Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δικαιολογητικά για επιστρεπτέα προκαταβολή


kz5

Ερώτηση

"Πιστοποιητικό μη πτώχευσης, μη υποβολής αίτησης για πτώχευση, μη θέσης σε αναγκαστική διαχείριση και μη υποβολής αίτησης για θέση σε αναγκαστική διαχείριση."

Σχετικά με το παραπάνω, μας καλύπτει το γενικό πιστοποιητικό του ΓΕΜΗ;

Στο πιστοποιητικό του ΓΕΜΗ αναγράφεται (η υπογράμμιση είναι δική μου):

"Δεν έχει περιέλθει στην Υπηρεσία μας για να καταχωρισθεί στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο αίτηση, αγωγή ή δικαστική απόφαση για λύση της εταιρείας και διορισμό ή αντικατάσταση εκκαθαριστή ή συν-εκκαθαριστή, ούτε απόφαση που να τη θέτει υπό αναγκαστική διαχείριση ή ειδική εκκαθάριση. Επίσης μέχρι σήμερα δεν έχει περιέλθει στην υπηρεσία μας προκειμένου να σημειωθεί στο ΓΕΜΗ (σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ. 2 και άρθρο 11 παρ. 5 του Νόμου 3419/2005 και το άρθρο 8 του νόμου 3588/2007, όπως έχουν τροποποιηθεί και ισχύει) απόφαση που να την κηρύσσει σε κατάσταση πτώχευσης ή σε διαδικασία συνδιαλλαγής/εξυγίανσης ούτε αίτηση προς το αρμόδιο Δικαστήριο για να κηρυχθεί σε κατάσταση πτώχευσης ή διαδικασίας συνδιαλλαγής/εξυγίανσης. Σημειώνεται ότι: Με τα ανωτέρω περί «πτώχευσης ή διαδικασίας συνδιαλλαγής/εξυγίανσης» πιστοποιούμενα, δεν υποκαθίσταται το πιστοποιητικό που εκδίδεται από το Μητρώο Πτωχεύσεων του Πρωτοδικείου, στο οποίο καταχωρίζονται «αυτοί που κηρύχθηκαν σε πτώχευση ή ζητήθηκε το άνοιγμα της διαδικασίας συνδιαλλαγής» (σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 8 του Νόμου 3588/2007 όπως ισχύει)."

Στο πιστοποιητικό δεν αναφέρεται η περίπτωση της "μη υποβολής αίτησης για θέση σε αναγκαστική διαχείριση".

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Άντε και το διευκρινίσαμε το είδος του πιστοποιητικού, ξέρετε που και πως θα το υποβάλλουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την ίδια απορία έχω και εγώ...

κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά στο Πρωτοδικείο ? Επιλέγουμε " ΠΕΡΙ ΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ (φυσικά πρόσωπα) ΑΙΤΗΣΗΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ - ΠΑΥΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ, ΣΥΝΔ/ΓΗΣ -ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ, ΑΝΑΓΚ. ΔΙΑΧ/ΣΗΣ, Κ.Λ.Π" ? (Αναφέρομαι σε ατομική επιχ/ση)

Και άντε και βγαίνει η αίτηση , που θα την προσκομίσουμε ως 31/03 που γράφει η εγκύκλιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/2/2021 στις 7:28 ΜΜ, katerina T είπε

Την ίδια απορία έχω και εγώ...

κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά στο Πρωτοδικείο ? Επιλέγουμε " ΠΕΡΙ ΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ (φυσικά πρόσωπα) ΑΙΤΗΣΗΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ - ΠΑΥΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ, ΣΥΝΔ/ΓΗΣ -ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ, ΑΝΑΓΚ. ΔΙΑΧ/ΣΗΣ, Κ.Λ.Π" ? (Αναφέρομαι σε ατομική επιχ/ση)

Και άντε και βγαίνει η αίτηση , που θα την προσκομίσουμε ως 31/03 που γράφει η εγκύκλιος?

να ρωτήσω κάτι και εγώ γιατι δεν το έχω κατάλαβει ? αυτοι που έλεβαν επιστρεπτέα με το de minimis (φυσικά & νομικά πρόσωπα) υποχρεούνται σε κάποιο δικαιολογητικό ? δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ότι έχω διαβάσει , αυτοί που έχουν υποβάλλει με το de minimis δεν χρειάζεται να προσκομίσουν κάποιο δικαιολογητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, katerina T είπε

Από ότι έχω διαβάσει , αυτοί που έχουν υποβάλλει με το de minimis δεν χρειάζεται να προσκομίσουν κάποιο δικαιολογητικό

αυτο έχω καταλάβει και εγώ... σας ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου για όποιον γνωρίζει. Για νομικό πρόσωπο θέλω να κάνω αίτηση για το πιστοποιητικό που ζητούν μέσω του solon.gov.gr.

Κάνω την αίτηση με τους κωδικούς του νόμιμου εκπροσώπου  και αναφέρω το νομικό πρόσωπο  για το οποίο ζητείται το πιστοποιητικό ή απευθείας με τους κωδικούς taxis του νομικού προσώπου?

 

Έχω μπερδευτεί. Η λογική μου λέει ότι πρέπει να γίνει με τους κωδικούς του νόμιμου εκπροσώπου αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με συγχωρείτε αλλά πού προσκομίζετε τα δικαιολογητικά?

«2. Εφόσον η επιχείρηση ενισχύεται βάσει του Προσωρινού Πλαισίου, οφείλει να προσκομίσει μέχρι την 28η Φεβρουαρίου 2021 τα δικαιολογητικά που προβλέπονται στο Παράρτημα ΙΙ.Β. της παρούσας, το οποίο και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν από τη Γενική Διεύθυνση Οικονομικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Οικονομικών.»

Έχουν δοθεί αυτές οι οδηγίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξ' όσων γνωρίζω δεν έχουν ακόμα δοθεί . Επειδή όμως τα δικαιολογητικά περιγράφονται μέσα στις εγκυκλίους θεωρώ ότι είναι φρόνιμο να υπάρχουν έτοιμα μέσα στους φακέλους των επιχειρήσεων και όταν βγουν οι οδηγίες να κατατεθούν ανάλογα. 

Τα πιστοποιητικά από το Πρωτοδικείο χρειάζονται μέρες για να εκδοθούν.  Αυτή την τακτική ακολουθώ , σωστή - λάθος θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...