Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


agelog1967

Ερώτηση

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ?

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ 220€ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝΑ ΟΙΚΙΣΜΟ

 

ΠΧ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ  0,17 ΑΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ 37,40€ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 80ΕΥΡΩ ΣΩΣΤΑ?

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Η ΙΣΗΣ ΤΗΣ ΔΠΛΑΣΙΑΣ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ .

ΠΟΙΟΥ ΠΟΣΟΥ  ΟΜΩΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΞΙΑ ΤΟΥ 37,40€ Η ΤΟΥ 80€ ?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει κάποιος πίνακας υπολογισμού του επιδόματος θέρμανσης (λίτρα και χρήματα)???

Μέσα σε mydata και εργάνη2 έχουμε κι αυτό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας 

Από ότι καταλαβαίνω για να επιδοτηθεί πέλετ πρέπει ο συντελεστής επιδότησης της περιοχής να είναι άνω των 0,80 ?? 

Δηλαδή Αττική δεν επιδοτεί πέλετ σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα σας 

Από ότι καταλαβαίνω για να επιδοτηθεί πέλετ πρέπει ο συντελεστής επιδότησης της περιοχής να είναι άνω των 0,80 ?? 

Δηλαδή Αττική δεν επιδοτεί πέλετ σωστά?

Νομίζω πως είναι ανάλογα με τον ΤΚ και όχι ανάλογα με τον συντελεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα σας 

Από ότι καταλαβαίνω για να επιδοτηθεί πέλετ πρέπει ο συντελεστής επιδότησης της περιοχής να είναι άνω των 0,80 ?? 

Δηλαδή Αττική δεν επιδοτεί πέλετ σωστά?

Επιπλέον επίδομα για εκείνους που χρησιμοποιούν πέλλετ ή καυσόξυλα, θα χορηγείται για όσους μένουν σε περιοχές που κατοικούν συνολικά 10000 άτομα ενώ μέχρι πέρσι το κριτήριο ήταν στα 2500 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει πίνακας με περιοχές με συντελεστή επιδότησης ... πέρυσι για πελλετ και ξυλα , ΜΟΝΟ σε ορεινές περιοχές ίσχυε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιπλέον επίδομα για εκείνους που χρησιμοποιούν πέλλετ ή καυσόξυλα, θα χορηγείται για όσους μένουν σε περιοχές που κατοικούν συνολικά 10000 άτομα ενώ μέχρι πέρσι το κριτήριο ήταν στα 2500 άτομα.

Σωστά αλλά έχει όριο και τα 0,8 και άνω . αυτό καταλαβαίνω εγώ οπότε για Αττική πολύ λίγες περιοχές έχουν 0,8 π.χ. Βίλια Αττικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτησω αν ειναι σωστο (λογικο) να μην προχωραει η αιτηση 2022-2023 σε φορολογουμενο που το 2021 ειχε δηλωθει ως προστατευομενο μελος  , ενω απο 01/01/2022 μενει μονος του σε ενοικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, Sofiapa είπε

Να ρωτησω αν ειναι σωστο (λογικο) να μην προχωραει η αιτηση 2022-2023 σε φορολογουμενο που το 2021 ειχε δηλωθει ως προστατευομενο μελος  , ενω απο 01/01/2022 μενει μονος του σε ενοικιο?

Ναι, δεν το δέχεται, επειδή διαβάζει το Ε1 του 2021, οπότε απορρίπτεται ως φιλοξενούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Για κηροζίνη είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί η απόδειξη αγοράς έως 9/12 ή μπορεί να γίνει αίτηση και μετά να καταχωρηθεί το παραστατικό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Για κηροζίνη είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί η απόδειξη αγοράς έως 9/12 ή μπορεί να γίνει αίτηση και μετά να καταχωρηθεί το παραστατικό?

Ευχαριστώ.

Και μετα της 09/12 μετράνε αγορές:

 

4. Ποιες αγορές καυσίμων θέρμανσης θα συμμετέχουν στο επίδομα θέρμανσης της περιόδου 2022 – 2023;

από 1 Οκτωβρίου 2022 έως και 31η Μαρτίου 2023 και ειδικά για το πετρέλαιο θέρμανσης οι αγορές που πραγματοποιούνται από 14 Οκτωβρίου 2022, ημερομηνία από την οποία αρχίζει η διάθεσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/12/2022 στις 9:01 ΠΜ, HURRICANE33 είπε

Ναι, δεν το δέχεται, επειδή διαβάζει το Ε1 του 2021, οπότε απορρίπτεται ως φιλοξενούμενος.

Το δέχεται. Αρκεί να τσεκάρουμε την επιλογή "δηλώνω υπεύθυνα ότι άλλαξαν τα στοιχεία κύριας κατοικίας και θα τα δηλώσω στην επόμενη φορολογική δήλωση" (ή κάπως έτσι).

Το έχω κάνει σε φιλοξενούμενο που νοίκιασε πριν 1 μήνα σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, monty είπε

Το δέχεται. Αρκεί να τσεκάρουμε την επιλογή "δηλώνω υπεύθυνα ότι άλλαξαν τα στοιχεία κύριας κατοικίας και θα τα δηλώσω στην επόμενη φορολογική δήλωση" (ή κάπως έτσι).

Το έχω κάνει σε φιλοξενούμενο που νοίκιασε πριν 1 μήνα σπίτι.

Δεν το ήξερα αυτό.

Ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν το ήξερα αυτό.

Ευχαριστούμε.

Ισχύει αυτο που αναφέρει ο συνάδελφος  το χω κανει..αλλα προσοχη .

Εγω αναφέρουν στην περίπτωση ηταν προστατευόμενο τωρα μενει μονο του αλλα πχ φοιτητής και ειναι ακομα προστατευόμενο εκει ισχύει η αρχική μου ανάρτηση    .

αν έμενε και τωρα αλλαξε οτι σου  πε ο συνάδελφος  και αν παλι κτυπαει  μπαινεις  εκει που φαίνεται τον διαγραφής κανεις καταγγελία και μετα πας παλι σε αυτον .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ισχύει αυτο που αναφέρει ο συνάδελφος  το χω κανει..αλλα προσοχη .

Εγω αναφέρουν στην περίπτωση ηταν προστατευόμενο τωρα μενει μονο του αλλα πχ φοιτητής και ειναι ακομα προστατευόμενο εκει ισχύει η αρχική μου ανάρτηση    .

αν έμενε και τωρα αλλαξε οτι σου  πε ο συνάδελφος  και αν παλι κτυπαει  μπαινεις  εκει που φαίνεται τον διαγραφής κανεις καταγγελία και μετα πας παλι σε αυτον .  

Τώρα, έτσι και αλλιώς, έληξε η προθεσμία.

Από του χρόνου πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Τώρα, έτσι και αλλιώς, έληξε η προθεσμία.

Από του χρόνου πάλι.

Αυτο δεν το έπιασα.

Εγω είχα καταλάβει οτι στης 09/12/2022 θα έπρεπε να κανουν όσοι θέλουν να πληρωθούν τον Δεκέμβριο .

Δεν θα ξανα ανοιξει;     ετσι πίστευα αλλα σημερα που το ξανα κοίταξα δεν είδα κατι .καλα ειναι δυνατόν; 

Γνωρίζεις κατι η παει .όποιος πρόλαβε .εχω μπερδεύτει.  ...

Τωρα που το ξανα δα εως της 09/12/2022 ηταν .για σας εκλεισε .   

Οπως το πες τοu χρόνου παλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, 125883623 είπε

Αυτο δεν το έπιασα.

Εγω είχα καταλάβει οτι στης 09/12/2022 θα έπρεπε να κανουν όσοι θέλουν να πληρωθούν τον Δεκέμβριο .

Δεν θα ξανα ανοιξει;     ετσι πίστευα αλλα σημερα που το ξανα κοίταξα δεν είδα κατι .καλα ειναι δυνατόν; 

Γνωρίζεις κατι η παει .όποιος πρόλαβε .εχω μπερδεύτει.  ...

Τωρα που το ξανα δα εως της 09/12/2022 ηταν .για σας εκλεισε .   

Οπως το πες τοu χρόνου παλι.

 

Ναι μέχρι 9/12 ήταν, όπως και πέρυσι τα ίδια χάλια!!!

Για πετρέλαιο που μπορείς να βάλεις μέχρι 31/3/2023 η προθεσμία αίτησης να λήγει 9/12/2022.... 😵

Μιλάμε για αστροπελέκια όχι αστεία!!!! η ΒΛΑΚΕΙΑ δεν έχει όριο πια εκεί στα υπουργεία και το κακό είναι πως είναι και super κολλητική !!!

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, 125883623 είπε

Αυτο δεν το έπιασα.

Εγω είχα καταλάβει οτι στης 09/12/2022 θα έπρεπε να κανουν όσοι θέλουν να πληρωθούν τον Δεκέμβριο .

Δεν θα ξανα ανοιξει;     ετσι πίστευα αλλα σημερα που το ξανα κοίταξα δεν είδα κατι .καλα ειναι δυνατόν; 

Γνωρίζεις κατι η παει .όποιος πρόλαβε .εχω μπερδεύτει.  ...

Τωρα που το ξανα δα εως της 09/12/2022 ηταν .για σας εκλεισε .   

Οπως το πες τοu χρόνου παλι.

 

Και όμως, ακόμα και σε αυτό προθεσμία!

Μιλάμε για προθεσμία χωρίς κανέναν λόγο, αφού μπορούν να αγοράσουν πετρέλαιο μέχρι τον Μάρτιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/12/2022 στις 12:01 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Και όμως, ακόμα και σε αυτό προθεσμία!

Μιλάμε για προθεσμία χωρίς κανέναν λόγο, αφού μπορούν να αγοράσουν πετρέλαιο μέχρι τον Μάρτιο!

https://www.taxheaven.gr/news/62059/epidoma-oermanshs-dynatothta-ypobolhs-aithshs-apo-20122022-ews-1312023-gia-osoys-den-thn-ypebalan-ews-9122022

Ωραία ξανα ενεργοποιήθηκε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Είδες τι κάνουν οι εκλογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...