Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιωσεις αποδοχων μισθων , συνταξεων - επιχειρηματικης δραστηριοτητας και υποβολη ετησιου αρχειου 2020


PIRATIS

Ερώτηση

Με βαση την ΠΟΛ  1035 /2021 που εκδοθηκε σχετικα με το τυπο και το περιεχομενο των  βεβαιωσεων των ετησιων αποδοχων σε μισθωτους κλπ , θα στειλουμε ετησιο αρχειο  φετος ? Δεν καταλαβαινω σε ποιους αναφερεται . Περσι δεν στειλαμε γιατι τους καλυπταν οι μηνιαιες προσωρινες δηλωσεις που υποβαλλονται απο εμας. Αλλαξε κατι και θα ανοιξει φορμα υποβολης με τους μισθους του ετους ? Εχω χαζεψει τοσο με δαυτους που δεν ειμαι σιγουρος για το νοημα αυτων που διαβαζω. Για το τι πρεπει να στειλω ή να μην στειλω.

Υ.Γ. Εδω για την επιστρεπτεα 6 με οριστικοποιημενες αιτησεις εκδηλωσης ενδιαφεροντος μου γραφει σημερα οτι δεν εχει εκδηλωθει στους περισσοτερους......................και δεν μπορω να υποβαλω αιτηση χορηγησης.

Τους εχει φοβηθει το ματι μου. Παρακαλω ας επιβεβαιωσει καποιος αν θα σταλουν ετησια αρχεια μισθων για το 2020.Ευχαριστω πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
19 λεπτά πριν, aellovel είπε

Σε νπδδ κ σ εσας η σε απλη επιχειρηση ? Εγω το προγραμμα της ααδε το φετεινο χρησιμοποιησα παντως

Αρχικά σε ΝΠΔΔ αλλά έκανα δοκιμή και Ατομική Επιχείρηση και πάλι μου έβγαλε λάθος κωδικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα . ΘΑ μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ?  ΥΠΟΒΑΛΛΩ Ή ΟΧΙ ΜΗΝΙΑΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ   κάποιον που προσελήφθη με το

πρόγραμμα 100000 νεων θεσεων εργασίας? δεν εχει κρατηση φμυ γιατι ειναι με βασικό μισθό.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ    ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/3/2021 στις 7:34 ΜΜ, aellovel είπε

Σε νπδδ κ σ εσας η σε απλη επιχειρηση ? Εγω το προγραμμα της ααδε το φετεινο χρησιμοποιησα παντως

Τελικά το έστειλα ως Δημόσιος φορέας και το πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/3/2021 στις 11:23 ΠΜ, aellovel είπε

καλημερα με κωδικους εκκαθαριστη δημοσιου?

Σύγνωμη δεν το είχα δει. Ακριβώς με τους κωδικούς Δημοσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Μήπως το έχει λύσει κάποιος ?

Εχει υποβληθεί κανονικά τον Δεκέμβριο η μηνιαία Αμοιβών από Επιχειρηματική Δραστηριότητα (20%)

Δεν έχει υποβληθεί ετήσια .

Δεν έχει ενημερωθεί το Ν του αντισυμβαλλόμενου νομικού προσώπου με τον φόρο που έχει παρακρατηθεί.

Πήγα να υποβάλλω ετήσιο αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι ο κωδικός αποδοχών του "μισθωτού" είναι λάθος.

Τι κάνω λάθος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, ElenaS είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Μήπως το έχει λύσει κάποιος ?

Εχει υποβληθεί κανονικά τον Δεκέμβριο η μηνιαία Αμοιβών από Επιχειρηματική Δραστηριότητα (20%)

Δεν έχει υποβληθεί ετήσια .

Δεν έχει ενημερωθεί το Ν του αντισυμβαλλόμενου νομικού προσώπου με τον φόρο που έχει παρακρατηθεί.

Πήγα να υποβάλλω ετήσιο αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι ο κωδικός αποδοχών του "μισθωτού" είναι λάθος.

Τι κάνω λάθος ? 

Μίλησα μόλις με το 213 162 1000 και μου είπαν ότι, όντως δεν υποβάλλουμε ετήσιο, και το ότι δεν έχει ενημερώσει το Ν, οφείλεται στο ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμη οι δηλώσεις Νομικών Προσώπων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ElenaS είπε

Μίλησα μόλις με το 213 162 1000 και μου είπαν ότι, όντως δεν υποβάλλουμε ετήσιο, και το ότι δεν έχει ενημερώσει το Ν, οφείλεται στο ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμη οι δηλώσεις Νομικών Προσώπων!

ELENA μακάρι να είναι αυτό.

γιατί από εργολάβους και δημόσιο έχει ενημερωθεί.  μήπως γιατί δεν προβλέπεται παρακράτηση 20% στα ΝΠ και πρέπει να το βάλουμε εμείς  ,σε όσα έγινε παρακράτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ELENA μακάρι να είναι αυτό.

γιατί από εργολάβους και δημόσιο έχει ενημερωθεί.  μήπως γιατί δεν προβλέπεται παρακράτηση 20% στα ΝΠ και πρέπει να το βάλουμε εμείς  ,σε όσα έγινε παρακράτηση?

Τι να σου πω! Κανονικά , κάθε χρόνο έρχεται προ - συμπληρωμένο στο έντυπο Ν. (αφορά συνεργασία χρόνων)

Το ρώτησα πολύ συγκεκριμένα (στο 213 162 1000 / θέση 1165 σημείωσα). 

Θα περιμένω λίγο και θα δούμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επειδή είμαι με ίωση, οι Βεβαιώσεις Αποδοχών για το 2021 ισχύει και φέτος ότι δεν έχουν πρόστιμο, ακόμα και αν τις υποβάλλεις μετά τις 28/2?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επειδή είμαι με ίωση, οι Βεβαιώσεις Αποδοχών για το 2021 ισχύει και φέτος ότι δεν έχουν πρόστιμο, ακόμα και αν τις υποβάλλεις μετά τις 28/2?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μια ερώτηση επειδή κόλλησα:

Νομικό πρόσωπο εξέδωσε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών σε νομικό πρόσωπο.

Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης φόρου επειδή ο εκδότης είναι νομικό πρόσωπο.

Ο πελάτης πώς θα το δηλώσει στην Βεβαίωση Αποδοχών για το 2021?

Με τι κωδικό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομικό πρόσωπο εξέδωσε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών σε νομικό πρόσωπο ?????

Βεβαίωση αποδοχών σε νομικό πρόσωπο  ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, SOTPAR είπε

Νομικό πρόσωπο εξέδωσε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών σε νομικό πρόσωπο ?????

Βεβαίωση αποδοχών σε νομικό πρόσωπο  ?????

Γιατί τόσα ερωτηματικά!?

Τι έκανα λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Γιατί τόσα ερωτηματικά!?

Τι έκανα λάθος?

Χρειάζεται βεβαίωση αποδοχών? Αφού δεν έχει παρακράτηση φόρου. Δεν στέλνεις τίποτα. Αυτό ξέρω εγώ τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/2/2022 στις 4:31 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Επειδή είμαι με ίωση, οι Βεβαιώσεις Αποδοχών για το 2021 ισχύει και φέτος ότι δεν έχουν πρόστιμο, ακόμα και αν τις υποβάλλεις μετά τις 28/2?

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχει κυρώσεις η εκπρόθεσμη υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, monty είπε

Χρειάζεται βεβαίωση αποδοχών? Αφού δεν έχει παρακράτηση φόρου. Δεν στέλνεις τίποτα. Αυτό ξέρω εγώ τουλάχιστον. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας ,

Σε περίπτωση που οι υπόχρεοι δεν συμπληρώσουν τις αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών για τις οποίες δεν υπήρχε υποχρέωση παρακράτησης φόρου (πχ. αμοιβές μικρότερες των 300 ευρώ) θα υπάρχουν κυρώσεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να κατεβάσω την εφαρμογή δημιουργίας αρχείου της ΑΑΔΕ για τις Βεβαιώσεις 2022 και δεν μου ανοίγει το αρχείο .jar.

Έχει αλλάξει κάτι φέτος?

Έχω την τελευταία έκδοση Java, όπως ζητάει και κάνω ό,τι κάνω κάθε χρόνο.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Επίσης, αν δεν τα καταφέρω, μπορώ να κάνω τροποποιητική της προσωρινής Δεκεμβρίου 2022, ώστε να προσθέσω τις αμοιβές ελεύθερων επαγγελματιών χωρίς φόρο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να κατεβάσω την εφαρμογή δημιουργίας αρχείου της ΑΑΔΕ για τις Βεβαιώσεις 2022 και δεν μου ανοίγει το αρχείο .jar.

Έχει αλλάξει κάτι φέτος?

Έχω την τελευταία έκδοση Java, όπως ζητάει και κάνω ό,τι κάνω κάθε χρόνο.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Επίσης, αν δεν τα καταφέρω, μπορώ να κάνω τροποποιητική της προσωρινής Δεκεμβρίου 2022, ώστε να προσθέσω τις αμοιβές ελεύθερων επαγγελματιών χωρίς φόρο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να κατεβάσω την εφαρμογή δημιουργίας αρχείου της ΑΑΔΕ για τις Βεβαιώσεις 2022 και δεν μου ανοίγει το αρχείο .jar.

Έχει αλλάξει κάτι φέτος?

Έχω την τελευταία έκδοση Java, όπως ζητάει και κάνω ό,τι κάνω κάθε χρόνο.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Επίσης, αν δεν τα καταφέρω, μπορώ να κάνω τροποποιητική της προσωρινής Δεκεμβρίου 2022, ώστε να προσθέσω τις αμοιβές ελεύθερων επαγγελματιών χωρίς φόρο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...