Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενοίκια Ιανουαρίου;;;


DENNY

Ερώτηση

Για τις επιχειρήσεις που ήταν πληττόμενες με βάση τη λίστα του Απρίλη, τι γίνεται με τα ενοίκια δεν έχω καταλάβει... Θεωρουμαστε όλοι κλειστοί εως 11.1,εκτις φαρμακείων, σούπερ μάρκετ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τα νομικα προσωπα - ιδιοκτητες δικαιουνται απο 01/01/2021 σχετικη επιδοτηση λογω μειωσης ενοικιων?βγαζει μηνυμα οτι δεν δικαιουται επειδη δεν ειναι φυσικο προσωπο για το 2020 αρθρο 5Ν4722 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΒΓΗΚΕ ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ

https://www.taxheaven.gr/news/53510/dhlwseis-covid-se-leitoyrgia-h-efarmogh-gia-tropopoihtikes-dhlwseis-martioy-dekembrioy-2020

 

Η πλατφόρμα θα λειτουργεί έως και τις 19 Απριλίου 2021.

ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΜΥΝΗΜΑ 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΟΡΘΑ ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΩΝ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΧΟΜΠΙΤ.

ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΟΡΘΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΑΝΦΕΡΕΙ Η ΜΕΔΟΥΣΑ (ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΕΙ ) ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΣΟΥ . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρες , πάω να υποβάλλω δήλωση covid και δε μπορώ να φτιάξω το Γενάρη, αλλά μόνο το Φλεβάρη. Δε θα έπρεπε να είναι ανοικτός και ο Γενάρης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 16/2/2021 στις 9:41 ΠΜ, medousa είπε

Καλημέρα ,

στη δήλωση covid Ιανουαρίου όταν το κεντρικό έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 40% και το υποκατάστημα έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 100% πως λύνεται το θέμα από την στιγμή που αυτόματα βγαίνει το ποσοστό μείωσης 40% ? Γνωρίζει κάποιος παρακαλώ  ? 

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ .

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ Ε2 ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ .

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΑ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ 103,6 ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΔΛΔ ΘΑ ΒΓΕΙ 0,12 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ 5% ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΕΡΔΙΖΩ .

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙΣ .

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ 60-40 ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ . 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

καλημερα να ρωτησω κατι .

μου ηρθε μήνυμα απο την ααδε για μισθωτηριο χομπιτ οτι κτυπησε λογο διαρορετικου ποσου στο αρχικο μισθωτηριο με το μισθωτηριο χομπιτ 

αφορα τους μηνες 03/04/05/06-2020 .

το ερωτημα τωρα .εγω εχω μισθωτηριο 100 ευρω (ιδιοκτητης επαγγελματικη μισθωση ) και το χαρτοσημο το επιβαρυνεται ο ενοικιαστης .

αντι να βαλω στο χομπιτ 100 μειωση 40 δλδ 100 -60 

εβαλα 103,6 και 62,16 .

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ; ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ; 

ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4683/2020 ΑΡΘΡΟ ΔΕΥΤΕΡΟ  ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ

Άρθρο δεύτερο
Μείωση μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας

1. Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων. Τέλος χαρτοσήμου και ΦΠΑ κατά περίπτωση υπολογίζονται εκ νέου και επιβάλλονται επί του μισθώματος που προκύπτει από την ανωτέρω μερική καταβολή. Η μερική μη καταβολή του μισθώματος του πρώτου εδαφίου δεν γεννά δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης εις βάρος του μισθωτή ούτε οποιαδήποτε άλλη αστική αξίωση. Τα οριζόμενα στα προηγούμενα εδάφια ισχύουν και για την περίπτωση μισθωτών στους οποίους έχει παραχωρηθεί έναντι μισθώματος η χρήση πράγματος, κινητού ή ακινήτου, ή και των δύο μαζί, που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση, στο πλαίσιο χρηματοδοτικής μίσθωσης, και αφορά σε επιχειρήσεις για τις οποίες έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19. 

 

...

ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; 

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ 100 -60 ΚΑΙ ΤΑ 3,6 ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ; ΝΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ  ΄ΚΑΙ ΣΤΟ Ε2 ΤΙ ΘΑ ΔΗΛΩΝΑ ΣΑΝ ΕΝΟΙΚIO  ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ;

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΝΑ  ΒΑΛΩ 100 -60 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ;  

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . 

Στο μισθωτήριο γράφεις καθαρή αξία χωρίς χαρτόσημο. Όπως και στο Ε2. Το ίδιο και στη δήλωση covid.

Το χαρτόσημο μπορείς να το αναφέρεις στις σημειώσεις.

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 750 είπε

Καλημέρες , πάω να υποβάλλω δήλωση covid και δε μπορώ να φτιάξω το Γενάρη, αλλά μόνο το Φλεβάρη. Δε θα έπρεπε να είναι ανοικτός και ο Γενάρης? 

Τον έχουν αφήσει εκτός (στην παρούσα φάση)

Σε δουλειά να βρισκόμαστε ... στην επόμενη περίοδο διορθώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, zinon είπε

τα νομικα προσωπα - ιδιοκτητες δικαιουνται απο 01/01/2021 σχετικη επιδοτηση λογω μειωσης ενοικιων?βγαζει μηνυμα οτι δεν δικαιουται επειδη δεν ειναι φυσικο προσωπο για το 2020 αρθρο 5Ν4722 2020

Καλησπέρα.

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Νόμιζα ότι δικαιούνται και τα νομικά πρόσωπα επιδότηση ενοικίου για το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

μου ηρθε μηνυμα για απορριψη covid ενοικιου  για μισθωτη ξενοδοχοϋπάλληλο  που ηταν σε μονομερη αναστολη εργασιας (λογω μη ανοιγματος του ξενοδοχειου) ,δεν ειχαν δικαιωμα μειωσης ενοικιου για κυρια κατοικια αυτοι?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά αν πας τώρα να κάνεις  μεταβολή  θα στο χει έτοιμο  αν δικαιούτε  πότε γιατί  και βαση  ποιας  απόφασης. 

Ριχτου  μια καλύτερη  ματιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που εταιρία έχει προπληρώσει κάποιους μήνες του 2021?

δικαιούται την έκπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ταμειακό  δεν έχει σχέση  με το φορολογικό. 

Θα μπορούσε να σε απασχολεί  από νομική  πλευρά  αν έπρεπε  να επιστρέψει χρήματα. 

Γκρίζα  ζώνη. 

Αν τώρα το κάνει  ο ιδιοκτήτης  το σύστημα  δεν βλέπω  κάτι τέτοιο  ούτε και  θα το δει κάπως .

στην ουσία  τον νοικαρη  δαγκώνεις  όχι το κράτος.

Έκτος  και αν πεις ότι θα δηλώσεις  παραπάνω  ενοίκιο  απ ότι δηλώσει  ο νοικαρης  που εκεί  χτυπάει  όχι την ώρα που το κάνεις  αλλά σε διασταύρωση  της ααδε σε αντιπαραβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/3/2021 στις 10:19 ΜΜ, klery είπε

καλησπερα

μου ηρθε μηνυμα για απορριψη covid ενοικιου  για μισθωτη ξενοδοχοϋπάλληλο  που ηταν σε μονομερη αναστολη εργασιας (λογω μη ανοιγματος του ξενοδοχειου) ,δεν ειχαν δικαιωμα μειωσης ενοικιου για κυρια κατοικια αυτοι?

ευχαριστω

ειχε δηλωσει βεβαια στο αντιστοιχο πεδιο οτι μισθωνει κατοικια στη μονομερη αναστολη.και τα στοιχεια του εκμισθωτη

(κωδικος σφαλματος [26]: Από τα στοιχεία που τηρούνται στην υπηρεσία μας δεν προκύπτει ότι η σύμβαση εργασίας / ναυτολόγησης του μισθωτή / συζύγου / μέλους συμφώνου συμβίωσης είναι σε αναστολή. Εφόσον κατόπιν επανελέγχου
επιβεβαιωθεί η ανωτέρω εικόνα, δεν θα μπορέσει να ικανοποιηθεί η δήλωσή σας

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θυμάμαι, και δεν βρήκα και πουθενά από μια πρόχειρη αναζήτηση, να περιλαμβάνονται εργαζόμενοι με δικαίωμα επαναπρόσληψης σε τουριστικές επιχειρήσεις στην πρόβλεψη για καταβολή μειωμένου ενοικίου. Ούτε άνεργοι με ή χωρίς δικαίωμα επιδότησης. Αναφορά γίνεται μόνο σε εργαζόμενους των οποίων (ή των συζύγων τους) η εργασιακή σχέση έχει τεθεί σε αναστολή από τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/3/2021 στις 6:14 ΜΜ, LAMMERGEIER είπε

Στο μισθωτήριο γράφεις καθαρή αξία χωρίς χαρτόσημο. Όπως και στο Ε2. Το ίδιο και στη δήλωση covid.

Το χαρτόσημο μπορείς να το αναφέρεις στις σημειώσεις.

Καλησπέρα.

καλημερα καλη βδομαδα ,ευχαριστω 

απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι για τhn  εταιρεια το συνολο ειναι εξοδο ενοικιου και το βαζει στο ε3 ενω εγω θα βαλω μονο το ποσο χωρις το χαρτοσημο .δεν θα κτυπησει στην διασταυρωσει μεταξυ τους  ; 

εχω καταλαβει κατι λαθος ; η εταιρεια στο ε3 πως θα το γραψει ολοκληρο δεν θα το βαλει αυτη; 

παντως θα το προχωρησω ετσι οπως αναφερεις αλλα αυτο εννοουσε η παραγραφος του νομου; 

τελος παντων παμε παρακατω τι να πω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/3/2021 στις 10:19 ΜΜ, klery είπε

καλησπερα

μου ηρθε μηνυμα για απορριψη covid ενοικιου  για μισθωτη ξενοδοχοϋπάλληλο  που ηταν σε μονομερη αναστολη εργασιας (λογω μη ανοιγματος του ξενοδοχειου) ,δεν ειχαν δικαιωμα μειωσης ενοικιου για κυρια κατοικια αυτοι?

ευχαριστω

Έχει αναρτήσει  ένα καλό συγκεντρωτικο  άρθρο  ο κομβος. 

Απ την άλλη planb μπαίνεις  μέσα στο taxisnet  στα μισθωτήρια  και πλέον  στα έχει έτοιμα  αν δικαιούται  κάτι τι και ποσό. 

Αυτό λίγο παλιό αλλά τα τωρινά οκ  θα τα χεις. 

https://www.taxheaven.gr/news/50934/meiwsh-misowmatwn-kai-dhlwseis-covid-plhrhs-odhgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

καλημερα καλη βδομαδα ,ευχαριστω 

απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι για τhn  εταιρεια το συνολο ειναι εξοδο ενοικιου και το βαζει στο ε3 ενω εγω θα βαλω μονο το ποσο χωρις το χαρτοσημο .δεν θα κτυπησει στην διασταυρωσει μεταξυ τους  ; 

εχω καταλαβει κατι λαθος ; η εταιρεια στο ε3 πως θα το γραψει ολοκληρο δεν θα το βαλει αυτη; 

παντως θα το προχωρησω ετσι οπως αναφερεις αλλα αυτο εννοουσε η παραγραφος του νομου; 

τελος παντων παμε παρακατω τι να πω; 

καλησπέρα και καλή δύναμη.

και που προλαβαίνεις να απαντάς εδώ είναι άθλος. Μπράβο σου.

Θα καταχωρήσεις το ενοίκιο σε ομάδα 62.00 και το χαρτόσημο σε 63.98.

Ο 62 θα ενημερώσει στο Ε3 πίνακα μπροστά και ανάλυση πίσω (185.014) και ο 62.98 λοιπές δαπάνες 185.016 (όχι πίνακα Ε3 μπροστά)

Αντίστοιχα ο ιδιοκτήτης στο Ε2 θα δηλώσει ποσά χωρίς χαρτόσημο και το χαρτόσημο θα υπολογιστεί στο εκκαθαριστικό.

 

Υ.Γ.: δεν κατάλαβα σε ποια παράγραφο νόμου αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, LAMMERGEIER είπε

καλησπέρα και καλή δύναμη.

και που προλαβαίνεις να απαντάς εδώ είναι άθλος. Μπράβο σου.

Θα καταχωρήσεις το ενοίκιο σε ομάδα 62.00 και το χαρτόσημο σε 63.98.

Ο 62 θα ενημερώσει στο Ε3 πίνακα μπροστά και ανάλυση πίσω (185.014) και ο 62.98 λοιπές δαπάνες 185.016 (όχι πίνακα Ε3 μπροστά)

Αντίστοιχα ο ιδιοκτήτης στο Ε2 θα δηλώσει ποσά χωρίς χαρτόσημο και το χαρτόσημο θα υπολογιστεί στο εκκαθαριστικό.

 

Υ.Γ.: δεν κατάλαβα σε ποια παράγραφο νόμου αναφέρεσαι.

Κανένας άθλος  .απλά έπαιξε  μειώσει  πελατολόγιου   85% .

Στην αρχική μου ανάρτηση  το είχα αναφέρει  παραπάνω. 

ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4683/2020 ΑΡΘΡΟ ΔΕΥΤΕΡΟ  ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ

Άρθρο δεύτερο
Μείωση μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας

1. Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων. Τέλος χαρτοσήμου και ΦΠΑ κατά περίπτωση υπολογίζονται εκ νέου και επιβάλλονται επί του μισθώματος που προκύπτει από την ανωτέρω μερική καταβολή. Η μερική μη καταβολή του μισθώματος του πρώτου εδαφίου δεν γεννά δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης εις βάρος του μισθωτή ούτε οποιαδήποτε άλλη αστική αξίωση. Τα οριζόμενα στα προηγούμενα εδάφια ισχύουν και για την περίπτωση μισθωτών στους οποίους έχει παραχωρηθεί έναντι μισθώματος η χρήση πράγματος, κινητού ή ακινήτου, ή και των δύο μαζί, που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση, στο πλαίσιο χρηματοδοτικής μίσθωσης, και αφορά σε επιχειρήσεις για τις οποίες έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19. 

 

...

ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; 

Μάλλον θα εννοούσαν την ερμηνεία σου που είναι και λογική  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...