Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΡΗΣΗ ΦΗΜ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΚΑΔ 96.02.13.03(ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΑΚΙΓΙΕΡ-ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥ)


v.kourtis

Ερώτηση

Θα ήθελα να μου πείτε αν για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα παροχής υπηρεσιών κατ' αρχάς μπορεί να έχει έδρα κάποιος μέρος της οικίας του (έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο δηλ.) και εν συνεχεία τι θα πρέπει να εκδίδει ως παραστατικό λιανικής....απόδειξη ΦΗΜ(ήτοι ταμειακή μηχανή προσαρμοσμένη με τα νέα δεδομένα με το QR) , χειρόγραφες ΑΠΥ ή ηλεκτρονικές ΑΠΥ προς ιδιώτες μέσα από πρόγραμμα ηλεκτρονικής τιμολόγησης??? Σχετικά με το τελευταίο επειδή τυγχάνει να έχω πελάτες δικαστικούς επιμελητές και δικηγόρους-συμβολαιογράφους κλπ , ενημερώθηκαν από τους συλλόγους τους ότι για το 2021 στην ουσία ισχύει μόνο η ηλεκτρονική διαβίβαση των εσόδων τους στα χρονικά όρια που ορίζει η βασική Εγκύκλιος 1138/20(έπειτα και από την τελευταία εγκύκλιο με την παράταση που εδόθη) και το 2022 θα ισχύει η ηλεκτρονική τιμολόγηση σε real time για αυτούς και προφανώς για όλους τους επιτηδευματίες που ακόμη χρησιμοποιούν χειρόγραφα αλλά εγώ δεν το έχω διαβάσει αυτό στην απόφαση και έχω-έχουμε προφανώς πολλοι συνάδελφοι μπερδευτεί...διότι οκ όσοι δεν έχουν την συγκεντρωτική προυπόθεση α) της έκδοσης των άνω των 50 τιμολογίων ετησίως και β) του άνω των 50000 ευρώ τζίρου ετησίως , μπορούν να τα καταχωρούν στην τιμολογιέρα της ΑΑΔΕ...οι υπόλοιποι όμως που υπερβαίνουν αυτά τα όρια θα ισχύει αυτό που τους συμβούλευσαν οι σύλλογοί τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση ακόμη

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...