Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτέα 5 - Λάθος στα έσοδα - Επιδότηση ΟΑΕΔ


serafino

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έκανα αίτηση σε πελάτη για την επιστρεπτέα 5 και σήμερα μου έφερε στο γραφείο την είσπραξη της Β δόσης επιδότησης ΟΑΕΔ (έναρξη νέων επαγγελματιών) που έγινε τέλη Δεκεμβρίου, την οποία δεν περιέλαβα στα έσοδα στο mybusinessuport, γιατί δεν ήξερα ότι εισέπραξε.

Έχω σκάσει. Δεν αντέχετε πια αυτή η κατάσταση.

Τί μπορεί να γίνει;

Να επικοινωνήσω με το taxis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, serafino είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έκανα αίτηση σε πελάτη για την επιστρεπτέα 5 και σήμερα μου έφερε στο γραφείο την είσπραξη της Β δόσης επιδότησης ΟΑΕΔ (έναρξη νέων επαγγελματιών) που έγινε τέλη Δεκεμβρίου, την οποία δεν περιέλαβα στα έσοδα στο mybusinessuport, γιατί δεν ήξερα ότι εισέπραξε.

Έχω σκάσει. Δεν αντέχετε πια αυτή η κατάσταση.

Τί μπορεί να γίνει;

Να επικοινωνήσω με το taxis;

Συγγνώμη, αλλά γιατί να σκάσεις?

Έκανες κάποιο λάθος?

Πάρε το Τάξις μπας και στο ανοίξουν.

Αλλά δεν γίνεται να παίρνουμε όλα τα προβλήματα των πελατών μας μέσα μας.

Θα πάθουμε τίποτα στο τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, serafino είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έκανα αίτηση σε πελάτη για την επιστρεπτέα 5 και σήμερα μου έφερε στο γραφείο την είσπραξη της Β δόσης επιδότησης ΟΑΕΔ (έναρξη νέων επαγγελματιών) που έγινε τέλη Δεκεμβρίου, την οποία δεν περιέλαβα στα έσοδα στο mybusinessuport, γιατί δεν ήξερα ότι εισέπραξε.

Έχω σκάσει. Δεν αντέχετε πια αυτή η κατάσταση.

Τί μπορεί να γίνει;

Να επικοινωνήσω με το taxis;

εγώ φίλε και συνάδελφε πλέον δεν κάθομαι να σκάσω. Πες το αντιεπαγγελματισμό, πες το αδιαφορία, πες το όπως θέλεις, αλλά δεν είναι δικό σου το πρόβλημα. Τους αναφέρεις τι γίνεται και με αποδείξεις εάν είναι δυνατόν κι από εκεί κι ύστερα δεν δεν είναι δικό σου πρόβλημα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια ευχαριστώ ρε παιδιά, τί να πω, κάνω αυτή τη δουλειά 25 χρόνια κι ακόμα δεν έχω συνηθίσει το απίστευτο άδειασμα που νιώθω όταν συνειδητοποιώ ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, είτε με υπαιτιότητα άλλου είτε δικής μου. Έλεος δηλαδή άνθρωποι είμαστε κι έχουμε και δικαίωμα στο λάθος. Δεν κοιμήθηκα το βράδυ.

Το μόνο που τους νοιάζει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι η πώληση. Τους λες, τους μιλάς, τους συμβουλεύεις και δε χαμπαριάζουν τίποτε.

Εκατό φορές του είπα για τα έσοδα, έχει τα βιβλία εσόδων στο μαγαζί του εκτυπωμένα και ηλεκτρονικά με την εγγραφή της επιδότησης για την Α δόση του Μαίου, για την οποία κάναμε συζήτηση ότι είναι έσοδο γι' αυτό φαίνεται και στα βιβλία του καθώς και στην περιοδική του ΦΠΑ (αλλά ποιος τα βλέπει ποτέ) και στο τέλος αντί να πει "συγνώμη, το ξέχασα, σε βάζω πάλι σε φασαρία", σου πετάει κι ένα "δεν ήξερα ότι είναι έσοδο", δηλαδή σα να λέμε φταις εσύ λογιστή που δεν ήξερα ότι όταν εισπράττω 4.000 επιδότηση είναι έσοδο, λες και μπορούσε να είναι τίποτε άλλο. Του είπα βέβαια να το πάρει αλλιώς γιατί βρίσκει, αλλά τί τα θες.

Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με το taxis και θα σας πω το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνω μια ερώτηση  .

αυτήν δεν μπορείς  να την πας μειωτικά  των εξόδων;;;

Είναι από αυτές  που πάνε  αυξητικές  ;

Κατά τα άλλα ρε δεν πάνε να. 

Έως ΕΔΩ.που θα σκάμε  και για τα λάθη τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, serafino είπε

Χίλια ευχαριστώ ρε παιδιά, τί να πω, κάνω αυτή τη δουλειά 25 χρόνια κι ακόμα δεν έχω συνηθίσει το απίστευτο άδειασμα που νιώθω όταν συνειδητοποιώ ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, είτε με υπαιτιότητα άλλου είτε δικής μου. Έλεος δηλαδή άνθρωποι είμαστε κι έχουμε και δικαίωμα στο λάθος. Δεν κοιμήθηκα το βράδυ.

Το μόνο που τους νοιάζει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι η πώληση. Τους λες, τους μιλάς, τους συμβουλεύεις και δε χαμπαριάζουν τίποτε.

Εκατό φορές του είπα για τα έσοδα, έχει τα βιβλία εσόδων στο μαγαζί του εκτυπωμένα και ηλεκτρονικά με την εγγραφή της επιδότησης για την Α δόση του Μαίου, για την οποία κάναμε συζήτηση ότι είναι έσοδο γι' αυτό φαίνεται και στα βιβλία του καθώς και στην περιοδική του ΦΠΑ (αλλά ποιος τα βλέπει ποτέ) και στο τέλος αντί να πει "συγνώμη, το ξέχασα, σε βάζω πάλι σε φασαρία", σου πετάει κι ένα "δεν ήξερα ότι είναι έσοδο", δηλαδή σα να λέμε φταις εσύ λογιστή που δεν ήξερα ότι όταν εισπράττω 4.000 επιδότηση είναι έσοδο, λες και μπορούσε να είναι τίποτε άλλο. Του είπα βέβαια να το πάρει αλλιώς γιατί βρίσκει, αλλά τί τα θες.

Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με το taxis και θα σας πω το αποτέλεσμα.

Συνάδελφε μην σκας τόσο πολύ για αυτό το θέμα.

Προσωπικά έχω γεράσει μέσα στο 2020. Μεταφορικά και κυριολεκτικά (έκλεισα τα 45 και στον καθρέπτη βλέπω μια 5ετία τουλάχιστον μέσα σε έναν χρόνο).

Δεν είναι δυνατόν να σηκώνουμε τέτοιο άγχος. Στο τέλος εμείς θα φταίμε, ότι και να γίνει.

Δεν έχω φτάσει ακόμη τα 25 χρόνια στη δουλειά, αλλά δεν είμαι και μακριά.

YOLO, τα έσοδα. Πάμε για άλλα. Βάλε τα αφαιρετικά. Αν σε ελέγξει σε 5-6 χρόνια ο τσομπάνης ο ελεγκτής και έχει αντίρρηση, κέρασε τον ένα καφεδάκι και τέλος.

Αν δεν πίνει καφεδάκι, κέρασε τον ένα μπινελικάκι, μια σφαλιαρίτσα, κάτι θα βρεθεί εύκαιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ποτε δεν εβαλα επιδοτηση οαεδ στα εσοδα. Δεν ειναι εσοδο και μαλιστα ακκαθαριστο, τα ανωτερω και αλλα παρομοια εσοδα οπως η επιδοτηση νεων επιχειρησεων ειναι ποσα μειωτικα των εξοδων. Μειωνουν δηλαδη τα εξοδα που επιδοτει ο οαεδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ όλους.

Για τη διαδικασία της διαχείρισης των επιδοτήσεων αυτών, ως αφαιρετικά των εξόδων στοιχεία, συμφωνώ. Κι εγώ έτσι λειτουργώ. Τις εμφανίζω μεν στα βιβλία, όμως στο Ε3 τις αφαιρώ από τα αντίστοιχα έξοδα (πχ επιδότηση ΟΑΕΔ μισθοδοσίας από τα έξοδα μισθοδοσίας), τα οποία εμφανίζονται έτσι μειωμένα. Επίσης αναφέρω την επιδότηση στην 4η σελίδα του Ε3 στον κωδ. 596. Τέλος εμφανίζω τις επιδοτήσεις αυτές στους κωδικούς 310 και 312 της περιοδικής ΦΠΑ.

Σε κανονικές συνθήκες νομίζω πως όλα θα ήταν σωστά, όμως τώρα αν θα ελέγξουν τις αιτήσεις επιστρεπτέας σε σχέση με τον κωδικό 312 της περιοδικής ΦΠΑ του 4 τριμ. 2020, θα φανεί το ποσό των 4.000 που θα είναι στον κωδ. 312 και δε θα υπάρχει στα έσοδα στην επιστρεπτέας, οπότε άντε να τρέχω να εξηγήσω. Γι' αυτό και αρχικά πέρασα στα έσοδα της επιστρεπτέας του Μαίου την αντίστοιχη Α δόση, για να συμφωνεί με τον 312 της περιοδικής.

Επομένως νομίζω πως η επικοινωνία με το taxis είναι η καλύτερη επιλογή, μπας και βρεθεί κάποια λύση. Διαφορετικά ελπίζω να απορριφθεί η αίτηση για να ησυχάσουμε (δεν ξέρουμε και τα κριτήρια ακόμα!)

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον 312 ΔΕΝ μπαινουν πωλησεις παγιων  ( που φορογουνται στο εισοδημα), ενδοκοινοτικες, επιδοτησεις κλπ που ΔΕΝ ειναι τζιρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Κυριάκο εντάξει για ενδοκοινοτικές αλλά έχω την γνώμη ότι επιδοτήσεις μπαίνουν. Παραθέτω:

1 - "Στον κωδικό 312 δόθηκε η οδηγία για την αναγραφή του κύκλου εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών, και διευκρινίστηκε ότι στο ποσό του κωδικού αυτού δεν καταχωρούνται οι εξαιρούμενες πράξεις που έχουν καταχωρηθεί στον  κωδικό «310»  π.χ.  αποζημιώσεις, μέρισμα  δικηγορικού συλλόγου κλπ, με εξαίρεση τις επιδοτήσεις και τις επιχορηγήσεις σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ.1056/2002, οι οποίες συνεχίζουν να καταχωρούνται στον κωδικό αυτό."

25 Νοέμβριος 2020

https://www.taxheaven.gr/news/51668/dhlwsh-fpa-odhgies-gia-ton-tropo-kataxwrhshs-twn-enisxysewn-logw-korwnoioy

2 - ΠΟΛ. 1191/2015 "Κωδ. 312: Στο ποσό του κωδικού αυτού δεν καταχωρούνται οι εξαιρούμενες πράξεις που έχουν καταχωρηθεί στον κωδικό «310» π.χ. αποζημιώσεις, μέρισμα δικηγορικού συλλόγου κλπ, με εξαίρεση τις επιδοτήσεις και τις επιχορηγήσεις σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ 1056/2002, οι οποίες συνεχίζουν να καταχωρούνται στον κωδικό αυτό."

και

3 - ΠΟΛ.1082/6.4.2015 "Κωδ. 310: 2. Γράψτε την αξία των εξαιρουμένων από τον ΦΠΑ πράξεων (π.χ. επιδοτήσεων που δεν περιλαμβάνονται στη φορολογητέα αξία, οικονομικών ενισχύσεων από ΟΑΕΔ για την πρόσληψη προσωπικού, λοιπών οικονομικών ενισχύσεων, μερισμάτων δικηγόρων, εσόδων από συμμετοχές σε άλλες εταιρείες, κ.λ.π.). Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:
• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,
• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,
• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,
• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',
• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ.1128/8.4.1997,
• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.

Στα "Ενδεικτικά" δεν αναφέρει τις επιδοτήσεις που περιλαμβάνει στον 310, άρα μένουν στον 312. Επομένως καταλαβαίνω ότι, για τις ανάγκες του ΦΠΑ, μπαίνουν οι επιδοτήσεις στον 312, μήπως και προκύψει ανάγκη για prorata.

Πάντως, πέρα απ' όλα αυτά, χίλια ευχαριστώ σε όλους σας. Με βοηθήσατε πολύ να δω (ως όφειλα εξ' αρχής να κάνω) πιο ψύχραιμα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 καλημερα,θα ξανα ανοιξει η επιστρεπτεα 5 για να κανουμε αιτησεις για να προχωρησει?για να δειξει αν δικαιουνται οσοι δικαιουνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/1/2021 στις 6:29 ΜΜ, 125883623 είπε

Να κάνω μια ερώτηση  .

αυτήν δεν μπορείς  να την πας μειωτικά  των εξόδων;;;

Είναι από αυτές  που πάνε  αυξητικές  ;

Κατά τα άλλα ρε δεν πάνε να. 

Έως ΕΔΩ.που θα σκάμε  και για τα λάθη τους. 

 

Οι επιδοτησεις πχ του οαεδ για νεες θεσεις εργασιας,  πανε αφαιρετικα του κοστους μισθοδοσιας...

Ομως οι επιδοτησεις σε νεους για ανοιγμα δικης τους επιχειρησης δεν ειναι το ιδιο...

Που να της βαλεις αφαρετικα δλδ; Στα παγια, στα λειτουργικα εξοδα;

Ειναι έσοδο!

Τωρα οσον αφορα στην τρελοκομείο της δουλειάς ,θα συμφωνησω με όλους! Και εγω κοντευω τα 45 και αισθανομαι σαν να γερασα απότομα! Θα συμβουλευσω και εγω να μη σκας , ειδικα αν δε φταις εσυ , αλλά εδω που τα λέμε στη πραξη αυτο δε γίνεται ....Παντα θα υπαρχει καποιος που θα σε τρελαινει γιατι αυτος το πηρε και εγω οχι , και αντε πες του οτι αυτος φταιει που δε συμφωνουν τα στοιχεια μεταξυ τους......

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zinon είπε

 καλημερα,θα ξανα ανοιξει η επιστρεπτεα 5 για να κανουμε αιτησεις για να προχωρησει?για να δειξει αν δικαιουνται οσοι δικαιουνται?

Καλησπέρα.

Σύμφωνα με δηλώσεις Σταϊκούρα, μέσα στην εβδομάδα θα ανοίξει η πλατφόρμα για τις οριστικές αιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν φίλοι και συνάδελφοι

επικοινώνησα σήμερα με το taxis και πολύ ευγενικά (η αλήθεια είναι), με ενημέρωσαν ότι δε γίνεται να ανοίξει το πεδίο των εσόδων του 12/20 για να διορθωθεί το ποσό, ούτε να ανακληθεί η αίτηση.

Όμως μου είπαν πως αν δεν προκύψει κάποια αλλαγή τις επόμενες μέρες (ίσως κάποια παράταση;) μπορώ να υποβάλλω ένσταση για μη αποδοχή της εγκεκριμένης αίτησης (αν εγκριθεί) ή αν υπάρξει πεδίο αποδοχής του ποσού, όταν και αν εγκριθεί, να επιλέξω μη αποδοχή του ποσού.

Έστειλα κι ένα γραπτό ερώτημα και πήρα γραπτή απάντηση (που λέει ότι δεν γίνεται διόρθωση στα δηλωμένα έσοδα του Mybusinesssupport) οπότε έχω και μια απόδειξη ότι ενημέρωσα για το τι ακριβώς έγινε.

Τώρα λέω να ασχοληθώ με τα πιο σοβαρά, που δόξα τω Θεώ είναι πολλά και επείγοντα.

Καλή δύναμη σε όλους σας, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...