Jump to content
  • 0

ΕΝΤΥΠΟ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ forma.gov

3869
 Share

Question

Καλησπέρα, θέλω να μου πείτε αν στις χειρόγραφες βεβαιώσεις μετακίνησης από το forma.gov είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθεί το πεδίο ......εως (ημερομηνία λήξης της βεβαίωσης ) ή δεν είναι υποχρεωτικό επειδή όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ έχει πάγια ισχύ.

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 9147/2021 (ΦΕΚ 534/Β/10-02-2021)

β) Αναφορικά με τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα η βεβαίωση χορηγείται στον εργαζόμενο για τη μετακίνησή του από τον υπόχρεο εργοδότη, κατόπιν υποβολής αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) του εργοδότη στο Πληροφοριακό Σύστημα (ΠΣ) «ΕΡΓΑΝΗ» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων. Κατά την υποβολή της αίτησηςυπεύθυνης δήλωσης για τη χορήγηση της εν λόγω βεβαίωσης από τον εργοδότη, διασταυρώνεται αυτόματα και πιστοποιείται από το ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ» η εργασιακή σχέση του εργαζόμενου με τον αιτούντα εργοδότη και κατόπιν παρέχεται η βεβαίωση από το ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ». Η βεβαίωση χορηγείται σε κάθε περίπτωση στον εργαζόμενο το αργότερο πριν από τη μετακίνησή του και ισχύει για όσο διάστημα ο εργαζόμενος απαιτείται να μετακινηθεί από και προς την εργασία του, κατά τις ώρες απαγόρευσης κυκλοφορίας, βάσει του ωραρίου εργασίας του. Εναλλακτικά μπορεί να λαμβάνεται πάγια βεβαίωση κίνησης (τύπου Α) από την ηλεκτρονική σελίδα forma.gov.gr. Η βεβαίωση της παρούσας περίπτωσης μπορεί να ισχύει για χρονικό διάστημα έως δεκατεσσάρων (14) ημερών.

τελικά έχει πάγια ισχύ ή μέχρι 14 ημέρες ? ή μέχρι 8/03 όπως από το ΕΡΓΑΝΗ?

• 0

Αυτό που έχω καταλάβει  είναι 

Η μια έχει 14 μέρες. 

Και η άλλη ότι βγάζει κάθε φορά το σύστημα  .

Αλλα με αυτούς  αμφιβάλουμε  και για το όνομα μας πλέον. 

Περίμενε  να δούμε τι θα πει και κανένας  άλλος συνάδελφος. 

• 0

Δεν νομίζω πως υπάρχει περιορισμός στην διάρκεια του εντύπου τύπου Α, για τους επιτηδευματίες. Μόνο για τους εργαζόμενους. Διαβάζετε κάτι διαφορετικό σε οποιαδήποτε απόφαση, δελτίο τύπου κλπ;

• 0

Δεν νοείται στην ίδια παράγραφο να υπάρχει η φράση "πάγια ισχύ" και ....."για χρονικό διάστημα 14 ημερών "

στο forma .gov είναι ξεκάθαρο...Για μετάβαση προς και από την εργασία (βεβαίωση τύπου Α) ή κατά τη διάρκεια της εργασίας, εφόσον είναι απαραίτητο, η βεβαίωση γίνεται μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος ΕΡΓΑΝΗ ή συμπληρώνοντας το έντυπο «Βεβαίωση Κυκλοφορίας Εργαζομένου» το οποίο υπογράφεται από τον εργοδότη ή σε περίπτωση νομικού προσώπου από τον νόμιμο εκπρόσωπό του ή σε περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία ή αυτοαπασχολούμενου από τον ίδιο. Η βεβαίωση από το ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ έχει ισχύ 14 ημέρες ενώ το έντυπο «Βεβαίωση Κυκλοφορίας Εργαζομένου» έχει πάγια ισχύ.

και αναρωτιέμαι αν αυτό το ....14ημερών απλά "ξέμεινε " στην παράγραφο..

ερωτηματικά ακόμα και για μια απλή βεβαίωση .....

• 0

Δέν μπορώ να καταλάβω τη λογική , στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα ισχύος των βεβαιώσεων ...

8 ημέρες στην ηλεκτρονική

14 ημέρες στη χειρόγραφη

?

• 0

Επειδή  υποτίθεται  παίρνουν  μέτρα κάθε δύο βδομάδες. 

Από εκεί έχει βγει  το 14 ήμερο. 

Το άλλο έχει να κάνει ότι δεν παίρνουν  κάθε 14 και όταν το ανοίγουν  το άνοιγουν  μεημερομηνία ανάλογα  μέχρι πότε πήραν. 

Κατά τα άλλα άντε  βγάλε  άκρη. 

• 0

Καλημέρα συνάδελφοι.

Εγώ πάντως έδωσα σε όλους (πλην Ν.Π.) χειρόγραφες με κενές ημερομηνίες και ώρες να το σφραγίσουν, να συμπληρώνουν ώρες και ημερομηνίες και να κάνουν δουλίτσα. Τώρα με τόσα που θα έρθουν τις επόμενες μέρες δεν θα ασχολούμαι και με τις βεβαιώσεις από το ΕΡΓΑΝΗ!!

• 0

Συνάδελφοι μια ερώτηση από επαρχία.

Μέλος Ο.Ε με έδρα στην επαρχία διαμένει μόνιμα στην Αθήνα και η δουλειά του είναι να "κλείνει" τις εμπορικές συμφωνίες για τις αγορές της εταιρείας [Δειγματισμό κλπ] συνεπώς κινείται εντός των ορίων της Αττικής σε όλες τις περιφερειακές ενότητες.

Εγώ στη βεβαίωση Εργάνη τι μου προτείνετε να βάλω από τι στιγμή που  κάθε μέρα μπορεί να βρίσκεται κι αλλού; 

Μήπως να του στείλω τους κωδικούς και να βγάζει κάθε μέρα και διαφορετική;

Ευχαριστώ

• 0

Δεν έχεις και πολλές επιλογές....

2  περιφέρειες την φορά !  .....άρα όπως ορθά είπες ...δίνεις τους κωδικούς και ας βγάζει !

• 0
5 ώρες πριν, MR_LINKY είπε

Συνάδελφοι μια ερώτηση από επαρχία.

Μέλος Ο.Ε με έδρα στην επαρχία διαμένει μόνιμα στην Αθήνα και η δουλειά του είναι να "κλείνει" τις εμπορικές συμφωνίες για τις αγορές της εταιρείας [Δειγματισμό κλπ] συνεπώς κινείται εντός των ορίων της Αττικής σε όλες τις περιφερειακές ενότητες.

Εγώ στη βεβαίωση Εργάνη τι μου προτείνετε να βάλω από τι στιγμή που  κάθε μέρα μπορεί να βρίσκεται κι αλλού; 

Μήπως να του στείλω τους κωδικούς και να βγάζει κάθε μέρα και διαφορετική;

Ευχαριστώ

Εγώ γράφω στις σημειώσεις ''Ανάγκη μετακίνησης στο σύνολο περιφέρειας Αττικής''.

• 0

Συνάδελφοι τις βεβαιώσεις κίνησης κάνατε κάτι ; δεν μπορούμε να βγάλουμε ακόμη;  αυτές που έχουμε

δώσει είναι μέχρι σήμερα  τι κάνουμε;

• 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τελειώσαμε με αυτές τις παπαριές?

Τελική ημερομηνία η 30/4?

Μετά όλοι μετακινούνται ελεύθερα?

Ευχαριστώ.

Ε συνάδελφε να είσαι πιο κόσμιος :D           Κάτι μου λέει ότι θα το κάνουμε άλλη 1 φορά

• 0

Καλημέρα σε όλους.

Βεβαιώσεις μετακίνησης για εργαζομένους και επαγγελματίες ... βγάζουμε ακόμη ?

• 0
5 ώρες πριν, TAS0S είπε

Καλημέρα σε όλους.

Βεβαιώσεις μετακίνησης για εργαζομένους και επαγγελματίες ... βγάζουμε ακόμη ?

Όχι βέβαια!

• 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Όχι βέβαια!

Ισχύει.

απ την άλλη ομως η διοίκηση δεν νομίζω να αφήσει παραπονεμένο τον συνάδελφο...ολο και κανένα τοπικό εγκλεισμό    θα κανει σε κανα νησί να εχει να ασχολείται καλοκαιριάτικα και με αυτο .εγω πιστεύω οτι θα γινει σαν τις μάσκες που  τις κατηργησαν αλλα στην ουσία τις φοράς παντού εκτος απο μια εξαίρεση...

Καλο σκ...