Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λογιστική Εγγραφή Εγγυητικής Επιστολής Τράπεζας Β΄κατηγορίας Βιβλία


Sibyl

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Με απασχολεί ένα ζήτημα (όπως αναφέρει και ο τίτλος) και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Πολιτικός μηχανικός είναι δικαιούχος επιχορήγησης Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Η αίτηση έγινε το 2017 και εγκρίθηκε το 2018.

Προς τα τέλη του 2019 επικοινωνεί με την τράπεζα για να μπορέσει να πάρει εγγυητική επιστολή, η οποία είναι το 40% του επιχορηγούμενου ποσού (το συνολικό ποσό είναι 25000€).

Μεταβαίνει στην τράπεζα, ανοίγει λογαριασμό όψεως, καταθέτει τα απαραίτητα δικαιολογητικά, πληρώνει μία εγγύηση(;) των 3000€ και τον Ιανουάριο του 2020, εμφανίζεται το ποσό των 10000€ στο λογαριασμό του.

Πριν κάνα μήνα, καταθέτοντας τα παραστατικά για το πρώτο αίτημα του προγράμματος, με ενημερώνουν ότι πρέπει να γίνει λογιστική εγγραφή της εγγυητικής στο βιβλίο εσόδων του.

Ποιο λογαριασμό να χρησιμοποιήσω; Μπορώ να κάνω και εγγραφή και για τυχόν προμήθεια που παίρνει η τράπεζα; Όπως επίσης, η πληρωμή του πρώτου αιτήματος του προγράμματος του ΕΣΠΑ θα πρέπει να εμφανιστεί και αυτή στα βιβλία του; Και σε ποιους κωδικούς του Ε3 αντιστοιχούν;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ειλικρινά έχω πελαγώσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. Έκανα και την ερώτηση στην κατηγορία ΕΣΠΑ και δεν μπορώ να τη διαγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα 

Την αξία της εγγυητικής σε έναν πληροφοριακό λογαριασμό αν πρέπει για την τράπεζα όπου δεν θα επηρεάζει αποτελέσματα

τις προμήθειες σε έναν λογαριασμό εξόδων πχ 65 ανευ φπα εκπίπτουν κιόλας φορολογικά 

Τώρα ως προς το έσοδο για  το ΕΣΠΑ  συνήθως καταχωρούμε αφαιρετικά την αξία της επιδότησης στις δαπάνες και σίγουρα στην αξία κτήσης των παγίων (αν αφορά πάγια)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα 

Την αξία της εγγυητικής σε έναν πληροφοριακό λογαριασμό αν πρέπει για την τράπεζα όπου δεν θα επηρεάζει αποτελέσματα

τις προμήθειες σε έναν λογαριασμό εξόδων πχ 65 ανευ φπα εκπίπτουν κιόλας φορολογικά 

Τώρα ως προς το έσοδο για  το ΕΣΠΑ  συνήθως καταχωρούμε αφαιρετικά την αξία της επιδότησης στις δαπάνες και σίγουρα στην αξία κτήσης των παγίων (αν αφορά πάγια)  

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μα ακριβώς ότι γράφετε κι εσείς εδώ, έτσι γνωρίζω κι εγώ.

Πραγματικά, έχασα τον ύπνο μου με αυτά που μου λέγανε για την εγγυητική.

Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι αυτοί που ελέγχουν τα δικαιολογητικά για τις επιχορηγήσεις του ΕΣΠΑ δεν ξέρουν την τύφλα τους. Δε θέλω να τσουβαλιάζω, αλλά σε βγάζουν από τα ρούχα σου!!

Και πάλι, χίλια ευχαριστώ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...