Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτεα Νο. 5...αποριες ΣΥΝΈΧΕΙΑ .....


cathy

Ερώτηση

Καλησπέρα και καλά κουράγια ,

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω την 19 /25-01/2021 

αα) για τις επιχειρήσεις που είναι υποκείμενες σε ΦΠΑ το άθροισμα του κύκλου εργασιών μηνών Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου 2020, όπως αυτός έχει δηλωθεί στην ειδική πλατφόρμα «myBusinessSupport», λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία των περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ, παρουσιάζει μείωση κατά 20,00% τουλάχιστον σε σχέση με τον κύκλο εργασιών αναφοράς και επιπλέον ο κύκλος εργασιών αναφοράς είναι μεγαλύτερος από εξακόσια (600) ευρώ,

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52619/epistreptea-prokatabolh-5-dikaioyxoi-oroi-kai-proypooeseis

 

ΑΠΟΡΙΑ .. μειώθηκε κατά 20 % ο τζίρος αλλά τα έσοδα του ΣΕΠΤ,ΟΚΤ, ΝΟΕΜ ,ΔΕΚ δεν υπερβαίνουν τα 600,00 ευρω . Μ 'αφήνει να προχωρήσω στην αίτηση . Κάτι μου ξεφεύγει ;; Αν την υποβάλω , τι θα γίνει ;; Ευχαριστώ για τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα &  εγώ μια απορία / προκαταβολικά συγγνώμη για την άγνοια μου επί του συγκεκριμένου θέματος αλλά πρώτη φορά άρχισα να ασχολούμαι (ΚΑΙ) με αυτό...

Λοιπόν υπέβαλα αίτηση στις 19.01 με οριστικοποιημένα όλα τα έσοδα του '20 & μου έβγαλε πράσινο τσεκ (επιτυχία).

Γιατί λοιπόν το παρακάτω άρθρο λέει ότι αιτήσεις από 25.01 εώς 02.02 ???

https://www.taxheaven.gr/news/52620/epistreptea-prokatabolh-5-apo-shmera-ews-tis-222021-h-ypobolh-aithshs

Μήπως πρέπει να ξανακάνω αίτηση (για να μην με κυνηγάνε χειμωνιάτικα) ;;;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, cathy είπε

αα) για τις επιχειρήσεις που είναι υποκείμενες σε ΦΠΑ το άθροισμα του κύκλου εργασιών μηνών Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου 2020, όπως αυτός έχει δηλωθεί στην ειδική πλατφόρμα «myBusinessSupport», λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία των περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ, παρουσιάζει μείωση κατά 20,00% τουλάχιστον σε σχέση με τον κύκλο εργασιών αναφοράς και επιπλέον ο κύκλος εργασιών αναφοράς είναι μεγαλύτερος από εξακόσια (600) ευρώ,

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52619/epistreptea-prokatabolh-5-dikaioyxoi-oroi-kai-proypooeseis

 

ΑΠΟΡΙΑ .. μειώθηκε κατά 20 % ο τζίρος αλλά τα έσοδα του ΣΕΠΤ,ΟΚΤ, ΝΟΕΜ ,ΔΕΚ δεν υπερβαίνουν τα 600,00 ευρω . Μ 'αφήνει να προχωρήσω στην αίτηση . Κάτι μου ξεφεύγει ;; Αν την υποβάλω , τι θα γίνει ;;  Θα πάρει το λιγότερο 1000    Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Ο κύκλος εργασιών αναφοράς πρέπει να είναι πάνω από 600 , όχι τα έσοδα του Σεπτ έως Δεκεμ  2020

Ο κύκλος εργασιών αναφοράς αναφέρεται στο άρθρο 2 παρ. 10 και 11 της απόφασης ΓΔΟΥ 19/2021 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 750 είπε

Ο κύκλος εργασιών αναφοράς πρέπει να είναι πάνω από 600 , όχι τα έσοδα του Σεπτ έως Δεκεμ  2020

Ο κύκλος εργασιών αναφοράς αναφέρεται στο άρθρο 2 παρ. 10 και 11 της απόφασης ΓΔΟΥ 19/2021 

Ναι σε ευχαριστώ ...το βρήκα αλλά ήταν αργά . Είχα κάνει την δημοσίευση  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

ακόμα και για τις επιχειρήσεις που έχουν κλείσει με κρατική εντολή χρειάζεται να  έχουν την μείωση του 4μηνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, Παυλάκης είπε

Καλημέρα &  εγώ μια απορία / προκαταβολικά συγγνώμη για την άγνοια μου επί του συγκεκριμένου θέματος αλλά πρώτη φορά άρχισα να ασχολούμαι (ΚΑΙ) με αυτό...

Λοιπόν υπέβαλα αίτηση στις 19.01 με οριστικοποιημένα όλα τα έσοδα του '20 & μου έβγαλε πράσινο τσεκ (επιτυχία).

Γιατί λοιπόν το παρακάτω άρθρο λέει ότι αιτήσεις από 25.01 εώς 02.02 ???

https://www.taxheaven.gr/news/52620/epistreptea-prokatabolh-5-apo-shmera-ews-tis-222021-h-ypobolh-aithshs

Μήπως πρέπει να ξανακάνω αίτηση (για να μην με κυνηγάνε χειμωνιάτικα) ;;;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Καλησπέρα.

Η διαδικασία είναι:

1. Δήλωση εσόδων και οριστικοποίηση- έληξε

2. Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και οριστικοποίηση- έληξε

3. Αίτηση χορήγησης και οριστικοποίηση- προθεσμία έως 2/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, SOTPAR είπε

Υπέβαλες για την εκδήλωση ενδιαφέροντος.

Υπέβαλες αίτηση χορήγησης (25/1-2/2)  ????

Σωστός, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ, ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ; ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ  ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ, ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΤΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΥΛΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑΧΙS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΥΛΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑΧΙS

Συμφωνώ.Μόλις είπαμε αμοιβή 15,00....ησυχάσαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, eyripidis είπε

ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ, ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ; ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ  ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ, ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΤΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΥΛΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑΧΙS.

Τι μου το θύμισες τώρα αυτό!

Με παίρνει πελάτισσα και μου λέει:

πήγα στην γιατρό να γράψω φάρμακα και της λέω να με γράψει και στην αϋλη συνταγογράφηση.

Και της απαντάει η γιατρός: αυτά είναι καλύτερα να τα αναλάβει ο λογιστής σου!

Της λέω, μήπως θέλεις να σου γράφω και τις συνταγές!

Τα νεύρα μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, SOTPAR είπε

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΥΛΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑΧΙS

Συμφωνώ.Μόλις είπαμε αμοιβή 15,00....ησυχάσαμε.

 

Και ΛΙΓΑ λέτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/1/2021 στις 7:51 ΜΜ, SOTPAR είπε

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΥΛΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑΧΙS

Συμφωνώ.Μόλις είπαμε αμοιβή 15,00....ησυχάσαμε.

 

Ότι γίνεται με κωδικούς taxis είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ (και μάλιστα χωρίς αμοιβή) του λογιστή. Όλοι το ξέρουν αυτό..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι πολύ μικρές επιχειρήσεις πρέπει να στείλουν δικαιολογητικά και αν ναι, που και πότε? 

Και μια ακόμη ερώτηση. Πρέπει να υποβάλλουμε τα έσοδα (ανά μήνα) και για το 2021? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, kotlistianos είπε

Εχουν πληρωθεί όλοι οι πελάτες σας?

Εχω περίπτωση με αίτηση από 26/01 και δεν έχει πιστωθεί ακόμη τίποτα..

Μήπως μπήκε σε απαλλαγή ΦΠΑ το 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, monty είπε

Τελικά οι πολύ μικρές επιχειρήσεις πρέπει να στείλουν δικαιολογητικά και αν ναι, που και πότε? 

Και μια ακόμη ερώτηση. Πρέπει να υποβάλλουμε τα έσοδα (ανά μήνα) και για το 2021? 

Ευχαριστώ 

Κάποια βοήθεια εδώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ 11/20 ΕΩΣ 2/21  με την νεα εγκύκλιο υπαγονται ανεξαρτητως τζιρου, συν καποιες αλλες προυποθεσεις όπως να ειναι πληττομενες κλπ

Αν ειχαν κανει αιτηση αρχικώς και έχει απορριφθεί, τώρα η ΑΑΔΕ διδει τις εξης οδηγίες:

Μπαίνουμε προφανώς στη σελίδα της αιτησης που εχει ήδη απορριφθεί, παταμε     shift   f5 και στη συνέχεια λέει πάμε κάπου - που δεν καταλαβα που ακριβώς γιατί ειπαν - στην εκτύπωση - και επιλεγουμε διαγραφη - έτσι ώστε να γίνει νέα αιτηση.

Εγώ δεν καταφερα τιποτα. Με το σιφτ φ5 απλώς με γυρναει πίσω προηγουμενη σελιδα.

Το εχει κάνει κάποιος να μας δώσει κάποια πληροφορία;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, KYPIAKOS είπε

EΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ 11/20 ΕΩΣ 2/21  με την νεα εγκύκλιο υπαγονται ανεξαρτητως τζιρου, συν καποιες αλλες προυποθεσεις όπως να ειναι πληττομενες κλπ

Αν ειχαν κανει αιτηση αρχικώς και έχει απορριφθεί, τώρα η ΑΑΔΕ διδει τις εξης οδηγίες:

Μπαίνουμε προφανώς στη σελίδα της αιτησης που εχει ήδη απορριφθεί, παταμε     shift   f5 και στη συνέχεια λέει πάμε κάπου - που δεν καταλαβα που ακριβώς γιατί ειπαν - στην εκτύπωση - και επιλεγουμε διαγραφη - έτσι ώστε να γίνει νέα αιτηση.

Εγώ δεν καταφερα τιποτα. Με το σιφτ φ5 απλώς με γυρναει πίσω προηγουμενη σελιδα.

Το εχει κάνει κάποιος να μας δώσει κάποια πληροφορία;

 

Σε ανάλογη δική μου περίπτωση , δεν υπήρχε αυτό που έλεγε στην αρχική ότι δεν έχει τις προυποθέσεις , και έκανα κανονικά την αίτηση. 

 Οχι shift f5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

ξερει καποιος ποτε θα ανοιξουν τα εσοδα για 2021

πρεπει να ενημερωσουμε εσοδα εως 10/02  ?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το 2021 μπηκα και εγω να δηλωσω τζιρο ιανουαριου,δεν εχει ανοιγμα,γνωριζει κανεις ποτε ανοιγουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...