Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥ


Γιάννης Κ.

Ερώτηση

Καλημέρα,

Σε επιχείρηση που έχει δηλώσει εργαζόμενο σε αναστολή από 01/03 έως 31/03, ο εργαζόμενος θέλει να αποχωρήσει οικειοθελώς σήμερα 10/03. Ποιος είναι ο κατάλληλος χειρισμός όσον αφορά την αναστολή που έχει δηλωθεί; Χρειάζεται να γίνει κάποια κίνηση ώστε να δηλωθεί διακοπή της αναστολής ή απλά μέσω του εντύπου οικειοθελούς αποχώρησης θα διαβάσει αυτόματα το σύστημα ότι αποχώρησε ο εργαζόμενος τη συγκεκριμένη ημερομηνία οπότε και θα τον αποζημιώσει μερικώς (όταν έρθει η ώρα των πληρωμών) για τις ημέρες μέχρι την αποχώρηση; Έχει τύχει σε άλλο συνάδελφο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφε κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στα έντυπα ειδικού σκοπού υπάρχει μόνο το έντυπο της προσωρινής ανάκλησης αναστολής για έκτακτες, κατεπείγουσες, μη αναβαλλόμενες και ανελαστικές ανάγκες. Νομίζω η περίπτωση που αντιμετωπίζω δεν εμπίπτει στο πλαίσιο του συγκεκριμένου εντύπου, καθώς η ανάκληση της αναστολής είναι οριστική λόγω της οικειοθελούς αποχώρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ανακοίνωση του ΕΡΓΑΝΗ γράφει αυτό: «Υπενθυμίζεται ότι ένεκα του προαναγγελτικού συστήματος δεν επιτρέπονται οι ορθές επαναλήψεις δηλώσεων αναστολής συμβάσεων εργαζομένων για προγενέστερα χρονικά διαστήματα. Στις δε περιπτώσεις που πρέπει να υπηρετηθούν επείγουσες μελλοντικές ανάγκες των επιχειρήσεων, επιτρέπονται προαναγγελτικά οι ανακλήσεις αναστολών συμβάσεων εργασίας με χρήση ορθής επανάληψης ή προσωρινής ανάκλησης δήλωσης αναστολής».

Με βάση αυτό δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει ορθή επανάληψη στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω οτι δεν μπορεις με την ορθη επαναληψη να προσθεσεις αλλα να αλλαξεις την ημερομηνια  εως ...., σε καποιον που εχεις δηλωσει,  μπορεις. Ειναι κλειστο τωρα και δεν μπορω να δοκιμασω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, Γιάννης Κ. είπε

Συνάδελφε κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στα έντυπα ειδικού σκοπού υπάρχει μόνο το έντυπο της προσωρινής ανάκλησης αναστολής για έκτακτες, κατεπείγουσες, μη αναβαλλόμενες και ανελαστικές ανάγκες. Νομίζω η περίπτωση που αντιμετωπίζω δεν εμπίπτει στο πλαίσιο του συγκεκριμένου εντύπου, καθώς η ανάκληση της αναστολής είναι οριστική λόγω της οικειοθελούς αποχώρησης. 

Καλημέρα σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα εγώ τον προηγούμενο μήνα με προσωρινή ανάκλιση αναστολής έβαλα σαν ημερομηνία ανάκλισης την ημερομηνία αποχώρησης και σαν λήξη ανάκλισης την ημερομηνία που θα τελείωνε η αναστολή του.

Στις απρατηρήσεις έγραψα το πραγματικό γεγονός (αποχώρηση οικιοθελή του εργαζομένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, Γιάννης Κ. είπε

Στην ανακοίνωση του ΕΡΓΑΝΗ γράφει αυτό: «Υπενθυμίζεται ότι ένεκα του προαναγγελτικού συστήματος δεν επιτρέπονται οι ορθές επαναλήψεις δηλώσεων αναστολής συμβάσεων εργαζομένων για προγενέστερα χρονικά διαστήματα. Στις δε περιπτώσεις που πρέπει να υπηρετηθούν επείγουσες μελλοντικές ανάγκες των επιχειρήσεων, επιτρέπονται προαναγγελτικά οι ανακλήσεις αναστολών συμβάσεων εργασίας με χρήση ορθής επανάληψης ή προσωρινής ανάκλησης δήλωσης αναστολής».

Με βάση αυτό δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει ορθή επανάληψη στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

με ορθή επανάληψη βάζεις την νέα λήξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάθε περίπτωση, μεταβολή της προαναγγελθείσας αναστολής συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων προαναγγέλλεται και αυτή, με τη διαδικασία της προσωρινής ανακλήσεως. Η προαναγγελία αυτή πρέπει να πραγματοποιείται τουλάχιστον την προηγούμενη μέρα από την έναρξη της μεταβολής.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52716/anastoles-symbasewn-febroyarioy-2021-dhmosieyohke-h-apofash

 

(Αποψη μου)Δε εχεις δηλωσει κατι λαθος για να κανεις ορθη επαναληψη.

Προσωρινη ανακληση πιστευω πως πρεπει να  κανεις και αν δεν κανω λαθος διαλεγεις ειδικη περιπτωση, διαλεγεις αποχωρηση και βαζεις την ημερομηνια αποχωρησης του εργαζομενου.

Δε μπορεις ομως να βαλεις σημερινη ή χθεσινη ημερομηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδελφος;

Σε εργαζόμενη δηλώθηκε αναστολή από 1/4/21 έως 30/4/21.

Η εργαζόμενη θέλει από αύριο 21/4/21 να αποχωρήσει οικειοθελώς.

Πέραν της υποβολής του εντύπου οικ. αποχώρησης χρειάζεται

να κάνουμε κάτι με το θέμα της αναστολής, ή το βλέπει το σύστημα μόνο του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδελφος;

Σε εργαζόμενη δηλώθηκε αναστολή από 1/4/21 έως 30/4/21.

Η εργαζόμενη θέλει από αύριο 21/4/21 να αποχωρήσει οικειοθελώς.

Πέραν της υποβολής του εντύπου οικ. αποχώρησης χρειάζεται

να κάνουμε κάτι με το θέμα της αναστολής, ή το βλέπει το σύστημα μόνο του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προσωπικά , θα κοίταζα να κάνω ορθή επανάληψη με διάστημα αναστολής 01/04-21/04 

Το έχεις δοκιμάσει? Το παίρνει?      Αν δε το παίρνει , δε θα έκανα τίποτα.   Θα ενημέρωνα επιχείρηση και  εργαζόμενο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Φοβάμαι ότι λόγο του προαναγγελτικού χαρακτήρα μπορεί να μου το βγάλει εκπρόθεσμο.

Προσωπικά κλίνω προς τη λύση να υποβάλω οικ. αποχώρηση και τίποτε άλλο.

Υποθέτω το σύστημα θα το "δει" γιατί τους συμφέρει να το "δει".

Δεν έκανα λάθος (ή ξέχασα κάτι) για να δηλώσω "ορθή επανάληψη" αλλά ούτε να δηλώσω "προσωρινή ανάκληση"

πιστεύω είναι σωστό, γιατί διακόπτεται η εργασιακή σχέση μόνιμα. Δε σταματάει η αναστολή προσωρινά λόγω φόρτου εργασίας.

Είναι γελοίο που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες και είμαστε trial and error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Φοβάμαι ότι λόγο του προαναγγελτικού χαρακτήρα μπορεί να μου το βγάλει εκπρόθεσμο.

Προσωπικά κλίνω προς τη λύση να υποβάλω οικ. αποχώρηση και τίποτε άλλο.

Υποθέτω το σύστημα θα το "δει" γιατί τους συμφέρει να το "δει".

Δεν έκανα λάθος (ή ξέχασα κάτι) για να δηλώσω "ορθή επανάληψη" αλλά ούτε να δηλώσω "προσωρινή ανάκληση"

πιστεύω είναι σωστό, γιατί διακόπτεται η εργασιακή σχέση μόνιμα. Δε σταματάει η αναστολή προσωρινά λόγω φόρτου εργασίας.

Είναι γελοίο που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες και είμαστε trial and error.

για κάνε δοκιμή για οικειοθελή.   θα μπορέσεις?

πάντως χτες με πήραν τηλέφωνο και μου είπε ο πελάτης ,ο τάδε από αύριο δουλειά.

μπήκα με ορθή επανάληψη και την έκοψα 19/04/21.

το ορθή επανάληψη στο εργάνη έχει την έννοια της τροποποιητικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

για κάνε δοκιμή για οικειοθελή.   θα μπορέσεις?

πάντως χτες με πήραν τηλέφωνο και μου είπε ο πελάτης ,ο τάδε από αύριο δουλειά.

μπήκα με ορθή επανάληψη και την έκοψα 19/04/21.

το ορθή επανάληψη στο εργάνη έχει την έννοια της τροποποιητικής. 

Στην αρχική δήλωση έχω βάλει 2 εργαζομένους σε αναστολή από 1/4/21-30/4/21

Οπότε λες αν κάνω ορθή επανάληψη και αφήσω τον έναν 1/4/21-30/4/21 και βάλω τον άλλον

1/4/21-20/4/21 θα τι πάρει και δε θα βγει εκπρόθεσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Στην αρχική δήλωση έχω βάλει 2 εργαζομένους σε αναστολή από 1/4/21-30/4/21

Οπότε λες αν κάνω ορθή επανάληψη και αφήσω τον έναν 1/4/21-30/4/21 και βάλω τον άλλον

1/4/21-20/4/21 θα τι πάρει και δε θα βγει εκπρόθεσμο;

δεν το ξέρω  αυτό στην πράξη.

αλλά αφού τον άλλον δεν θα τον πειράξεις ,γιατί να βγει εκπρόθεσμο?

κάνε μια δοκιμή και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, PROAKIS είπε

δεν το ξέρω  αυτό στην πράξη.

αλλά αφού τον άλλον δεν θα τον πειράξεις ,γιατί να βγει εκπρόθεσμο?

κάνε μια δοκιμή και βλέπεις.

Καλημέρα,

μόλις υπέβαλα οικειοθελή αποχώρηση και την δέχτηκε κανονικά.

Οπότε δεν πείραξα ούτε θα πειράξω την αναστολή. Θα την δει το σύστημα

και θα την κόψει αυτόματα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα χρειαστώ μια επιβεβαίωση του σκεπτικού αναφορικά με εργαζόμενη που βρίσκεται σε αναστολή σύμβασης εργασίας έως 30/4. Η νέα επιχείρηση δήλωσε ότι θέλει το γρηγορότερο δυνατό να προχωρήσει στην πρόσληψη (αν είναι εφικτό και στις πρώτες εργάσιμες ημέρες του Μαΐου).

Με βάση το γεγονός ότι η υπάλληλος όντως δεν θα εργαστεί αύριο στον εργοδότη που ήταν έως σήμερα, την οικειοθελή αποχώρηση να την δηλώσω με αυριανή ημερομηνία (πραγματικό γεγονός καθώς θα είναι και η τελευταία ημέρα που θα βρίσκεται στην εργοδοσία - έστω και με αναστολή) και να τακτοποιήσω το κλείσιμο οριστικά με 30/4 ή να τροποποιήσω με ορθή επανάληψη την αναστολή (να υπολογίσω μια πρόσθετη ημέρα σε Απρίλιο και ΔΠ) και να υπογράψει την αποχώρησή της για να κλείσουμε την εκκρεμότητα; Προσωπικά δεν υπάρχει λόγος να περάσω στον Μάιο με υπολογισμό μισθοδοσίας έστω και για μια ημέρα και κλείνω προς την υποβολή της οικειοθελούς αποχώρησης χωρίς ορθή επανάληψη της αναστολής.

Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...