μειώσεις που έγιναν στις πληττόμενες κλπ επιχειρήσεις λόγω covid-19  και

-Φοβάμαι ότι οι πληρωμές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ειδοποιητήρια (άρα οφειλές) για το 2020, θα πάνε και θα "κουμπώσουν" στο 2021.

• 0
16 ώρες πριν, geka είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι, διότι:

-Δεν γνωρίζω το ποσό των εισφορών μετά τις μειώσεις που έγιναν στις πληττόμενες κλπ επιχειρήσεις λόγω covid-19  και

-Φοβάμαι ότι οι πληρωμές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ειδοποιητήρια (άρα οφειλές) για το 2020, θα πάνε και θα "κουμπώσουν" στο 2021.

Τι να πω δεν ξέρω.

Άλλα  οι  μειωμένες εισφορές δεν έπρεπε να το επιλέξεις; και ίσχυαν μόνο αν ηταν εμπρόθεσμα .θυμάμαι κάτι λάθος; και μιλάμε για δυο μήνες .

Απ την άλλη το 2020 ξεκίνησε το 2021 το πληρώνει ..έχω  επιλέξω κλάση .πως θα πέσουν στο 2021; τα παραπάνω;;;

Να μου λέγατε θα πάνε στο 2022 πιο λογικό θα μου φαινόταν..απ την άλλη θα χεις εξόφληση το 2021 όχι το 2020  και θα χεις εξοφλημένο το 2022;;;

Στην Ελλάδα βεβαία  όλα μπορούν .ακόμα και αυτό .

Πρέπει να μας ενημερώσουν πως θα ενημερώνουν την καρτέλα .

Έτσι με υποθέσεις και αυτοί και εμείς χαμένοι βγαίνουμε ...δ.λ.δ 06/2021 έχουμε φτάσει..έλεος .πάνω απο έναν χρόνο νόμος και να συζητάμε αυτό το θέμα;;; 

Το να συζητάμε όμως να σπάνε το κεφάλι μας πως θα τους δώσουμε φόρους --χρήματα με ξεπερνάει ..θα έρθει κανένας επενδυτής και θα νομίζει ότι του κάνουμε πλάκα . 

Θα χρωστάει έναν χρόνο θα τον πληρώσει θα πάει να πάρει ενημερότητα θα του πουν ότι δεν μπορει γιατί έχει εξοφλήσει προκαταβολικά  μελλοντική   χρονιά άλλα χρωστάει την προηγούμενη άλλα και να θέλει να την εξοφλήσει δεν μπορει  άλλα ούτε και να πάρει ενημερότητα μπορεί γιατί χρωστάει.

Έλεος.... 

• 0
11 ώρες πριν, 125883623 είπε

Τι να πω δεν ξέρω.

Αλλα  οι  μειωμενες εισφορές δεν έπρεπε να το επιλεξεις; και ίσχυαν μονο αν ηταν εμπρόθεσμα .θυμάμαι κατι λαθος; και μιλαμε για δυο μήνες .

Απ την άλλη το 2020 ξεκίνησε το 2021 το πληρώνει ..εχει επιλέξω κλάση .πως θα πεσουν στο 2021; τα παραπανω;;;

............................................................................................................................

Έλεος.... 

Για τις μειωμένες εισφορές: Από τον ΕΦΚΑ επιμένουν ότι όταν βγουν τα ειδοποιητήρια θα υπάρχει η μείωση, η οποία, σε καμιά περίπτωση, δεν πρόκειται να χαθεί. Αν ισχύει ή όχι δεν το γνωρίζω.

Για το "κούμπωμα" στο 2021, το λέω με το σκεπτικό ότι όταν θα βγαίνουν τα ειδοποιητήρια το σύστημα θα βλέπει τις πληρωμές  και θα κάνει συμψηφισμό. Αν έχω δίκιο ή άδικο δεν ξέρω.

Σε κάθε περίπτωση είναι απαράδεκτο να είμαστε στα μέσα του επόμενου έτους (2021) και να τους παρακαλάμε να μας πουν τι τους χρωστάμε  (το 2020) για να τους πληρώσουμε και να μη μπορούν να μας πουν.

Κατά τ' άλλα έχει πρόβλημα το ασφαλιστικό. Πώς να μην έχει;

Και όπως λες κι εσύ: ΕΛΕΟΣ!!!!!

• 0
23 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

AE θέλει να προσθέσει ΚΑΔ ,τα μέλη ΔΣ - μέτοχοι>3 % από που βγάζουν ενημερότητα εφκα-μη  μισθωτών?

θα πάνε προσθήκη ΚΑΔ σαν φυσικά πρόσωπα  ?

προσωπικη αποψη κάνουν και οι δυο .και η απλή ότι ειναι ενήμερος άλλα και η προσθηκη κ.α.δ .αν και αυτό το βγάζαμε για παραλληλη δραστηριοτητα οχι για προσθηκη κ.α.δ πλην ατομικης αλλα και εκει ανευφ ουσιας  . δοκίμασες να προσθέσεις καδ πως τους έχουν αυτούς μέσα στην μηχανογραφιση δεν το χω δει . μπορείς για αρχή γινεται  ? 

πλέον που υπαρχει το νεο ασφαλιστικο συστημα και η διασυνδεση των ασφαλιστικων με το ταχις  ολα αυτά τα απαρχαιωμένα δεν βοηθουν . 

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

προσωπικη αποψη κάνουν και οι δυο .και η απλή ότι ειναι ενήμερος άλλα και η προσθηκη κ.α.δ .αν και αυτό το βγάζαμε για παραλληλη δραστηριοτητα οχι για προσθηκη κ.α.δ πλην ατομικης αλλα και εκει ανευφ ουσιας  . δοκίμασες να προσθέσεις καδ πως τους έχουν αυτούς μέσα στην μηχανογραφιση δεν το χω δει . μπορείς για αρχή γινεται  ? 

πλέον που υπαρχει το νεο ασφαλιστικο συστημα και η διασυνδεση των ασφαλιστικων με το ταχις  ολα αυτά τα απαρχαιωμένα δεν βοηθουν . 

H προσθήκη των ΚΑΔ θα πάει στο άτομο ? είναι άσχετοι οι ΚΑΔ της ΑΕ με αυτόν.

σαν να είσαι εσύ με ΚΑΔ λογιστή στον εφκα και η αε να θέλει να βάλει "πωλήσεις αεροσκαφών".

η Δ.Ο.Υ. τι ζητά ξέρεις ,γενική ενημερότητα ή να αναφέρει ΚΑΔ?

• 0
18 ώρες πριν, PROAKIS είπε

H προσθήκη των ΚΑΔ θα πάει στο άτομο ? είναι άσχετοι οι ΚΑΔ της ΑΕ με αυτόν.

σαν να είσαι εσύ με ΚΑΔ λογιστή στον εφκα και η αε να θέλει να βάλει "πωλήσεις αεροσκαφών".

η Δ.Ο.Υ. τι ζητά ξέρεις ,γενική ενημερότητα ή να αναφέρει ΚΑΔ?

Δεν  μου χει τύχει πρόσφατα . Δεχόντουσαν και τα δυο. Και απογραφικο απλό μην σου πω  .

Άποψη μου ,προτείνω την   απλή ενημερότητα το άλλο το μπερδεύει το πράγμα και άνευ ουσίας(μάλλον) . οσο  άφορα τα άσχετα μεταξύ τους επαγγέλματα   γι αυτό ρώτησα σε αφήνει να προσθέσεις;  αυτός πες ότι δεν είχε ατομική και ηταν  απλό  μέλος α.ε πως τον έχει στην μηχανογράφηση  του ο ε.φ.κ.α; 

Η ουσία ειναι ότι αυτά παλιά δεν είχαν καμιά άξια .τα εκαναν μόνο για να πληρώνεις τα χρέη σου .πλέον όμως έτσι οπως τα χουν μπλέξει με επιδοτήσεις κορωνοιο ασφαλιστικό φορολογικό  δεν ξέρεις απο που θα ρθει . 

Η εφορια το πιο λογικό ειναι να θέλει την βεβαίωση που αναφέρεται ο νέος κ.α.δ .

Άντε βγάλε άκρη.

βγάζεις και τα δυο και πας αν δεν θες να το πολλή συζητάς .