Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενοίκια Ιανουαρίου;;;


DENNY

Ερώτηση

Για τις επιχειρήσεις που ήταν πληττόμενες με βάση τη λίστα του Απρίλη, τι γίνεται με τα ενοίκια δεν έχω καταλάβει... Θεωρουμαστε όλοι κλειστοί εως 11.1,εκτις φαρμακείων, σούπερ μάρκετ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 10/2/2021 στις 9:40 ΠΜ, DENNY είπε

Θα διαφωνήσω εδώ...

Οταν στην κατάθεση στη βουλή  υπάρχει αυτό ....που μιλά για απαλλαγή καταβολής μισθώματος και σε κάποιους πληττόμενους όχι μόνο σε κλειστούς , τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο !!!!!!

«10. Ειδικά για τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2021, ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19 ή η οποία πλήττεται οικονομικά λόγω της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του συνολικού μισθώματος, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων και του ποσοστού μείωσης της παρ. 8, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο δεύτερο και το τρίτο εδάφιο της παρ. 1. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, μετά από εισήγηση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προσδιορίζονται οι πληγείσες επιχειρήσεις του προηγούμενου εδαφίου ανά κλάδο και ανά μήνα, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος

Δεν μιλάω για την απαλλαγή καταβολής 100% μόνο. Μιλάω για το τι ισχύει τους μήνες Ιαν και Φεβ.

100% οι κλειστοί

40% οι πληττόμενοι.

Διαβάστε καλά την ΠΝΠ 20/03 όπως έχει τροποποιηθεί. Εσείς παραθέσατε μόνο την προσθήκη που έγινε για τους κλειστούς. Η ΠΝΠ γραφει (πιο πριν) "αρχης γενομένης από τον Νοέμβριο" και για όσο κρατάει η καραντίνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δήλωση covid στα μισθωτήρια πραγματοποιήθηκε αυτόματα απο την ΑΑΔΕ και δεν θέλει τίποτα??? ή βλέπω όνειρο!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλλον βλεπεις καποιο ονειρο .

απλα αλλαξε και εχει περισοτερες πληροφοριες σαν να ναι προσυμπληρωμενο .

αν και τωρα που μπηκα σε εναν ουτε αυτο βλεπω .

ουτε να φερνει κατι ουτε αν ειναι 40% η 100% τπτ απολυτος .

απλά εχει ανοιξιε για τροποποιητικη και εχει πλεον τον ιανουαριο για να τον δηλωσω.

,μην βλεπω και γω κατι λαθος;; τι να πω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Στη δήλωση covid η λήξη της μίσθωσης είναι 31/5/2020, ενώ έχει γίνει τροποποιητική με λήξη 31/5/2022.

Στην τροποποιητική δεν μπορώ να κάνω νέα δήλωση covid. Μπορώ μόνο να τροποποιήσω την αρχική δήλωση covid, που αναγράφεται λήξη 31/5/2020.

Υπάρχει θέμα?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι γινεται στην περιπτωση που υπαρχει μισθωτηριο που σε αναστολη ειναι ο συζυγος της γυναικας που εγινε το μισθωτηριο ,τον νοεμβριο εγινε δεκτο,και τωρα για δηλωση μισθωτηριου covid ,βγαζει οτι δεν βρεθηκε πληττομενος μισθωτης, Προφανως πρεπει να ξαναγινει υπ δηλωση εργαζομενου ή να τον βγαλαν απο αναστολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα παιδιά,

 

Οι εργαζόμενοι σε αναστολή σε επιχειρήσεις κλειστές με κρατική εντολή τι μείωση ενοικίου έχουν?

Το 40% όπως Νοέμβριο-Δεκέμβριο ή το 100% όπως οι επιχειρήσεις που εργάζονται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Στη δήλωση covid η λήξη της μίσθωσης είναι 31/5/2020, ενώ έχει γίνει τροποποιητική με λήξη 31/5/2022.

Στην τροποποιητική δεν μπορώ να κάνω νέα δήλωση covid. Μπορώ μόνο να τροποποιήσω την αρχική δήλωση covid, που αναγράφεται λήξη 31/5/2020.

Υπάρχει θέμα?

Ευχαριστώ πολύ.

Είχα αντίστοιχη περίπτωση ,δήλωση covid σε αρχικό και μετά έκανα τροποποίηση,στην τροποποίηση δεν σε αφήνει να κάνεις δήλωση covid,ο πελάτης μου δεν έχει πληρωθεί ακόμα....έπειτα απο  επικοινωνία με το taxis μου είπαν ότι βλέπουν και τις δυο δηλώσεις και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...αφού πέρασε ένας μήνας και ακόμα δεν έχει πληρωθεί ο πελάτης μου, επικοινώνησα πάλι με το taxis και μου είπαν οτι δεν υπάρχει θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, TANIA είπε

Είχα αντίστοιχη περίπτωση ,δήλωση covid σε αρχικό και μετά έκανα τροποποίηση,στην τροποποίηση δεν σε αφήνει να κάνεις δήλωση covid,ο πελάτης μου δεν έχει πληρωθεί ακόμα....έπειτα απο  επικοινωνία με το taxis μου είπαν ότι βλέπουν και τις δυο δηλώσεις και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...αφού πέρασε ένας μήνας και ακόμα δεν έχει πληρωθεί ο πελάτης μου, επικοινώνησα πάλι με το taxis και μου είπαν οτι δεν υπάρχει θεμα....

Μάλιστα, κατάλαβα, ευχαριστώ.

Πάντως, δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Θα κάνουμε τροποποιητική στην αρχική δήλωση covid και ό,τι θέλουν ας κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, no slave είπε

καλημέρα παιδιά,

 

Οι εργαζόμενοι σε αναστολή σε επιχειρήσεις κλειστές με κρατική εντολή τι μείωση ενοικίου έχουν?

Το 40% όπως Νοέμβριο-Δεκέμβριο ή το 100% όπως οι επιχειρήσεις που εργάζονται?

 

40%,

Δεν αλλάζει η φύση της αναστολής για τον εργαζόμενο από το αν ο εργοδότης του είναι πλητόμενος ή κλειστος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

στη δήλωση covid Ιανουαρίου όταν το κεντρικό έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 40% και το υποκατάστημα έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 100% πως λύνεται το θέμα από την στιγμή που αυτόματα βγαίνει το ποσοστό μείωσης 40% ? Γνωρίζει κάποιος παρακαλώ  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω άλλη απορία  .

Ακόμα δεν έχουν ανοίξει τον 02/2021 .

Τι να κάνώ  να περιμένω  νά το ανοίξουν  και να δηλώσω  και τα δύο μαζί η να κάνω τώρα τον Ιανουάριο  και όταν άνοιξουν  τον Φεβρουάριο  να κάνω Τροποποιητικη- συμπληρωματική;αν με αφήνει τότε και πως και ποτε  θα τον ανοίξουν .

Και τι επιπτώσεις  να χει η πρώτη περίπτωση  και τί να χει η δεύτερη  αναρωτιέμαι ;

Στην πρώτη οκ κάνω μάλλον πληρώνετε  νωρίτερα  και ίσως η εφαρμογή  να έχει θέμα στον 02.

Στην δεύτερη  περίπτωση  λογικά  καθυστέρέι  η πληρωμή  και αν ανοίξει μετά την ημερομηνία  διόρισε  του Ιανουαρίου  δεν γλυτώνεις  την διπλή δουλειά  .

Ξέρουμε  ποτε  έχουν σκοπό να ενεργοποιήσουν  και τον Φεβρουάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια απορία. Βγήκε ΦΕΚ στις 12/02 όπου εξαιρεί από την απαλλαγή των ενοικίων για Γενάρη/Φεβρουάριο, διάφορα ΚΑΔ ανθοπωλείων επειδή τους ανοίξανε για 2 μέρες τον Φεβρουάριο. Συγκεκριμένα είναι το παρακάτω:
Screenshot 2021-02-17 at 12.52.10 μμ.png

https://www.taxheaven.gr/circulars/35694/a-1025-2021

Το διαβάζω καλά; αν π.χ. ένα ανθοπωλείο έχει ΚΑΔ 47.76.77.06 , εξαιρείται της απαλλαγής του ενοικίου για τον μήνα Γενάρη και αυτό αποφασίστηκε όταν αποφάσισαν να τους αφήσουν ανοιχτά για κάποιες ώρες τον Αγίο Βαλεντίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν το κεντρικό είναι πληττόμενο και το υποκατάστημα κλειστό, στο οποίο γίνεται και δήλωση covid , γιατί λέει μείωση 40% και όχι 100%  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομικο προσωπο που ενοικιαζει επαγγελματικη στεγη σε νομικο προσωπο,εκανε δηλωση covid , τα χρηματα - αποζημιωση μπαινουν ταυτοχρονα με τα φυσικα προσωπα ,;δλδ για νοεμβριο δεκεμβριο μπηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 16/2/2021 στις 9:41 ΠΜ, medousa είπε

Καλημέρα ,

στη δήλωση covid Ιανουαρίου όταν το κεντρικό έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 40% και το υποκατάστημα έχει ΚΑΔ που δικαιούται μείωση ενοικίου 100% πως λύνεται το θέμα από την στιγμή που αυτόματα βγαίνει το ποσοστό μείωσης 40% ? Γνωρίζει κάποιος παρακαλώ  ? 

Καλησπέρα ,

μήπως υπάρχει κάποιος συνάδερφος με παρόμοια περίπτωση ? Μας πιέζουν να  προβούμε  σε αποδοχή μείωσης του 40%....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/2/2021 στις 3:34 ΜΜ, TANIA είπε

Είχα αντίστοιχη περίπτωση ,δήλωση covid σε αρχικό και μετά έκανα τροποποίηση,στην τροποποίηση δεν σε αφήνει να κάνεις δήλωση covid,ο πελάτης μου δεν έχει πληρωθεί ακόμα....έπειτα απο  επικοινωνία με το taxis μου είπαν ότι βλέπουν και τις δυο δηλώσεις και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...αφού πέρασε ένας μήνας και ακόμα δεν έχει πληρωθεί ο πελάτης μου, επικοινώνησα πάλι με το taxis και μου είπαν οτι δεν υπάρχει θεμα....

για αυτό τον λόγο και δίπλα στην τροποποίηση γράφει "έγινε δήλωση covid"...Eγώ την πάτησα όμως σε μία περίπτωση ως εξής : αρχικό μισθωτήριο χειρόγραφο από 1/4/2002-31/3/2021 επαγγελματικό εννιαετές....το περνάω στα τέλη Ιουνίου σύμφωνα με την απόφαση...και πάω και κάνω δήλωση covid μέχρι και σήμερα πάνω σε αυτό.....το οποίο είχε μίσθωμα 800 ευρώ...αλλά κάθε χρόνο από το 2012 μέχρι και σήμερα είχε ετήσιες αναπροσαρμογές....τις οποίες εγώ δεν κατάλαβα ότι πρέπει ντε και καλά να τις περάσω και στο τάξις...δεν το σκέφτηκα βρε αδερφέ....δεν μου έκοψε...?πείτε το όπως θέλετε....τώρα τι κάνω????? στην ΑΑΔΕ δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή....διάβασα τις σχετικές εγκυκλίους και από αυτό που κατάλαβα θα πρέπει να δηλώσω τουλάχιστον το τελευταίο τροποποιημένο μίσθωμα και πιστεύω ότι τουλαχίστον θα προλαβω την τροποποίηση του μισθώματος covid Iανουαρίου 2021 γιατί λογικά του Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου δεν θα τα πάρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Επιχείρηση κλειστή από Δημόσια αρχή που όμως έκανε έναρξη 27/08/2020 δεν δικαιούται καμία μείωση ενοικίου πάρα μόνο από τον  Ιανουάριο του 2021 και μετά?? 

Ισχύει αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/2/2021 στις 7:39 ΜΜ, v.kourtis είπε

για αυτό τον λόγο και δίπλα στην τροποποίηση γράφει "έγινε δήλωση covid"...Eγώ την πάτησα όμως σε μία περίπτωση ως εξής : αρχικό μισθωτήριο χειρόγραφο από 1/4/2002-31/3/2021 επαγγελματικό εννιαετές....το περνάω στα τέλη Ιουνίου σύμφωνα με την απόφαση...και πάω και κάνω δήλωση covid μέχρι και σήμερα πάνω σε αυτό.....το οποίο είχε μίσθωμα 800 ευρώ...αλλά κάθε χρόνο από το 2012 μέχρι και σήμερα είχε ετήσιες αναπροσαρμογές....τις οποίες εγώ δεν κατάλαβα ότι πρέπει ντε και καλά να τις περάσω και στο τάξις...δεν το σκέφτηκα βρε αδερφέ....δεν μου έκοψε...?πείτε το όπως θέλετε....τώρα τι κάνω????? στην ΑΑΔΕ δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή....διάβασα τις σχετικές εγκυκλίους και από αυτό που κατάλαβα θα πρέπει να δηλώσω τουλάχιστον το τελευταίο τροποποιημένο μίσθωμα και πιστεύω ότι τουλαχίστον θα προλαβω την τροποποίηση του μισθώματος covid Iανουαρίου 2021 γιατί λογικά του Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου δεν θα τα πάρει..

Καλό είναι να επικοινωνήσεις με το ταχις, θα περιμένεις αρκετή ώρα βέβαια, αλλά είναι κρίμα να μην πάρει τα λεφτά. Εσύ λογικά  τον Ιούνιο που πέρασες έπρεπε να γράψεις το μίσθιο που αφορούσε το 2020.Μήπως να κάνεις τροποποίηση από 01/04/2020 ,θα είναι βέβαια εκπρόθεσμη(100 ευρώ πρόστιμο  νομίζω) αλλά το ποσό που θα κερδίσει σίγουρα θα είναι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ανοιξει παλι για διορθωσεις απο μαρτιο?ερωτηση για να μπει η επιδοτηση του κρατους για ενοικια νοεμβριου δεκεμβριου κλπ,πρεπει να εχει δηλωθει απο τον μαρτιο ?οσον αφορα επιχειρησεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άγνωστο  αν θα ξανα ανοίξουν  για διορθώσεις. 

Τι Ρωτάς αν δεν έχεις κάνει όλα τα μισθωτήρια  χόμπιτ  ότι δεν ια πληρωθείς  κανένα;

Αυτό όχι δεν νομίζω  να ισχύει  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

στο Δελτίο Τύπου εχθές του 

κ. Απόστολου Βεσυρόπουλου ειπώθηκαν τα παρακάτω 

Το δεύτερο ζήτημα σχετίζεται με τα υποκαταστήματα πληττόμενων επιχειρήσεων.

Με σχετική απόφαση (Α.1040/2021) προβλέπεται ότι σε υποκατάστημα πληττόμενης επιχείρησης στο οποίο επιβάλλονται περιοριστικά μέτρα, ενώ η έδρα εντάσσεται στις πληττόμενες επιχειρήσεις που δικαιούνται υποχρεωτική μείωση μισθώματος κατά 40%, τότε η επιχείρηση συνολικά δικαιούται πλήρους απαλλαγής του ενοικίου.
Σε αυτή την περίπτωση το υποκατάστημα συμπαρασύρει την έδρα και απαλλάσσεται 100% της καταβολής του μισθώματος το σύνολο της επιχείρησης.

Ένα ενδεικτικό παράδειγμα:
Το κεντρικό κατάστημα της πληττόμενης επιχείρησης με κύρια δραστηριότητα «Επεξεργασία τσαγιού και καφέ» που δικαιούται μείωση μισθώματος κατά 40% και το υποκατάστημα είναι καφετέρια που έχει κλείσει με κρατική εντολή και δικαιούται απαλλαγή κατά 100% της καταβολής του μισθώματος, τότε συνολικά η επιχείρηση  δικαιούται πλήρη απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής του μισθώματος, τόσο για το κεντρικό όσο και για το υποκατάστημα.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/53390/a-besyropoylos-apallagh-misowmatwn-ti-isxyei-gia-kleista-ypokatasthmata-kai-plhttomenes-epixeirhseis

Και έχω την εξής απορία : κεντρικό χονδρικό εμπόριο πληττόμενη  με μεγαλύτερα ακαθάριστα έσοδα από το χονδρικό εμπόριο οπότε δικαιούται 40% έκπτωση με υποκατάστημα λιανικό εμπόριο με απαλλαγή 100% συνεπάγεται πλήρη απαλλαγή και από το κεντρικό ? ή αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που έχουν μεγαλύτερα ακαθάριστα έσοδα από το λιανικό εμπόριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα να ρωτησω κατι .

μου ηρθε μήνυμα απο την ααδε για μισθωτηριο χομπιτ οτι κτυπησε λογο διαρορετικου ποσου στο αρχικο μισθωτηριο με το μισθωτηριο χομπιτ 

αφορα τους μηνες 03/04/05/06-2020 .

το ερωτημα τωρα .εγω εχω μισθωτηριο 100 ευρω (ιδιοκτητης επαγγελματικη μισθωση ) και το χαρτοσημο το επιβαρυνεται ο ενοικιαστης .

αντι να βαλω στο χομπιτ 100 μειωση 40 δλδ 100 -60 

εβαλα 103,6 και 62,16 .

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ; ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ; 

ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4683/2020 ΑΡΘΡΟ ΔΕΥΤΕΡΟ  ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ

Άρθρο δεύτερο
Μείωση μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας

1. Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων. Τέλος χαρτοσήμου και ΦΠΑ κατά περίπτωση υπολογίζονται εκ νέου και επιβάλλονται επί του μισθώματος που προκύπτει από την ανωτέρω μερική καταβολή. Η μερική μη καταβολή του μισθώματος του πρώτου εδαφίου δεν γεννά δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης εις βάρος του μισθωτή ούτε οποιαδήποτε άλλη αστική αξίωση. Τα οριζόμενα στα προηγούμενα εδάφια ισχύουν και για την περίπτωση μισθωτών στους οποίους έχει παραχωρηθεί έναντι μισθώματος η χρήση πράγματος, κινητού ή ακινήτου, ή και των δύο μαζί, που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση, στο πλαίσιο χρηματοδοτικής μίσθωσης, και αφορά σε επιχειρήσεις για τις οποίες έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19. 

 

...

ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; 

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ 100 -60 ΚΑΙ ΤΑ 3,6 ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ; ΝΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ  ΄ΚΑΙ ΣΤΟ Ε2 ΤΙ ΘΑ ΔΗΛΩΝΑ ΣΑΝ ΕΝΟΙΚIO  ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ;

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΝΑ  ΒΑΛΩ 100 -60 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ;  

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

στην θέση σου θα έβαζα 60€ (αν το ενοίκιο είναι 100 -40%=60)  στη δήλωση covid ως μειωμένο ενοίκιο

Αυτός θα πληρώσει  60+3,6% =62,16 και στο Ε2 θα έβαζα 60 γιατί αν βάλω 62,16 θα υπολογιστεί το χαρτόσημο στο ποσό 62,16.

ελπίζω να βοήθησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...