Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενοίκια Ιανουαρίου;;;


DENNY

Ερώτηση

Για τις επιχειρήσεις που ήταν πληττόμενες με βάση τη λίστα του Απρίλη, τι γίνεται με τα ενοίκια δεν έχω καταλάβει... Θεωρουμαστε όλοι κλειστοί εως 11.1,εκτις φαρμακείων, σούπερ μάρκετ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 5/1/2021 στις 5:20 ΜΜ, DENNY είπε

Για τις επιχειρήσεις που ήταν πληττόμενες με βάση τη λίστα του Απρίλη, τι γίνεται με τα ενοίκια δεν έχω καταλάβει... Θεωρουμαστε όλοι κλειστοί εως 11.1,εκτις φαρμακείων, σούπερ μάρκετ; 

Δεν νομίζω. Όπως ακριβώς αναφέρεις, είναι πληττομενες και όχι κλειστές. Εμείς πχ δεν κλείσαμε καθόλου. Πως να θεωρηθούμε κλειστοί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι για τα ενοίκια επιχειρήσεων Ιανουαρίου δεν θα ισχύει ότι ίσχυε κατά το Νοεμβριο και Δεκέμβριο που δικαιούνταν εκπτωση ενοικίων για εξαρτώμενα τέκνα πληττόμενων που φοιτούσαν σε τριτοβάθμιες σχολές ή κάνω λάθος?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση SOTPAR. Αυτό που δεν ξέρω αν δικαιούνται εκπτωση ενοικίων κατοικίας τα εξαρτώμενα τέκνα που φοιτούσαν σε τριτοβάθμιες σχολές και είναι τέκνα εργαζομένων σε πληττόμενη επιχείρηση. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Διορθώσεις για Δηλώσεις covid Σεπτεμβρίου- Οκτωβρίου που δεν δηλώθηκαν μπορούν να γίνουν?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει για το ενοίκιο του Γενάρη είναι πως

1. Αν ήσουν υποχρεωτικά κλειστά ως 11/1 (πχ γυμναστήρια, κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής, λιανεμπόριο, εστίαση, κλπ) δεν πληρώνεις καθόλου ενοίκιο.

2. Αν ανήκεις στα ΚΑΔ των πληττόμενων πληρώνεις το 60%.

3. Αν σαν εργαζόμενος είσαι σε αναστολή πληρώνεις το 60% για κύρια κατοικία ή για φοιτητική στέγη τέκνου.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, papoulpb είπε

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει για το ενοίκιο του Γενάρη είναι πως

1. Αν ήσουν υποχρεωτικά κλειστά ως 11/1 (πχ γυμναστήρια, κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής, λιανεμπόριο, εστίαση, κλπ) δεν πληρώνεις καθόλου ενοίκιο.

2. Αν ανήκεις στα ΚΑΔ των πληττόμενων πληρώνεις το 60%.

3. Αν σαν εργαζόμενος είσαι σε αναστολή πληρώνεις το 60% για κύρια κατοικία ή για φοιτητική στέγη τέκνου.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ...

Καλησπέρα.

Το θέμα είναι πού υπάρχουν επίσημα αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Για τον Ιανουάριο μόνο για τις κλειστές επιχείρησης έχουν πει , για πληττόμενους δεν έχουν αναφέρει τπτ μέχρι σήμερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, papoulpb είπε

Επίσημα δεν υπάρχει κάτι, άρα περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως πάντα η εγκύκλιος θα βγει "κάποια" στιγμή και θα μάθουμε.

Σε ανάλογες ερωτήσεις πελατών απαντώ ως εξής:

Αν είσαι κλειστός τουλάχιστον μέχρι 11/01 μην πληρωνεις ενοίκιο και αν η εγκύκλιος ορίσει κάτι διαφορετικό τότε αποδίδεις τη διαφορά

Αν είσαι πληττόμενος δώσε το 60% και ανάλογα την εγκύκλιο πράτεις στο τέλος του μήνα.

 

Όσον αφορά τα μισθωτήρια covid Νοεμβρίου υπάρχει πρόβλημα με πολλούς πελάτες μου.

Πολλοί εισέπραξαν κανονικά το μίσθωμα νοεμβρίου-Δεκεμβρίου και ήρθε Ιανουάριο ο μισθωτής να τους πει ότι θα τους δώσει το 20% για να συμψηφίσει ,επειδή τελικά ήταν δικαιούχος της μείωσης. Έλα όμως που ο Νοέμβριος είναι κλειστός!! Θα έπρεπε -έστω και με 100€ πρόστιμο- να αφήνει να γίνει η δήλωση, όπως ακριβως γίνεται στα εκπρόθεσμα μισθωτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, no slave είπε

όπως πάντα η εγκύκλιος θα βγει "κάποια" στιγμή και θα μάθουμε.

Σε ανάλογες ερωτήσεις πελατών απαντώ ως εξής:

Αν είσαι κλειστός τουλάχιστον μέχρι 11/01 μην πληρωνεις ενοίκιο και αν η εγκύκλιος ορίσει κάτι διαφορετικό τότε αποδίδεις τη διαφορά

Αν είσαι πληττόμενος δώσε το 60% και ανάλογα την εγκύκλιο πράτεις στο τέλος του μήνα.

 

Όσον αφορά τα μισθωτήρια covid Νοεμβρίου υπάρχει πρόβλημα με πολλούς πελάτες μου.

Πολλοί εισέπραξαν κανονικά το μίσθωμα νοεμβρίου-Δεκεμβρίου και ήρθε Ιανουάριο ο μισθωτής να τους πει ότι θα τους δώσει το 20% για να συμψηφίσει ,επειδή τελικά ήταν δικαιούχος της μείωσης. Έλα όμως που ο Νοέμβριος είναι κλειστός!! Θα έπρεπε -έστω και με 100€ πρόστιμο- να αφήνει να γίνει η δήλωση, όπως ακριβως γίνεται στα εκπρόθεσμα μισθωτήρια.

Έτσι ακριβώς λειτουργώ και εγώ συνάδελφε, γιατί τα επίσημα αργούν χαρακτηριστικά.

Με τον Νοέμβριο μεγάλο πρόβλημα, ακριβώς επειδή αργούν πολύ τα επίσημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, no slave είπε

όπως πάντα η εγκύκλιος θα βγει "κάποια" στιγμή και θα μάθουμε.

Σε ανάλογες ερωτήσεις πελατών απαντώ ως εξής:

Αν είσαι κλειστός τουλάχιστον μέχρι 11/01 μην πληρωνεις ενοίκιο και αν η εγκύκλιος ορίσει κάτι διαφορετικό τότε αποδίδεις τη διαφορά

Αν είσαι πληττόμενος δώσε το 60% και ανάλογα την εγκύκλιο πράτεις στο τέλος του μήνα.

 

Όσον αφορά τα μισθωτήρια covid Νοεμβρίου υπάρχει πρόβλημα με πολλούς πελάτες μου.

Πολλοί εισέπραξαν κανονικά το μίσθωμα νοεμβρίου-Δεκεμβρίου και ήρθε Ιανουάριο ο μισθωτής να τους πει ότι θα τους δώσει το 20% για να συμψηφίσει ,επειδή τελικά ήταν δικαιούχος της μείωσης. Έλα όμως που ο Νοέμβριος είναι κλειστός!! Θα έπρεπε -έστω και με 100€ πρόστιμο- να αφήνει να γίνει η δήλωση, όπως ακριβως γίνεται στα εκπρόθεσμα μισθωτήρια.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει για Σεπτέμβριο- Οκτώβριο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο ανακοινωση της ΠΟΜΙΔΑ για τον Ιανουάριο

Αναφορά σε κείμενο

ΜΕΙΩΣΗ 40%: Στα επαγγελματικά μισθώματα των επιχειρήσεων που έχουν χαρακτηριστεί ως «πληττόμενες» και τα μισθώματα της κύριας (και φοιτητικής) κατοικίας των εργαζομένων που τίθενται σε αναστολή σύμβασης εργασίας και συνεπώς οι μισθωτές πρέπει να καταβάλουν το 60%.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52405/pomida-meiwsh-misowmatwn-kai-apozhmiwsh-ekmisowtwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Τελικά με τα ενοίκια του Ιανουαρίου των πληττόμενων τι κάνουμε;

Υπάρχει κατι επίσημο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Τελικά με τα ενοίκια του Ιανουαρίου των πληττόμενων τι κάνουμε;

Υπάρχει κατι επίσημο ;

Τα ενοίκια των πληττόμενων έχουν έκπτωση 40%. Αυτό σύμφωνα με τον νόμο 4753/2020 "αρχής γενομένης από τον μήνα Νοέμβριο 2020"

Επομένως, όσο κρατάει η καραντίνα διατηρείται και η έκπτωση του 40%. Διαβάστε το αρ 33 του νόμου.

Αυτό που δεν έχει γίνει ακόμη είναι να βγει η απόφαση με τους ΚΑΔ, μήπως και κάποιος ΚΑΔ "αποχαρακτηριστεί", πράγμα απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζω για τα ενοίκια των κλειστων επιχειρήσεων για Ιανουάριο, Φεβρουάριο ...

Ολοι βασιζόμαστε στο νομο 4753 , με αρχή το Νοέμβριο αλλά επειδη τους προηγούμενους μήνες υπήρχε σαφής αναφορά και για τους πληττόμενους  και πάντα έβγαινε οδηγία και για τον άλλο μήνα, ενω τωρα όχι , αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να "χρησιμοποιήσω" στους ιδιοκτήτες πολλών πελατών μου που ισχυρίοζονται το αντίθετο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
«10. Ειδικά για τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2021, ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19 ή η οποία πλήττεται οικονομικά λόγω της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του συνολικού μισθώματος, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων και του ποσοστού μείωσης της παρ. 8, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο δεύτερο και το τρίτο εδάφιο της παρ. 1. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, μετά από εισήγηση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προσδιορίζονται οι πληγείσες επιχειρήσεις του προηγούμενου εδαφίου ανά κλάδο και ανά μήνα, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος.»
 
Οπότε αναθεμα και αν εχω καταλάβει πλεον....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύουν και τα δύο. Ως σήμερα 40% βάσει Ν. 4753/2020, όταν ψηφιστεί ο νέος νόμος και εφόσον ψηφιστεί όπως κατέβηκε η μείωση θα είναι 100% αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Locomondo είπε

Ισχύουν και τα δύο. Ως σήμερα 40% βάσει Ν. 4753/2020, όταν ψηφιστεί ο νέος νόμος και εφόσον ψηφιστεί όπως κατέβηκε η μείωση θα είναι 100% αναδρομικά.

100% μείωση και για τους πληττόμενους?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...